بیت کوین در مقابل آلتکوین؛ در ۵ مرحله، ارزش ارز دیجیتال را ارزیابی کنید!

توسط کارن آهنگری
|
6 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
بیت کوین در مقابل آلتکوین؛ در ۵ مرحله، ارزش ارز دیجیتال را ارزیابی کنید!

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ پا به دنیای ارزهای دیجیتال گذاشت و با افزایش محبوبیت آن در سال‌های اخیر، تبدیل به یک ارز پیشتاز در بین روش‌های پرداخت مختلف شد. یک سال پس از پدید آمدن بیت کوین، رمزارزهای جایگزین که با نام آلت کوین شناخته می‌شوند، به‌وجود آمدند. در این مقاله، بیت کوین و آلت کوین را معرفی و مقایسه کرده‌ایم. همچنین بررسی می‌کنیم که ارزش این ارزهای دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد. اگر مایل هستید که بتوانید در ۵ مرحله، ارزش ارزهای دیجیتال را ارزیابی کنید، تا پایان این نوشتار همراهمان باشید.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین (Altcoin) ترکیبی از دو کلمه آلت (alt) و کوین (coin) است که شامل همه ارزهای جایگزین‌ بیت کوین می‌شود. چارچوب اساسی هر دو ارز بیت کوین و آلت کوین مشابه یکدیگر است. هر دو به‌عنوان سیستم‌های همتا به همتا یا یک کامپیوتر غول پیکر قادر به پردازش حجم زیادی از داده‌ها و تراکنش‌ها به طور همزمان هستند. اما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند برای مثال برخی از آلت کوین‌ها از مکانیسم متفاوتی برای تایید تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند.

بنابراین، بازار آلت کوین برای سرمایه‌گذارانی که مایل هستند ریسک‌های بزرگی را در زمینه فعالیت در بازارهای نو ظهور و پرنوسان انجام دهند، مناسب است. سرمایه‌گذاران همچنین باید بتوانند استرس ناشی از نوسانات شدید قیمت آلت کوین‌ها را کنترل کنند. برای چنین سرمایه‌گذارانی، بازار ارزهای دیجیتال بازدهی خوبی خواهند داشت.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  بیت کوین در مقابل آلت کوین

  در نگاه اول، به راحتی می‌توان دید که تسلط بیت کوین بر بازار، آن را به ارزشمندترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. بیت کوین تلاش می‌کند تا در سال‌های آینده رهبر بدون رقیب بازار رمز ارزها باقی بماند؛ با این حال، رونق کلی بازار ارزهای دیجیتال، فضایی را برای آلتکوین‌های خاص ایجاد کرده است تا بتوانند ابراز وجود کنند. درحالی که بیت کوین مورد توجه اکثر معامله گران و مالکان ارزهای دیجیتال است، آلت کوین‌ها این امکان را دارند که دامنه دسترسی و نفوذ خود را افزایش دهند. این امر منجر به رشد بیشتر چندین آلت کوین نسبت به بیت کوین شده است.

  با این وجود، هر آلت کوین دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است و سوالاتی را در ذهن سرمایه‌گذاران در مورد سرمایه‌گذاری طولانی مدت روی آلت کوین‌ها ایجاد می‌کند. بسیاری از آلت کوین‌ها، به ویژه آن‌هایی که در زمان روندهای صعودی بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شده‌اند، با قدرت شروع به‌کار کردند؛ اما از آن زمان به بعد بنابر دلایلی، دیگر روند صعودی خود را حفظ نکرده و دچار سقوط قیمتی شده‌اند. تعدادی از این آلت کوین‌ها به عنوان ارز مورد استفاده کلاه‌برداران شناخته شده‌اند و کسانی فریب این ارزها را خورده‌اند که در سرمایه‌گذاری خود دانش کافی نداشته و دقت لازم را انجام نمی‌دهند.

  چه چیزی ارزش یک ارز دیجیتال را تعیین می‌کند؟

  فناوری‌ یک ارز دیجیتال، نقش بسیار بزرگی در ارزش آن ارز دیجیتال دارد. دولت‌ها توانایی نظارت مستقیم و محدود کردن ارزهای غیر متمرکز را ندارند. هیچ روش یکسانی برای ارزیابی ارزش ارزهای دیجیتال وجود ندارد اما عواملی هستند که با بررسی آن‌ها می‌توان ارزش و روند یک ارز دیجیتال را پیش‌بینی کرد. در ادامه ۵ راه برای تعیین و ارزیابی ارزش رمز ارزها بیان خواهیم کرد.

  تعداد گره‌های بیت کوین

  1- تعداد گره‌ها

  تعداد گره‌ها شاخص خوبی برای ارزش یک ارز دیجیتال است. به بیان ساده، تعداد گره‌ها، همان تعداد تایید کنندهای فعال در شبکه ارزهای دیجیتال است که می‌توان آن‌ را در اینترنت یا صفحه اصلی یک ارز جستجو کرد. برای تجزیه و تحلیل اینکه آیا ارز دارای قیمت مناسب است یا خیر، می‌توان تعداد گره‌ها و ارزش کل بازار ارز دیجیتال را جستجو و سپس این دو شاخص را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کرد.

  2- افزایش تقاضا

  به لطف مبادلات آنلاین بزرگی مانند آنچه در فهرست مبادلات ارزهای دیجیتال سامانه مبادلات آنلاین ارزهای دیجیتال قابل دیدن است، تقاضای خرید ارزهای دیجیتال به طرز چشمگیری رشد داشته و به همین دلیل است که ما در سال‌های اخیر شاهد افزایش بسیار زیاد آلتکوین‌ها در بازار هستیم. به لطف افزایش محبوبیت و پذیرش ارزهای دیجیتال توسط بسیاری از شرکت‌ها، دولت‌ها و کشورها، این عوامل محرک‌های اساسی برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال است.

  در حقیقت عرضه و تقاضا عامل بزرگی است که با آن ارزش هرچیزی را که می‌توان محاسبه کرد، از جمله همه ارزهای دیجیتال موجود در بازار، را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، اگر تعداد افرادی که سعی در خرید بیت کوین دارند بیشتر از تعداد افرادی باشد قصد فروش بیت کوین خود را دارند، قیمت بیت کوین بالا می رود و برعکس.

  از آنجا که عرضه بسیاری از ارزهای دیجیتال محدود است، افزایش محبوبیت باعث افزایش قیمت آن‌ها شده است. با این حال، اگر یک ارز دیجیتال با مواردی مانند حملات هکری جدی به سرورهای خود روبرو و یا یک پروژه کلاه‌بردار شناخته شود، تقاضا برای آن می‌تواند به سرعت کاهش یابد. در نتیجه، ممکن است یک اثر دومینووار رخ دهد. زیرا بسیاری از معامله گران و استخراج کنندگان می‌خواهند سودهایی را که قبلاً از آن ارز به دست آورده‌اند را حفظ کنند. این اتفاق می‌تواند علاوه‌بر تحت تاثیر قرار دادن آن ارز دیجیتال، بر روی کل بازار ارزهای دیجیتال تاثیر داشته باشد. برای مثال، کاهش قیمت بیت کوین بارها منجر به اصلاح قیمت در کل بازار ارزهای دیجیتال، شده است.

  ارزش و قیمت بیت کوین

  ارزش و قیمت بیت کوین

  3- پذیرش جمعی

  در صورت استقبال گسترده از یک ارز، ارزش آن می‌تواند از حداکثر قیمت فعلی آن ارز بیشتر شود. این اتفاق به این دلیل است که تعداد کل اکثر ارزهای دیجیتال محدوداند و افزایش تقاضا منجر به افزایش مستقیم قیمت آن‌ها می‌شود.

  اما چه عواملی هنوز مورد نیاز هستند تا ارزهای دیجیتال به طور واقعی توسط اکثر مردم پذیرفته شوند؟ یکی از کاربرد ارزهای دیجیتال در شرایط واقعی، امکان خرید و دریافت خدمات با آن‌ها است؛ یعنی تعداد مکان‌هایی که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان وسیله پرداخت قبول می‌کنند رو به افزایش باشد. اگر یک ارز دیجیتال در زندگی روزمره مانند ارزهای فیات امروزی به‌کار برده شود، در موقعیت بسیارخوبی قرار می‌گیرد و احتمالاً نقش مهمی در آینده ایفا می‌کنند. به بیان ساده به جای پرداخت پول در ازای خرید و دریافت خدمات، با ارزهای دیجیتال خرید خود را انجام می‌دهید.

  4- تورم ارزهای فیات

  اگر ارزش یک ارز فیات کاهش یابد، قیمت بیت کوین نسبت به آن ارز افزایش می‌یابد. این اتفاق به این دلیل است که شما می‌توانید مقدار بیشتری از این ارز را با بیت کوین خود خریداری کنید. این پدیده امروزه زیاد مشاهده میشود، زیرا FED ، ECB و دیگر بانک‌های مرکزی، پول بیشتری چاپ می‌کنند تا نرخ بهره را به‌طور مصنوعی پایین نگه دارند.

  5- هزینه استخراج

  هزینه‌های مستقیم استخراج و خلق ارزهای دیجیتال نیز از عواملی هستند که ارزش آن‌ها را تعیین می‌کنند. برای مثال بیت کوین هزینه استخراج بالایی دارد. منابع و انرژی که برای استخراج بیت کوین صرف شده است، می‌تواند یکی از دلایل با ارزش بودن بیت کوین تلقی شود. این موارد شامل هزینه ساخت سخت‌افزارهای تخصصی مانند CPU/GPU یا سرورها و همچنین سیستم‌های خنک کننده برای چنین سخت‌افزاری می‌شود. علاوه بر این‌، هزینه‌های انرژی قابل توجهی نیز وجود دارد که برای عملکرد این سیستم‌ها ضروری است. تحقیقات نشان داده است که هزینه‌ی برق استخراج بیت کوین، بین ۴۰۰ میلیون دلار تا ۶٫۲ میلیارد دلار در سال متغیر است.

  اگرچه ممکن است به نظر برسد که انرژی مورد استفاده برای استخراج و ایجاد بیت کوین جدید اتلاف کننده است، اما این تنها راه تامین امنیت کاربران است زیرا استخراج دلیل این است که دولت‌ها نمی‌توانند بلاکچین بیت کوین را به راحتی محدود کنند.

  آیا عوامل دیگری بر ارزش ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارند؟

  بله، آنچه در بالا گفتیم مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر ارزش یک ارز دیجیتال هستند؛اما عوامل دیگری نیز در ارزیابی ارزش ارز دیجیتال موثراند، مانند توسعه‌دهندگان و پشتیبانی از شبکه، حجم معاملات، میزان دسترسی، مقررات دولت‌ها و… که به یک مورد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  مقررات دولت‌ها

  مقررات دولت‌ها

  مقررات دولت‌ها

  هنگامی که یک رمزارز به جریان اصلی مبادلات راه پیدا کرد، احتمال وضع قوانین برای مدیریت و نظارت بر آن توسط دولت‌ها بسیار زیاد است. همچنین باید در نظر داشته باشید که این مقررات می‌تواند دسترسی به رمز ارزها را متمرکز یا اصطلاحا رگلاتور کنند. این مورد می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت یک ارز دیجیتال داشته باشد. معاملات ارزهای دیجیتال ممکن است به دلیل عدم وجود امنیت از سوی دولت‌ها که کنترلی روی تراکنش‌ها ندارند، در بعضی از کشورها ممنوع باشد.

  خرید و فروش ارز دیجیتال

  برای شروع به خرید و فروش بیت‌کوین لازم است ابتدا در صرافی معتبر بیت پین یک حساب کاربری داشته‌ باشید و سپس شروع به خرید و فروش کنید. البته قبل از این‌ موارد بهتر است دانش تحلیل ارزهای دیجیتال و نمودارخوانی را فرا بگیرید تا بتوانید سود بیشتری کسب کنید.

  قیمت لحظه‌ای بیت کوین

  برای مشاهده قیمت لحظه‌ای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال لازم است که به حساب کاربری خود در صرافی ارز دیجیتال بیت پین رفته و بعد از جستجوی نام بیت کوین (BTC) قیمت لحظه‌ای آن و روند تغییرات را مشاهده و بررسی کنید.

  کلام اخر

  ارزش یک ارز ارز دیجیتال می‌تواند بسیار سریع با عوامل مختلفی تغییر کند. این بر عهده‌ی هرمعامله‌گر و سرمایه‌گذاری است که پتانسیل و ارزش ارزهای دیجیتال را با روش‌هایی که اشاره کردیم، را بررسی کند و برای سرمایه‌گذاری اقدام کند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر