کارمزد تراکنش‌های روزانه بیت کوین از اتریوم پیشی گرفت

توسط مبین حسینی
|
28 آبان 1402
|
زمان مطالعه:  2 دقیقه
کارمزد تراکنش‌های روزانه بیت کوین از اتریوم پیشی گرفت

اتریوم مدت‌هاست که به عنوان پلتفرم پیشرو دیفای بر بازار حکومت می‌کند و میزبان پروژه‌های بی‌شماری بوده و میلیون‌ها کاربر را جذب کرده است. با این حال، زمین بازی کمی تغییر کرده است. همراه با پیشرفت‌های اخیر بیت کوین در زمینه قراردادهای هوشمند، دارایی‌های بومی و NFT ها، کارمزد تراکنش‌های روزانه بیت کوین از بزرگ‌ترین پلتفرم دیفای، پیشی گرفته است.

BRC20، استاندارد توکن جدید بیت کوین، با معرفی لایه‌های کاربردی جدید، تحولات چشمگیری را برای این شبکه آغاز کرده است. این استاندارد جدید، با اجازه دادن به کاربران برای درج کد JSON روی ساتوشی، قابلیت‌هایی شبیه به اتریوم، مانند قراردادهای توکن و دارایی‌های بومی، برای شبکه بیت‌کوین فراهم کرده است.

از زمان معرفی استاندارد توکن BRC-20، بیت کوین افزایش قابل توجهی از نظر فعالیت شبکه تجربه کرده است. کارمزد تراکنش‌ها در شبکه به شدت افزایش یافته که منجر به تأخیرهای گاه‌به‌گاه می‌شود؛ زیرا ممپول با بیش از 200,000 تراکنش تأیید نشده مواجه است.

Bitcoin Ordinals Total Fees Paid. Source: Dune Analytics.

Bitcoin Ordinals Total Fees Paid. Source: Dune Analytics.

در زمان انتشار، این شبکه دارای 41 میلیون کتیبه (Inscriptions) است که مجموع کارمزد تراکنش بیش از 2800 بیت کوین، معادل 102 میلیون دلار را انباشت می‌کند. افزایش اخیر قیمت بیت کوین – که تا حدی با خبر تایید ETF اسپات تقویت شده است، به این رشد قابل توجه کارمزد تراکنش‌ها کمک کرده است.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  Bitcoin (Orange) vs. Ethereum (Gray) Daily Transaction fees. Source: CryptoFees.info

  Bitcoin (Orange) vs. Ethereum (Gray) Daily Transaction fees. Source: CryptoFees.info

  این افزایش در 16 نوامبر توجهات را به خود جلب کرد، زمانی که کارمزد تراکنش‌های بیت کوین از اتریوم پیشی گرفت و در مجموع 11.6 میلیون دلار، در مقایسه با 8 میلیون دلار اتریوم، را ثبت کرد. این روند روز بعد هم ادامه یافت و بیت کوین بار دیگر از اتریوم پیشی گرفت و بیش از 8 میلیون دلار کارمزد تراکنش در مقایسه با 6 میلیون دلار اتریوم جمع آوری کرد.

  در حالی که ارزش مجموع قفل شده بیت کوین (TVL) در حال حاضر 270 میلیون دلار است و در رتبه یازدهم قرار دارد، برخلاف 25 میلیارد دلار TVL و رتبه اول اتریوم، شایان ذکر است که BRC-20 و اوردینالز امسال معرفی شدند. با مسیر رشد چشمگیر بیت کوین، این شکاف به زودی می‌تواند پر شود و به طور بالقوه از اتریوم پیشی بگیرد.

  این در حالی است که بیت کوین ماکسیمالیست‌های بیت کوین نسبت به توکن‌های BRC-20 محتاط هستند و توسعه‌دهندگان اصلی به حذف کامل پروتکل فکر می‌کنند. اما لازم به ذکر است که موفقیت بیت کوین در بخش دیفای، نشان‌دهنده سودمندی و مزیت رقابتی آن در برابر پروژه‌های پیشرو است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر