پیش بینی قیمت بیت کوین با معروف‌ترین مدل‌های تحلیل!

توسط کارن آهنگری
|
25 بهمن 1401
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
آشنایی با معروف‌ترین مدل‌های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین

با چه مدل‌هایی می‌توان برای پیش بینی قیمت بیت کوین اقدام کرد؟ در سال 2022، کل بازار ارزهای دیجیتال حدود 1.4 تریلیون دلار از ارزش خود را از دست داد و سبب شد تا این صنعت با مشکلات نقدینگی و ورشکستگی مواجه شود که با فروپاشی صرافی اف‌تی‌ایکس «FTX» به پایان رسید.

سرمایه‌گذاران انتظار دارند که سال 2023 سال احتیاط برای بیت‌کوین باشد، قبل از یک روند صعودی بالقوه که می‌تواند در سال 2024 آغاز شود. در هر صورت پیش‌بینی‌ها همواره تا سال 2030 توسط افراد مختلف برای بیت‌کوین انجام می‌شود که دقیقاً نمی‌توان دید که باید به کدام‌یک از آن‌ها اعتماد کرد. اما اگر تمام پیش‌بینی‌ها به حول یک محدوده یا عدد خاص مربوط باشند، می‌توان روی صحت آن حساب کرد!

آیا پیش بینی قیمت بیت کوین امکا‌ن‌پذیر است؟

بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ وجود این رمزارز (تا زمان نگارش این مقاله) به 10 نوامبر سال 2021 برمی‌گردد که بیت‌کوین 69045 دلار قیمت داشت. اما در ژانویه 2023، بیل تای «Bill Tai»، سرمایه‌دار خطرپذیر و کهنه‌کار ارزهای دیجیتال هفته گذشته به CNBC گفت:

«ممکن است قبل از اینکه بیت‌کوین دوباره به بالا بپرد (صعود کند)، تا 12000 دلار کاهش یابد!»

برخی دیگر از افراد فعالی در حوزه ارزهای دیجیتال نیز سال 2023 را سال اختیاط برای بیت‌کوین پیش‌بینی کرده‌اند و گفته شد است در سال‌های آتی امکان صعود بیت‌کوین بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه قبلاً هم در سال‌های گذشته برخی از پیش‌بینی‌ها در مورد صعود و نزول بیت‌کوین به حقیقیت پیوسته بود، می‌توان گفت که قیمت بیت‌کوین تا حد زیادی قابل پیش‌بینی است. اما برای این منظور باید با معروف‌ترین مدل‌های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین آشنایی داشته باشید!

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  آشنایی با معروف‌ترین مدل‌های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین

  پیش بینی قیمت بیت کوین یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌ها در حوزه کریپتو است. افراد مشهور همیشه در مورد قیمت آینده بیت‌کوین نظر می‌دهند و گاهاً نظرات آن‌ها با هم تفاوت و حتی تناقض هم دارد. دلیل این موضوع این است که افراد مختلف از مدل‌ها و روش‌های مختلفی برای پیش بینی قیمت بیت کوین استفاده می‌کنند. برخی از مدل‌های پیش بینی قیمت بیت کوین از نوع یادگیری ماشینی هستند و برخی دیگر به روش‌های تکنیکال برمی‌گردند. در هر صورت از جمله سه مورد از رایج‌ترین مدل‌های پیش‌بینی بیت‌کوین می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • مدل انباشت به عرضه «S2F»

  انباشت به عرضه یکی از مشهورترین مدل‌های پیش بینی قیمت بیت کوین است. این مدل بیان می‌کند که کمیابی بیت‌کوین باعث افزایش ارزش آن می‌شود. انباشت به عرضه طلا و نقره به‌عنوان معیار اصلی این مدل برای پیش بینی قیمت بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. عبارت «انباشت به عرضه» درواقع به نسبت عرضه جدید و عرضه فعلی اشاره دارد.

  مدل انباشت به عرضه از این استدلال استفاده می‌کند که نمی‌توان به‌اندازه عرضه فعلی، طلای جدید را استخراج کرد؛ همین موضوع نیز سبب می‌شود تا ارزش طلا حفظ شود. طبق این مدل، چون عرضه طلا به‌اندازه مقدار فعلی آن دشوار است، نمی‌توان ارزشش را کمتر کرد و این موضوع را به بیت‌کوین بسط می‌دهد!

  • مدل امواج الیوت «Elliott Waves»

  - آشنایی با معروف‌ترین مدل‌های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین مدل امواج الیوت «Elliott Waves»

  مدل امواج الیوت «Elliott Waves»

  تحلیل‌گران تکنیکال در بازارهای مختلف تا حد زیادی از نظریه امواج الیوت برای پیش‌بینی‌های خود استفاده می‌کنند. این نظریه با این فرض که حرکات بازار بر روانشناسی جمع مبتنی است، هم چرخه نزولی و هم صعودی را کشف می‌کند. این مدل، یک حرکت هشت قسمتی دارد که در طی آن، قیمت دارایی مورد نظر مرحله به مرحله کاهش پیدا می‌کند. از آنجا که این مدل تا حد زیادی به‌صورت ذهنی در نظر گرفته می‌شود، انتقادات زیادی به آن وارد شده است.

   

  همچنین با این فرض که در نظریه امواج الیوت، بازار همیشه از همان روانشناسی جمع در بازه‌های زمانی مختلف استفاده می‌کند. بنابراین تعداد زیادی از پیش‌بینی‌هایی که با این مدل در بازارهای صعودی و نزولی انجام شده‌اند، افراطی در نظر گرفته می‌شوند!

  • مدل هایپرویوز «Hyperwaves»

  این مدل توسط تون ویز «Ton Vays»، یکی از مشهورترین معامله‌گران بازار کریپتو رواج پیدا کرده است. این مدل احتمال شکل‌گیری یک حباب در بازار را تعیین می‌کند. در واقع، هایپرویوز یک چرخه بازار هفت مرحله‌ای است که نقطه عطف نزولی بازار را مشخص می‌کند. حالا این نقطه عطف اغلب در قله نمودار ایجاد می‌شود. ساختار هایپرویوز مشابه اصل امواج الیوت است (اما فقط در ارتباط با سناریوهای نزولی کاربرد دارد). این روش نیز با فرض ثبت قیمت یک دارایی در قله، به پیش‌بینی‌های افراطی، نظیر سقوطی ۹۰ یا ۸۰ درصدی، محکوم شده است!

  به جز مدل‌های فوق، مدل‌های متنوع دیگری نیز برای پیش بینی قیمت بیت کوین ارائه شده‌اند که نتیجه هریک از آن‌ها ممکن است با نتیجه مدل دیگر تفاوت داشته باشد. اگرچه بسیاری از پیش‌بینی‌ها در مورد آینده قیمتی بیت‌کوین محقق نمی‌شوند، اما همچنان روش‌ها، مدل‌ها و الگوریتم‌های پیش بینی قیمت بیت کوین طرفداران بسیاری دارند. البته ناگفته نماند که برخی از این پیش‌بینی‌ها درست از آب درمی‌آیند. اما تشخیص پیش‌بینی‌های بهتر از سایر پیش‌بینی‌ها کار دشواری است!

  مدل هایپرویوز «Hyperwaves»

  مدل هایپرویوز «Hyperwaves»

  چطور می‌توانم قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کنم؟

  اگر خود مایل به پیش بینی قیمت بیت کوین باشید، می‌توانید دانش مالی خود را ارتقا داده و با روش‌های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال که امواج الیوت نیز یکی از آن‌ها است، به پیش‌بینی شخصی قیمت بیت‌کوین در سال‌های آینده بپردازید. وقتی خودتان دست به پیش‌بینی بزنید، راحت‌تر می‌توانید مسیر صعود نزول بیت‌کوین را حدس بزنید!

  سوالات متداول

  مدل‌های تحلیل و پیش بینی قیمت بیت کوین چیست؟

  به صورت کلی روش‌های زیادی برای پیش بینی قیمت بیت کوین وجود دارد اما سه مدل انباشت به عرضه، امواج الیوت و هایپرویوز از جمله رایج‌ترین مدل‌های پیش بینی قیمت بیت کوین هستند.

  آیا می‌توان همیشه قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کرد؟

  از آن‌جایی که بیشتر پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال درباره بیت‌کوین درست بوده است می‌توان گفت که پیش بینی قیمت بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال راحت‌تر است اما نمی‌توان همیشه روند بازار بیت‌کوین را به صورت صددرصد پیش‌بینی کرد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمدحسین
   محمدحسین | 26 اسفند 1401

   باسلام مطالب بسیار عالی بود باسپاس فراوان

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 28 اسفند 1401

    سلام دوست عزیز
    خوشحالیم که از مقالات بیت پین رضایت دارین.
    ممنون از همراهی شما

  2. حشمت
   حشمت | 23 اسفند 1401

   سلام چرا از صرافی بیت پین خرید میزنم نمیشه از کارت بانکی پرداخت کنم وبه تراست والت شخصی واریز کنم درحالی که در صرافی بیت ۲۴ من راحت این خرید میزنم وفروش هم سریع پول تو حسابم میاد

  3. هادی
   هادی | 28 بهمن 1401

   سلام
   مطلب خیلی جالبی بود ممنونم

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 1 اسفند 1401

    سلام هادی عزیز
    ممنون از همراهی دلگرم‌کننده شما.