مدل سهام به جریان (S2F) چیست؟

تاریخ انتشار: 2 خرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
مدل سهام به جریان (S2F) چیست؟

در هر کسب ‌و کاری و هر نوعی از تجارت، ارزیابی درست از شرایط موجود و وضعیت بازار، تکنیکی بی‌نظیر است؛ که امکان تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه و سنجیده را برای افراد فراهم خواهد کرد. حال بازار ارزهای دیجیتال به یکی از محبوب‌ترین عرصه‌های دنیای تجارت بدل شده و مشهورترین ارز آن، بیت کوین، توجه و سرمایه افراد بسیاری را به خود معطوف کرده است. همچنین مدل سهام به جریان یا راهی برای ارزیابی این بازار به شمار می‌رود. اگر کنجکاوید که بدانید S2F چیست یا از مزایا و محدودیت‌های آن بیشتر آگاه شوید و ابهاماتی در این مورد در ذهنتان وجود دارد، پس به‌هیچ‌وجه این متن را از دست ندهید!

S2F چیست؟

پیش از پرداختن به موضوعات مختلف، ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دهیم که S2F چیست؟ و نگاهی کوتاه به تاریخچه آن داشته داریم. به بیان ساده مدل انباشت به جریان (S2F) یک فرمول در بازار ارزهای دیجیتال است که با استفاده از آن می‌توان روند بازار را پیش‌بینی و سود زیادی از آن کسب کرد؛ به عبارت دقیق‌تر مدل سهام به جریان یا Stock to Flow رویکردی بی‌نظیر برای ارزیابی و پیش‌بینی قیمت بیت کوین با بررسی عواملی همچون منابع، محدودیت‌های مختلف و… است که این رمزارز را ارزشمند کرده است؛ درواقع این ایده شامل دو بخش محاسبه ذخایر موجود BTC به‌عنوان Stock و تولید سالانه این بلاک چین به‌منظور بررسی کمبود در یک نسبت است.

درمجموع می‌توان گفت به‌طور خلاصه، مدل S2F مدلی کارآمد، برای تعیین مقدار ارزش بیت کوین به‌منظور ایجاد فرصتی برای تصمیم‌گیری‌های درست‌تر با تمرکز بر ماهیت عرضه این رمزارز و در نظر داشتن ارزش واقعی آن در محدودیت‌ها و رویدادها است!

حال اگر پاسخ این سؤال را دریافتید که «S2F چیست» بد نیست نگاهی کوتاه به تاریخچه آن بیندازید. ایده اصلی این مدل توسط یک سرمایه‌گذار با سابقه ناشناس مطرح شد و پس از انتشار در سال 2019، توجه فعالان و کارشناسان حوزه رمزارزها را به خود جلب کرد و به‌تدریج مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر جهان قرار گرفت؛ درواقع این مدل در ابتدا تنها برای فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره ارائه شد، اما تطابق و توضیح نحوه عملکرد آن با توجه به پیچیدگی‌های بیت کوین، توسط صفحه توییتر PlanB صورت گرفت که معامله‌گری بسیار محبوب و در عین حال ناشناس است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

   نحوه عملکرد مدل S2F

  مدل سهام به جریان (S2F) چیست؟

  حال که گفتیم S2F چیست، باید به عملکرد آن بپردازیم، اما در ابتدا برخلاف چاپ بیش‌ از حد پول به تورم خواهد انجامید، اما برخلاف ارز فیات، تولید طلا و بیت کوین و سایر دارایی‌های نادر امری به‌شدت دشوار بوده است و عملاً جعل آن‌ها به این سادگی‌ها صورت نگرفته و معمولاً عرضه ثابتی دارند. PlanB متکی بر همین مفهوم و با اشاره به دشواری تولید دارایی‌های خاص، بیان می‌کند که بیت کوین به‌واسطه استخراج سخت و سقف مشخص آن، دارای ویژگی گرانی غیرقابل تقلب یا جعل نشدنی خواهد بود.

  حال برای اعمال مدل سهام به جریان باید در نظر داشته باشید که انبار به مفهوم میزان ذخایر موجود و جریان به میزان تولید سالیانه اشاره دارد. اکنون برای محاسبه S2F بیت کوین، کافی است مقدار بیت کوین موجود یا Stock را بر جریان تولید سالیانه یا Flow تقسیم کنید. برای درک بهتر بیایید تا نگاهی به میزان عرضه بیت کوین، که 19 میلیون برآورد شده با جریان سالانه 328500 یعنی منطبق بر میزان پاداش بلاک فعلی در فرمول S2F جایگذاری کنیم، نسبت 57.712 به دست خواهد آمد.

  به این معنا که استخراج کل عرضه بیت کوین، 57 سال طول خواهد کشید.

  بلاک چین بیت کوین دارای یک برنامه منظم است و تقریباً به ازای هر 10 دقیقه یک بلوک جدید ایجاد می‌شود، اما برای حفظ خاصیت کمیابی این رمزارز، هنگامی که این میزان به 210.000 برسد، فرایند نصف‌شدن نرخ بیت کوین‌های واردشده در گردش جدید صورت خواهد گرفت. طبق برنامه، نصف‌شدن بعدی در سال 2024 رخ خواهد و نسبت S2F افزایش یافته و به عدد 124 خواهد رسید!

  مزایای استفاده از S2F چیست؟

  بسیاری از مدل‌های پیش‌بینی در عرصه تجارت وجود داشته‌اند که پس از اشتباهات مکرر، از مرکز توجه خارج شدند، اما مدل سهام به جریان، به‌دلیل مزایای بسیار توانسته به یکی از محبوب‌ترین‌ها بدل شود. برخلاف اوراق قرضه سهام و سایر موارد کمیاب، بیت‌کوین ارزش ذاتی ندارد و جریان نقدی ایجاد نمی‌کند؛ از این‌رو روند ارزیابی دارایی آن با بسیاری دیگر متفاوت است.

  با محدودیت عرضه بیت‌کوین تا سقف 21 میلیون و فرایند نصف‌کردن، مدلی عالی برای سرمایه‌گذاران سراسر جهان به شمار می‌رود تا روند حرکتی بیت‌کوین را با پیش‌بینی عرضه آن پیش‌بینی کنند.

  محدودیت‌ها و نظر منتقدان درباره مدل سهام به جریان

  پس از پاسخ به سؤال S2F چیست و برشمردن مزایای این مدل، وقت آن است تا از محدودیت‌ها و دیدگاه منتقدان درباره آن بگوییم که می‌تواند به درک درست‌تر از آن کمک شایانی کند. با وجود اینکه مدل سهام به جریان توسط جامعه رمزارزها پذیرفته شده و راه‌حلی عالی برای پیش‌بینی روند احتمالی آینده به حساب می‌آید، این نسبت عوامل مهمی از جمله تقاضا یا نوسان را که می‌تواند در قیمت دارایی بسیار تأثیرگذار باشد، در نظر نمی‌گیرد.

  برخی افراد مشهور حوزه رمزارزها مانند بنیان‌گذار اتریوم و یکی از مدیران ارشد صندوق سرمایه‌گذاری از منتقدان جدی این مدل به شمار می‌روند؛ درواقع براساس این مدل ارزش دلار مواردی مانند طلا و نقره، مستقیم از نرخ عرضه جدید آن‌ها ناشی می‌شود، ولی برای حمایت از آن نمی‌توان مدارک برجسته‌ای ارائه دارد!

  الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) چیست؟

  با وجود تأثیر مستقیم ارزش بازار BTC و ارزش مدل S2F، رویدادهای نصف‌شدن به‌شکل قابل‌توجهی بر انتظارات قیمت و قیمت واقعی اثرگذار بوده و این موضوع می‌تواند کارایی این مدل را زیر سؤال ببرد؛ البته در آوریل سال 2020، PlanB درنهایت تصمیم گرفت به‌واسطه دارایی متقاطع سهام به جریان، تا حدودی آن را اصلاح کند. یکی دیگر از محدودیت‌ها که نظرات منفی بسیاری از منتقدان را به‌سوی این مدل جهت داده، کارآمدنبودن آن برای ارزهای دیجیتال ‌جز بیت کوین است که به رویکرد متفاوت ارزیابی دارایی‌ها منجر شد.

  پیش‌بینی‌های فعلی S2F

  PlanBبه‌تازگی اظهار داشته است که هر واحد BTC به 100 هزار دلار تا سال 2023 خواهد رسید و این پیش‌بینی بحث زیادی را در جامعه رمزارز توییتر به راه انداخت. با وجود شکست‌های اخیر این مدل در پیش‌بینی، S2F برآورد کرده است که نصف‌شدن بعدی برای سال 2024 برنامه‌ریزی شده و از نظر تئوری به‌واسطه کاهش عرضه، قیمت را به‌شدت افزایش خواهد داد. همچنین براساس مدل S2F برآورد شده که در سال‌های 2022 و 2023 نیز همین روند ادامه خواهد داشت!

  گفتار پایانی!

  علاوه بر مدل سهام به جریان، بسیاری از ایده‌ها و مدل‌های دیگر هم وجود دارند که روند حرکتی قیمت دنیای رمزارزها و به‌ویژه بیت کوین را پیش‌بینی می‌کنند، اما مدل Stock to Flow به‌واسطه مزایا و قابلیت‌هایش می‌تواند یکی از کارآمدترین گزینه‌ها باشد، تنها کافی است از ساز و کار آن آگاهی پیدا کرده یا به زبان ساده‌تر بدانید S2F چیست و نحوه کار آن به چه صورت است!

  سوالات متداول

  • مدل سهام به جریان یا Stock to Flow چیست؟

  S2F مدلی است که قیمت احتمالی آینده یک دارایی را با کمیاب کردن آن پیش بینی می کند. در دنیای کریپتو، روند حرکتی قیمت دنیای رمزارزها و به‌ویژه بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

  بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر