آشنایی با 5 کیف پول برتر لایتنینگ بیت کوین

تاریخ: 14 فروردین 1403
زمان مطالعه:  16 دقیقه
کیف پول لایتنینگ

بیت کوین در پی یکی از مهم‌ترین بحران‌های مالی یک دهه اخیر، یعنی بحران سال ۲۰۰۸ متولد شد. عنوان وایت پیپر بیت کوین، آن را یک «سامانه پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر» معرفی می‌کند؛ اما علی‌رغم این هدف، بیت کوین برای تبدیل شدن به یک شبکه پرداخت جهانی دست‌کم تا زمان فراگیر شدن «شبکه لایتنینگ بیت کوین و کیف پول لایتنینگ»، آمادگی لازم را ندارد.

بیت‌کوین با وجود برخورداری از امنیت درجه یک و عرضه محدود توکن که ارزش آن را بالا می‌برد، در سرعت پردازش تراکنش عملکرد ضعیفی داشته و تنها قادر به پردازش ۷ تراکنش در ثانیه است. اتریوم، نزدیک‌ترین رقیب بیت کوین از نظر ارزش بازار، با ۱۳ تراکنش در ثانیه، عملکرد به‌مراتب بهتری دارد. بااین‌حال، بلاک چین‌های لایه ۲ یا سایدچِین‌هایی مانند پالیگان، بار پردازش تراکنش‌های اتریوم را به دوش می‌کشند. این راه‌حل‌های جایگزین، سرعت پردازش را به شکل قابل توجهی (تا ده‌ها هزار تراکنش در ثانیه به صورت تئوری) افزایش داده و با ویزا و مسترکارت رقابت می‌کنند.

تا پیش از ظهور شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۱۵، بیت کوین از چنین لایه‌ای برخوردار نبود. به لطف سرعت بالای پردازش و کارمزد تراکنش پایین، محبوبیت این پروژه افزایش یافت. یکی از عوامل کلیدی که این پروژه را به کانون توجه رساند، توسعه کیف پول‌های شبکه لایتنینگ بود. در این مقاله به بررسی ۸ مورد از بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت‌کوین می‌پردازیم.

کیف پول لایتنینگ چیست؟

شبکه لایتنینگ (LN) پروتکل لایه دومی بر روی بلاک چین است. این شبکه با هدف افزایش مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها و کاهش کارمزد آن‌ها ایجاد شد. در شبکه لایتنینگ، کانالی بین دو کاربر باز می‌شود و وجوهی در آن قفل می‌شود. سپس پرداخت‌ها می‌توانند به‌سرعت و بدون نیاز به انتظار برای تأیید روی زنجیره اصلی (بلاک چین) انجام شوند. در این شبکه، هیچ واسطه شخص ثالثی وجود ندارد و کارمزد تراکنش‌ها پایین است؛ این ویژگی‌ها باعث کارآمدی این سیستم برای کاربردهای مختلف می‌شود.

اولین نسخه شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. اگرچه از آن زمان تاکنون چند سال می‌گذرد، تنها برخی از کیف پول‌ها با پذیرش این فناوری، از قابلیت‌ها و خدمات شبکه لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند؛ اما این کیف پول‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کیف پول لایتنینگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

  ازآنجایی‌که کیف پول‌های لایتنینگ نوع خاصی از کیف پول‌ها برای انتقال و ذخیره بیت کوین هستند، ویژگی‌های متفاوتی نسبت به سایر کیف پول‌ها دارند. در زیر این ویژگی‌ها را شرح می‌دهیم:

  Lightning Wallet

  گره‌ها (Nodes)

  گره لایتنینگ برای انجام تراکنش در شبکه لایتنینگ ضروری است. این گره دو وظیفه دارد:

  • نظارت بر شبکه بیت کوین برای اطمینان از امنیت وجوه
  • انجام تراکنش‌ها با برقراری ارتباط با سایر گره‌ها

  گره لایتنینگ باید ردیابی کند که هر کانال چه مقدار وجه در خود دارد تا در صورت نیاز به پرداخت، موجودی کافی وجود داشته باشد.

  کانال‌ها (Channels)

  کانال‌ها راهی برای پرداخت دوطرفه هستند. هر دو طرف با واریز مقداری بیت کوین در یک گره، یک کانال روی آن باز می‌کنند. کانال را می‌توان مانند فرستنده و گیرنده در نظر گرفت. آن‌ها باید بدانند چه کسی در طرف دیگر پرداخت را انجام داده و دریافت می‌کند. نحوه انجام پرداخت به عهده گره است. این پرداخت می‌تواند مستقیماً بین دو گره یا با مشارکت چندین گره در طول مسیر انجام شود.

  در نهایت، باز و بسته شدن کانال‌ها در شبکه بیت کوین ثبت می‌شود. توجه داشته باشید که آنچه در فاصله بین این دو رویداد رخ می‌دهد، به شبکه بیت کوین ارتباطی ندارد.

  فاکتورها (Invoices)

  فاکتور یا اینویس در واقع درخواستی برای پرداخت در شبکه لایتنینگ است. اینویس با یک رشته طولانی از کاراکترهای الفبایی عددی شناسایی می‌شود که حاوی تمام اطلاعات ضروری مورد نیاز است، از جمله:

  • مبلغ پرداخت
  • زمان انقضا
  • شناسه فاکتور با برچسب زمانی
  • توضیح فاکتور
  • آدرس پشتیبان بیت کوین
  • مسیرهای پرداخت

  انواع کیف پول لایتنینگ بیت کوین

  کیف پول شبکه لایتنینگ به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق شبکه لایتنینگ که معمولاً به آن لایه ۲ بیت کوین می‌گویند، پرداخت‌ها را انجام داده و دریافت کنند. این کیف پول‌ها با استفاده از کانال‌ها و گره‌های لایتنینگ، تراکنش‌های سریع و ارزان روی بیت کوین را امکان‌پذیر می‌کنند.

  در حالت کلی می‌توان کیف پول‌های لایتنینگ را به دو دسته کیف پول حضانتی و غیرحضانتی تقسیم کرد.

  کیف پول حضانتی

  کیف پول حضانتی، همان‌طور که از نامش پیداست، توسط شخص ثالثی مانند صرافی یا ارائه‌دهنده خدمات کیف پول مدیریت می‌شود. در واقع، صرافی به کلیدهای خصوصی ما دسترسی دارد و از همین رو کیف پول‌های حضانتی امنیت کمتری دارند. بااین‌حال، کار با آن‌ها بسیار آسان است و این کاربرانی که به دنبال راه‌حلی آسان برای مدیریت رمزارزهای خود هستند، می‌توانند از این نوع کیف پول استفاده کنند.

  کیف پول غیرحضانتی

  برخلاف نوع حضانتی، مدیریت کیف پول‌های غیرحضانتی لایتنینگ تماماً در اختیار خود کاربر است و به جز او کسی به کلیدهای خصوصی‌اش دسترسی ندارد. این ویژگی باعث امنیت بیشتر کیف پول‌های غیرحضانتی می‌شود.

  کیف پول‌های غیرحضانتی در دو مدل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارند و می‌توانید آن‌ها را خریداری یا بر روی لپ‌تاپ و موبایل نصب کنید. توجه داشته باشید که این نوع کیف پول‌ها دارای عبارات بازیابی هستند که باید آن‌ها را در محلی امن نوشته و ذخیره کنید. این عبارات زمانی به دردتان می‌خورد که به هر دلیلی دسترسی کاملی به کیف پولتان نداشته باشید یا رمز عبور خود را فراموش کنید. درصورتی‌که این عبارات را فراموش یا گم کنید، دیگر به کیف پول خود و دارایی‌هایتان دسترسی نخواهید داشت.

  بهترین کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین

  در این بخش، چندین کیف پول را برای بررسی شما معرفی خواهیم کرد که هم شامل کیف پول‌های حضانتی و هم غیرحضانتی می‌شوند. با در نظر گرفتن اینکه موضوع سهولت انجام پرداخت در شرایط روزمره است، تمرکز ما بر روی اپلیکیشن‌های موبایل خواهد بود، زیرا اکثر ما استفاده از نوعی کیف پول دیجیتال روی گوشی‌هایمان را برای پرداخت پذیرفته‌ایم.

  ویژگی Speed Phoenix Muun Zap Breeze
  نوع غیرحضانتی غیرحضانتی غیرحضانتی غیرحضانتی غیرحضانتی
  رابط کاربری ساده و بصری ساده و بصری مینیمالیستی مدرن و مینیمالیستی ساده و مینیمالیستی
  قابلیت‌ها پرداخت‌های ساده، مدیریت کانال، پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال پرداخت‌های ساده، مدیریت کانال، ربات‌های پرداخت پرداخت‌های ساده، مدیریت کانال، صرافی داخلی پرداخت‌های ساده، مدیریت کانال پرداخت‌های ساده، مدیریت کانال
  پلتفرم اندروید، iOS اندروید، iOS اندروید، iOS اندروید، iOS اندروید، iOS
  کارمزد معمولاً 1% برای تراکنش‌ها 1 satoshi برای تراکنش‌ها معمولاً 1% برای تراکنش‌ها معمولاً 0.5% برای تراکنش‌ها معمولاً 0.5% برای تراکنش‌ها
  حریم خصوصی عدم ذخیره اطلاعات عدم ذخیره اطلاعات عدم ذخیره اطلاعات عدم ذخیره اطلاعات عدم ذخیره اطلاعات
  امنیت ایمن ایمن ایمن ایمن ایمن
  پشتیبانی چت زنده، ایمیل چت زنده، ایمیل چت زنده، ایمیل چت زنده، ایمیل چت زنده، ایمیل

  کیف پول Speed: سریع، امن و بدون نیاز به احراز هویت

  کیف پول Speed راه‌حلی جهانی و بسیار قابل‌اعتماد برای انجام تراکنش‌های سریع و بدون تقلب بیت کوین است. این والت از نوع غیرحضانتی بوده و به شما امکان می‌دهد تا بیت کوین خود را بر بستر شبکه لایتنینگ ارسال و دریافت کنید. Speed یکی از امن‌ترین والت‌ها است که به شما اجازه خرج کردن بیت کوین برای خدمات روزمره را بدون نیاز به احراز هویت (KYC) می‌دهد.

  قابلیت‌های پیشرفته این والت به شما امکان می‌دهد تا موجودی بیت کوین خود را به هر والت شخص ثالث دیگری که از ذخیره‌سازی آن پشتیبانی می‌کند، انتقال دهید. هدف Speed این است که بیت کوین را برای همگان در دسترس قرار دهد تا همه بتوانند از پتانسیل آن بهره‌مند شوند. این کیف پول به غیر از کارمزد اندکی که توسط ماینرها دریافت می‌شود، هیچ کارمزد تراکنشی دیگری را از کاربران دریافت نمی‌کند.

  شما می‌توانید کیف پول Speed را برای اندروید و iOS دانلود کرده و تجربه‌ای بی‌نظیر از تراکنش‌های رمزارزی داشته باشید.

  کیف پول Speed

  مزایا:

  • ارسال و دریافت بیت کوین بدون نیاز به KYC
  • ثبت‌نام آسان برای انجام تراکنش‌های سریع
  • امنیت و امکان ذخیره‌سازی مطمئن بیت کوین‌های موجود
  • کارمزد تراکنش ۰ درصد، تنها کارمزد اندکی توسط ماینرها دریافت می‌شود.
  • دسترسی مستقیم به قابلیت‌های متنوع فروشگاهی از طریق والت

  معایب:

  • در حال حاضر، تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

  کیف پول Phoenix: امنیت بالا و تمرکز بر تراکنش‌های لایتنینگ

  Phoenix یک کیف پول غیرحضانتی بیت کوین است که یکی از گزینه‌های عالی برای تراکنش‌های لایتنینگ به شمار می‌رود. این والت تنها بر روی موبایل در دسترس است و برای کسانی که به امنیت وجوه خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، گزینه ایده‌آلی است.

  Phoenix به طور انحصاری از بیت کوین برای تراکنش‌های لایتنینگ پشتیبانی می‌کند؛ سایر دارایی‌های دیجیتال تنها بر روی زنجیره اصلی (بلاک چین) در دسترس هستند. این کیف پول به طور خودکار و به نمایندگی از شما، کانال‌هایی را برای پرداخت‌ها باز می‌کند. هزینه ایجاد کانال ۱ درصد از ارزش تراکنش با حداقل ۳۰۰۰ ساتوشی است.

  کیف پول phoenix

  مزایا:

  • غیرحضانتی است و با رابط بصری خود بر امنیت و سهولت کاربر تمرکز دارد.
  • Phoenix در مورد کارمزدها روراست است و شفافیت را بین کاربر و پلتفرم حفظ می‌کند.
  • این والت به طور خودکار از کانال‌هایی که برای پرداخت‌ها ایجاد می‌کند با حداقل کارمزد ۱% پشتیبانی می‌کند.
  • کاربران می‌توانند با صرافی‌های دیگر، مبادلات بدون نیاز به اعتماد انجام داده و آن ارزهای دیجیتال را معامله کنند.

  معایب:

  • کیف پول‌های Phoenix تنها با گره‌های ACINQ ارتباط برقرار می‌کنند.
  • یک شرط برای استفاده از شبکه لایتنینگ برای ارسال و دریافت وجوه در این کیف پول وجود دارد و آن دریافت حداقل ۱۰,۰۰۰ ساتوشی است.
  • هزینه ایجاد خودکار کانال‌ها توسط والت، بالاست.

  کیف پول Muun: امن، ساده و مناسب برای مبتدیان

  Muun کیف پول لایتنینگ بیت کوین است که ارسال، دریافت و نگهداری بیت کوین را آسان می‌کند. راه‌اندازی این والت ساده و ایمن بوده و از ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند امضای چندنفره و والت‌های سلسله‌مراتبی قطعی (HD) بهره می‌برد. کاربران می‌توانند کلیدهای خصوصی خود را کنترل کرده و کیف پول را بازیابی و پشتیبان‌گیری کنند. امکان مشاهده تراکنش‌ها به‌صورت لحظه‌ای و دریافت نوتیفیکیشن برای هر تراکنش ورودی نیز وجود دارد.

  رابط کاربری ساده کیف پول Muun، ارسال و مدیریت ارز را آسان کرده است. کاربران می‌توانند در هر زمان موجودی و سابقه تراکنش‌های خود را مشاهده کرده و پرداخت‌های دوره‌ای را تنظیم کنند. Muun امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان با استفاده از شبکه لایتنینگ را با قابلیت انتخاب کارمزد فراهم می‌کند.

  کیف پول Munn

  مزایا:

  • تراکنش‌های تقریباً رایگان با استفاده از کیف پول لایتنینگ بیت کوین
  • امکان نمایش موجودی بیت‌کوین به‌جای ارزهای فیات
  • رابط کاربری شهودی و کاربرپسند برای سهولت استفاده
  • استفاده از یک موجودی واحد برای تراکنش‌ها به‌منظور مدیریت آسان وجوه در شبکه و لایتنینگ
  • امکان قفل کردن والت در صورت سرقت دستگاه

  معایب:

  • این کیف پول از نوع نرم‌افزاری بوده و در برابر حملات هکرهای اینترنتی آسیب‌پذیر است.
  • Muun از CoinJoin برای ناشناس‌سازی تراکنش‌های بیت کوین پشتیبانی نمی‌کند.
  • این کیف پول اگرچه بر بستر شبکه لایتنینگ کار می‌کند، از LNURL پشتیبانی نمی‌کند.

  کیف پول Zap: مدیریت غیرحضانتی و امن تراکنش‌های لایتنینگ

  کیف پول Zap به کاربران امکان مدیریت تراکنش‌های لایتنینگ را بدون نیاز به هیچ سرویس نگهداری (custodial service) یا شخص ثالث متمرکز، ارائه می‌دهد. کاربران کنترل کامل بر وجوه و پرداخت‌های خود را دارند و تمام این وجوه با کلیدهای خصوصی ایمن می‌شوند، اما کلیدها روی سرور Zap قرار ندارند.

  کاربران می‌توانند کانال‌های پرداخت سفارشی ایجاد کنند که کارمزد تراکنش‌ها در شبکه لایتنینگ را کاهش می‌دهد. این کیف پول در حال توسعه یک قابلیت تور (TOR) است که نوید ارائه سطحی از حریم خصوصی بی‌سابقه را داده و این امکان را فراهم می‌کند که نه‌تنها هویت بلکه جزئیات تراکنش‌ها نیز مخفی شوند.

  کیف پول Zap

  مزایا:

  • امکان خرید بیت کوین از طریق شبکه لایتنینگ با تبدیل لحظه‌ای ارز فیات به بیت کوین
  • با کمک رابط کاربری عالی خود، بر روی یک گره کامل بیت‌کوین اجرا می‌شود.
  • پلتفرم انعطاف‌پذیر برای کاربران باتجربه و تازه‌کار
  • جابه‌جایی آسان بین بیت‌کوین و ساتوشی
  • سیستم کارمزد سفارشی برای اولویت تراکنش

  معایب:

  • برخی از کیف پول‌های Zap امکان خرید مستقیم بیت‌کوین را از طریق خود والت ارائه نمی‌دهند.
  • این والت از آلت‌کوین‌ها پشتیبانی نمی‌کند.
  • برخی از ویژگی‌های کلیدی آن نگرانی‌هایی را در مورد امنیت ایجاد می‌کنند.

  کیف پول Breeze: آسان، سریع و مناسب برای تازه‌کاران

  Breeze یک کیف پول لایتنینگ غیرحضانتی و پویاست که به‌عنوان ضمیمه‌ای برای اکوسیستم تراکنش‌های بیت کوین عمل می‌کند. این پلتفرم به دلیل رویکرد منحصربه‌فرد خود در مدیریت کانال‌ها از طریق ویژگی‌ای به نام کانال‌های تأیید صفر (Zero-conf channels)، بستر نوآورانه‌ای برای کیف پول‌های لایتنینگ به شمار می‌رود. این کانال‌ها بلافاصله فعال می‌شوند و به کاربران امکان می‌دهند وجوه خود را بلافاصله پس از دریافت، خرج کنند.

  کیف پول Breeze همچنین عملیات پیچیده کانال مانند نقدشوندگی ورودی و مسیریابی را به‌صورت خودکار انجام می‌دهد. همچنین، پلتفرم والت خود را به یک پخش‌کننده پادکست متصل کرده تا کاربران بتوانند آمار را برای یک تولیدکننده محتوا استریم کنند؛ این کار باعث ایجاد تعادلی منحصربه‌فرد بین صنعت سرگرمی و تراکنش‌های بیت کوین می‌شود.

  Breeze در حال اجرای نسخه بتای خود است که کارآمدی خوبی را ارائه می‌دهد؛ تنها نگرانی موجود، احتمال از دست رفتن وجوه مشتریان در نسخه آزمایشی است.

  کیف پول Breeze

  مزایا:

  • ارائه یک سیستم عامل عالی برای فروشندگان (POS)
  • رابط کاربری کاربرپسند برای تازه‌کاران
  • امکان جابه‌جایی بین ارزهای نمایشی مختلف
  • کار بر بستر مسیریابی لایتنینگ خود
  • تبدیل هم‌زمان بین ارزهای مختلف

  معایب:

  • تنها از بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند.
  • امکان تنظیم مسیرهای سفارشی وجود ندارد.
  • فقط به‌عنوان نسخه موبایل در دسترس است.

  مزایا و معایب کیف پول لایتنینگ بیت کوین

  تراکنش‌های بیت کوین به‌کندی ذاتی خودشان شناخته می‌شوند که می‌تواند برای کسانی که به دنبال انتقال سریع و راحت هستند، مانعی ایجاد کند. اینجاست که کیف پول‌های لایتنینگ به‌عنوان جایگزینی سریع‌تر وارد میدان می‌شوند. با لایتنینگ، پرداخت‌ها به‌صورت لحظه‌ای انجام می‌شوند و این امر آن را به یک عامل تغییردهنده بازی برای خریدهای آنلاین و تراکنش‌های روزمره تبدیل می‌کند.

  بااین‌حال، مزیت سرعت با هزینه‌ای همراه است. فناوری لایتنینگ هنوز در حال توسعه بوده و پذیرش آن توسط فروشگاه‌ها هنوز به طور گسترده انجام نشده است. علاوه‌براین، پیدا کردن یک کیف پول لایتنینگ کاربرپسند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد؛ زیرا گزینه‌های موجود فعلی نسبت به کیف پول‌های سنتی بیت کوین پیچیده‌تر هستند.

  از نظر امنیتی، درحالی‌که لایتنینگ از امنیت قدرتمند بلاک چین بیت کوین بهره می‌برد، مهم است که توجه داشته باشید زیرساخت آن به طور کامل غیرمتمرکز نیست. شبکه لایتنینگ برای تسهیل تراکنش‌ها به گره‌های خاصی متکی است که این امر باعث ایجاد درجه‌ای از تمرکز مرکزی می‌شود که در زنجیره اصلی وجود ندارد.

  تراکنش‌های لایتنینگ نه‌تنها سریع‌تر هستند، بلکه به طور قابل‌توجهی ارزان‌تر از تراکنش‌های سنتی درون زنجیره‌ای هستند. این به دلیل نحوه عملکرد کانال‌های لایتنینگ است که به چندین تراکنش خارج از زنجیره اجازه می‌دهد تا با به‌حداقل‌رساندن نیاز به تاییدهای پرهزینه بلاک چین، انجام شوند.

  گفتار پایانی

  نفوذ و تطبیق‌پذیری روزافزون شبکه لایتنینگ هر روز در حال افزایش است. به‌عنوان یک پروتکل پرداخت مقیاس‌پذیر، امکان انجام پرداخت‌های خرد را به‌صورت آنی، در حجم بالا و با هزینه کم فراهم کرده و تراکنش‌ها بدون نیاز به شخص ثالث تسویه می‌شوند؛ بنابراین، کارمزد تراکنش پایین و سرعت تراکنش بالاتر است. با استفاده از این کیف پول‌ها و سرویس‌ها، می‌توانید از ویژگی‌های شبکه لایتنینگ بهره‌مند شوید.

  اگر تابه‌حال از هیچ‌یک از این کیف پول‌ها استفاده نکرده‌اید، اکنون زمان مناسبی است تا یکی از آن‌ها را امتحان کنید و راحتی و ارزانی را که در یک روش پرداخت به دنبال آن هستید، تجربه کنید. سپس تجربه خود را با ما به اشتراک گذارید.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آشنایی با کیف پول ددالوس + آموزش راه‌اندازی فول نود کاردانو

  اگر از علاقه‌مندان ارز دیجیتال کاردانو (ADA) هستید، خبر خوشی ...

  آموزش صفر تا صد کار با کیف پول تون کیپر (Tonkeeper)

  از زمانی که بلاک چین TON به محبوبیت رسید، کیف پول‌های مربوط ...

  باتری تن کیپر؛ راه‌حلی برای تراکنش بدون داشتن کارمزد

  کیف پول تن کیپر، یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های شبکه TON است. ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر