بخش‌های مهم از وایت پیپر ترون (Tron)؛ بلاک چین جذاب، همه‌کاره و مقیاس‌پذیر

تاریخ: 6 تیر 1403
زمان مطالعه:  4 دقیقه
وایت پیپر ترون

دنیای ارزهای دیجیتال روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و بلاک چین‌ها را با چالشی به نام مقیاس‌پذیری روبه‌رو می‌کند. بلاک چین ترون یکی از آن‌ بلاک چین‌هایی است که به جنگ مقیاس‌پذیری آمده و تا به الان موفق بوده؛ همچنین توانسته در اوج تب‌وتاب بازار دوام بیاورد و کاربر را راضی نگه دارد. این پروژه نظر خیلی از سرمایه‌گذاران و کاربران را به خود جلب کرده و اکثر آن‌ها جذب این پروژه شده‌اند.

ما در این مقاله، به بررسی وایت‌ پیپر پروژه ترون (Tron) می‌پردازیم و به شما داده هایی را ارائه می‌دهیم تا بتوانید با تصمیم‌گیری آگاهانه سرمایه‌گذاری کنید.

بررسی ویژگی و نوع بلاک چین ترون

بلاک چین ترون از نوع بلاک چین عمومی است. بدین معنی که همه افراد می‌توانند از این بلاک چین استفاده کنند.

بلاک چین ترون مبتنی بر قرارداد های هوشمند بوده و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) خودشان را برای حوزه‌های امور مالی و بازی، روی این بلاک چین ایجاد کنند.

البته بلاک چین ترون برای ارائه تراکنش‌های سریع، ارزان و مقیاس‌پذیر توسعه داده شده است. همچنین طبق ادعای تیم پروژه ترون، بلاک چین ترون می‌تواند 2000 تراکنش در ثانیه را با کارمزد بسیار پایین پردازش کند که آن را به رقیبی جذاب برای سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مانند اتریوم تبدیل می‌کند.

بلاک چین ترون

بلاک چین ترون

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  چه اجزایی پروژه ترون را در کنار هم تشکیل داده‌اند؟

  اجزایی که پروژه ترون را در کنار هم تشکیل داده‌اند به شرح زیر است:

  1. بیت تورنت (BitTorrent): زنجیره بیت تورنت، اولین پروتکل بین بلاک چینی ناهمگن مقیاس‌پذیر در ترون است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به آسانی روی بستر بلاک چین‌های مختلف، برنامه‌های غیرمتمرکز را توسعه دهند.

   بیت تورنت یکی از اجزای ترون

   بیت تورنت یکی از اجزای ترون

  2. اوراکل ترون (Oracle): اوراکل‌های ترون شامل دو بخش متمرکز و غیرمتمرکز‌ و اوراکل‌های ترکیبی می‌شود. اوراکل‌های ترون در قیمت ارزهای دیجیتال، داده‌های آب‌وهوا و نتایج ورزشی استفاده می‌شوند. همچنین این اوراکل‌ها در بخش امور مالی غیرمتمرکز (DEFI)، زنجیره تأمین، هویت کاربران و اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  3. پروتکل ترون: پروتکل ترون، پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکز بوده که باهدف ایجاد اینترنت غیرمتمرکز (WEB 3.0) طراحی شده است. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد تا آن‌ها محتوای دیجیتال خود را به اشتراک بگذارند و به آن مالکیت داشته باشند. همچنین از این پروتکل برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود.
  4. قرارداد هوشمند (Smart Contract): قراردادهای هوشمند، برنامه‌های کامپیوتری هستند که روی بلاک چین ترون به طور خودکار اجرا می‌شوند و برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزایای آن‌ها شامل افزایش امنیت، کارآمدی، افزایش اعتماد کاربر به حوزه بلاک چین و افزایش شفافیت بلاک چین می‌شود.
  5. نودها (Nodes): نود یا ماینرها، تراکنش‌ها را پردازش و تأیید می‌کنند، سپس آن‌ها را در بلوک‌ها ثبت می‌نمایند. همچنین، گره‌ها، امنیت بلاک چین و شبکه ترون را افزایش می‌دهند و طبق قوانین تعریف شده از تأیید تراکنش‌های نامعتبر جلوگیری می‌کنند.

  در عکس زیر، معماری بلاک چین ترون را مشاهده می‌کنید:

  معماری بلاک چین ترون

  معماری بلاک چین ترون

  بررسی ماینرهای بلاک چین Tron

  • بلاک چین ترون، دونوع نود کامل و نود کامل سبک دارد و در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم:
  • نود کامل (Fullnode): این ماینر، تمام بلاک‌ها را تأیید و همه داده‌های بلاک چین را ذخیره می‌کند. همچنین، اعتبارسنج‌ها برای ایجاد بلوک و بسته‌بندی تراکنش‌ها نیاز به اجرای یک فول نود دارند.
  • نود کامل سبک (Lite Fullnode): این گره ترکیبی از گره کامل و گره سبک است که با کد نود کامل اجرا می‌شود؛ ولی با این تفاوت که این نود از داده‌های آخرین بلوک پشتیبان‌گیری می‌کند. همچنین، مقدار کمی از داده‌های بلاک چین را ذخیره می‌کند. البته مزایای آن شامل اشغال فضای دیسک کمتر و راه‌اندازی سریع می‌شود.

  بنابراین، اگر توسعه‌دهندگان فقط نیاز به استفاده از نودها برای همگام‌سازی بلوک، پردازش و پخش تراکنش‌ها دارند یا فقط نیاز به تراکنش‌هایی دارند که پس از راه‌اندازی گره همگام‌سازی شده‌اند، نود کامل سبک انتخاب بهتری خواهد بود.

  ماشین مجازی ترون (Tvm) چیست؟

  ماشین مجازی ترون، یک موتور محاسبانی است که قراردادهای هوشمند ترون را اجرا می‌کند و هر ماینر یک Tvm را به جریان می‌اندازد. پروتکل ترون تضمین می‌کند که همه ماشین‌های مجازی ترون با همدیگر هماهنگ هستند و طبق قوانین مشخص عمل می‌کنند. پس از هر بلوک جدید، Tvm، همه تراکنش‌های بلاک جدید را پردازش می‌کند و طبق خروجی این پردازش، وضعیت کلی شبکه به‌علاوه ماینرها به‌روزرسانی می‌شوند تا همه ماینرها اطلاعات یکسان از وضعیت فعلی شبکه داشته باشند.

  ترون از کدام مکانیزم اجماع استفاده می‌کند؟

  بلاک چین ترون از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (Dpos)، استفاده می‌‍کند. این مکانیزم یک الگوریتم اجماع است که به‌جای استفاده از همه دارندگان توکن (اعتبارسنج‌ها) برای تأیید تراکنش‌ها و تولید بلوک‌ها از یک گروه منتخب از اعتبارسنج‌ها برای انجام این کار استفاده می‌کند. همچنین سرعت، مقیاس‌پذیری و کارآمدی DPOS بسیار بالا است.

  • عملکرد اجماع بلاک چین ترون به‌صورت زیر است:
  • انتخاب اعتبارسنج‌ها: در این اجماع، 27 نماینده‌ای که بیشترین رای را بدست آورند، به عنوان اعتبارسنج انتخاب می‌شوند.
  • تایید تراکنش‌ها: تراکنش‌های هر بلوک توسط ماینرها تأیید می‌شود.
  • تولید بلوک: بلوک‌ها به‌نوبت توسط اعتبارسنج‌ها به بلاک چین اضافه می‌شوند.
  • جایزه: اعتبارسنج‌ها به‌ازای تولید بلوک و تأیید تراکنش‌ها، پاداش دریافت می‌کنند.

  صرافی غیرمتمرکز SunSwap چیست؟

  سان سواپ (SunSwap)، صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین ترون است که به کاربران قابلیت معامله ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم با یکدیگر را می‌دهد. سان سواپ از مدل نقدینگی خودکار (AMM) برای انجام معاملات استفاده می‌کند. همچنین این صرافی  بدون نیاز به احراز هویت به کاربر خدمات می‌دهد. البته SunSwap با معاملات سریع و ارزان، طیف گسترده‌ای از جفت‌ارزها، رابط کاربری ساده و پشتیبانی از استخرهای نقدینگی توانسته تبدیل به یک صرافی غیرمتمرکز منحصربه‌فرد شود.

  مزایای سان سواپ شامل موارد مالکیت دارایی‌های دیجیتال، معاملات امن، شفافیت در صرافی و کارمزد پایین می‌شود. البته این صرافی غیرمتمرکز همچنان درحال‌توسعه است و جامعه کوچک و کمبود نقدینگی دارد.

  تحلیل و بررسی پروژه ترون و ارز دیجیتال TRX

  ارز دیجیتال TRX به‌عنوان یک ارز برای حفظ ارزش سرمایه، مبادلات در حوزه بلاک چین و حاکمیت غیرمتمرکز پروژه ترون استفاده می‌شود. این پروژه، دارای تمام فناوری‌های موردنیاز در بلاک‌ چینش اعم از ماشین مجازی، پروتکل، اوراکل، قرارداد هوشمند و موارد دیگر است که به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد و توانسته بلاک‌چینش را همه‌کاره کند.

  همچنین توسعه‌هایی که تیم پروژه ترون روی پروژه‌شان انجام می‌دهند مانند ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز به نام سان سواپ و موارد دیگر، نشانگر پتانسیل بالا پروژه ترون است که درآینده می‌تواند سرمایه‌گذاران زیادی را جذب پروژه ترون کند و تقاضا برای ارزدیجیتال ترون کوین افزایش یابد. این امر می‌تواند باعث شود تا ترون کوین به رتبه‌های بالاتری در بین ارزهای دیجیتال دست پیدا کند و در آینده قیمت  TRX افزایش یابد.

  خرید ترون

   

  محمدجواد جعفری

  محمدجواد جعفری

  چند سال پیش، پس از تب‌وتاب بازار بورس ایران با فارکس آشنا شدم و همین موضوع باعث شد که به سراغ یادگیری تحلیل تکنیکال و اقتصاد کلان برم. بعد از مدتی علاقم به اقتصاد بیشتر شد و به صورت حرفه‌ای‌تر تو این حوزه کار کردم. طولی نکشید که با ورود به دنیای ارزهای دیجیتال، شروع به یادگیری تحلیل فاندامنتال کردم و الان بیشتر زمانم رو روی بررسی پروژه‌های بلاک‌چین و تحلیل اقتصاد کشورها می‌ذارم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر