تفاوت بیت کوین و ریپل چیست؟ همه آنچه باید درباره XRP و BTC بدانید

یکی از مهم‌ترین مباحث و پر سؤال‌ترین موضوعات دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال تفاوت بیت کوین و ریپل است. دلیل این پرسش هم تفاوت این دو رمز ارز در شکل کار با آن‌ها و همچنین محبوبیت بیشتر بیت کوین به نسبت ریپل است. در ادامه این مقاله به مهمترین تفاوت‌های ریپل (XRP) و بیت کوین (BTC) خواهیم پرداخت.

تفاویت بیت کوین و ریپل چیست؟

بیت کوین و ریپل از نظر مفهوم اصلی، طریقه شکل‌گیری و ارزش پولی و زمانی که باید صرف معامله آن‌ها شود با یکدیگر تفاوت دارند. در تعریف تفاوت بین این دو خیلی ساده می‌توان گفت بیت کوین یک ارز دیجیتال شناخته شده است که برای پرداخت کالا و خدمات استفاده می‌شود، در حالی که ریپل نوعی روش پرداختی، مبادله ارزی و سیستم حواله‌ای برای بانک‌ها و شبکه‌های پرداخت است.

هدف از ساخت ریپل این بوده است که سیستمی برای انتقال مستقیم دارایی‌ مثل طلا، پول و… باشد که در زمان واقعی انجام شود و ارزان‌تر، شفاف‌تر و مطمئن تر از سیستم‌های بانکی معمول مثل شبکه سوئیفت باشد.

وبسایت پروژه‌ی بیت کوین (BTC) / وب‌سایت پروژه‌ی ریپل (XRP)

تفاوت ماهیتی دیگر این دو توکن در دنیای رمزارزها در شبکه قرارگیری آن‌هاست. بیتکوین بر پایه فناوری بلاکچین قرار دارد، در حالی که ریپل از بلاکچین استفاده نمی‌کند و به جای آن از یک مکانیزم اجماع توزیع شده بهره می‌برد که این دفتر از شبکه‌ سرورهای معتبر و توکن‌های رمزنگاری‌شده‌ای تحت عنوان XRP استفاده می‌کند. برخی به XRP همان ریپل هم می‌گویند، در صورتی که ریپل نام شبکه است و ارز دیجیتال آن XRP نامیده می‌شود.

توکن XRP چیست؟

توکن XRP یک ارز دیجیتال است که برای تسهیل انتقال پول بین ارزهای مختلف ساخته شده است. به‌طور کلی می‌توان گفت XRP مبادلات دلاری (دلار آمریکا) را به عنوان ارز رایج در نظر می‌گیرد و به مبادله بین سایر ارزها می‌پردازد. به طور معمول و با روش قدیمی بانک‌ها این فرآیند برای تبادل ارز، هزینه و زمان زیادی می‌برد و حتی ممکن است سه روز زمان ببرد تا تبادل ارزی بین بانکی در کشورهای مختلف انجام شود.

اما با تبدیل ارز به XRP، مبادله ارزها چند ثانیه بیشتر زمان نمی‌خواهد. همین ویژگی مهم باعث شده است که امروز بانک‌هایی مثل بانک فیدور، بانک استاندر، کام بانک استرالیا و کنسرسیوم ۶۱ بانک ژاپنی به سمت شبکه ریپل بروند و از توکن XRP برای مبادلات ارزی خود استفاده کنند.

در مقابل، بیت کوین در بین عموم بیشتر جا افتاده است و در بسیاری از تجارت‌ها از این ارز دیجیتال استفاده می‌شود. امروزه شرکت‌های تجاری بسیاری بیتکوین را به عنوان پرداختی برای ارائه خدمات و کالا پذیرفته‌اند. از طرفی امروزه دیگر بیت کوین به عنوان روشی از سرمایه‌گذاری ثابت شده و بازده قابل توجهی هم داشته است.

ارزهای دیجیتال در تلاش برای حذف بانک‌ها از معاملات هستند!
ارزهای دیجیتال در تلاش برای حذف بانک‌ها از معاملات هستند!

تفاوت بیتکوین و ریپل را با یک مثال ساده می‌توان بهتر درک کرد.

تصور کنید کارن می‌خواهد از آمریکا ۲ هزار دلار به خسرو که در آرژانتین زندگی می‌کند ارسال کند. اگر شبکه ریپل نبود، یکی دو روز این کار طول می‌کشید. اما با ریپل، انتقال ۲ هزار دلار از طریق توکن XRP تنها در چند ثانیه و باهزینه‌ای کم قابل انجام است.

بیت کوین اما رمزارزی برای خرید خدمات و کالاست. برای مثال اگر خسرو  بخواهد یک مت یوگا بخرد که ۵۰ دلار قیمت دارد، به جای پرداخت ۵۰ دلار از حساب بانکی‌اش می‌تواند مقدار مشخصی بیت کوین از کیف پولش را به کیف پول فروشنده‌ای که بیت کوین را به رسمیت می‌شناسد، پرداخت کند. با این وجود انتقال بیت کوین ممکن است چند دقیقه‌ای طول بکشد. می‌توان گفت برای انتقال پول در زمان خیلی سریع، استفاده از توکن XRP یا شبکه‌ی ریپل است.

مهمترین تفاوت‌های ریپل و بیت کوین در چیست؟

در ادامه به بررسی اصلی‌ترین تفاوت‌های ریپل و بیتکوین در موارد مختلفی مثل موجودی، کنترل میزان صدور، سرعت تبادل، فناوری مورد نیاز و کاربردهای این دو خواهیم پرداخت.

تفاوت بیت کوین و ریپل در موجودی حساب

موجودی ریپل در زمانی که شکل گرفت ۱۰۰ میلیارد XRP بود و در حال حاضر ۴۵ میلیارد از آن در گردش است. در حالی که موجودی بیت کوین ۲۱ میلیون بود و ۱۸ میلیون از آن در حال معامله بین کاربربان بازار کریپتوکارنسی است. این موضوع نشان می‌دهد که بیت کوین رو به اتمام بوده اما ریپل شبکه‌ای قوی‌تر با موجودی بیشتر است.

تفاوت در کنترل میزان صدور کوین

ریپل بر میزان صدور XRP کنترل دارد و در دوره‌های مختلف میزان مشخصی از این رمزارز را به بازار عرضه می‌کند. به طوری که در حال حاضر ۴۵ میلیارد XRP در بازار در گردش است و ۵۵ میلیارد بقیه توکن‌های XRP، در اختیار شبکه ریپل قرار دارد.

در مقابل، بیتکوین از طریق محاسبات ریاضی، حل مسائل و با استفاده از کامپیوتر استخراج می‌شود. میزان دارایی و موجودی آن تحت کنترل و اختیار هیچ سازمانی نیست. اما موجودی آن تنها ۲۱ میلیون بیت کوین است.

تفاوت در سرعت تراکنش

ریپل به سرعت بالا و ارزان بودن در تراکنش‌ها معروف شده است. تبادل مالی با این شبکه هزینه بسیار کمی دارد و با نرخ سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود. در مقابل، بیت کوین به جای بالا بردن سرعت تراکنش روی موضوعات دیگری مثل مقابله با سانسور و متمرکزسازی، تاکید داشته است. به طوری که شعار اصلی شبکه بیت کوین، ایجاد دنیایی غیرمتمرکز و به دور از دخالت دولت‌ها است. سرعت تراکنش با XRP تنها چند ثانیه است، اما تراکنش بیت کوین و تایید آن حدود ۱۰ دقیقه به طور متوسط زمان می‌برد.

تفاوت در استفاده از فناوری

بیت کوین بر مبنای شبکه بلاکچین کار می‌کند، شبکه‌ای عمومی که شامل همه تراکنش‌های تایید شده و استخراج رمزارزها می‌شود. در مقابل، ریپل از یک شبکه اجماع تشکیل شده از سرورهای معتبر ساخته شده است.

تفاوت در کاربردها

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، عملکرد اصلی ریپل در تبادل ارزی و حواله‌های بانکی و پرداخت‌های بین‌المللی است. می‌توان گفت ریپل جایگزینی برای سوئیفت بوده که سرعت بیشتری دارد و ارزان‌تر است. اما در مقابل، بیتکوین ارز دیجیتالی برای خرید کالا و خدمات است. ارزی که هیچ دست سومی در آن دخالت ندارد و هیچ قدرت مرکزی بر روی موجودی و تبادل آن نظارت و کنترل ندارد. در برخی کشورها، از این رمز ارز حتی برای اصلاح مو یا هتل گرفتن هم استفاده می‌شود.

بیت کوین یا ریپل؟ کدام یک نسبت به دیگری برتر است؟
بیت کوین یا ریپل؟ کدام یک نسبت به دیگری برتر است؟

مزایای استفاده از بیت کوین یا ریپل

بیتکوین و ریپل در بسیاری از موارد مزیت‌ها و معایبی دارند که باعث می‌شوند یکی را به دیگری ترجیح بدهید. در ادامه به معرفی مزایای استفاده از بیتکوین یا ریپل پرداخته‌ایم.

بیتکوین یک تهدید کننده محیط زیست

اگر مزایای XRP در سرعت و ارزان بودن آن را در نظر نگیریم، نکته مهمتر و کمتر گفته شده درباره‌ی این رمز ارز، سازگاری آن با محیط زیست است. همه‌ی ما می‌دانیم که برای ماین بیت کوین چقدر انرژی هدر می‌رود، ولی XRP این مشکل را حل کرده است.

XRP ارزان و سریع‌تر از بیت کوین

باتوجه به ماهیت پیچیده و سخت استخراج و ماینینگ، تایید تراکنش بیت کوین چند دقیقه‌ای طول می‌کشد و هزینه بالایی دارد. در حالی که تراکنش XRP در چند ثانیه تایید شده و هزینه خیلی پایینی هم دارد.

تعداد کوین XRP در بازار بیشتر از بیتکوین است

حدود ۱ میلیارد XRP وجود دارد که به تناوب و در دوره‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. در مقابل، موجودی بیت کوین فقط ۲۱ میلیون BTC است که حجم زیادی از آن استخراج شده است.

ریپل را کجا می‌توان خرج کرد؟

ریپل به هیچ وجه برای پرداخت و به عنوان ارز دیجیتال طراحی نشده است. البته برخی از کسب و کارها XRP را قبول می‌کنند. برای مثال، در حال حاضر می‌توان در برخی از فروشگاه‌های خارج از کشور برای خرید عسل، سس تند و جواهرات ریپل خرج کرد. با کمی سرچ می‌توان فروشنده‌هایی را پیدا کرد که برای عرضه خدمات و کالای خود از ریپل استفاده می‌کنند. اما اصلی‌ترین کاربرد XRP برای مبادله ارزی و همچنین خرید طلا و نفت است.

چطور می‌توان ریپل خرید؟

برای خرید ریپل یا به معنای دقیق‌تر ارز دیجیتال XRP، باید از طریق اینترنت و بدون مراجعه حضوری عمل کرد. یک راه ساده خرید بدون واسطه از اشخاصی است که ریپل دارند. با این روش نیاز به پرداخت کارمزد هم نیست، اما میزان نقدینگی در این روش پایین است. البته در این روش ممکن است فروشنده کلاه‌بردار باشد و متحمل ضرر بزرگی شوید.

ریپل را می‌توان از سایت‌های صرافی سطح یک هم خرید. صرافی سطح یک صرافی است که از طریق آن‌ها می‌توان پول رایج مثل ریال را به ارز دیجیتال تبدیل کرد. از این صرافی‌ها به راحتی می‌توان ریپل خرید. پیدا کردن این صرافی‌ها هم کار ساده‌ای است، اما حتما توجه داشته باشید که برای پیدا کردن این صرافی‌ها از سایت‌های معتبر مشاوره بگیرید.

برای خرید ارز دیجیتال یک روش سومی هم وجود دارد، که در واقع اصلی‌ترین روش خرید ارزهای دیجیتال مختلف مثل XRP، بیتکوین، اتریوم و تتر است. در این روش شما باید از صرافی‌های سطح دو خرید کنید. صرافی سطح دو ارز دیجیتال شما را به یک ارز دیجیتال دیگر تبدیل می‌کند.

تا چندماه قبل، کاربران ایرانی برای خرید ریپل از صرافی‌های خارجی مثل بایننس استفاده می‌کردند، اما با توجه به اعمال محدودیت و تحریم‌ها از سوی این صرافی ارز دیجیتال، پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش ریپل از یک صرافی معتبر ایرانی همچون بیت پین استفاده کنید.

تفاوت بیت کوین و ریپل چیست؟ همه آنچه باید درباره XRP و BTC بدانید
تفاوت بیت کوین و ریپل چیست؟ همه آنچه باید درباره XRP و BTC بدانید

خرید و فروش بیت کوین به چه صورت است؟

نحوه خرید و فروش بیت کوین هم درست مثل ریپل است. برای خرید بیت کوین فقط کافی است یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید. از این کیف پول برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و هر شخص می‌تواند بیش از یک کیف پول داشته باشد.

خرید و فروش بیت کوین هم به صورت اینترنتی انجام می‌شود و می‌توان با استفاده از صرافی‌های بزرگ و بین المللی معاملات بیت کوینی انجام داد. اما در ایران به دلیل تحریم‌ها شرایط کمی متفاوت است و کاربران ایرانی برای خرید و فروش این ارز دیجیتال باید مراحل زیر را انجام بدهند.

  • ثبت نام و ایجاد کیف پول در بیت پین

در مرحله اول باید در صرافی بیت پین، حساب کاربری و کیف پول ایجاد کنید. این کیف پول مانند یک حساب بانکی بوده که به صورت یک آدرس اینترنتی متشکل از حروف و اعداد است

  • شارژ حساب

در مرحله بعدی باید کیف پول خودتان را شارژ کنید. شارژ کیف پول ارز دیجیتال از طریق کارت بانکی انجام می‌شود. شما برای خرید و فروش بیت کوین به نقدینگی لازم دارید و به همین دلیل حتما باید کیف پول شما شارژ باشد.

  • خرید بیت کوین

در این مرحله باید بیت کوین بخرید. ابتدا باید در حساب کاربری خود یک سفارش ثبت کنید و در این سفارش میزان بیت کوین درخواستی خود را بنویسید.

در صورتی که فروشنده‌ای درخواست شما را بپذیرد و با قیمت توافقی شما موافقت کند، شما می‌توانید مقدار بیت کوین را از کیف پول فروشنده به کیف پول خودتان انتقال بدهید.

البته برای خرید بیت کوین، می‌توانید از صرافی‌های داخلی هم استفاده کنید، برای این کار به صرافی‌های فعال در ایران مراجعه کنید. این صرافی‌ها با دریافت کارمزد به خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌پردازند.

گفتار پایانی؛ بیت کوین و ریپل، دو ارز با کاربردهای متفاوت

در این مطلب به تفاوت ریپل و بیت کوین پرداختیم. ارز دیجیتال ریپل با نام اختصاری XRP شناخته می‌شود. این دو ارز دیجیتال از نظر ساختاری و ماهیت کاربردی‌شان، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. به همین دلیل برای انتخاب بین ریپل و بیت کوین باید دید که نوع کاربرد شما چیست؟ برای مثال بیت کوین در حال حاضر به عنوان ارزی برای خرید و فروش کالا و خدمات استفاده می‌شود. در حالی XRP توکنی برای تراکنش‌های ارزی و تبادل ارزی بین‌المللی است.

به طور کلی می‌توان گفت که در دنیای امروز ارزهای دیجیتال، بیت کوین برای مصارف شخصی کاربرد بیشتری پیدا کرده است و در مقابل، ریپل به دنبال کاربردهای وسیع‌تر است. البته این نکته را هم نباید فراوش کرد که XRP سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت کوین است. همچنین می‌توان گفت که از نظر کنترل و تعداد ارز هم در حال حاضر ریپل قوی‌تر از بیت کوین است.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x