اندیکاتور SOPR چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار: 17 بهمن 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 28 تیر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
شاخص SOPR چیست و چه کاربردی دارد؟

اندیکاتور SOPR مخفف Spent Output Profit Ratio است که پیش بینی میزان سود و یا ضرر ناشی از معاملات را در یک بازه زمانی خاص انجام می‌دهد. این شاخص نشان دهنده میزان سود تحقق یافته برای تمام کوین‌های در حال گردش در زنجیره است. در این مقاله برآنیم تا اطلاعاتی را در خصوص اندیکاتور SOPR برای کاربرانی که در حوزه بازارهای مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند ارائه دهیم تا با کمک این اندیکاتور متوجه شوند که زمانی که اقدام به فروش رمزارزهای خود کرده اند، سود کسب کرده و یا با ضرر از آن معامله خارج شده‌اند.

اندیکاتور SOPR چیست؟

نسبت سود خروجی مصرف شده (SOPR) تجسمی از میزان کسب سود در بلاک چین در هر لحظه از زمان است. به عنوان مثال وقتی کوین‌ها از کیف پول A به کیف پول B انتقال می‌یابند یعنی توسط صاحب کیف پول A به صاحب کیف پول B فروخته می‌شوند. SOPR نشان می‌دهد که آیا کوین‌هایی که بین این کیف پول‌ها انتقال می‌یابند در مجموع منجر به ایجاد سود شده‌اند یا باعث ضرر شده اند؟!

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  اندیکاتور SOPR چگونه محاسبه می‌شود؟

  برای محاسبه SOPR می‌بایست میزان سود تحقق یافته از ارز مورد نظر را به ارزش آن ارز در زمان خرید تقسیم کنید. مثلا اگر اتر را در قیمت ۳۰۰۰ دلار خریده باشید و در قیمت ۴۰۰۰ دلار فروخته باشید، SOPR برابر با ۱.۳۳ است که همان طور که می‌دانید این عدد بیانگر این است که ارز دیجیتال اتر خود را با سود ۳۳ درصد فروخته اید. حال اگر اتر را در قیمت ۴۰۰۰ دلار خریده و در قیمت ۳۰۰۰ دلار بفروشید، شاخص SOPR برابر با ۰.۷۵ می‌شود و بدین معناست که ارز دیجیتال اتر خود را با ۲۵ درصد ضرر فروخته اید!

  حال با توجه با اندیکاتور SOPR باید یک استراتژی درست را در پیش بگیریم تا در زمان‌های مناسب به بازار ورود و یا از آن خارج شویم. در زمان‌هایی که بازار دارای روند صعودی باشد مقدار SOPR کمتر از عدد ۱، با حمایت مواجه می‌شود. اما در زمانی که بازار دارای روند نزولی است، مقادیر SOPR بیشتر از عدد ۱، با مقاومت مواجه می‌شود. با اندیکاتور SOPR به راحتی می‌توان تشخیص بازار صعودی و یا نزولی را انجام داد. اگر SOPR عدد بزرگی را نشان دهد به معنای وجود حرص و طمع در بازار و در نهایت پایان بازار صعودی و اگر مقدار آن بیش از حد پایین باشد نشان دهنده ترس در بازار خواهد بود.

  قیمت ارز دیجیتال به صورت لحظه‌ای

  استراتژی‌ها در شاخص و اندیکاتور SOPR

  SOPR=1

  نشان دهنده این است که ارزی را که در قیمت خاصی خریده‌اید در همان قیمت نیز فروخته‌اید و در این معامله سودی تحقق نیافته است.

  SOPR<1

  نشان دهنده این است که قیمت ارز خریداری شده کمتر از قیمت فروش آن بوده و در نهایت شما ضرر کرده اید.

  SOPR>1

  نشان دهنده این است که قیمت ارز خریداری شده کمتر از قیمت آن در زمان فروش بوده که در نهایت منجر به سود شما از معامله می‌شود.

  SOPR چگونه محاسبه می‌شود؟

  چرا شاخص SOPR مفید است؟

  به کارگیری شاخص نسبت سود خروجی مصرف شده (SOPR) در بازارهای مالی کار مفیدی است زیرا تصویری از رفتار واقعی مشارکت کنندگان بازار در یک لحظه معین از زمان را ارائه می‌دهد. بنابراین می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای احساسات بازار عمل کند. اگر ضررهای قابل توجهی در حال تحقق باشد (یعنی SOPR منفی است) و این ضررها در طی چند روز ادامه دار بوده و افزایش یابد، به ما می‌گوید که فعالان بازار ترسیده‌اند و انتظار دارند قیمت بیت کوین به میزان بیشتری کاهش یابد. در بازارهای صعودی بیت کوین نیز چنین دوره‌هایی می‌توانند زمان‌های طلایی برای خرید سرمایه گذارهای باهوش و زیرک باشند.

  شاخص aSOPR چیست؟

  aSOPR تعدیل یافته شاخص SOPR است. این اندیکاتور نیز دارای ساختاری مشابه SOPR است اما UTXOهای بیشتر از یک ساعت را در محاسبات خود وارد می‌کند. بنابراین دقت این شاخص بیشتر است و از استاندارد بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

  UTXO کلمه اختصاری Unspent Transaction Output به معنای «خروجی خرج نشده تراکنش» است. به عبارتی مانند یک اسکناس عمل می‌کند که ارزشی را در خود ذخیره کرده و فقط یک بار قابلیت خرج شدن دارد. به طور مثال هر تراکنش بیت کوین یک UTXO را مصرف می‌کند و یک یا چند UTXO را ایجاد می‌کند.

  طبق آمار حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از معاملات روزانه شبکه متعلق به کوین‌هایی است که دارای طول عمر کمتر از یک ساعت هستند. بنابراین این کوین‌ها معمولا سود و یا ضرر قابل توجهی ندارند اما سود و یا زیان کل را کاهش می‌دهند.

  شاخص aSOPR چیست؟

  گفتار پایانی!

  Spent Output Profit Ratio یا اندیکاتور SOPR شاخصی است که نشان می‌دهد فروش کوینی در یک قیمت مشخص منجر به سود حاصل از معامله شده یا نشان دهنده ضرر بوده است. تصور کنید شما وارد معامله‌ای شده اید، اگر در زمان خروج از آن معامله قیمت فروش بیشتر از قیمت خرید باشد، شما سود کرده و اگر قیمت خروج از معامله کمتر از قیمت خرید آن ارز بوده باشد، شما ضرر کرده اید. اندیکاتور SOPR باعث می‌شود تا تغییر روند بیت کوین را پیش بینی کنید و نقاط ورود و خروج مهمی را شناسایی کنید.

  سوالات متداول!

  • اندیکاتور SOPR چیست؟

  SOPR شاخصی است که سود یا زیان هر معامله‌ای را که در بازار انجام می‌شود اندازه گیری می‌کند. این کار با اندازه گیری تفاوت بین قیمت خرید و فروش انجام می‌شود. بنابراین نشان می‌دهد که آیا کل بازار زیان داشته و یا دارای سود بوده است.

  • نحوه محاسبه شاخص SOPR چگونه است؟

  برای محاسبه SOPR می‌بایست میزان سود تحقق یافته از ارز مورد نظر را به ارزش آن ارز در زمان خرید تقسیم کنید. اگر مقدار شاخص SOPR برابر با عدد ۱ باشد یعنی معامله بدون سود بوده است. اگر مقدار آن کمتر از یک باشد به معنای زیان در معامله و اگر مقدار آن بیشتر از یک باشد معامله منجر به سود شده است.

   

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش اندیکاتور ADX یا شاخص میانگین جهت‌دار

  در این مقاله با اندیکاتور ADX یا شاخص میانگین جهت‌دار، آشنا ...

  بهترین ابزارهای جایگزین تریدینگ ویو؛ با 10 سایت جایگزین برتر آشنا شوید

  در دنیای ارزهای دیجیتال، دسترسی به اطلاعات دقیق و به‌روز از ...

  اندیکاتور ایچیموکو؛ شاخصی محبوب برای پیش‌بینی آینده بازار

  اندیکاتور ایچیموکو چیست؟ سیستم تحلیل تکنیکال با خطوط و مؤلفه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر