استخراج خورشیدی یا سولار ماینینگ چیست و چطور انجام می‌شود؟

آشنایی با فناوری جدید استخراج بیت کوین؛

0 6,396

سولار ماینینگ یک روش استخراج ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین با استفاده از انرژی خورشیدی است. در این روش استفاده از انرژی خورشیدی جایگزین انرژی برق خواهد شد.

این روش استخراج رمز ارزها  آسیب‌های بسیار کمتری به محیط زیست وارد میکند اما سوددهی کمتری نسبت به روش استخراج با منابع  تجدید ناپذیر داشته باشد. با اینکه این روش هنوز خیلی متداول نشده است، اما کشورهای محدودی در جهان وجو دارند که خدمات استخراج با انرژی خورشیدی را ارائه می‌دهند. برخی از کارشناسان عقیده دارند که استفاده از انرژی خورشیدی باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم که سولار ماینینگ چیست، استفاده از انرژی خورشیدی تا چه اندازه می‌تواند سود ده باشد، برای راه اندازی یک مزرعه استخراج خورشیدی به چه تجهیزاتی نیاز است.

همچنین به همه سؤالاتی که ممکن است درباره استخراج با انرژی خورشیدی پیش بیاید، پاسخ داده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این روش نوین استخراج رمزارزها در ادامه‌ی این نوشتار با ما همراه باشید.

سولار ماینینگ چیست؟

سولار ماینینگ مهمترین و بزرگترین مشکل استخراج ارزهای دیجیتال، یعنی مشکل هدر رفت انرژی، را حل کرده است. امروزه از انرژی خورشیدی در ابعاد بسیار بزرگی برای تامین انرژی میلیون‌ها انسان استفاده می‌شود. یکی از بخش‌های مهمی که اخیرا به استفاده از این روش تولید انرژی روی آورده است، ماینینگ یا استخراج رمزارزها  است.

پردازش تراکنش‌ها در بلاکچین‌ بیتکوین نیازمند انرژی بسیار است و این انرژی را می‌توان از منابع مختلفی کسب کرد. به طور معمول برای تامین انرژی این کار از برق استفاده می‌شود، اما این روش هزینه بر است و چالش‌های بسیاری را در پی دارد؛ مثل قطعی برق در ایران که به خصوص در فصول گرم سال بسیار شاهد آن هستیم.

به همین دلیل باید به سراغ منابع دیگر تامین انرژی برای استخراج رمزارزهایی مثل بیت کوین رفت. یکی از منابع تولید کننده مهم انرژی در عصر حاضر پنل‌های خورشیدی هستند. انرژی خورشیدی یک انرژی پاک است و استفاده از آن می‌تواند خطرات محیط زیستی را هم بکاهد. از طرفی این انرژی همواره در دسترس است و می‌تواند سود ده هم باشد.

همانطور که گفتیم در حال حاضر کشورها و شرکت‌های محدودی در جهان به این روش از استخراج بیت کوین روی آورده‌اند. یکی از شرکت‌های مهم در این عرصه شرکت GreenPowerCo است که دستگاه‌های سولار ماینینگ را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. البته برای استفاده از این دستگاه‌ها باید تجهیزات لازم استخراج را داشته باشید. در ادامه توضیح دادیم که طریقه عملکرد این دستگاه‌ها چگونه است.

عملکرد استخراج رمز ارز با سولار ماینینگ

انرژی خورشیدی می‌تواند به عنوان منبعی قدرتمند برای تولید انرژی برای ماینینگ رمز ارز عمل کند. به این صورت که با یک سرمایه گذاری اولیه برای ساخت یک نیروگاه خورشیدی می‌توان انرژی مورد نیاز برای استخراج رمزارز را تامین کرد. اما ممکن است این سؤال پیش بیاید که تعداد و ابعاد پنل چقدر باید باشد.

سولار ماینینگ مهمترین و بزرگترین مشکل استخراج ارزهای دیجیتال، یعنی مشکل مصرف انرژی، را حل کرده است.
سولار ماینینگ مهمترین و بزرگترین مشکل استخراج ارزهای دیجیتال، یعنی مشکل هدر رفت انرژی، را حل کرده است.

برای استخراج بیت کوین به چه تعداد پنل خورشیدی نیاز است؟

برای مثال اگر قرار باشد کارت‌های گرافیک (جی پی یو ها) متعددی را برای استخراج بیت کوین به کار ببریم، به طور تقریبی به 6 هزار وات پنل‌های خورشیدی نیاز داریم. این مقدار انرژی می‌تواند برای استخراج در طول روز استفاده شود و همچنین باطری‌های خورشیدی را برای استفاده در شب شارژ کند.

این مقدار انرژی برابر است با پنل‌های خورشیدی 20 در 300 وات. همچنین به یک منبع ذخیره 500 آمپر بر ساعت نیاز است تا انرژی خورشید را در طول روز جذب کرده و در زمان‌هایی که هوا ابری است یا در شب‌ها استفاده کند.

از طرفی پنل‌های خورشیدی که در بازار به فروش می‌رسند به طور معمول در دامنه 45 تا 315 وات قرار دارند. برهمین اساس شما با به کارگیری 5 هزار پنل 300 واتی می‌توانید 1.5 مگاوات انرژی در طول روز تولید کنید. با استفاده از این مقدار انرژی می‌توان به صورت روزانه میزان قابل توجهی بیت کوین استخراج کرد.

یک ریگ خورشیدی استخراج بیت کوین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یک ریگ کوچک خورشیدی با ولتاژ پایین 10 تا 14 ولت از یک باطری 12 ولتی با یک فیوز 200 آمپری تشکیل شده است. استفاده از فیوز 200 ولتی به این دلیل است که این دستگاه به جریانی بیش از 150 آمپر نیاز دارد.

همچنین برای تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی برق به تجهیزات دیگری نیاز است. این تجهیزات شامل پنل‌های خورشیدی، تبدیل کننده‌ها یا اینورترها (Invertor) برای تبدیل انرژی‌ها، منبع ذخیره سازی برای ذخیره سازی انرژی و استفاده در شب و همچنین یک کنترلر می‌شود.

با این امکانات شما می‌توانید به سادگی سولارماینینگ را انجام بدهید. نکته مهم این است که استفاده از این روش در مرحله اجرا و راه اندازی ممکن است هزینه بالایی داشته باشد. به صورتی که ممکن است بعد از یکی دو سال شاهد سوددهی آن باشید. در ادامه توضیح دادیم که این سود دهی این روش منطقی خواهد بود یا خیر.

آیا راه‌اندازی سولار ماینینگ صرفه اقتصادی دارد؟

راه اندازی اولیه ریگ‌های خورشیدی برای سولار ماینینگ ممکن است هزینه بر باشد. اما این هزینه پس از چندسال می‌تواند برآورده شود و در ادامه به شما سود کامل بدهد. تولید برق با انرژی خورشیدی بسیار منطقی است و شما می‌توانید با استفاده ار باطری‌های مخصوص از این برق به صورت 24 ساعته برای استخراج استفاده کنید.

سولار ماینینگ در صورت اجرای درست، صرفه‌ی اقتصادی خوبی دارد.
سولار ماینینگ در صورت اجرای درست، صرفه‌ی اقتصادی خوبی دارد.

معایب استفاده از سولار ماینینگ چیست؟

با اینکه مزایای استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین بسیار زیاد است، اما این روش معایبی هم دارد. برای مثال همواره نمی‌توان از انرژی خورشیدی استفاده کرد. مثلا اگر هوا ابری باشد دیگر امکان استفاده از پنل‌های خورشیدی وجود ندارد.

مسئله بعدی محیط وسیعی است که برای راه اندازی پنل‌های خورشیدی به آن نیاز داریم. فردی که می‌خواهد از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی ماینرهای خود استفاده کند باید حتما یک فضای باز گسترده برای راه‌اندازی تجهیزات استخراج، پنل‌ها و باطری‌های خورشیدی داشته باشد.

دلایل اهمیت استفاده از Solar Mining برای استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین به خصوص در این روزها که این کار بسیار پرهزینه‌تر از گذشته شده است نیازمند مصرف بسیار بالایی از انرژی است. برای تامین این میزان از انرژی استفاده از برق صنعتی با توجه به گران بودن آن و همچنین چالش‌هایی که برای تامین آن وجود دارد خیلی کاری پرریسکی است.

اما در مقابل می‌توان به سمت استفاده از انرژی‌های رایگان و تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی رفت. انرژی خورشیدی درست مثل شعار اصلی بلاکچین، یعنی تمرکز زدایی، در اختیار هیچ نهاد و قدرتی نیست و یک انرژی آزاد و همیشه در دسترس است.

با استفاده از Solar Mining می‌توان به میزان دلخواه انرژی تولید کرد و از این انرژی برای راه‌اندازی ماینرها و استخراج بیت کوین استفاده کرد.

 

سوالات متداول

سولار ماینینگ چیست؟

به طور ساده می‌توان گفت به استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز ماینرها در استخراج رمز ارز سولار ماینینگ یا استخراج خورشیدی گفته می‌شود.

برای راه اندازی Solar Mining به چه تجهیزاتی نیاز است؟

تجهیزات سولار ماینینگ شامل پنل‌های خورشیدی، تبدیل کننده‌ها یا اینورترها (Invertor) برای تبدیل انرژی‌ها، منبع ذخیره سازی برای ذخیره سازی انرژی و استفاده در شب و همچنین یک کنترلر می‌شود.

چرا باید از پنل‌های خورشیدی برای تامین انرژی ماینرها استفاده کرد؟

مهمترین دلیل استفاده از پنل‌های خورشیدی برای تامین انرژی ماینرها  پاک بودن این روش است.

استفاده از سولار ماینینگ چه زمانی می‌تواند سوددهی داشته باشد؟

هزینه اولیه راه اندازی پنل‌های خورشیدی ممکن است بالا باشد اما پس از 2 الی 3 سال می‌توان به سود کامل از این روش دست یافت.

معایب استفاده از پنل‌های خورشیدی برای استخراج رمز ارز چیست؟

انرژی خورشیدی همیشه در دسترس نیست. به همین دلیل در روزهای ابری و شب‌ها نمی‌توان از این انرژی بهره برد. البته با استفاده از منابع ذخیره سازی انرژی این مشکل تا حد زیادی رفع شده است.

4.4/5 - (5 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x