ربات اسمارت ری‌بالانس: استراتژی ساده ولی موثر برای تریدرهای ارز دیجیتال

تاریخ: 15 اسفند 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ربات اسمارت ری‌بالانسر: استراتژی ساده ولی موثر برای تریدرهای ارز دیجیتال

ربات اسمارت ریبالانس، رباتی معاملاتی است که با استفاده از استراتژی تعدیل هوشمند پورتفولیو، سعی می‌کند سود را افزایش و خطر را کاهش دهد؛ این ربات، بدون توجه به نوسانات قیمت، در فواصل زمانی مشخصی مقادیر کمی ارز دیجیتال را خریداری می‌کند.

ربات‌ها یا بات‌های ارز دیجیتال و ارائه‌دهنده قابلیت‌های مختلفی مانند ریبالانسینگ (Rebalancing)، اسلایسینگ (Slicing)، ترید، DCA و سایر موارد، آن‌چنان گسترده هستند که بسیاری از فعالان در زمان مواجه‌شدن با آنها به‌خوبی کاربرد و نحوه استفاده از آنها را نمی‌دانند. جواب به سؤال آنکه در واقع آیا شما درباره کاربرد و نحوه استفاده از ربات‌های تعدیل‌کننده یا اسمارت ریبالانس (Smart Rebalance) چه میزان اطلاعاتی دارید، بسیار سخت است. ازاین‌جهت، اگر تا به امروز درباره کاربرد و استفاده بسیار مفید این ربات‌ها نمی‌دانستید، مطالعه این مقاله می‌تواند مفید واقع شود.

در این مقاله، گذری به ربات‌های اسمارت ریبالانس داشته و نقش مهم تعدیل یا ایجاد بالانس در سرمایه‌گذاری، نحوه پیاده‌سازی ربات‌های اسمارت ریبالانس، آموزش کار با ربات‌های تعدیل‌کننده و سایر موارد مربوطه را بررسی خواهیم کرد. در نتیجه، برای آشنایی با این‌گونه ربات‌های کاربردی ارز دیجیتال، به‌هیچ‌عنوان این مقاله را از دست ندهید.

ربات اسمارت ریبالانس چیست؟

ربات‌های اسمارت ریبالانس یا اسمارت ریبالانس، دسته‌ای از ابزارهای کاربردی در ارزهای دیجیتال هستند که به‌قصد مدیریت دارایی سبد یا پرتفولیو مبتنی بر هدف سرمایه‌گذاری شما طراحی شده و به‌صورت گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند. مدیریت سبد سرمایه‌گذاری و ایجاد تعدیل در آن به‌خصوص در شرایط مختلف بازار از مهم‌ترین مواردی است که هر سرمایه‌گذار یا تریدر باید به آن توجه داشته باشد. ازاین‌جهت، ربات‌های اسمارت ریبالانس کاربرد و استفاده زیادی خواهند داشت و بخش عمده‌ای از این نیاز بزرگ را پوشش می‌دهند.

ربات اسمارت ریبالانسر چیست؟

ربات‌های Smart Rebalance، با کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی و دستوراتی که شما طبق هدف سرمایه‌گذاری به آنها می‌دهید، سبد سرمایه‌گذاری شما را در طول زمان با خریدوفروش‌های خودکار بهینه کرده و می‌توانند به‌عنوان ابزاری در جهت مدیریت دارایی و سرمایه مورداستفاده قرار گیرند. در واقع، این ربات‌ها، عملکرد، وضعیت و میزان ریسک کلی هر دارایی ارز دیجیتال موجود در سبد یا پرتفولیو شما را آنالیز کرده و رویکردهایی مناسب و تعیین شده شما را برای اهداف سرمایه‌گذاری شخصی پیاده‌سازی می‌کنند؛ این رویکردها می‌توانند شامل کاهش یا افزایش بالانس شما در هر دارایی به‌منظور حفظ تعادل در کل پرتفولیو باشند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ربات Smart Rebalance چگونه عمل می‌کند؟

  پس از معرفی و توضیح ربات‌های Smart Rebalance، هم اکنون زمان آن رسیده است که نحوه عملکرد و کار این ربات‌ها را بررسی کرده و درباره سازوکار آنها کمی عمیق‌تر شویم. ربات‌های اسمارت ریبالانس یا همان تعدیل‌کننده می‌توانند به دو روش اصلی، تعدیل دوره‌ای یا تعدیل آستانه‌ای کار کنند. اما در واقع این دودسته چه معنی دارند؟ برای درک نحوه کارکرد این ربات‌ها بهتر است به سراغ مثالی برویم و نمونه‌ای از سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را با این مفهوم درگیر کنیم:

  فرض کنید که ۱۰۰۰ دلار سرمایه دارید و هدف شما از سرمایه‌گذاری تقسیم این مقدار سرمایه به صورت مساوی بر روی چهار ارز دیجیتال است. تا به اکنون با حسابی سرانگشتی، کاملا مشخص است که سهم هر کوین یا ارز دیجیتال ۲۵۰ دلار بوده و هر کدام ۲۵ درصد از سرمایه شما را شامل می‌شوند. اگر شما به‌صورت دستی قصد این سرمایه‌گذاری را بر فرض عملکرد مناسب هر چهار ارز دیجیتال داشته باشید، کاملاً بدیهی است که با نوسانات قیمت این میزان درصد تغییر خواهد کرد. به این معنی که ممکن است که با رشد یا ریزش ارزهای دیجیتال انتخاب شده، درصد تخصیص دارایی به هرکدام تغییر کند و نیاز است که هر روز آن را زیر نظر گرفته و تعدیل کنید.

  بااین‌حال، زمانی که ربات‌های اسمارت ریبالانس وجود دارند، کار تعدیل یا مدیریت بالانس این میزان سرمایه بسیار آسان بوده و تنها با تنظیمات شما به‌صورت خودکار انجام خواهد شد. در بیانی ساده این ربات‌ها طبق هدف شما از مدیریت بالانس در هر دارایی، به خریدوفروش آنها و تعدیل بالانس خواهند پرداخت. برای مثال بالا، اگر ارز دیجیتالی با رشد قیمتی ۲۶ درصد از کل دارایی را به خود اختصاص دهد، با فروش مقداری از این ارز دیجیتال و اختصاص به سایر ارزها، مجدداً ریبالانس رخ داده و سرمایه شما طبق استراتژی تعدیل می‌شود.

  شایان‌ذکر است که در این ربات‌ها، می‌توانید تعیین کنید که تعدیل سرمایه به‌صورت دوره‌ای یا زمان مشخصی صورت بگیرد (برای مثال هر ۴ ساعت) و یا این روش با افزایش درصدی یا به‌اصطلاح آستانه‌ای انجام شود. در نمای کلی، قابلیت ریبالانسینگ چه برای هدف سرمایه‌گذاری و چه به‌قصد ترید و مدیریت موقعیت معاملاتی کاربرد داشته و امروزه دسته زیادی از تریدرها و سرمایه‌گذاران از این روش‌ها در کنار استراتژی معاملاتی خود استفاده می‌کنند.

  مفهوم ریبالانس در ارزهای دیجیتال چیست؟

  مفهوم ریبالانس در ارز دیجیتال، به فرایند تخصیص یا تقسیم دارایی در ارزهای دیجیتال مختلف به‌قصد سرمایه‌گذاری یا ترید اشاره دارد. توضیحاتی که در قبل اشاره کردیم را می‌توان بخشی از استفاده از تعدیل یا ریبالانس در ارز دیجیتال محسوب کرد که نوعی از مدیریت سرمایه طبق استراتژی‌های مختلف است. امروزه تریدرها و سرمایه‌گذاران زیادی به‌قصد پیاده‌سازی استراتژی شخصی خود، میزان تخصیص دارایی را در بین ارزهای دیجیتال خود تعدیل می‌کنند تا در طول دوره‌های زمانی مختلف بتواند بازده مناسب خود را کسب کرده و سرمایه خود را مدیریت کنند.

  مفهوم ریبالانس در ارزهای دیجیتال چیست؟

  ریبالانس کردن دارایی یا موقعیت‌های مورد معامله، این امکان را به تریدرها یا سرمایه‌گذاران می‌دهد که نسبت به ریسک، بازده و تخصیص سرمایه خود نقش داده و بتوانند استراتژی خود را به بهترین روش پیاده‌سازی کنند. امروزه ربات‌های ریبالانس که بخشی از زیادی از این امکانات را به‌صورت خودکار فراهم می‌کنند، بسیار موردتوجه قرار گرفته و دسته جدیدی از ربات‌های اسمارت ریبالانس را می‌توانیم از دیگر ابزارهای کاربردی در زمینه هوش مصنوعی و ترید به‌حساب آوریم. ربات اسمارت ریبالانس کوکوین، می‌تواند مثال خوبی برای این دسته از ربات‌های کاربردی باشد که در کنار مدیریت دارایی اختصاص‌داده‌شده به ارزهای دیجیتال، امکان پخش سرمایه را در حوزه‌های مختلف کریپتو فراهم می‌کند.

  چرا تریدرها ریبالانس می‌کنند؟

  ریبالانس کردن دارایی درگیر در معاملات ارزهای دیجیتال از رایج‌ترین اموری است که توسط تریدرها انجام می‌شود که دلایل اصلی آن می‌تواند مواردی مانند، مدیریت ریسک وارده به سرمایه، تعدیل ریسک در بین موقعیت‌ها و یا مدیریت میزان سود/ضرر در نمای کلی باشد. برای مثال، فرض کنید که با ۱۰۰۰ دلار، دو ارز دیجیتال را در بازار اسپات خرید کرده‌اید که با احتساب سرمایه ۱۰۰۰ دلاری، هر موقعیت ۵۰۰ دلار از سرمایه شما را درگیر کرده است. اگر در میان‌مدت شما انتظار رشد قیمتی را در این دو ارز دیجیتال داشته باشید، ایجاد تعدیل در بین موقعیت در برآیند نهایی بسیار تأثیرگذار است.

  با فرض بالا، اگر ارز دیجیتال A در سود مناسبی باشد و خرید دوم یا ارز دیجیتال B در ضرر قرار گیرد، می‌توانید بخشی از سود موقعیت اول را به‌منظور تعدیل سرمایه به موقعیت دوم وارد کرده و در بین خریدهای خود تعادل ایجاد کنید. امروزه روش‌های مختلفی به‌منظور تعدیل از سوی تریدرها صورت می‌گیرد که حتی می‌تواند به‌منظور مدیریت سرمایه در بازار فیوچرز نیز باشد. بااین‌حال، وجود اهرم و ریسک بسیار شدید ازدست‌رفتن سرمایه، فرایند تعدیل و مدیریت ریسک را در این بازار به‌شدت دشوار خواهد کرد.

  حالت‌های تعدیل پورتفولیو در ریبالانس

  همان‌گونه که درگذشته نیز به آن اشاره شد، حالت‌های تعدیل پورتفولیو در ریبالانس کردن دارایی، شامل حالت‌های زمانی یا دوره‌ای و آستانه‌ای می‌شود که نسبت هدف و نوع استراتژی شما قابل‌استفاده خواهند بود. تعدیل دوره‌ای یا زمانی، همان‌طور که از اسم آن پیداست، در دوره‌های زمانی مشخص شده‌ای چه به‌صورت دستی یا خودکار انجام خواهد شد. برای مثال، شما می‌توانید در ربات‌های ریبالانس تعیین کنید که در هر روز یا ساعت مشخص، دارایی شما در ارزهای دیجیتال موجود در سبد یا پرتفولیو تعدیل شود.

  روش مرسوم دیگر ایجاد تعدیل در پرتفولیو، تعدیل آستانه‌ای یا درصدی نام دارد. در این روش شما تعیین خواهید کرد ربات مدنظر شما در چه بازه نوسان یا تغییراتی، مجدد به تعدیل سبد یا پرتفولیو شما اقدام کند که می‌تواند از طیف ۱- ۱۰ درصد صورت گیرد. درباره آنکه کدام روش می‌تواند برای شما مفید واقع شود، باید بگوییم که استفاده از هر روش به نسبت هدف شما تعیین خواهند شد و می‌تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد. برای مثال، در روش تعدیل ساعتی، اگر تایم‌های بسیار کوتاه‌مدت را تنظیم کنید، کارمزد معاملات در طول زمان بسیار زیاد خواهد شد یا در روش آستانه‌ای امکان دارد که میزان نوسانات مدنظر شما کمتر از حد انتظار باشد و ریبالانسینگ اتفاق نیفتد.

  بااین‌وجود، استفاده از هر دو روش اگر در بازه‌های بلند مدتی تری انتخاب شود، برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نتیجه‌ای بهتر را حاصل کرده و بررسی‌کردن وضعیت کلی پرتفولیو شما را آسان‌تر خواهد کرد.

  مزایای استفاده از ربات اسمارت ریبالانس

  مزایای استفاده از ربات‌های اسمارت ریبالانس امروزی می‌تواند بسیار گسترده باشد و امری که کاملاً عیان و شفاف است، کاربرد بسیار زیاد این دسته از ابزارهای هوش مصنوعی در دنیای ارز دیجیتال و ترید خواهد بود. بااین‌وجود، اصلی‌ترین مزایایی که می‌تواند انگیزه‌ای برای استفاده از ربات‌های ریبالانسینگ ایجاد کند، در موارد زیر خلاصه خواهد شد:

  • امکان مدیریت دارایی و زیر نظر گرفتن وضعیت سبد سرمایه‌گذاری
  • مدیریت ریسک وارده به سرمایه، طبق برنامه مدیریت ریسک شما
  • کاهش حاشیه ضرر کل سبد در صورت بروز ریزش‌های سنگین
  • کمک به فرایند سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بازارهای خرسی
  • صرفه‌جویی در وقت و ایجاد فضایی برای پیاده‌سازی استراتژی شخصی

  آموزش کار با ربات Smart Rebalance صرافی کوکوین

  ربات اسمارت ریبالانس صرافی کوکوین (Kucoin Smart Rebalance Bot) از بهترین و رایج‌ترین ربات‌های امروزی است که در این بخش قصد آموزش کار با آن را خواهیم داشت. این ربات بسیار محبوب و کاربردی، می‌تواند بخش زیادی از مدیریت سبد یا پرتفولیو شما را برای سرمایه‌گذاری انجام داده و بازدهی بسیار پویاتری را فراهم کند. برای استفاده و راه‌اندازی ربات اسمارت ریبالانس صرافی کوکوین به‌صورت مرحله‌به‌مرحله، موارد زیر را دنبال کرده و ربات خود را فعال کنید:

  • پس از ثبت‌نام و ورود به صرافی کوکوین (احراز هویت لازم است)، به بخش Trading Bot در منو وارد شوید.

  آموزش کار با ربات Smart Rebalancer صرافی کوکوین1

  • پس از ورود به بخش ربات‌های ترید، گزینه Smart Rebalance را انتخاب کرده و به مرحله بعدی بروید.
  • در این بخش، می‌توانید ربات اسمارت ریبالانس خود را راه‌اندازی کرده و یا از ربات‌های ایجاد شده برای حوزه‌های مختلف ارز دیجیتال استفاده کنید.

  آموزش کار با ربات Smart Rebalancer صرافی کوکوین2

  • توصیه می‌کنیم که برای استفاده از این ربات‌ها، تا جای ممکن ارزهای موردنظر خود را انتخاب کرده و اگر می‌خواهید از ربات‌های موجود استفاده کنید، پس از مطالعه و کسب اطلاعات کافی اقدام لازمه را به عمل‌آورید.
  • در صفحه موردنظر ربات ریبالانس، گزینه Customize را انتخاب کنید.

  آموزش کار با ربات Smart Rebalancer صرافی کوکوین3

  • هم اکنون باید ارزهای دیجیتال منتخب خود را انتخاب کنید که می‌تواند هر تعدادی که شما میل دارید، باشد.
  • در صفحه موردنظر، امکان تخصیص دارایی به هر ارز دیجیتال به سه روش، از لحاظ ارزش مارکت، تخصیص برابر دارایی و تخصیص توسط هوش مصنوعی، به همراه روش دستی وجود دارد.

  آموزش کار با ربات Smart Rebalancer صرافی کوکوین4

  • پیشنهاد می‌شود که با استراتژی شخصی خود و میزانی که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید، دارایی خود را در ارزهای دیجیتال منتخب تقسیم کنید.
  • پس از تکمیل موارد بالا، تنها نیاز است که حالت‌های ریبالانس را تعیین کرده و موارد مربوطه را تأیید کنید.

  آموزش کار با ربات Smart Rebalancer صرافی کوکوین5

  • همان‌طور که در تصویر نیز مشخص است، امکان تعیین حد ضرر و حد سود برای شما وجود دارد که این میزان به نسبت عملکرد کل سبد محاسبه می‌شود.
  • با تأیید تمامی موارد بالا، ربات اسمارت ریبالانس شما فعال شده و اگر به بخش ربات‌های معامله در صرافی کوکوین بروید، در قسمت ربات‌های فعال آن را خواهید دید.

  نکات مهم در استفاده از ربات اسمارت ریبالانس

  ربات‌های اسمارت ریبالانس، در کنار اهمیت و کاربردی بسیار زیاد می‌توانند باعث اشتباهات و یا ضررهای سنگینی شوند که از این باب نیاز است که نکات مهمی در استفاده از آنها دقت کنید. در این بخش، به اصلی‌ترین موارد یا نکاتی که باید در استفاده از این‌گونه ربات‌های بدانید اشاره می‌شود که هر کدام اهمیت به‌خصوص خود را دارد.

  • پیش از استفاده از هر ربات ریبالانس، نیاز به استراتژی و هدفی برای سرمایه‌گذاری یا ترید دارید.
  • با وجود ریبالانس خودکار دارایی، توصیه می‌شود که همیشه وضعیت آنها را زیر نظر گرفته و آنها را مدیریت کنید.
  • در تعیین زمان‌های ریبالانس بسیار دقت کنید. ممکن است به‌واسطه دفعات زیاد ریبالانسینگ، کارمزد معامله زیادی ایجاد شود.
  • ریسک اصلی وارده به سبد سرمایه‌گذاری شما با پراکندگی دارایی به آلت کوین‌های دیگر کاهش نخواهد یافت. زیرا، تمامی ارزهای دیجیتال با نسبت‌های متغیر، همبستگی مثبتی با بیت کوین دارند.
  • هر چه ارز دیجیتالی که انتخاب می‌کنید دامنه نوسانات بیشتری داشته باشد، ریسک وارد به شما به همان اندازه بیشتر خواهد بود.
  • بهتر است برای در امان نگه‌داشتن سبد از ریسک بسیار بالا، درصد بیشتری از دارایی را به ارزهای دیجیتال مطمئن‌تری مانند بیت کوین و اتریوم تخصیص دهید.
  • ربات‌های ریبالانس، میزان دارایی دلاری شما در بین ارزهای دیجیتال تقسیم می‌کنند و از بابت ممکن است مقادیر ارزهای دیجیتالی که نگهداری می‌کنید با نوسانات قیمت تغییر کند.
  • هیچگاه از ربات‌های خودکار اسمارت ریبالانس بدون شناخت استفاده نکنید. تاحدامکان ربات خود را پیاده‌سازی کرده و ارزهای دیجیتالی که می‌شناسید را سرمایه‌گذاری کنید.
  • سودهای درج شده در عملکرد هر ربات هیچگاه منعکس‌کننده میزان ریسک سرسام‌آور نخواهند بود. اعداد و ارقام می‌توانند گول زننده باشند، در نتیجه، استراتژی شخصی خود را داشته و درگیر طمع سود آسان نشوید.

  سؤالات متداول

  • کدام ارزها را می‌توان ریبالانس کرد؟

  تا به امروز چه از ربات‌های ریبالانس صرافی‌ها و چه از سایر ربات‌ها استفاده کنید، امکان انجام تعدیل در سرمایه سبد سرمایه‌گذاری شما برای ارزهای دیجیتال متنوعی مانند بیت کوین، اتریوم، سولانا، دوج کوین و هزاران ارز دیجیتال دیگر وجود دارد.

  • آیا استراتژی ریبالانسینگ برای ترید ارز دیجیتال گزینه مناسبی است؟

  استراتژی ریبالانسینگ برای ترید ارزهای دیجیتال، اگر در بازار اسپات صورت گیرد، می‌تواند گزینه مناسبی به نظر برسد. بااین‌حال، استفاده از این روش در بازارهای مشتقه مانند بازار فیوچرز، می‌تواند ریسک بسیار سنگینی را به همراه ضرر به وجود آورد.

  • آیا امکان ضرر و زیان با ربات Smart Rebalance وجود دارد؟

  امکان ضرر و زیان با ربات‌های Smart Rebalance و هرگونه ربات مبتنی بر هوش مصنوعی وجود دارد و از این بابت، هیچ ابزاری کامل نخواهد بود. تنها نکته‌ای که برای بهبود برایند سرمایه‌گذاری می‌تواند کمک‌کننده باشد، پیاده‌سازی و مدیریت استراتژی خود در طول زمان است.

  • با چقدر سرمایه از ربات اسمارت ریبالانس استفاده کنیم؟

  چه ۱ دلار و چه ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه داشته باشید، قادر به استفاده از ربات‌های اسمارت ریبالانس خواهید بود و تا به امروز محدودیتی در میزان سرمایه برای شروع وجود ندارد. بااین‌حال، نحوه تقسیم یا تخصیص دارایی بین هر دارایی دیجیتال اهمیت دو چندانی دارد.

  • آیا استفاده از ربات Smart Rebalance رایگان است؟

  بله استفاده از ربات‌های Smart Rebalance چه به‌صورت رایگان و اشتراکی یا پولی ممکن خواهد بود که از محبوب‌ترین ربات‌های اسمارت ریبالانس رایگان امروزی، می‌توان به ربات Smart Rebalance کوکوین اشاره داشت که توسط عده کثیری از فعالان ارز دیجیتال مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بهترین میم کوین‌های سولانا برای سال 2024 با سود 100 برابری

  بیایید با هم سری به دنیای میم کوین‌های سولانا بزنیم، میم کوی ...

  صندوق ETF اسپات در مقابل فیوچرز بیت کوین؛ کدام را انتخاب کنیم؟

  در ژوئن ۲۰۲۳، بلک‌راک، بزرگ‌ترین مدیر دارایی جهان، با درخواس ...

  پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

  برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر