شیباریوم؛ راهکار لایه 2 اتریوم برای ارز شیبا اینو

تاریخ: 16 آذر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
شبکه شیباریوم

شبکه شیباریوم راهکار لایه ۲ اتریوم است که هدف آن افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه‌ها در اکوسیستم شیبا اینو است.

راهکارهای لایه ۲ شبکه‌هایی هستند که بر روی بلاک چین‌های لایه یک مانند بیت کوین و اتریوم ساخته شده و معمولاً برای ارائه تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر طراحی شده‌اند. این همان کاری است که بلاک چین شیباریوم قصد دارد برای توکن شیبا اینو (SHIB) انجام دهد.

مقیاس‌پذیری کم شبکه اتریوم و هزینه‌های گس پرهزینه آن، مانع از این شده است که پروژه Shiboshi NFT، Shib Metaverse، ویژگی‌های DEX و بازی‌های Shiba Inu به پتانسیل کامل خود دست یابند. ازاین‌رو، ایده معرفی شیباریوم به میان آمده و قصد دارد تحولات عظیمی در اکوسیستم شیبا اینو به وجود آورد. با ما همراه باشید تا با این شبکه جدید آشنا شویم و تأثیر شیباریوم بر قیمت شیبا اینو را بررسی کنیم.

شیباریوم چیست؟

Shibarium شبکه بلاک چین لایه ۲ (L2) است که توسط پروژه Shiba Inu بر روی اتریوم ساخته شده است. شیبا اینو قصد دارد با این کار میم کوین خود را به اکوسیستم کاملی تبدیل کند.

میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که با الهام از میم‌های اینترنتی طنز یا متحرک ایجاد می‌شوند. این کوین‌ها به طور کلی بسیار نوسانی هستند، تا حد زیادی توسط فرهنگ پاپ هدایت می‌شوند و عرضه خیلی زیادی دارند که منجر به تورم بالا می‌شود. برای مثال، همین میم کوین شیبا اینو (SHIB) مجموعاً یک کوادریلیون دارد که معادل 1000 تریلیون است. حالا، هدف شبکه Shibarium سازماندهی مجدد شیبا اینو به عنوان پروژه‌ای چندگانه و پایدار است.

شیباریوم به‌منظور تعامل یکپارچه با بلاک چین اولیه اتریوم (لایه 1) طراحی شده است و پلتفرم تراکنش مقیاس‌پذیرتر و مقرون‌به‌صرفه‌تری را ارائه می‌دهد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  بنیان‌گذاران شبکه شیباریوم

  ریوشی (Ryoshi)، خالق ناشناس Shiba Inu، پروژه شیباریوم را در پست وبلاگی که اکنون حذف شده، در می ۲۰۲۱ پیشنهاد داد. این پروژه قصد دارد راه‌حل لایه ۲ بر روی بلاک چین اتریوم بسازد. این گسترش، Shiba Inu را از یک میم کوین به اکوسیستم جامعی تبدیل می‌کند که شامل صرافی غیرمتمرکز (DEX)، متاورس و بازی‌های بلاک چینی مانند Shiba Eternity است.

  توسعه‌دهندگان Shibarium هنوز تاریخ راه‌اندازی این پروژه را اعلام نکرده‌اند. بااین‌حال، پیش‌نمایش آلفای SHIB metaverse، بخشی از این پروژه، در ۱۳ مارس ۲۰۲۳ به نمایش گذاشته شد. انتشار در ابتدا برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده بود، اما به تعویق افتاد؛ زیرا توسعه‌دهندگان می‌خواستند پس با انجام آزمایش‌های کامل در مراحل مختلف، نسخه‌ای بدون خطا را عرضه کنند. در نهایت، ۱۷ آگوست ۲۰۲۳ نسخه بتای آن رونمایی شد.

  البته جالب است بدانید که راه‌اندازی شیباریوم آن‌طور که انتظار می‌رفت، بدون مشکل انجام نشد. تراکنش‌ها در حالت معلق گیر کرده بودند و بیش از ۱.۸ میلیون دلار اتر قابل‌پردازش نبود. خوشبختانه، Shiba Inu به‌سرعت این مشکل را حل کرد و Shibarium دو روز پس از راه‌اندازی بدون مشکل به فعالیت خود ادامه داد.

  در حال حاضر، شبکه شیباریوم در نسخه بتا قرار دارد و توسعه‌دهندگان آن در حال بهبود عملکرد و قابلیت‌های این شبکه هستند. انتظار می‌رود که این شبکه در آینده نزدیک به‌صورت کامل راه‌اندازی شود.

  اهداف ایجاد شیباریوم چیست؟

  شیباریوم، به‌عنوان یک راه‌حل لایه ۲، نمونه‌ای از رویکردی نوآورانه برای مقیاس‌پذیری و کارایی بلاک چین است. راهکارهای لایه ۲ پروتکل‌هایی هستند که بر روی بلاک چین پایه‌ای (لایه ۱) به‌منظور بهبود ظرفیت و سرعت ساخته می‌شوند. شیباریوم نیز با همین هدف بر اساس بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

  نحوه عملکرد Shibarium

  شبکه شیباریوم با انجام تراکنش‌های خارج از زنجیره اصلی اتریوم، بار شبکه را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد و در نتیجه زمان تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد کمتری را به ارمغان می‌آورد.

  راهکار لایه ۲ به طور بالقوه می‌تواند تراکنش‌های درون اکوسیستم Shiba Inu را متحول کرده و آن را برای کاربران دردسترس‌تر و جذاب‌تر کند.

  از طرفی، قیمت‌های بالای گس موجود و معاملات آهسته در شبکه اتریوم، جزو چالش‌ها و موانعی مهم بر سر راه این شبکه بود. معرفی Shibarium نشان‌دهنده قدمی بزرگ در غلبه بر چنین چالش‌هایی است؛ بنابراین، وجود شیباریوم برای رشد توکن Shiba Inu اهمیت بسزایی دارد.

  شیباریوم چگونه کار می‌کند؟

  Shibarium با ترکیب چندین تراکنش و پردازش آن‌ها به‌صورت آف چین کار می‌کند. این بدان معناست که تراکنش‌های individual در بلاک چین اصلی اتریوم پردازش نمی‌شوند. این موضوع به طور قابل‌توجهی بار روی شبکه را کاهش می‌دهد و منجر به تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر می‌شود.

  شیباریوم از مجموعه‌ای از تأییدکننده‌ها و نماینده‌ها برای ایمن‌سازی شبکه خود استفاده خواهد کرد. Shibarium با Bor و Heimdall Validator که هر دو گره‌هایی برای لایه Matic PoS هستند، کار می‌کند.

  • Bor لایه تولیدکننده بلاک است که وظیفه جمع‌آوری بلاک‌ها را بر عهده دارد و با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است.
  • Heimdall در بالای موتور اجماع Tendermint ساخته خواهد شد.

  نمایندگان و اعتباردهندگان شبکه با استفاده از توکن BONE پاداش خواهند گرفت. این توکن برای پرداخت هزینه گس تعیین شده نیز استفاده خواهد شد.

  بلاک چین شیباریوم ۲۰ میلیون توکن BONE را کنار گذاشته است که برای ایجاد انگیزه در تأیید‌کنندگان و نمایندگان استفاده می‌شود. برای واجد شرایط شدن به‌عنوان اعتبارسنجی در شبکه Shibarium، یک کاربر باید ۱۰ هزار توکن BONE را قفل کند. هر کسی که مایل به پشتیبانی از شبکه Shibarium بدون شرکت در عملیات گره است، می‌تواند با تبدیل‌شدن به یک نماینده این کار را انجام دهد. نمایندگان این امکان را خواهند داشت که توکن‌های خود را واگذار کنند.

  مزایای شیباریوم نسبت به شیبا اینو چیست؟

  شبکه Shibarium در واقع نسخه بهبود یافته Shiba Inu است و به همین خاطر مزایای آن شامل تقویت پتانسیل و قابلیت‌های بلندمدت پروژه می‌شود. تراکنش‌های سریع‌تر، کارمزدهای کمتر، افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود امنیت از جمله مزایای شیباریوم هستند.

  تراکنشهای سریعتر

  معرفی راهکار لایه ۲ برای جهان Shiba Inu منجر به افزایش توان عملیاتی در مقایسه با آنچه اتریوم تاکنون ارائه کرده است، خواهد شد. با توجه به سرعت تراکنش‌های سریع‌تر، انتظار می‌رود پروژه Shiba Inu رشد گسترده‌ای را تجربه کند که آن را برای اپلیکیشن‌هایی مانند بازی‌های بلاک چینی و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مناسب‌تر می‌کند.

  هزینههای کمتر

  یکی از ناکامی‌های اصلی که همیشه شبکه اصلی اتریوم را آزار می‌دهد، کارمزدهای نسبتاً بالای تراکنش‌هاست. ازدحام شبکه اتریوم که باعث افزایش قابل‌توجه هزینه‌های گس می‌شود، کارمزد تراکنش را بیش از حد انتظار افزایش می‌دهد. راه‌اندازی بلاک چین شیباریوم هزینه‌های بسیار پایین‌تری نسبت به اتریوم داشته و گزینه‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر برای کاربران است.

  افزایش مقیاسپذیری

  اتریوم همیشه تراکنش کمتری را پردازش می‌کند؛ تقریباً ۱۵ تراکنش در ثانیه. این در حالی است که انتظار می‌رود شیباریوم به‌عنوان یک راهکار لایه ۲، تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد. با این حساب، می‌توان این شبکه را به راه‌حل مقیاس‌پذیرتری برای رشد در اکوسیستم خود تبدیل کند. پیش‌بینی می‌شود که Shibarium قادر به پردازش ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه باشد.

  امنیت بهبودیافته

  شیباریوم از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) اتریوم استفاده خواهد کرد؛ چرا که تیم توسعه‌دهندگان آن پیاده‌سازی سیستم امنیتی قوی را در اولویت قرار داده‌اند. آن‌ها قصد دارند محیط امنی را برای مردم به وجود آورند که در آن بتوانند بدون تهدید حریم خصوصی یا افشای داده‌های خود، تراکنش‌های خود را انجام دهند.

  متاورس

  Shiba Inu اخیراً پروژه متاورس خود را با Shiba Inu: the Metaverse راه‌اندازی کرده است. بسیاری بر این باورند که Shibarium نقش مهمی در پیاده‌سازی متاورس Shiba Inu خواهد داشت و کارایی بیشتری را برای کاربردهای متاورس تضمین می‌کند.

  در مجموع، نقشه راه توسعه گسترده‌ای که توسط توسعه‌دهندگان Shiba Inu انجام شده است، مطمئناً به‌سختی قابل‌درک خواهد بود. بااین‌حال، باتوجه‌به حمایت قوی جامعه و مشوق‌های درآمدزایی واضح که با Shibarium مشخص شده است، Shiba Inu شایسته جایگاهی در بین بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید در سال ۲۰۲۳ است.

  توکن‌های شبکه شیباریوم

  اکوسیستم شیباریوم دارای چندین کوین با وظایف مختلف خواهد بود که همه آن‌ها با مضمون سگ نام‌گذاری شده‌اند:

  • SHIB: توکنی با استاندارد ERC-20 است که سوخت شیبا اینو را تأمین می‌کند. SHIB از آگوست ۲۰۲۰ در دسترس است. قیمت آن نیز همیشه در نوسان بوده و هرگز از مرز ۱ دلار به‌ازای هر توکن عبور نکرده است.
  • BONE: توکن حکومتی در ShibaSwap است. درعین‌حال، به‌عنوان توکنی کاربردی در Shibarium نیز شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که این توکن به توسعه‌دهندگان پرداخت خواهد شد. میزان عرضه این توکن به ۲۳۰ میلیون کوین محدود شده است.
  • LEASH: عرضه این توکن محدود به ۱۰۷,۶۴۶ واحد است. توکن‌های LEASH توسط افراد VIP شیبا اینو هولد می‌شوند. این توکن به آن‌ها امکان دسترسی به مزایای اضافی را می‌دهد. ناگفته نماند که LEASH در ابتدا به‌عنوان یک توکن rebase در نظر گرفته شده بود.
  • TREAT: این توکن به‌عنوان نماد پاداش طراحی شده است؛ پس از رسیدن به آستانه خاصی، به اعتبارسنج‌ها و توسعه‌دهندگان همراه با BONE پرداخت می‌شود. همچنین به استخرهای نقدینگی در ShibaSwap انگیزه می‌دهد.
  • SHI: اکوسیستم شیباریوم دارای استیبل کوین SHI نیز خواهد بود. هدف SHI ایجاد تعادل هنگام جلوگیری از نوسانات بازار است.

  اجزای اکوسیستم شیباریوم

  اکوسیستم شیباریوم از اجزای مختلفی تشکیل خواهد شد. سه جزء اصلی شامل توکن BONE، DoggyDAO و ShibaSwap DEX است. بیایید نگاهی به هر جزء بیندازیم و ببینیم که چگونه همه اجزا با هم کار می‌‌کنند تا یک بلاک چین مقیاس‌پذیر و کارآمد ایجاد کنند:

  BONE

  اکوسیستم شیباریوم توکن BONE را در کنار سایر توکن‌ها به کار می‌گیرد. بااین‌حال، BONE ابزاری اصلی برای راه‌حل لایه ۲ خواهد بود. از این توکن برای پرداخت هزینه گس در شبکه شیباریوم و همچنین پرداخت به اعتبارکنندگان و نمایندگانی که مسئولیت ایمن‌سازی شبکه را بر عهده خواهند داشت، استفاده می‌شود.

  DoggyDAO

  Shibarium سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) به نام DoggyDAO خواهد داشت. DoggyDAO توسط جامعه Shiba Inu (ShibARMY) اداره می‌شود و همچنین پروژه‌هایی را که در شبکه شیباریوم توسعه خواهند یافت، از لحاظ مالی تأمین خواهد کرد. دارندگان توکن BONE می‌توانند به پیشنهادهای مختلف در مورد آینده اکوسیستم شیبا اینو رای دهند.

  ShibaSwap DEX

  اکوسیستم شیباریوم دارای صرافی غیرمتمرکز ShibaSwap خواهد بود. این صرافی تنها DEX رسمی اکوسیستم شیباریوم خواهد بود. با استفاده از ShibaSwap DEX، افراد می‌توانند با استفاده از توکن BONE در ییلد فارمینگ و ترید توکن‌ها شرکت کنند. علاوه‌براین، جفت‌های رمز معاملاتی دیگری مانند PawSwap ($PAWSWAP) و Marswap ($MSWAP) نیز معرفی خواهند شد.

  تأثیر شیباریوم بر قیمت شیبا

  رونمایی بزرگ شیباریوم، به‌عنوان راه‌حل لایه ۲ در ابتدا توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد و بر عملکرد بازار توکن SHIB سایه انداخت. با این‌که انتظار می‌رفت قیمت شیبا اینو پس از این رونمایی افزایش پیدا کند، اما طبق برنامه‌ریزی پیش نرفت.

  تاثیر شیباریوم بر قیمت شیبا اینو

  شبکه اصلی Shibarium بلافاصله پس از راه‌اندازی با مشکلات فنی و در برزخ ماندن تراکنش‌ها روبرو شد. این مشکل به‌قدری بزرگ بود که پلتفرم نظارت بر بلاک چین، Beosin، تصویر نگران‌کننده‌ای را از آن ترسیم کرد. بیش از ۱.۷ میلیون دلار ETH روی پل زنجیره‌ای شیباریوم گیر کرده بودند و به نظر می‌رسید که این سیستم فلج شده است.

  مشکلات شیباریوم کمانه کرده و به ارز دیجیتال شیبا اینو برخورد کرد و قیمت آن را به‌سرعت کاهش داد. این در حالی بود که شیبا اینو از زمان پیدایش خود به‌عنوان میم کوینی محبوب در مسیر پیشرفت و محبوبیت بیشتر قرار داشت؛ اما این اتفاق باعث شد تا اعتماد سرمایه‌گذاران بی‌پاسخ باقی مانده و از انتقال دارایی‌های خود به شیباریوم منصرف شوند.

  تأثیر منفی شیباریوم بر قیمت شیبا اینو هنوز پابرجاست. قیمت آن از زمان انتشار نسخه بتا شیباریوم که به ۰.۰۰۰۰۰۸۱ دلار کاهش یافت، تغییر چندانی پیدا نکرده است؛ اما کارشناسان و تحلیل‌گران همچنان امیدوارند که عملکرد صحیح شیباریوم در چند ماه گذشته، بتواند اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعاً قیمت SHIB افزایش پیدا کرده و احتمال رکورد زدنش وجود دارد.

  گفتار پایانی

  بلاک چین شیباریوم، علی‌رغم مشکلاتی که در راه‌اندازی تجربه کرد، راه‌حل مقیاس‌پذیر بسیار کاربردی برای اکوسیستم شیبا اینو است. این شبکه چیزی بیش از یک مزیت برای جهان شیبا اینو است. شیباریوم نشان‌دهنده تغییر دگرگون‌کننده‌ای در شیبا اینو است که در آینده احتمال موفقیت آن را افزایش می‌دهد.

  شبکه شیباریوم می‌تواند افزایش پذیرش توکن Shiba Inu را در پی داشته باشد و درعین‌حال سرعت و مقیاس‌پذیری بیشتری را بدون به خطر انداختن امنیت ارائه دهد. بااین‌حال، نمی‌توان از اثرات منفی آن بر روی قیمت شیبا اینو چشم‌پوشی کرد. آینده شیباریوم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و فقط می‌توان منتظر ماند و نتیجه را مشاهده کرد.

  نظر شما درباره شبکه شیباریوم چیست؟ آیا در نهایت تأثیر مثبتی روی شیبا اینو خواهد گذاشت یا آن را با خود به چاله‌های پر از مشکل خواهد کشید؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی موشکافانه وایت پیپر سلستیا (TIA)

  کاربران بازار ارزهای دیجیتال روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این موض ...

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر