توکن نیمه‌ مثلی (SFT) چیست؟ مروری بر ویژگی‌های توکن‌های نیمه‌ مثلی

0 1,824

توکن‌ها ذاتا، قابل تعویض (مثلی)، غیر قابل تعویض (غیر مثلی) یا همان NFT و گاها توکن نیمه مثلی (Semi-Fungible) هستند. تمام رمزارزها از جهات مختلف با هم تفاوت‌هایی دارند و هر یک به نوبه خود در بازار رمزارزها نقشی ایفا می‌کنند. در این بین، تعویض‌پذیری یک فاکتور مهم برای افتراق بین این رمزارز هاست. توکن‌های مثلی و غیر مثلی به واسطه کاربری بالا، بازار این حوزه را قبضه کردند و جالب است که هر دو به یک اندازه توجه فعالان بازار را جلب کرده‌اند. پس تعجبی ندارد که حتی خوره‌های بازار رمزارزها، با توکن‌های نیمه مثلی آشنایی زیادی نداشته باشند.

توکن‌های قابل تعویض (Fungible Tokens)

توکن‌های قابل تعویض، پرکاربردترین و محبوب‌ترین دارایی دیجیتال به حساب می‌آیند. آن‌ها بهترین توصیف از دارایی‌های بر پایه رمزارز هستند که به راحتی تبادل نمی‌شوند. به زبان دیگر، تو‌ان‌های مثلی یا قابل تعویض، توکن‌هایی‌اند که می‌توانند با هم مبادله شوند بی آن که ارزش‌شان را از دست بدهند.

ارزش آن‌ها تحت تاثیر مبادلات نوسان پیدا نمی‌کند و با همان ارزش پیش از معامله را حفظ می‌کنند.

توکن‌های مثلی در بازار متشکل از رمزارزهای محبوب و پیشرو مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE) و تتر (USTD) است. وقتی یک واحد از کوین‌ها با هم مبادله می‌شوند، هر دو ارزش یکسان دارند و نمی‌توان گفت کدام طرف معامله، ارز بهتری گیرش آمده است. این که مبادلات نمی‌توانند ارزش توکن‌های مثلی را جابه‌جا کنند، به این معنی نیست که تحت هر شرایطی ارزش‌شان حفظ می‌شود؛ برای مثال، زمانی که یک واحد سکه پیش از مبادله توسط عملیات‌هایی کلاه‌بردارانه دستکاری شود، واحد درگیر، حین مبادله ارزشش کم‌تر از واحد آن سوی معامله تلقی می‌شود.

توکن‌های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens)

توکن‌های غیر قابل تعویض (Non-Fungible Tokens)

توکن‌های غیر قابل تعویض یا غیر مثلی، نقطه مقابل توکن‌های مثلی‌اند؛ NFT ها دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکزی هستند که بیشتر برای جذب فرم‌های دیجیتالی که محوریت سرگرمی دارند به کار برده می‌شوند. به عبارت دیگر، توکن‌های مثلی نشان‌دهنده درآمد دیجیتالی از اقلام، با ارزش منحصربه‌فرد مانند آثار هنری، موسیقی، املاک و بسیاری موارد دیگر هستند. این اقلام معمولاً دارای ارزش‌های متفاوتی هستند؛ زیرا، افراد مختلف آن‌ها را خلق می‌کنند.

اطلاعاتی که از قبل روی NFT ها ثبت شده، قابل تغییر یا ویرایش نیستند.

پس نمی‌توان آن‌ها را بدون تفاوت در ارزش‌های‌شان مبادله کرد، در بازار همواره یکی بهتر از دیگری تلقی می‌شود. بر خلاف توکن‌های مثلی مثل اتریوم، توکن‌های غیر مثلی قابلیت تعویض و یا تقسیم‌بندی ندارند. البته به لطف NFTFY این قابلیت در دسترس است.

توکن نیمه مثلی (Semi-Fungible Tokens) چیست؟

توکن نیمه مثلی ویژگی‌های توکن‌های قابل تعویض را در کنار توکن‌های غیر قابل تعویض ارائه می‌کنند. به عبارت دقیق‌تر، توکن‌های نیمه مثلی، توکن‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان توکن‌های مثلی و همچنین غیر مثلی عمل کنند تا زمانی که ارزش آن ها حفظ شود.

مادامی که ارزش توکن‌های نیمه مثلی رو به انقضا برود، قابلیت تعویض‌شان هم از بین می‌رود.

توکن‌های نیمه مثلی مانند توکن‌های مثلی مبادله می‌شوند، تنها تفاوت این دو در این است که توکن نیمه مثلی بعد از مبادله ارزشش را از دست می‌دهد و از این رو به یک توکن غیر مثلی تبدیل می‌شود. مثالی از توکن‌های نیمه مثلی، بلیط‌های کنسرت است. این بلیط‌ها تا زمانی ارزشمند و قابل معامله‌اند که کنسرت تمام نشده باشد!

توکن نیمه مثلی (Semi-Fungible Tokens) چیست؟

فواید توکن های نیمه مثلی

توکن‌های نیمه مثلی، ثابت کرده‌اند که مانعی در برابر نوسانات توکن‌های غیرمثلی‌اند. گذشته از آن، توکن‌های نیمه مثلی برای بخش رمزارزها به ویژه NFT و جا افتادن آن در بازار، فوایدی داشتند که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد؛

  • محافظت در برابر زیان‌های تصادفی:

توکن‌های نیمه مثلی از این صنعت در برابر ضررهای تصادفی‌ای که کاربران حین انتقال توکن‌های غیر مثلی متحمل می‌شوند، محافظت می‌کند. توکن‌های نیمه مثلی، راهی برای مبادله امن هر توکنی با هر مقدار قیمتی بدون ترس از بلاک شدن آن حین مبادله فراهم می‌کند. این یک مشکل رایج توکن‌‌های غیر مثلی است که در نهایت منجر به از دست رفتن تصادفی توکن‌ها می‌شود.

  • برخورداری از پتانسیل‌های توکن‌های غیر مثلی:

توکن‌های نیمه‌مثلی، امکان استفاده از پتانسیل‌های توکن‌های غیر مثلی را فراهم می‌کنند. از آن جایی که توکن‌های نیمه مثلی، بسیاری از چالش‌های NFT را هموار می‌کنند، کاربرانی که به مبادله توکن‌های غیر مثلی علاقه‌مندند ولی با محدودیت‌های قانونی مواجه می‌شوند از این طریق راهی برای ارضا علاقه خود پیدا می‌کنند.

  • پروسه معامله سریع‌تر و آسان‌تر:

توکن‌های نیمه مثلی، راه آسان‌تر و سریع‌تری را برای مبادلات با هزینه کمتر فراهم می‌کنند. مبادله‌کنندگان می‌توانند در زمانی کوتاه، چند توکن را در آن واحد مبادله کنند. همین طور انجام پروسه مبادلات برای کاربران آسان‌تر خواهد بود.

  • بهره‌مندی از قابلیت‌های توکن‌های مثلی و غیرمثلی:

توکن‌های نیمه مثلی به واسطه ترکیب امکانات هر دو توکن مثلی و غیر مثلی، امکان استفاده از قابلیت هر دو توکن را در اخیار کاربران قرار می‌دهد.

چطور می توان توکن نیمه مثلی ساخت؟

بهترین راه برای ساخت توکن‌های نیمه مثلی، ضرب آن‌ها در استاندارد ERC-1155 اتریوم است. استاندارد ERC-1155 اتریوم یکی از نقشه‌های موجود در بلاک چین اتریوم است که با تمام پروژه‌های ERC سازگار است. استاندارد ERC-1155 قابلیت‌های ERC-20 (توکن مثلی) و ERC-721 (توکن غیر مثلی) را به صورت یک جا ارائه می‌دهد و امکان مدیریت هر دو دارایی را در قالب یک معادله هوشمند بلاک چین فراهم می‌کند.

انواع دارایی ها

چگونه می توان از توکن های نیمه مثلی استفاده کرد؟

بیشترین استفاده از SFT ها در کریپتو گیمینگ است که از توکن‌های مثلی استفاده می‌کنند. برای مثال، ارز های درون بازی مثل شمش‌های طلا. همچنین در بخش‌هایی از صنعت بازی که با توکن‌های غیر مثلی، مثل آیتم‌های تجهیزات بازی (اسلحه و مهمات) سر و کار دارد نیز می‌توان از توکن‌های نیمه مثلی استفاده کرد. از این رو، این نوع توکن به گیمرها کمک می‌کنند که هر دو نوع توکن مثلی و غیر مثلی را به صورت متقابل معامله کنند.

به عنوان مثال، به بازی‌ها این امکان را می‌دهد که بتوان سلاح‌ها را با شمش‌های طلا مبادله کرد.

گفتار پایانی!

توکن‌های نیمه مثلی در مقایسه با توکن‌های مثلی و NFT کمتر در بازار رمزارزها شناخته می‌شوند. پیگیری نرخ بهره در هر توکن خود گویای این ادعا است. با این حال، نیاز به توکن‌های نیمه مثلی در صنعت کریپتو بدیهی است. این توکن‌‌ها آسیب‌‌پذیری‌های NFT را برطرف می‌‌کنند، بنابراین تراکنش‌‌ها برای فضای NFT آسان‌تر و راحت‌‌تر خواهند بود.

سوالات متداول!

  • توکن نیمه مثلی (Semi-Fungible Tokens) چیست؟

توکن نیمه مثلی (Semi-Fungible Tokens) ویژگی‌های توکن‌های قابل تعویض را در کنار توکن‌های غیر قابل تعویض ارائه می‌کنند. این توکن‌ها تا زمانی که ارزش آن‌ها حفظ شود، می‌توانند به عنوان توکن‌های مثلی و همچنین غیر مثلی عمل کنند. مادامی که ارزش آ‌ن‌ها رو به انقضا برود، قابلیت تعویض‌شان هم از بین می‌رود.

  • چه چیزی درباره توکن‌های نیمه مثلی منحصربه‌فرد است؟

ویژگی منحصربه‌فرد در مورد توکن‌های نیمه‌مثلی این است که ویژگی‌های توکن‌های مثلی و غیرمثلی را با هم ادغام کرده است؛ همچنین چالش‌های خاصی که کاربران حین کار  با توکن‌های غیر مثلی با آن مواجه می‌شوند را برطرف می‌کند.

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x