پروژه رادیکال (Radworks)؛ جایگزین غیرمتمرکز مناسب برای پلتفرم متمرکز گیت‌هاب

تاریخ: 7 بهمن 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
ارز دیجیتال رادیکال چیست؟

ارز دیجیتال رادیکال یک پروژه نوآورانه در زمینهٔ نرم‌افزارهای متن‌باز است که به طور خاص برای تسهیل همکاری در توسعه نرم‌افزارها طراحی شده است. این پروژه توسط تیم فناورانی در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده و به‌مرور به یکی از پروژه‌های نمونه در زمینه نرم‌افزارهای متن‌باز تبدیل شده است.

در میان توسعه‌دهندگان، گیت‌هاب (GitHub) از محبوبیت بالایی برخوردار است. آن‌ها اغلب از گیت‌هاب به عنوان ابزار مدیریت کد منبع و ایجاد هماهنگی با سایر توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنند. این در حالی است که گیت‌هاب پلتفرم متمرکزی است؛ اما پروژه رادیکال نسخه غیرمتمرکز آن است و می‌خواهد تغییروتحول بزرگی در این زمینه به وجود آورد و رقیب قدرتمندی برای گیت‌هاب به شمار رود.

اما ارز دیجیتال رادیکال چیست و چگونه کار می‌کند؟ در ادامه این مقاله، به بررسی اجمالی و عمیق‌تر ارز دیجیتال رادیکال خواهیم پرداخت. همچنین از جزئیات فنی گرفته تا کاربردها و اهداف این ارز دیجیتال مورد بررسی قرار داده و آن‌ها را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال رادیکال چیست؟ آشنایی با رمزارز RAD

ارز دیجیتال رادیکال (RAD) توکن حاکمیتی پروژه Radworks بوده و روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. Radworks که قبلاً با نام رادیکال (Radicle) شناخته می‌شد، پلتفرم مدیریت توسعه نرم‌افزار و شبکه غیرمتمرکزی است که برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا در پروژه‌های نرم‌افزاری به صورت همتا به همتا (P2P) همکاری کنند. Radicle پلتفرم جایگزین رایگان و مناسبی برای GitHub بوده و به گونه‌ای طراحی شده که بسیار ایمن، کاربرپسند و مقاوم در برابر سانسور باشد.

ارز RAD

Radicle با رعایت اصول دسترسی می‌تواند در محیط آفلاین نیز کار کند. این بدان معناست که توسعه‌دهندگان برای کار با این پلتفرم به سرویس نام دامنه (DNS) یا حتی اتصال به اینترنت نیاز ندارند. در واقع، این پلتفرم احساس نیاز به اینترنت را از بین می‌برد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  پروژه رادیکال چه هدفی را دنبال می‌کند؟

  هدف اصلی پروژه رادیکال رهایی از محدودیت‌های اینترنت است. تیم توسعه‌دهنده این پروژه معتقد است که همه توسعه‌دهندگان حق انجام کار بدون نیاز به دسترسی به اینترنت را دارند. ازاین‌رو، پلتفرم غیرمتمرکزی را ایجاد کرده‌اند که بدون نیاز به هیچ مجوزی می‌توان در آن فعالیت کرد.

  علاوه‌براین، پروژه رادیکال مخالف سرسخت سانسور و دست‌کاری فناوری‌هاست؛ بنابراین، بستر مناسبی را برای ایجاد فناوری‌های مقاوم در برابر سانسور فراهم کرده است تا توسعه‌دهندگان بتوانند در آن با آزادی کامل باهم همکاری کنند.

  تاریخچه و رودمپ ارز دیجیتال RAD

  در سال ۲۰۱۷، گروهی از تکنولوژیست‌ها با هدف بازنگری در همکاری نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز با پروتکل‌ها به جای پلتفرم‌ها، شروع به کار کردند. این گروه به سرپرستی یک شرکت نرم‌افزاری به نام «مونادیک (Monadic)» در برلین گرد هم آمدند. مونادیک پروژه‌های منبع‌باز Radicle و oscoin را راه‌اندازی کرد که از ابتدا قرار بود نوع جدیدی از پروژه‌های منبع‌باز باشند. همچنین قرار بود که این پروژه‌ها بر روی اینترنت بنا شده و با تامین مالی اداره شوند؛ اما به‌مرورزمان این پروژه‌ها ترکیب شده و با نامی واحد یعنی Radicle شناخته شدند.

  در سال ۲۰۲۱، تیم توسعه‌دهنده پروژه رادیکال، تمرکززدایی پروژه را با راه‌اندازی توکن حاکمیت بومی شبکه ($RAD) آغاز کرد. با این کار، RadicleDAO شکل گرفت و به جامعه دارندگان $RAD توانایی تصمیم‌گیری در مورد نحوه اداره خزانه‌داری پروژه و قراردادهای هوشمند را داد. همه مشارکت‌کنندگان مونادیک به بنیاد رادیکال منتقل شدند. این بنیاد، نهادی سوئیسی بود که در سال ۲۰۲۰ برای حمایت از توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری انعطاف‌پذیر و انسانی، مانند رادیکال، تشکیل شد.

  بنیاد رادیکال تا ماه می ۲۰۲۳ توسعه هسته‌ای پروژه Radicle را پیش برد تا این‌که پروژه به دو محصول Radicle (همکاری کد) و Drips (تأمین اعتبار) تقسیم شد. هر دو محصول با موفقیت به موجودیت‌های خودمختار خود، به نام «اورگ» تبدیل شدند که به طور مستقیم توسط DAO (اکنون با نام Radworks شناخته می‌شود) پشتیبانی می‌شوند. امروز، جامعه به طور جمعی اداره خزانه‌داری Radworks را ادامه می‌دهد و به سازمان‌هایی که مطابق با هدف Radworks کار کرده و به آن‌ها بودجه اختصاص می‌دهد.

  پروژه رادیکال چگونه کار می‌کند؟

  Radicle از ترکیبی از شبکه‌های همتا به همتا و فناوری بلاک چین برای ایجاد پلت فرم غیرمتمرکز و انعطاف‌پذیری برای همکاری توسعه‌دهندگان در کدنویسی استفاده می‌کند. این پروژه معماری سنتی مشتری – سرور را با یک شبکه توزیع شده از گره‌ها جایگزین می‌کند و امکان برقراری ارتباط امن و مستقیم بین توسعه‌دهندگان را بدون نیاز به واسطه و اینترنت فراهم می‌کند.

  مشخصات ارز رادیکال
  نام رادیکال (Radworks)
  نماد RAD
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 99,998,580
  سایت پروژه https://radworks.org/

  هسته اصلی Radicle ادغام آن با Git، یک سیستم کنترل نسخه محبوب، است. توسعه‌دهندگان می‌توانند ریپازیتوری‌های خود را با استفاده از Git ایجاد و مدیریت کنند. سپس با کمک پروژه و ارز دیجیتال رادیکال یک لایه امنیتی، انعطاف‌پذیر و سایر ویژگی‌های همکاری را به آن اضافه کنند. ارز دیجیتال رادیکال با استفاده از فناوری بلاک چین، یکپارچگی و تغییرناپذیری نسخه‌های کد را تضمین کرده و ردیابی تغییرات و همکاری مؤثر را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر می‌کند.

  آشنایی با اکوسیستم پروژه رادیکال

  Radicle چندین ویژگی منحصربه‌فرد را معرفی می‌کند که باعث تمایز آن از سایر پلتفرم‌های سنتی همکاری کد می‌شوند.

  • Radicle Link

  یکی از ویژگی‌های کلیدی آن Radicle Link است؛ یک لایه ارتباطی همتا به همتا که به توسعه‌دهندگان امکان به‌اشتراک‌گذاری و همگام‌سازی ریپازیتوری‌ها را مستقیماً بین دستگاه‌های خود می‌دهد. این لایه تضمین می‌کند که کد حتی در محیط‌های آفلاین برای همیشه قابل‌دسترسی است. علاوه‌براین، Radicle Link از یک گراف غیرمدور جهت‌دار (DAG) به عنوان فناوری اصلی خود استفاده می‌کند که امکان اشتراک‌گذاری کارآمد و مقیاس‌پذیر داده را فراهم می‌کند.

  • Better Internet Foundation Org

  The Foundation Org توسط Better Internet Foundation (که قبلاً بنیاد رادیکال نام داشت) نمایندگی می‌شود. The Foundation Org امکان انجام امور عملیاتی، بازاریابی و پشتیبانی حاکمیتی را برای Radworks و Orgs فراهم می‌کند. همچنین حفظ مالکیت معنوی Radworks و شروع تحلیل و اقدامات حقوقی Radworks برعهده این بنیاد است. تمام کارهای انجام شده توسط The Foundation Org و سایر Org‌ها از طریق پیشنهاد سالانه سازمان از صندوق تامین می‌شوند.

  • Grants Org

  Radworks Grants Org پروژه‌های تحقیق و توسعه FOSS را که خارج از حوزه کاری سازمان‌های محصول یا مهندسی که در حال حاضر تامین مالی می‌شوند (مانند Radicle و Drips)، پیدا کرده و با تامین مالی هدایتشان می‌کند.

  بررسی پروژه‌های زیرمجموعه Radworks

  پروژه Radwoks دارای دو پروژه بسیار مهم است که در اکوسیستم این پروژه نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند:

  پروژه های Radicle

  Radicle Orgs

  Radicle Orgs جزو پروژه‌های مهم پروژه رادیکال است که کنترل دسترسی غیرمتمرکز را به ریپازیتوری‌ها ارائه می‌دهد. با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم، توسعه‌دهندگان می‌توانند قوانینی را برای دسترسی و مشارکت در ریپازیتوری خود تعریف و اجرا کنند. این ویژگی به توسعه‌دهندگان مالکیت تام و اجازه کنترل کامل روی کدهایشان را به ارمغان آورده و در عین حال امکان کار به صورت شفاف و مشترک را فراهم می‌کند.

  Drips Org

  از دیگر پروژه‌های مهم رادیکال، Drips Org است. ماموریت Drips Org این است که توسعه‌دهندگان FOSS را قادر سازد تا از نظر مالی با پرداختن به مشکل پایداری FOSS یا تامین مالی کالاهای عمومی، پیشرفت کنند. Drips پروتکل‌ها، ابزارها و برنامه‌های جدیدی را توسعه می‌دهد که جریان‌های ارزش جدیدی را برای توسعه‌دهندگان به منظور دریافت وجوه از کاربران و حامیان خود امکان‌پذیر می‌کند.

  حاکمیت در پروژه Radworks چگونه است؟

  پروژه رادیکال مشارکت و حکومت جامعه را تشویق می‌کند. جامعه رادیکال نقش مهمی در فرآیندهای تصمیم‌گیری ایفا می‌کند و این قدرت را دارد که در توسعه و بهبود آینده شبکه مشارکت کند. این مدل حاکمیت غیرمتمرکز تضمین می‌کند که شبکه جامعه‌محور و همسو با ارزش‌ها و نیازهای کاربران خود باقی می‌ماند.

  کسانی می‌توانند در حاکمیت پروژه رادیکال شرکت کنند که توکن بومی آن یعنی ارز دیجیتال RAD را خریداری کرده باشند.

  آشنایی با فرآیند رای‌دهی در پلتفرم رادیکال

  خزانه Radworks توسط یک مکانیسم حاکمیت آن چین (Compound-Governor) و از طریق توکن حاکمیتی و بومی پروژه (RAD) کنترل می‌شود. دارندگان کوین رادیکال می‌توانند با رای دادن و ایجاد پیشنهادهای حاکمیت زنجیره‌ای متشکل از اقدامات اجرایی، در تصمیم‌گیری پیرامون خزانه شرکت کنند. در حال حاضر این اقدامات اجرایی عبارت‌اند از:

  • توزیع‌های خزانه‌داری RAD، ETH و USDC
  • ارتقای سیستم حاکمیت آن چین
  • اعمال تغییرات در پارامترهای قراردادهای تحت کنترل خزانه‌داری (برای مثال Drips)

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری توکن RAD

  بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری توکن RAD، کیف پول‌هایی هستند که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. این استاندارد، استاندارد توکن‌های مبتنی بر بلاک چین اتریوم است.

  در زیر چند کیف پول RAD با امنیت بالا را معرفی می‌کنیم:

  • کیف پول‌های سخت‌افزاری: کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس و ترزور از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین ذخیره کرده و در برابر حملات هکری مقاوم هستند.
  • کیف پول‌های نرم‌افزاری: کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند متامسک و تراست ولت برای استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه و رایانه شخصی طراحی شده‌اند. این کیف پول‌ها، گزینه‌های مناسبی برای کاربرانی هستند که به دنبال یک راه‌حل ساده و آسان برای نگهداری ارزهای دیجیتال خود هستند.
  • کیف پول بیت پین: صرافی ارز دیجیتال بیت پین دارای کیف پول اختصاصی است که کار ذخیره و مبادله ارزهای دیجیتال را آسان کرده است. در صورتی که از این کیف پول استفاده کنید، مستقیماً می‌توانید به تریدینگ در بیت پین پرداخته و در عین حال ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کنید.

  آینده پروژه رادیکال چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

  تا بدین لحظه، پروژه رادیکال توانسته جای خود را میان توسعه‌دهندگان باز کند. از طرفی، نقشه راه پروتکل Radicle شامل برنامه‌هایی برای پیاده‌سازی ابزارهای دیفای (DeFi) و ارائه پشتیبانی از توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) است. این نقشه راه آینده RAD را درخشان نشان می‌دهد. از طرفی، این پلتفرم کریپتویی، با تکمیل بیش از هزار پروژه کدگذاری Radicle، نشان داده است که یک پلتفرم همکاری کد P2P بادوامی است و توانایی ادغام با پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین را دارد.

  علاوه‌براین، رادیکال پلتفرمی غیرمتمرکز و مبتنی بر پروتکل‌های Open است؛ ویژگی‌ای که برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار ارزش زیادی دارد. هرچند رقابت با سازمان‌های متمرکزی که می‌خواهند جهان را از طریق نرم‌افزار متمرکز کنترل کنند، آسان نخواهد بود، Radicle با داشتن اکوسیستم وب ۳، هولدرها و مشارکت‌کنندگانی که نقش خود را ایفا می‌کنند، قرار است به یک غول بزرگ تبدیل شود.

  ارز دیجیتال RAD را از کجا بخریم؟

  تعداد زیادی صرافی برای خرید ارز دیجیتال رادیکال در ایران و خارج وجود دارد. برخی از صرافی‌هایی که ارز دیجیتال RAD را در لیست خود دارند عبارت‌اند از:

  • صرافی بیت پین
  • صرافی بایننس
  • صرافی کوینکس
  • صرافی Huobi Global

  توصیه ما به شما خرید از صرافی ایرانی مثل بیت پین با مناسب‌ترین قیمت RAD به تومان است. چرا که صرافی‌های خارجی معمولاً ایرانیان را تحریم کرده و اجازه خرید یا برداشت رمزارز را نمی‌دهند. در حالی که می‌توانید به راحتی از صرافی بیت پین اقدام به خرید RAD کنید.

  برای خرید ارز دیجیتال رادیکال از صرافی بیت پین، وارد صرافی شوید و در آن ثبت‌نام و سپس احراز هویت کنید. مراحل ثبت‌نام و احراز هویت بسیار کوتاه است و سریع تکمیل می‌شود. سپس با مراجعه به صفحه خرید آسان می‌توانید به سرعت رمزارز خود را خریداری کنید.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر