سبدگردانی چیست و چگونه انجام می شود؟

توسط کارن آهنگری
|
21 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
سبدگردانی یکی از مفهوم‌های جالب در بازار سرمایه است.

افراد پس از ورود به بازار سرمایه با اصطلاحات بسیار زیادی مواجه می‌شوند. یکی از این اصطلاحات رایج در بازار سرمایه، «سبدگردانی» است. همان‌گونه که می‌دانیم بازار ارزهای دیجیتال نیز همانند بسیاری از بازارهای دیگر از جمله طلا، ارز، خودرو، مسکن و… بدون ریسک نبوده و ریسک‌های مختص به خود را دارد و افراد همواره به دنبال جلوگیری از ضررهای مالی و دریافت سود بیشترند. به همین دلیل توصیه می‌شود بدون شناخت و آگاهی لازم شخصاً پا به این عرصه نگذارید؛ بلکه سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی را به دست افراد متخصص و باتجربه بسپارید.

برای یافتن چنین افراد کارآزموده‌ای می‌بایست از شرکت‌های سبدگردانی کمک گرفته و یک سبدگردان حرفه‌ای را استخدام کنید. چراکه این افراد با تحلیل‌ بازار و خرید و فروش‌های به موقع، سعی در افزایش سرمایه شما در پرتفویتان خواهند داشت. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با مفهوم سبدگرانی آشنا شده و به بررسی نحوه انجام آن بپردازیم.

آشنایی با سبدگردان و سبدگردانی

به فردی که با بستن یک قرارداد، موظف است تا به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، با استفاده از دارایی فرد حقیقی یا حقوقی بپردازد، سبدگردان (Portfolio Manager) می‌گویند. یک سبدگردان حرفه‌ای قادر است با استفاده از دانش و تجربه و تحلیل‌های درست و به موقع خود، وضعیت بازار را پیش‌بینی کرده و از نتایج به دست آمده، برای تصمیم‌گیری‌های به موقع در خرید و فروش استفاده کند. به عبارت دیگر یک سبدگردان مسئولیت مدیریت سهام سرمایه‌گذار را بر عهده دارد. این کار در اصطلاح سبدگردانی یا مدیریت پرتفو (Portfolio Management) نیز نامیده می‌شود که یکی از مفاهیم جالب در بازار سرمایه است.

یک سبدگردان، بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی سرمایه‌گذار، همچون میزان سرمایه و سطح ریسک‌پذیری، سبد مخصوص به او را ایجاد و آن را مدیریت می‌کند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  اصول سبدگردانی

  با نگاهی به روند انجام سبدگردانی متوجه این موضوع خواهیم شد که سبدگردانی به‌طور کلی در چند مرحله انجام می‌شود. این مراحل عبارتند از :

  • ایده‌پردازی و ایجاد یک پرونده تجاری
  • دسته‌بندی و اولویت‌گذاری روش‌هایی که به تضمین سرمایه‌گذاری می‌پردازد
  • انتخاب و برنامه‌ریزی برای انجام ابتکار عمل
  • اجرای ابتکار عمل برنامه‌ریزی شده و در نهایت دریافت سود و بازگشت سرمایه

  هر یک از این مراحل، شامل فرآیندهایی است که سبدگردان‌ها نسبت به آن، آگاهی کامل دارند. آنچه که در این میان حائز اهمیت است، تصمیم هر شخص سبدگردان با توجه به مراحل و فرآیند انجام کار گرفته می‌شود و استراتژی‌های انتخاب شده، موجب کسب سود برای خدمات گیرنده می‌شود.

  آنجایی که مدیریت پرتفوی در سبدگردانی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ عواملی وجود دارند که می‌توانند در میزان کسب سود سرمایه‌گذار و موفقیت پروژه سبدگردانی تأثیرگذار باشند.

  برای نمونه می‌توان به این نکته اشاره کرد که گاه سهم‌هایی که در بازار سرمایه به شدت مورد استقبال عموم واقع می‌شوند، از دید یک کارشناس سبدگردان، بی‌ارزش تلقی شده یا در اولویت‌های پایین‌تری قرار گرفته و پتانسیل سرمایه‌گذاری ندارد. به همین دلیل است که اولویت‌بندی آگاهانه و انتخاب مناسب سهم‌ها موجب صرفه‌جویی در زمان شده، سرمایه‌گذاری کارآمدتر خواهد شد و امکان تمرکز روی مسائل مهم و اساسی وجود خواهد داشت. در نتیجه سبدگردانی بهتر و سریع‌تر انجام خواهد شد.

  در کل سبدگرانی بر مبنای یک سری اصول و قواعد انجام می‌شود که به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • هم‌راستایی استراتژیک

  یکی از روش‌های کارآمد برای هم‌راستایی استراتژیک با اهداف مالی بلند مدت برای سهم‌های شما، سبدگردانی است. همانگونه که می‌دانید پرتفوی هر شخص می‌بایست بر اساس تجزیه و تحلیل‌های انجام شده، متناسب با اهداف مالی وی تنظیم شود و اطمینان لازم از هم‌راستایی استراتژی اتخاذ شده توسط سبدگردان و اهداف مالی فرد حاصل شود. این امر موجب می‌شود تا آن دسته از سهم‌هایی که با نیازهای شما تناسب بیشتری دارند، شناسایی شده و دایره سرمایه‌گذاری شما کاهش پیدا کند. چراکه با این کار دیگر سهم‌هایی که به نیازهای شما پاسخ نمی‎‌دهند، کنار خواهید گذاشت و سرمایه شما در پروژه‌هایی که بیشترین احتمال افزایش سود و بازگشت سرمایه را دارند، قرار خواهد گرفت. به خصوص در رویکردهای مدیریت اوراق بهادار، هم‎راستایی استراتژیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و جزء رویکردهای تراز اول به حساب می‌آید.

  به همین دلیل است که در سبدگردانی همواره سهم‌ها اولویت‌بندی شده و سرمایه‌ها و منابع بر اساس اولویت‌ها اختصاص داده می‌شوند. چراکه برنامه‌ریزی و گزارش‌گیری جزء عناصر حیاتی به حساب می‌آیند که اهداف مورد نظر در آن شناسایی شده و بدین طریق، منافع حاصل می‌شوند. مدیریت صحیح پرتفوی سهام، با اجرای به موقع و درست پروژه موجب افزایش موفقیت پروژه شده انجام این امر به واسطه یک سبدگردان حرفه‌ای و کاربلد، شانس یافتن سهم‌های مناسب برای تجارت را بالا برده و سود بیشتری را عاید سرمایه‌گذار خواهد کرد.

  هر سبد (پرتفو) یک امین سبد هم دارد که معمولا یک موسسه حسابرسی این وظیفه را می پذیرد.

  هر سبد (پرتفو) یک امین سبد هم دارد که معمولا یک موسسه حسابرسی این وظیفه را می پذیرد.

  • مدیریت منابع

  یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های هر فرد یا سازمان، منابع هستند و استفاده صحیح و درست از آن در زمان مناسب، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سبدگردان‌ها محسوب می‌شود. شاید مدیریت منابع برای سازمان‌ها و ارگان‌ها کاری ساده و راحت باشد اما عموم مردم همیشه با آن دچار مشکل بود و گمان می‌کنند کار بسیار دشواری است. به همین دلیل است که برای مدیریت منابع از مدیریت پرتفوی کمک می‌گیرند. بدین طریق که شما می‌توانید منابع را در میان پروژه‌های مختلف و در کل پرتفوی مشاهده کنید. زیرا داشتن درک خوب از منابع موجود و در دسترس باعث شفاف‌سازی میزان استفاده از آن‌ها و قابل کنترل بودن آن‌ها خواهد شد.

  • برنامه‌ریزی و گزارش‌دهی

  به‌طور طبیعی هر یک از ما خواهان آن هستیم که بدانیم چه نتیجه‌ای از سرمایه‌گذاری خود می‌گیریم و آیا به سود دلخواه خود می‌رسیم؟ یا حتی دلمان می‌خواهد بدانیم روند سرمایه‌گذاری‌مان به چه صورت است و در چه مرحله‌ای قرار دارد.

  به‌طورحتم خطراتی متوجه سرمایه ما خواهد بود چراکه در غیر این صرت مدیریت پرتفوی، کاری سرگرم‌کننده محسوب می‌شد. اما تا حدودی قابل پیش‌بینی بودن مسیر سرمایه‌گذاری با استفاده از تحلیل‌ها و روش‌های سیستماتیک، نقش به‌سزایی در کاهش میزان نگرانی‌هایمان خواهد داشت. سبدگردانی یا مدیریت پرتفوی، ارتباط تنگاتنگی با میزان پیشرفت پروژه‌ای که بر روی آن سرمایه‌گذاری شده، دارد.

  با استفاده از گزارش‌دهی می‌توان نتایج حاصل از استراتژی به کار گرفته شده در یک برنامه‌ریزی را بررسی کرده و در برنامه‌ریزی بعدی مورد استفاده قرار داد و از سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های دیگر نیز اطلاع پیدا کرد.

  سطح دانش و میزان آگاهی یک سبدگردان موجب می‌شود با استفاده از گزارش‌های به دست آمده، معیارهای مختلف را بررسی کرده و با تحلیلی درست از شرایط به دنبال سهم‌های مناسب بگردد.

  سبدگردانی چیست؟

  مزیت اصلی سرمایه‌گذاری از دید سرمایه‌گذاران

  یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سبدگردانی، معافیت مالیاتی بوده که در میان کاربران از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به اینکه در بازار سرمایه، نقدینگی موجود به سمت تولید ملی رفته و موجب اشتغال‌زایی می‌شود، می‌تواند انگیزه‌ای برای توسعه و پیشرفت اقتصادی باشد. در نتیجه مورد حمایت دولت‌ها قرار گرفته و به منظور حمایت بیشتر از بازار، قانون معافیت از مالیات توسط دولت به ثبت رسیده است.

  بدین ترتیب سودی که از سبدگردانی به دست می‌آید معاف از مالیات بوده و متعلق به سرمایه‌گذار است. اگرچه این معافیت به‌طور مستقیم تأثیری بر روی روند سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ندارد، اما با ایجاد انگیزه در میان فعالان بازار سرمایه، موجب رونق هرچه بیشتر این بازار خواهد شد.

   همه‌ی افراد نمی‌توانند به مقدار لازم وقت بگذارند، پس سپردن کار به سبدگردان می‌تواند همان نتیجه را داشته باشد.

  گفتار پایانی!

  در این مطلب با مفهوم سبدگرانی آشنا شده و به بررسی نحوه انجام آن پرداختیم و دانستیم سبدگردانی فرآیند پیچیده‌ای است که ریسک‌های مختص به خود را دارد. در نتیجه می‌بایست بر اساس اصول خاصی اجرا شود تا میزان ریسک کاهش یافته و خطر از دست دادن سرمایه به صفر نزدیک شود.

  به همین دلیل برای انجام سبدگردانی، باید سبدگردانی استخدام می‌شود که دانش و مهارت کافی در تجزیه و تحلیل بازار را داشته و بتواند به درستی پرتفوی را مدیریت کند. این امر یک مزیت ویژه نیز به همراه دارد و آن معافیت از مالیات است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر