اورکلاک Over Clock چیست؟ | آموزش اورکلاک دستگاه های ماینر

آیا میتوان بازدهی دستگاه ماینر را بیشتر کرد؟

اورکلاک Over Clock، اگر در حوزه تکنولوژی فعال باشید، احتمالا بارها و بارها عبارت (اورکلاک) را شنیده اید. آیا می دانید اورکلاک چیست و به چه فرایندی می‌گویند؟ اگر درباره اورکلاک اطلاعات دارید، آیا تا به حال این کار را انجام داده اید؟ در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل درباره اورکلاک دستگاه‌های ماینر بپردازیم. شما می توانید خیلی آسان ماینر هایتان را اورکلاک کنید تا سود بیشتری به شما بدهد. به صورت کلی اگر بخواهیم درباره اورکلاک صحبت کنیم اینجوری گفته می‌شود که اورکلاک به روشی گفته می شود که قدرت دستگاه و یا کامیپوتر و یا هر وسیله هوشمند دیگری را برای بازدهی بیشتر تنطیم کنید.

اورکلاک – Overclock چیست؟

احتمالا تا به حال شنیده اید که فلان کامپیوتر و یا فلان ماینر اورکلاک شده است و یا اینکه شاید بارها شنیده‌اید که ماینر اورکلاک شده و یا کامپیوتر اورکلاک شده، نخرید. اما در این بابت هیچ اطلاعاتی ندارید و نمی‌دانید که چرا می‌گویند نخرید.

اورکلاک در لغت به معنای افزایش سرعت یکی از اجزاء سخت افزاری است. حال این سخت افزار می تواند بر روی هر سیستمی نصب شده باشد. چه کامپیوتر و چه دستگاه ماینر و یا چه موبایل‌های هوشمند.

همانطور که می دانید وظیفه پردازش در سیستم های کامپیوتری و یا دستگاه های ماینر به عهده ” پردازنده – CPU ” و یا ” کارت گرافیک – GPU ” است. سازنده این تجهیزات سخت افزاری، آن ها را با یک فرکانس مشخص تولید می کند. افرادی که قصد اورکلاک یک قطعه سخت افزاری را دارند در اصل می خواهند که کارکرد بیشتری از آن قطعه بگیرند. به همین دلیل اورکلاک را انتخاب می کنند چراکه اورکلاک باعث این موضوع می شود و به نوعی دستکاری تنظیمات اصلی برای بازدهی بیشتر دستگاه است. جز پردازنده و کارت گرافیک، قطعات دیگری همانند رم را نیز می توان اورکلاک کرد. زمانی که شما پردازنده خود را اورکلاک می کنید، در اصل می خواهید که آن پردازنده در ثانیه تعداد کارهای بیشتری انجام دهد و با اورکلاک کردن پردازنده دقیقا این اتفاق می افتد.

زمانی که شما یک دستگاه ماینر را اورکلاک می کنید، سرعت و بازدهی پردازنده آن بیشتر می شود. همین دلیل باعث می شود تا کارکرد بهتری از آن مشاهده کنید. زمانی که کارکرد قطعه اورکلاک شده بیشتر شود، حرارت و یا گرمای آن قطعه نیز بیشتر می شود. همیشه دقت داشته باشید که اورکلاک تنها مربوط به همان قطعه نمی باشد. چراکه اگر شما کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید، در هنگام کار کارت گرافیک شما حرارت و گرمای زیادی تولید می کند و این موضوع باعث می شود تا به دیگر قطعات نیز آسیب برسد. در این موقع بهترین کار این است که یک سیستم خنک کننده نیز برای دستگاهی که قصد اورکلاک آن را دارید در نظر بگیرید.

شما می توانید بیشتر پردازنده و دستگاه های ماینر را اورکلاک کنید و به نوعی سرعت آن را افزایش دهید. اما به این موضوع هم باید توجه کنید که هر مادربردی این اجازه ( تغییر فرکانس کاری قطعات ) را به کاربران نمی دهد و این موضوع موجب شکست در اورکلاک آن قطعه می شود. اگر قصد دارید پردازنده کامپیوتر خود را اورکلاک کنید و اگر پردازنده شما نسل جدید پردازنده های ” اینتل – Intel ” و یا ” ای ام دی – AMD ” باشد، باید بدانید که این امکان وجود ندارد چراکه شما نمی توانید ضریب کلاک پایه‌ای را تغییر دهید و به نوعی ضریب کلاک آن ها قفل شده است و غیر قابل تغییر است.

آیا اورکلاک نمودن پردازنده‌ها ضروری است؟

خیر. اورکلاک پردازنده‌های هیچ دستگاهی ضروری نیست و طبق علاقه انجام می شود. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اورکلاک؟؟

همانطور که قبل‌تر گفتیم، مهم ترین مزیت اورکلاک افزایش سرعت و کارایی است. پس یکی از پاسخ هایی که می توان برای این سوال داد افزایش سرعت است. امروزه با توجه به پیشرفت و رشد خیلی خوب تکنولوژی دیگر اورکلاک پردازنده‌ها در سیستم‌های کامیپوتری مناسب نیست چراکه قطعات قدرتمندتری از قطعات شما وجود دارد که این کارکرد در قبال کارکرد آن قطعه تقریبا هیچ است.

اگر توانایی تهیه تجهیزات سخت افزاری قدرتمند را ندارید، می توانید از اورکلاک استفاده کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چگونه؟ زمانی که شما یک CPU نسبتا ضعیف خریداری می کنید، می توانید با اورکلاک کردن آن کارکرد پردازش آن را افزایش دهید. اما همانطور که گفتیم پردازنده های قدرتمند حال حاضر خیلی زیاد قدرت آن ها افزایش پیدا نمی کند.

چگونه باید یک قطعه و یا دستگاه را اورکلاک کرد؟

اگر قصد دارید تا کامپیوترتان را اورکلاک کنید، از روش های مختلفی می توانید استفاده کنید و یا اینکه روش های خاصی را باید دنبال کنید. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، توجه داشته باشید که قبل از اینکه بخواهید سیستم و یا دستگاه ماینرتان را اورکلاک کنید باید به فکر یک سیستم خنک کننده هم باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. همانطور که گفتیم زمانی که پردازنده و یا دیگر قطعات پردازشی همانند کارت گرافیک (GPU) افزایش سرعت پیدا می کنند، حرارت زیادی نیز تولید می‌کند و همانطور که حرارت زیاد برای دستگاه‌های ماینر و یا قطعات پردازنده مضر است باید فکری برای حل این مشکل کنید که در این موقع می توانید از سیستم‌های سرمایشی استفاده کنید. پس این نکته را فراموش نکنید.

اورکلاک دستگاه‌های ماینر با کامپیوتر ها متفاوت است. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه دستگاه های ماینر اورکلاک می شوند، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

اورکلاک Over Clock چیست؟ | آموزش اورکلاک دستگاه های ماینر

اورکلاک دستگاه های ماینر – ASIC

همانطور که در قسمت بالا با معنا و مفهوم اورکلاک آشنا شدید، دیدید که اورکلاک باعث افزایش سرعت پردازنده می شود. این موضوع اگر در دستگاه های ماینر پیاده سازی شود، قطعا به نفع فرد استخراج کننده است چراکه سرمایه آن فرد زودتر به سرمایه اولیه اش خواهد رسید. البته لازم به ذکر است که این موضوع در کنار مزایایی که دارد معایبی نیز دارد که باید به آن معایب توجه کنید.

چگونه می توان دستگاه‌های ماینر را اورکلاک کرد؟

هر ماینر به یک طریقی اورکلاک می شود. برای مثال اگر از دستگاه های کمپانی بیت مین استفاده می‌کنید شما می توانید اورکلاک دستگاه‌های ماینر خود را از دو طریق انجام دهید.

روش اول:

کمپانی بیت مین نرم افزار (APminer Tools ) را برای مدیریت هر چه بهتر ماینرها در فارم توسعه داده است. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار به صورت کامل بر روی ماینرهای خود مدیریت داشته باشید. تقریبا اورکلاک دستگاه‌های ماینر کمپانی بیت مین از این طریق به راحتی انجام می شود. برخی دیگر از کمپانی ها نیز همانند بیت مین اینگونه عمل کرده‌اند و شما می‌توانید با یک نرم افزار اختصاصی این کار را انجام دهید.

روش دوم:

روش دوم نسبت به روش اول یکم سخت‌تر است چراکه ابتدا باید به سایت توسعه دهنده ماینر مراجعه کنید و فریمورهای مخصوص اورکلاک را دانلود و سپس بر روی ماینر نصب کنید. این کار نیاز به آموزش دارد و هر فردی به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. بیشتر ماینرها از این طریق اورکلاک می شوند. یعنی برای اورکلاک آنها ابتدا باید به سایت تولید کننده دستگاه بروید و پس از دانلود و نصب فایل ها این کار را انجام دهید.

هشدار:

اگر در زمینه اورکلاک اطلاعات چندانی ندارید، این کار را به تنهایی انجام ندهید و حتما از یک متخصص کمک بگیرید چراکه اگر این کار را انجام بدهید ممکن است برایتان مشکل پیش بیاید. در ادامه همراه ما باشید تا با مزایا و معایب اورکلاک دستگاه های ماینر آشنا شوید.

مزایا و معایب اورکلاک دستگاه های ماینر

مزایا:

  1. قدرت دستگاه بیشتر می شود.
  2. درآمد زایی بیشتر می شود.
  3. سرعت دستگاه بیشتر می‌شود و این امر سبب می شود تا برنامه‌ها با سرعت بیشتری انجام شوند.

معایب:

  1. عمر دستگاه شما کاهش می یابد.
  2. اورکلاک موجب باطل شدن گارانتی می شود.
  3. حرارت و گرمای دستگاه افزایش پیدا می کند.
  4. مشکلات متعددی در زمان کوتاه برای دستگاه پیش می‌آید.

هشدار:

همانطور که گفتیم، اورکلاک دستگاه‌های ماینر و یا هر دستگاه دیگر، موجب ابطال گارانتی می شود. به همین جهت اگر این کار را انجام دهید، در صورت بروز هرگونه مشکل دیگر دستگاه شما را گارانتی قبول نمی کند. البته لازم به ذکر است که متاسفانه در ایران شرکت گارانتی مسئولیت های زیادی را به گردن نمی گیرد و همین موضوع باعث می‌شود تا خیلی از افراد از گارانتی بگذرند. کمی پیشتر گفتیم که اورکلاک عمر ماینر را کم می‌کند در نتیجه اینکه بخواهید ماینر خود را اورکلاک کنید با وضعیت موجود کمی ریسک است.

تهویه و خنک سازی دستگاه های ماینر پس از اورکلاک

همانطور که پیش تر گفته شد، گفتیم که اورکلاک موجب می شود تا کارکرد ماینر شما افزایش یابد. همچنین این امر سبب می شود تا حرارت ماینر بیشتر شود. ماینرها به صورت کلی حرارت زیادی تولید می‌کنند. همچنین زمانی که این موضوع نیز اتفاق می‌افتد حرارت تولید شده بسیار می شود. برای رهایی از این حرارت باید سیستم‌های سرمایشی بسیاری را تهیه کنید.

اگر قصد اورکلاک دستگاه‌های ماینر خود را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که ابتدا فکری به حال خنک نمودن دستگاه ماینر خود کنید و سپس ماینر خود را اورکلاک کنید. شاید تا به حال نام روغن های ماینر را برای خنک سازی ماینر شنیده باشید و این سوال برایتان پیش بیاید که روغن‌های ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

روغن ماینر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

زمانی که دستگاه ماینر خود را اورکلاک می کنید و یا در حالت عادی هنگام پردازش های قدرت مند، حرارت زیادی تولید می شود و به گفته برخی ها یکی از راه های مقابله با این حرارت این است که به صورت کلی ماینر را در روغن های ماینر شناور کنید. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که با انجام این کار برق های ماینر اتصالی خواهند کرد؟ خیر. این موضوع به برق ها و همچنین برق رسانی ماینر آسیب نمی زند البته باید بدانید که این موضوع زمانی صحت دارد که از روغن های اصلی استفاده کنید.

متاسفانه در بازار فعلی اجناس تقلبی نیز موجود است و این امر سبب می شود تا برخی ها به شما جنس تقلبی بفروشند. اگر این اتفاق پیش آید قطعا به ماینر شما ضرر می رسد و یکی از مهم ترین ضرر های آن آسیب رسیدن به برد های الکترونیکی داخل دستگاه است. اگر روغن خریداری شده، فیک نباشد و اصل باشد، تقریبا آسیب زیادی به ماینر شما نخواهد رسید اما استفاده طولانی مدت از روغن ها می تواند برایتان مشکل ایجاد کند.

نکته:

روغن های ماینر جز خنک کنندگی تاثیرات مثبت دیگری دارد که در کنار این تاثیرات اثرات منفی هم نیز دارد. شما اگر قصد استفاده از روغن های ماینر را دارید باید به تمام این نکات توجه کنید. از مزایا روغن ماینر می‌توان به کاهش صدای دستگاه اشاره کرد.

زمانی که دستگاه ماینر خود را به داخل محفظه ای که در آن روغن وجود دارد فرو می برید، سر و صدای دستگاه‌تان کاهش می یابد. این موضوع باعث می شود تا کارکرد فن‌ها با مشکل رو به رو شود. همچنین اولین مشکلی که برایتان ایجاد می شود همان از کارافتادگی فن ها می باشد.

متاسفانه در حال حاضر برای تهیه روغن ماینر نیاز به هزینه نسبتا زیادی دارید. تقریبا به ازای هر دستگاه چیزی حدود به ۱ میلیون تومان باید هزینه کنید که اگر چند دستگاه دارید این قطعا به ضرر شما است.

سوالات متداول

1/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.