خنک کردن ماینر | چطور دستگاه ماینر خود را خنک نگه داریم؟

خنک کردن ماینر‌، از آنجایی که بعد از خرید دستگاه ماینر یکی از بزرگترین دغدغه های افراد خنک کردن ماینر است .به همین دلیل ما در این به آموزش خنک کردن دستگاه استخراج بپردازیم.

فاکتور های اساسی برای استخراج ارزهای دیجیتال را می توان به ۴ بخش کلی زیر تقسیم کرد:

  1. هزینه اولیه برای خرید تجهیزات
  2. هش ریت (HashRate) یا توان پردازشی
  3. تولید گرما و صدای زیاد
  4. هزینه برق مصرفی

در این بخش قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود، و اینکه چطور می توانید دستگاه ماینر خود را خنک یا کولینگ (Cooling) نمایید.

کاهش صدای ماینر در اثر پایین آوردن دمای محیط

خنک کردن دستگاه ماینر به چه صورت انجام می شود؟

استخراج ارزهای دیجیتال گرمای زیادی برای دستگاه و ریگ های کارت های گرافیکی تولید می کنند، مخصوصا برای کسانی که می خواهند این کار را در مقیاس وسیع تر در یک فارم استخراج انجام دهند. در اینجا چالش های متعددی برای ماینرها به وجود می آید که چگونه می توان دستگاه های ماینر را خنک کرد؟

خنک کردن دستگاه ماینر

همان طور که در بالا اشاره کردیم خنک کردن دستگاه ماینر هم به خودی خود بسیار مهم می باشد. تاجایی که اگر برای آن برنامه ای ندارید از شما می خواهیم که از استخراج و ماینینگ بگذرید. زیرا دستگاه تان ممکن است در اولین روزی که شروع به ماینینک کردن کند، نتواند گرمای زیادی را تحمل کند و بسوزد. مخصوصا اگر در جای خوبی قرار نگرفته باشد.

به طور معمول افراد برای خنک کردن دستگاه از کولرهای آبی و گازی و یا فن ها استفاده می کنند. به غیر این روش ها استفاده از نوعی روغن هم مرسوم می باشد. در ادامه هریک از روش ها را شرح خواهیم داد.

روش های خنک کردن دستگاه های ماینر

استخراج کردن بدون داشتن سیستم خنک کننده قوی موجب آسیب جدی به دستگاه شما خواهد شد. بنابراین با توجه به شرایط منطقه ای و آب و هوایی خود باید یک سیستم خنک کننده مناسب برای استخراج در نظر بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع روش های خنک کردن دستگاه های استخراج آشنا کنیم.

  • خنک کردن دستگاه استخراج با گردگیری و رفع غبار دستگاه

در فصل تابستان ذرات معلق یا ریزگردها در هوای اغلب استان های کشور افزایش می باید. نفوذ گردوغبارها به درون دستگاه موجب افزایش دمای ماینر می شوند. بنابراین توجه به این نکته ساده ولی مهم می تواند تا حد زیادی به خنک شدن ماینر شما کمک کند.در مناطقی که شدت گردوغبار بالاست توصیه می شود هر چند هفته یک‌بار و برای سایر مناطق به صورت ماهانه گردگیری و رفع غباردستگاه صورت گیرد.

  • خنک کردن ماینر با روش انتقال گرمای محیط به خارج

یکی دیگر از روش های خنک‌سازی کاهش دمای محیط و سپس انتقال گرما به خارج از محیط است. این کار با استفاده از ایجاد کانال ها و لوله‌های آماده صورت می گیرد. که از طریق این کانال یا لوله‌ها گرما را به خارج از محیط ماینر منتقل می کنند.

  • خنک کردن دستگاه استخراج با استفاده از تعویض خمیر سیلیکون

اگر از شروع کار دستگاه ماینر حدود ۶ ماه یا بیشتر گذشته باشد ممکن است متوجه اختلاف دمای یک یا چندی از کارت های دستگاه شوید.در این مواقع علاوه بر گردگیری به تعویض خمیرحرارتی دستگاه نیاز دارید. خمیرهای سیلیکونی Z9  و Noctua Nt-H1 از انواع مناسب خمیرهای سیلیکونی می باشند.

  • خنک کردن دستگاه های ماینر با تجهیزات در مناطق مختلف

  • در مناطق با رطوبت کم

استفاده از کولرهای آبی سلولزی در اغلب نقاط کشور ایران که به لحاظ رطوبتی جزو مناطق کم رطوبت هستند پیشنهاد می شود. کولرهای آبی سلولزی مانند کولرهای آبی پوشالی استفاده شود.

  • در مناطق با رطوبت بالا

در این گونه مناطق ماینینگ توصیه نمی شود اما برای افرادی که علاقمند هستند باید بدانید حداکثر رطوبت نسبی برای محیط استخراج ۶۵ درصد می باشد. از این رو استفاده از کولرهای آبی توصیه نمی شود .در این مناطق خنک کردن ماینر از طریق روغن ماینر توصیه می شود. هرچند که ممکن است هزینه آن بیشتر باشد اما بهترین روش در مناطق با رطوبت بالا استفاده از روغن ماینر است.شایان ذکر است که در این مورد نیز حتما باید از منابع معتبر خریداری شود.

یک نمونه و مثال برای راه اندازی سیستم خنک کننده

تصور کنید ما می خواهیم در یک مکان ۲۰۰ متری با ارتفاع ۱۰ متر کار استخراج را با دستگاه ماینر انجام دهیم. ابتدا می آییم که این آزمایش را در جایی کوچکتر مثلا یک اتاقکی انجام می دهیم. سپس تجهیزات دستگاه ماینر را در آنجا قرار می دهیم. حالا می توانیم از دو کولر استفاده کنیم. که یکی از کولرها گازی و دیگری آبی باشد.

بادی که توسط این دو کولر تولید می شود به صورت مستقیم پخش می شود تا خنک کردن این دستگاه ها بهتر صورت گیرد و همچنین خنک کردن دستگاه ماینر از این طریق بسیار ساده تر می باشد.

همچنین برای خروج هوای گرم موجود در اتاق به یک خروجی گرما نیاز داریم. که می توانیم از دو لوله گرانولی استفاده کرد.

هواکش و نبشی

برای خنک کردن دستگاه ماینر نیاز به یک هواکش با ابعاد ۱۰۰ در ۱۰۰ داریم. از طرفی هم برای ساختن این اتاقک هم نیاز است که از کارتن پلاست استفاده کنیم. این کارتن از جنس پلاستیک و هچنین بسیار شبیه به کارتن های کاغذی می باشد. با این تفاوت که مقاومت آن خیلی بیشتر از کارتن های کاغذی است و برای ساختن اتاقک از قطر دو میلیمتری این کارتن پلاست استفاده می کنیم.

برای چارچوب این اتاقک از نبشی های موجود استفاده می کنیم. البته می توانید از نبشی هایی که برای قفسه زدن به کار می روند استفاده کنید. این نبشی ها اغلب حفره ایی دارند که می توان آن ها را به دیوار متصل و پیچ کرد. حال می توانید دستگاه ای سیک خود را درون این اتاقکی که درست کرده اید قرار دهید.

درب ورودی اتاقک و لوله های انتقال هوا

ما برای خنک کردن دستگاه ماینر خود به موارد دیگری نیز نیاز داریم، که آن پلاست شفاف است. که احتمالا آن ها را جلوی درب مغازه ها و یا گلخانه‌ها دیده اید که بعضاً با مگنت به هم متصل می‌شوند.

در آنجا برای این خاطر استفاده می شوند که اجازه خروج گرما و سرما از بیرون به داخل و برعکس داده نشود. از این پلاست می توانید به عنوان درب اتاقکتان استفاده نمایید و همچنین می توانید برای اینکه دمای اتاقک پایین بیایید سر فن دستگاهتان را از داخل اتاقک ساخته شده به بیرون اتاقک قرار دهید.

برای این که گرما راحتر به بیرون اتاقک انتقال پیدا کند می توانیم از لوله های خرطومی آلمینیومی استفاده کنیم که از این لوله ها بیشتر برای بخاری های گازی صورت می گیرند که اگر از این لوله ها برای خارج کردن گرمای تولید شده دستگاه ها استفاده کنیم کار ما برای خنک نگه ماینرها راحت تر می شود.

پریزهای تایمردار

مورد آخری که باید انجام دهید استفاده از پریز تایمر دار برای خاموش و روشن کردن فن های هواکش می‌باشد. که می‌تواند بسیار کار شما را هوشمندانه کنید و برای چنین سیستمی دمای ۲۵ درجه و رطوبت ۳۵ درصد مناسب است.

 

3.7/5 - (6 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.