انواع کارمزد در NFT: از هزینه‌های پنهان دنیای توکن‌های NFT مطلع شوید

تاریخ انتشار: 2 خرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 4 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
انواع کارمزد در NFT

در دنیای ارزهای دیجیتال، مفهوم NFT به سرعت گسترش یافته است. با گسترش NFT پدیده کارمزد نیز به یکی از مسائل حیاتی تبدیل شده است. همانند در دارایی دیجیتالی دیگر، زمانی که سخن از خرید و فروش NFT به میان می‌آید، ناگزیر بحث انواع کارمزد در NFT هم مطرح می‌شود. برخلاف دارایی‌های دیگر که کارمزدهای کمتری دارند، دارایی‌های NFT اغلب کارمزدهای مختلفی دارند و هر یک از آن‌ها با اهداف گوناگونی دریافت می‌شوند.

مینت، انتقال و فروش NFT همگی با کارمزدهای مختلفی همراه هستند که در این مقاله، می‌خواهیم به بررسی جزئیات و انواع کارمزد در NFT بپردازیم. برای آشنایی با انواع کارمزد NFT تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع کارمزد NFT

گس یا گس‌‌فی «Gas Fee» ان‌اف‌تی در لغت به معنای «پرداخت سوخت» است. به عبارت دیگر، گس‌فی به هزینه فعالیت و کارمزدهای شبکه بلاک چین برای استفاده‌کنندگان از این شبکه اشاره دارد. به طوری‌که کاربران در جریان انجام تراکنش یا اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم یا دیگر شبکه‌ها به پرداخت مبلغی به عنوان گس‌فی نیاز دارند. در وصف بیشتر این مفهوم می‌توان گفت:

گس به مثابه بنزینی است که در خودروی خود می‌ریزیم تا حرکت کند!

کارمزد خرید و فروش NFT

البته کارمزد‌های مرتبط با NFT ثابت نیستند و شامل چندین عامل مختلف می‌شوند که هرکدام تأثیرگذاری خود را در مجموعه فعالیت‌های NFT دارند:

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کارمزد مینت NFT در مارکت پلیس

  معمولاً تمام مارکت پلیس‌ها هنگام خرید یا فروش توکن غیرمثلی، کارمزدی برای تراکنش‌های مختلف از شما دریافت می‌کنند. این کارمزدها می‌تواند شامل کارمزد لیست شدن NFT و کارمزد تراکنش باشد.

  وقتی می‌خواهید NFT خود را مینت کرده و برای فروش در یک مارکت پلیس قرار دهید، هزینه ساخت NFT و کارمزد لیست شدن NFT دریافت می‌شود. این کارمزد هزینه میزبانی را پوشش داده و به پایداری پلتفرم کمک می‌کند. البته این کارمزد در همه مارکت پلیس‌ها یکسان نیست.

  برای مثال، بیایید کارمزد لیست شدن NFT در سه مارکت پلیس معروف NFT را با هم مقایسه کنیم.

  مارکت‌پلیس کارمزد لیست شدن
  OpenSea ۲.۵ درصد از هزینه فروش
  Rarible ۲.۵ درصد از هزینه فروش
  SuperRare بدون کارمزد

  کارمزد تراکنش هنگام فروش پرداخت می‌شود. این کارمزدها معمولاً درصدی از کل قیمت فروش است و صرف هزینه‌های عملیاتی مارکت پلیس می‌شود. در زیر کارمزد تراکنش سه مارکت پلیس اپن سی، راریبل و سوپریر را مقایسه می‌کنیم:

  مارکت‌پلیس کارمزد تراکنش
  OpenSea 5 درصد کارمزد از طرف فروشنده برای فروش اولیه و 2.5 درصد از طرف خریدار
  Rarible 2.5٪ تا 15٪ در هر فروش
  SuperRare 15% کارمزد از طرف فروشنده و 3% کارمزد از طرف خریدار
  • OpenSea: اپن سی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای ان اف تی، 5 درصد کارمزد از طرف فروشنده برای فروش اولیه و کارمزد 2.5 درصد از طرف خریدار برای فروش ثانویه دریافت می‌کند.
  • Rarible: راریبل به کریتورها اجازه می‌دهد کارمزدهای خود را تعیین کنند که می‌تواند از 2.5٪ تا 15٪ در هر فروش متغیر باشد.
  • SuperRare: سوپر ریر ساختار کارمزد منحصربه‌فردی را به کار گرفته و برای هر تراکنش 15% کارمزد از طرف فروشنده و 3% کارمزد از طرف خریدار دریافت می‌کند.

  کارمزد شبکه

  این کارمزد توسط شبکه بلاک چین برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنشی که شامل مینت، انتقال یا فروش یک NFT است، دریافت می‌شود. همان‌طور که هنگام خرید یا فروش رمزارز مستلزم پرداخت کارمزد شبکه هستید، این موضوع در خرید و فروش NFT هم صادق است. میزان کارمزد شبکه بسته به ازدحام شبکه و پیچیدگی تراکنش متفاوت است.

  شبکه‌های بلاک چین مختلف، کارمزدهای متفاوتی را بسته به ازدحام شبکه و پیچیدگی تراکنش، برای تراکنش‌ها درخواست می‌کنند. برخی از شبکه‌ها، مانند سولانا و پالیگان، کارمزدهای بسیار کمتری نسبت به شبکه‌های اصلی مانند اتریوم دارند.

  • کارمزد شبکه پالیگان حدود 0.05 تا 0.08 اتر است.
  • کارمزد شبکه سولانا 0.00001 SOL است.
  • کارمزد شبکه بایننس 000002 BNB است.

  کارمزد ساخت حساب کاربری

  کارمزد ساخت حساب کاربری، از دیگر انواع کارمزد در NFT است. اکثر مارکت پلیس‌ها به ازای ساخت حساب کاربری، از شما کارمزدی را دریافت می‌کنند. این کارمزد را تنها یکبار و آن هم هنگام ساخت حساب کاربری پرداخت می‌کنید. هزینه آن معمولاً ثابت است؛ اما در پلتفرم‌های مختلف می‌تواند از 10 تا 25 دلار متغیر باشد.

  کارمزد سازنده

  برخی از NFTها شامل مقررات حق امتیاز هستند که به طور خودکار درصدی از قیمت فروش را به خالق اصلی NFT توزیع می‌کنند. با وجود این کارمزد، کریتورها همچنان از ارزش کار خود، حتی پس از فروش آن، بهره‌مند می‌شوند. به عنوان مثال، یک NFT ممکن است شامل حق امتیاز 10٪ فروش ثانویه باشد. در این صورت، اگر NFT با قیمت 1000 دلار فروخته شود، 100 دلار از این مبلغ به خالق اصلی NFT تعلق می‌گیرد.

  کارمزد مینت کلکسیون

  اگر می‌خواهید از NFTهای خود کلکسیونی ایجاد کنید، باید کارمزد مربوط به این کار را هم پرداخت کنید؛ چرا که برای ایجاد یک کلکسیون NFT، باید قرارداد هوشمندی ایجاد شود. این قرارداد هوشمند مشخص می‌کند که چگونه NFTها در کلکسیون ایجاد، انتقال و مدیریت می‌شوند.

  بنابراین، هزینه مینت ان اف تی ها یکی دیگر از انواع کارمزد NFT است که باید پرداخت شود. این کارمزد برای پوشش هزینه‌های ایجاد و نگهداری قرارداد هوشمند استفاده می‌شود.

  روش‌های کاهش کامزد در NFT

  وجود انواع کارمزد در NFT اغلب اجتناب‌ناپذیر هستند و باید پرداخت شوند؛ اما راه‌هایی برای کاهش هزینه آن‌ها وجود دارد. در زیر این روش‌ها را معرفی می‌کنیم. البته توجه داشته باشید که این تکنیک‌ها تضمینی برای کاهش کارمزد در NFT نمی‌دهند، ولی ارزش بررسی و آزمایش را دارند.

  کاهش گس فی

  خرید و فروش NFTها در زمان خلوت بودن شبکه

  ازدحام شبکه می‌تواند باعث افزایش کارمزدهای تراکنش شود. تا حد امکان سعی کنید در زمان‌های خلوت بودن شبکه تراکنش خود را انجام دهید. معمولاً صبح زود یا انتهای شب، زمان خوبی برای انجام تراکنش است.

  می‌توانید از ابزارهای آنلاین مانند Etherscan یا Ethereum Gas Pricing برای بررسی ازدحام شبکه استفاده کنید.

  تنظیم محدوده گس فی

  با تنظیم حداکثر کارمزد GWEI با استفاده از کیف پول خود، می‌توانید میزان کارمزد گس NFT یا قیمتی را که مایل به پرداخت هستید، تعیین کنید. شما می‌توانید محدودیت GWEI را در زمان تکمیل تراکنش تغییر دهید.

  انتخاب سرعت تراکنش کمتر

  اگر عجله‌ای برای تکمیل تراکنش ندارید و می‌توانید مدت بیشتری برای پردازش تراکنش صبر کنید، توصیه می‌کنیم سرعت تراکنش کمتر را انتخاب کنید تا در نهایت کارمزد کاهش پیدا کرده و مقداری ETH ذخیره کنید.

  در نظر گرفتن قیمت اتریوم

  فراموش نکنید که گس فی با اتریوم پرداخت می‌شود. اگر ETH گران باشد، مبلغ کارمزد میز بیشتر خواهد داشت؛ بنابراین، ارزش‌های بازار را در پلتفرم‌هایی مانند CoinMarketCap که اغلب به‌روز هستند، مورد بررسی قرار دهید. سپس در صورتی که عجله‌ای برای تراکنش ندارید، صبر کنید تا قیمت اتریوم کمتر شود.

  گفتار پایانی

  اخیراً NFTها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند؛ هنرمندان و توسعه‌دهندگان از هر نقطه از جهان می‌توانند با تولید NFTهای منحصربه‌فرد به درآمدهای بالایی برسند. با این حال، تولید و فروش توکن‌های ان‌اف‌تی با هزینه‌هایی همراه است. اگر هنرمندان هزینه‌های مینت و فروش ان‌اف‌تی را درک نکنند، ممکن است دچار زیان‌های بزرگی شوند. البته باید توجه داشته باشید که بازارهای مختلف سیاست‌های متفاوتی در مورد هزینه‌های گس ان اف تی اعمال می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید به تولید این توکن‌ها بپردازید یا آن‌ها را معامله کنید، باید با شبکه‌های بلاک چینی تولید NFT، بازارهای مبادلاتی این توکن‌ها و همچنین بازه‌ی هزینه گس در این پلتفرم‌ها آشنایی کامل داشته باشید.

  اگر قبلاً سابقه مینت NFT دارید، تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران انواع کارمزد در NFT به اشتراک بگذارید.

  سوالات متداول

  • چگونه می‌توانم هزینه گس NFT را به حداقل برسانم؟

  با کمی احتیاط، می‌توان از پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری کرد. راه‌حل‌های موجود را به‌صورت کامل در این نوشتار توضیح داده‌ایم.

  • آیا می‌توانیم یک NFT را به صورت رایگان ایجاد کنیم؟

  اوپن‌سی «OpenSea» یکی از پلتفرم‌هایی است که امکان ایجاد NFT رایگان را فراهم کرده است. اما این پلتفرم همچنان 2.5 درصد از ارزش فروش نهایی NFT شما را دریافت خواهد کرد.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

  بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

  لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

  شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

  معرفی بازی بلاک چین کیوتیز؛‌ بازی کیوتی‌ها در بلاک چین‌های مختلف

  بازی بلاکچین کیوتیز، بازی ماجراجویانه است که در آن بازیکنان ...

  دیدگاه‌ها 18 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. پوریا سهیلی
   پوریا سهیلی | 5 خرداد 1403

   سلام گس فی یکبار برای همیشه باید پرداخت کنم ؟یا هر بار که میخوام یهnft رو بفروشم باید پرداخت کنم ؟
   چناچه هر بار باشه ایا این مبلغ کمتر میشه ؟
   چون الان تویrarible زده 0.17 اتریوم

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 12 خرداد 1403

    سلام پوریا عزیز
    گس فی برای هر تراکنشی در شبکه بلاک چین لازم هست که پرداخت بشه. برای مینت باید یه فی جداگونه بپردازین، یه بار هم برای لیست کردنش برای فروش.

  2. محسن
   محسن | 7 اسفند 1402

   سلام برای فروش یک nft به قیمت ۱.۵ اتریوم در بازار راریبل چقدر فی یا همان گاز باید در کیف پول باشد

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 8 اسفند 1402

    سلام محسن عزیز
    باید مقدار گس فی رو محاسبه کنین. معمولا همون قدر هست و قیمت NFT ارتباطی به گس فی نداره.

  3. سیدمیثم گرامیان
   سیدمیثم گرامیان | 12 آذر 1402

   با سلام
   من nft سوئیس چیز دارم و میخوام توی اوپن سی و از طریق شبکه اتریوم اونو واسه فروش بذارم… سه تا سوال دارم :
   1_آیا هر چقدر که قیمت پیشنهاد حراجم رو بالا ببرم باید کارمزد بیشتری بپردازم و یا اینکه کارمزد مبلغش ثابته؟
   2_ آیا من میتونم الان که زیاد اتریوم ندارم، فعلا کارمزد ندم و یا کارمزد کمتری بدم و کارمزد سایت، بعد از فروش و از مبلغ دریافتی ام کم بشه؟
   3_ اگه من نتونم nft رو با قیمت پیشنهادی م بفروشم، بعدا اگه بخوام قیمتش رو پایینتر بیارم بازهم باید کارمزد بدم؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 12 آذر 1402

    سلام دوست عزیز
    1- حقیقتا اطلاعی ندارم، توی بخش توضیحات سایت اوپن سی می‌تونین مطالعه کنین این موضوع رو.
    2- نه امکانش نیست، همه چیز در لحظه انجام میشه.
    3- بله، برای هربار تغییر قیمت مزایده (change price) باید فی پرداخت کنین.

  4. ح ف
   ح ف | 16 شهریور 1402

   این اسکم هست به آدرسی که در انتهای خطای ارسالی هست توجه بفرمایید معمولا آدرسی غیر از آدرس اصلی اوپن سی هست

  5. پارسا
   پارسا | 29 بهمن 1401

   سلام
   من یک nft رو داخل اینستا گذاشتم و یک نفر خواست تا اونو بخره گفت بازارش توی اوپن سی حالا برای پرداخت گس فی به مشکل خوردیم میگه باید گس فی رو پرداخت کنید در صورتی که بلاکچین ما روی پالیگان‌ هست و کار مزد رو آخر میگیره میشه یک راهنمایی بکنید

   • رضایی
    رضایی | 11 خرداد 1402

    سلام این مشکل برای من هم پیش اومده باید چیکارکنم؟شما راه حلی پیدا کردید؟طرف هم کلاهبردار نیست

    • سهند
     سهند | 11 اسفند 1402

     سلام
     شبتون بخیر
     من در سایتnft.ArteEonxچند اثر هنری یا عکس هنری را فروخته ام و الان تقریبا 14 اتریوم موجودی دارم و میخواهم برداشت کنم
     فعلا فقط 0.42اتریوم برداشت زدم و از پشتیبانی پیام دادن که باید هزینه برداشت رو واریز کنید تا بتوانید موجودی خود را برداشت کنید.
     البته هزینه برداشت 0.5اتریوم نیاز است
     لطفا بفرمایید آیا برای برداشت اتریوم از سایت باید هزینه پرداخت کنیم ؟
     و اینکه بنظر شما هزینه برداشت فقط یکبار پرداخت خواهد شد یا خیر برای هر برداشتی باید هزینه پرداخت کنیم ؟
     و آیا این مبلغ زیاد نیست؟

     • مبین حسینی
      مبین حسینی | 12 اسفند 1402

      سلام سهند عزیز
      پلتفرم‌های NFT اینطوری نیستن اصلا. دارایی شما دست خودتونه. این پلتفرمی که عرض کردین، جعلی و کلاهبرداریه.
      هیچ پلتفرم NFT معتبری درخواست کارمزد از شما نمی‌کنه. اونم انقدر زیاد. درواقع تمام تراکنش‌ها در کیف پول شما انجام میشه، نه در پلتفرم NFT.
      لطفا هیچ وجهی اونجا پرداخت نکنین.

      • sahand
       sahand | 13 اسفند 1402

       یعنی تمام موجودی من در این سایت فیک است؟
       خیلی ممنونم از راهنماییتون.

      • مبین حسینی
       مبین حسینی | 14 اسفند 1402

       بله.

      • sahand
       sahand | 13 اسفند 1402

       لطفا وبسایت معتبر nftو همچنین کیف پول معتبر برای این سایت را معرفی کنید.
       با تشکر.

      • مبین حسینی
       مبین حسینی | 14 اسفند 1402

       کیف پول‌های متامسک و تراست والت برای شبکه‌های اتریوم، پالیگان، بایننس اسمارت چین و… مناسب هستن.
       وب‌سایت‌های rarible – looksrare و magic eden از پلتفرم‌های معتبر هستن.
       همچین برای هر شبکه‌های بلاک چین دیگه هم بازارهای دیگه‌ای وجود داره. مثل getgems برای شبکه TON، بازار solanart برای شبکه سولانا، objkt برای شکه تزوس و…

      • sahand
       sahand | 13 اسفند 1402

       من از کیف پول تراست ولت استفاده میکنم
       و کیف پول خود را در سایت ArtEonx پیوند دادم.
       شما میگین این سایت جعلی و کلاهبرداری است
       آیا امکان دارد کیف پول من در خطر باشد و میتوانند حک کرده و موجودی را برداشت کنند؟

      • مبین حسینی
       مبین حسینی | 14 اسفند 1402

       بله، ممکنه که کیف پولتون در خطر باشه، بهتره که از اون کیف پول استفاده نکنین و کیف پول جدیدی بسازین که به این سایت متصل نباشه.

  6. جلیلی
   جلیلی | 19 شهریور 1401

   با سلام. فکر کنم روشی هست گه گس فی رو به عهده خریدار گذاشت. درسته؟ لطفا راهنمایی میفرمایید