گس فی ان اف تی «NFT GAS FEE» چیست؟

حتماً شما هم در مورد رکوردشکنی قیمت توکن‌های NFT شنیده‌اید. در واقع با تولید هر مجموعه جدید از این توکن‌ها، رکوردشکنی‌های جدیدی اتفاق می‌اُفتد. طبیعتاً برای تولید NFTها نیاز است تا با استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر شبکه‌های بلاکچین، طبق قوانین خاصی عمل شود. برای این کار نیز به پرداخت هزینه نیاز خواهد بود. در ادامه قصد داریم تا مهم‌ترین هزینه تولید NFT یعنی گس ان اف تی «Gas NFT» را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. اما قبل از آن تعریفی از خود مفهوم گس‌فی ارائه خواهیم داد تا ببینیم که در نهایت گس‌فی در مورد NFTها به چه صورت محاسبه می‌شود. اگر مفاهیم نامبرده برای شما نیز جای کنجکاوی دارند، حتماً‌ با ما همراه شوید.

گس فی «GAS Fee» چیست؟

گس یا گس‌‌فی «Gas Fee» در لغت به معنای «پرداخت سوخت» است. به عبارت دیگر، گس‌فی به هزینه فعالیت و کارمزدهای شبکه بلاکچین برای استفاده کنندگان از این شبکه اشاره دارد. به طوری‌که کاربران در جریان انجام تراکنش یا اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم یا دیگر شبکه‌ها به پرداخت مبلغی به عنوان گس‌فی نیاز دارند. در وصف بیشتر این مفهوم می‌توان گفت:

 • گس‌فی واحدی است که میزان توان محاسباتی مورد نیاز برای انجام یک تراکنش در شبکه بلاکچین را اندازه‌گیری می‌کند.
گس به مثابه بنزینی است که در خودروی خود می‌ریزیم تا حرکت کند!
 • هزینه‌های گس در طول روز تغییر می‌کنند. هزینه واقعی گس براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود که ماینرهای شبکه آن را تعیین می‌کنند.
 • مقدار کارمزد گسی که پرداخت می‌کنید به «پیچیدگی تراکنش»، «قیمت روز ارزهای دیجیتال مرتبط» و همچنین به «میزان ترافیک شبکه» بستگی دارد.
 • با توجه به محبوبیت شبکه اتریوم، هزینه گس اتریوم بسیار مورد توجه توسعه دهندگان است.
 • کارمزد گس جدا از قیمت اتریوم است و ربطی به ارزش آن ندارد. هزینه گس کسری بسیار کوچک از اتر است و از واحدی به نام «gwei» استفاده می‌کند که برابر با 0.000000001 ETH است.
 • حداقل کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم برابر با 21000 GWEI است. از آن‌جایی که یک GWEI به یک میلیاردم اتریوم «ETH» گفته می‌شود؛ حداقل هزینه‌ای که می‌توانید انتظار پرداخت آن را داشته باشید 0.0021 ETH است.
(می‌توانید این مقدار را در قیمت فعلی اتریوم ضرب کنید تا حداقل هزینه تراکنش را بدست آورید)

گس فی چیست؟

با توجه به این که هزینه گس بسته به عواملی که عنوان شد، می‌تواند در طول روز متفاوت باشد، پس لازم است برای پی بردن به حداقل و حداکثر هزینه‌های گس در شبکه اتریوم، آن‌ را به‌صورت لحظه‌ای محاسبه کنید. برای این منظور و جهت بررسی قیمت فعلی هزینه‌های گس در اینترنت می‌توانید به سامانه ردیاب گس «Gas Tracker» مراجعه نمایید.

چرا باید هزینه گس پرداخت شود؟

طبیعتاً برای انجام هر تراکنش در شبکه بلاکچین اتریوم، باید یک سری مراحل محاسباتی انجام شود. هر مرحله از این فعالیت‌ها نیز برای انجام به منابع نیاز دارند. حالا باید کسی باشد که برای استفاده از این منابع هزینه کند. ماینرها یا سیستم‌های استخراج کننده شبکه، این هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت نمی‌کنند. بنابراین، این کاربران نهایی هستند که باید برای استفاده از منابع جهت اجرای تراکنش در بلاکچین هزینه بپردازند. البته در پرداخت گس، موضوع امنیت نیز پوشش داده می‌شود. به‌طوری که به دو دلیل عمده‌ی زیر می‌توان پرداخت گس در شبکه اتریوم را یک موضوع مهم و قابل توجه تلقی کرد:

 • تأمین توان پردازشی ماینرها

کلیه تراکنش‌هایی که روی شبکه اتریوم انجام می‌شوند، به مقدار مشخصی «توان پردازشی» نیاز دارند. حالا گس‌فی هزینه‌ای است که ماینرها در ازای تأمین کردن توان پردازشی این شبکه دریافت می‌کنند.

(اگر این هزینه به ماینرها داده نشود، آن‌ها نیز انگیزه‌ای برای تأیید تراکنش‌ها و تأمین توان پردازشی شبکه ندارند. بنابراین هزینه گس، به تشویق ماینرها می‌انجامد تا سریع‌تر بتوانند فعالیت‌های این شبکه را انجام دهند!)
 • تأمین امنیت شبکه

پرداخت هزینه گس در شبکه بلاکچین اتریوم، همچنین باعث افزایش امنیت این شبکه می‌شود. وقتی کاربر مجبور باشد برای انجام هر تراکنش‌ در این شبکه هزینه پرداخت کند، امکان انجام تراکنش‌های هرز «Spam» یا غیرمعتبر در آن به حداقل می‌رسد. به همین خاطر است که شبکه اتریوم را به عنوان یک شبکه بسیار امن می‌شناسند!

البته باید بدانید که هزینه گس در شبکه اتریوم از دیگر شبکه‌های بلاکچینی بالاتر است و این برای اتریوم یک محدویت محسوب می‌شود. چراکه بسیاری از توسعه دهندگان و کاربران به سمت استفاده از شبکه‌های دیگر تمایل پیدا می‌کنند تا هزینه گس کمتری پرداخت کنند. با این وجود اتریوم همواره تلاش می‌کند که بهتر بتواند هزینه گس شبکه خود را مدیریت کند!

گس ان اف تی «NFT GAS» چیست؟

گس ان اف تی «Gas NFT» به معنای هزینه گس برای تولید، خرید یا فروش توکن‌های غیرمثلی «NFT» در شبکه‌های بلاکچین است. گفتیم که کلیه تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچین برای انجام به پرداخت گس نیاز دارند. همچنین برای استقرار و اجرای قراردادهای هوشمند در این شبکه نیز باز به هزینه گس نیاز است. طبیعتاً تولید NFT هم به کمک قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. همچنین خرید و فروش این توکن‌ها بر بستر بلاکچین نیز نوعی تراکنش محسوب می‌شود. به همین خاطر است که موضوع گس ان اف تی بسیار مورد توجه توسعه دهندگان و مبادله کنندگان این توکن‌ها قرار گرفته است. گفتیم که حداقل کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم برابر با 21000 GWEI است. با این وجود به دلیل این‌که قراردادهای هوشمند به منابع محاسباتی بیشتری نیاز دارند، مقدار گس موردنیاز آن‌ها نیز افزایش می‌یابد که گس ان اف تی را نیز شامل می‌شود

گس فی NFT چیست؟

چرا باید برای ایجاد NFT هزینه گس پرداخت شود؟

پرسیدن سؤال «چرا باید برای ایجاد NFT هزینه گس پرداخت شود؟» مانند این می‌ماند که بپرسیم: «چرا باید برای خریدن غذا، لباس یا هر چیز دیگری پول بپردازیم؟»! هر زمان که برای ایجاد NFT خود به شبکه بلاکچین مراجعه می‌کنید، باید پرداخت گس ان اف تی را در نظر داشته باشید. چراکه برای ایجاد یک NFT، باید توکن آن را بر روی بلاکچین اضافه کنید. ضرب کردن یک توکن در بلاکچین به معنای گنجاندن اطلاعات مربوط به قرارداد هوشمند NFT و ابرداده های آن در یک بلوک از شبکه بلاکچین است؛ این پروسه، از آنجایی که شما را ملزم به تعامل با بلاکچین می‌کند و همچنین استقرار قراردادهای هوشمند NFT روی این شبکه را به همراه دارد، شامل پرداخت هزینه گس می‌شود.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: 10 بازار برتر برای خرید و فروش توکن غیر قابل تعویض NFT

بدون پرداخت این هزینه، نمی‌توان انتظار داشت که شبکه اطلاعات NFT ما را تأیید کرده و آن را مستقر کند. برخی از بازارها مانند «OpenSea» و راریبل «Rarible» امکان ایجاد رایگان NFT را ممکن ساخته‌اند؛ اما همه بازارها این کار را نمی‌کنند. این سیستم، استفاده از توکن NFT شما را در بلاکچین به زمان دیگری موکول می‌کند که نهایتاً شخصی آن را خریداری کند. در بیشتر این موارد، این خریدار است که به جای فروشنده باید هزینه گس را بپردازد. با این وجود، هزینه گس به هر نحوی باید پرداخت شود که در ادامه بیشتر به بررسی آن می‌پردازیم.

هزینه گس برای NFT چقدر است؟

حالا که فهمیدیم گس ان اف تی یک موضوع جدی است و نمی‌توان از آن فرار کرد، بهتر است ببینیم که مقدار این هزینه چقدر است. هزینه گس هم در مرحله ایجاد کردن توکن NFT و هم در مراحل مبادله آن اعمال می‌شود. به همین خاطر در رابطه با پرداخت گس ان اف تی می‌توان چنین حالت‌هایی را بررسی کرد:

OPENSEA

 • ایجاد NFT

هزینه‌های گس برای تولید و فروش NFT در هر بازار متفاوت است. بازار اوپن‌سی «OpenSea» به عنوان یکی از بهترین بازارهای فروش NFT، از فروشندگانی که به تازگی وارد آن شده‌اند می‌خواهد قبل از اولین فروش NFT خود دو کارمزد بپردازند. اولین کارمزد برای مقداردهی اولیه حساب استفاده می‌شود و مبلغ آن حدود 70 تا 300 دلار آمریکا است. کارمزد دوم نیز دسترسی پلتفرم اوپن‌سی به NFT را فراهم می‌کند که تقریباً 10 تا 30 دلار هزینه دارد. البته، مبلغ اسمی که باید پرداخت شود، ثابت نیست. هزینه‌های گس در OpenSea می‌تواند بیشتر یا کمتر از مقادیر اعلام شده باشد. بنابراین برای مشاهده به‌روزترین کارمزدها می‌توانید در زمان اقدام خود، شرایط بازار اوپن‌سی را بسنجید. موضوع دیگری که باید بدانید این است که در هنگام فروش NFT، باید 2.5 درصد از قیمت OpenSea را نیز پرداخت نمایید.

میزان هزینه گس در بازار فانداوشن «Foundation» که دیگر بازار NFT است، غیر قابل پیش‌بینی است. با این حال، این بازار 15 درصد از کل قیمت فروش اولیه را به عنوان هزینه خدمات در بازار دریافت می‌کند. برخی از کاربران این پلتفرم اعلام کرده‌اند که هزینه ایجاد یک NFT در این بازار حدود 120 دلار است. با این حال، چندین سازنده دیگر تا 400 دلار بابت این موضوع پرداخت کرده‌اند. در هریک از بازارهای NFT‌ دیگر نیز مقدار هزینه گس ان اف تی متفاوت است و هزینه ثابتی را در بر نمی‌گیرد.

 • فروش NFT

وقتی یک NFT را برای فروش فهرست می‌کنید، بیشتر بازارها هیچ هزینه‌ای برای آن دریافت نمی‌کنند، اما برخی از آن‌ها بلافاصله هزینه خدمات را دریافت می‌کنند. برخی‌ها این هزینه را هنگام فروخته شدن NFT به همراه هزینه‌های گس مورد نیاز برای تکمیل فروش دریافت می‌کنند. برخی دیگر از بازارها نیز از مدلی پیروی می‌کنند که در آن خریدار هزینه گس را هنگام فروش NFT با قیمت ثابت می‌پردازد. هنگامی که NFT را به حراج می‌گذارید، اکثر بازارها از شما می‌خواهند که هزینه‌های گس را بپردازید تا بالاترین پیشنهاد را بپذیرید.

 • خرید یا فروش مجدد NFT

این فقط فروشندگان نیستند که باید با مشکل هزینه گس روبه‌رو شوند. هر زمان که یک NFT سفارش می‌دهید یا حتی آن را لغو می‌کنید، باز هم باید هزینه گس آن را بپردازید. انتقال NFT به کیف‌پول شخص دیگری نیز مستلزم پرداخت گس ان اف تی است. علاوه بر این، هنگامی که NFT را مجدداً می‌فروشید، مقداری وجوه بر اساس حق امتیاز تعریف شده در قرارداد هوشمند به سازنده اولیه آن ارسال می‌شود. با این وجود، یک سری هزینه‌های معمولی گس مربوط به فروش NFT هم همچنان وجود دارد!

آیا می‌توانیم یک NFT را به صورت رایگان ایجاد کنیم؟

اوپن‌سی «OpenSea» یکی از پلتفرم‌هایی است که امکان ایجاد NFT رایگان را فراهم کرده است. با این وجود، همان‌ طور که قبلاً هم اشاره کردیم، این پلتفرم همچنان 2.5 درصد از ارزش فروش نهایی NFT شما را دریافت خواهد کرد. اما به هر‌حال با این روش‌ها که علاوه بر اوپن‌سی، در دیگر بازارهای NFT مانند پالیگان، راریبل و… هم ارائه شده، می‌توان در ابتدا، NFT را بدون هزینه ایجاد کرد و این برای برخی از هنرمندان و توسعه‌دهندگان یک امتیاز محسوب می‌شود. در وصف بیشتر این روش می‌توان گفت:

 • برای ایجاد NFT به‌صورت رایگان باید از گزینه لزی منتینگ «Lazy Minting» بازارهای NFT استفاده شود. لزی مینتینگ به هنرمندان و سازندگان NFT این امکان را می‌دهد تا NFTهای خود را بدون هزینه اولیه مینت «Mint» کنند (مینت کردن به فرآیند ضرب و ایجاد NFT اشاره دارد).
 • با استفاده از روش لیزی مینتینگ، فرآیند ثبت NFT در بلاکچین تا زمانی که NFT فروخته نشود، انجام نمی‌شود. بنابراین قیمت فروش NFT هزینه کارمزد مینت را نیز پوشش می‌دهد. با این وصف، این خریدار است که مسئول مینت کردن توکن است نه خالق آن!!
 • در لیزی مینتینگ، ایجاد NFT با تأخیر انجام می‌شود. چراکه فقط NFT‌های فروخته‌شده مینت می‌شوند.
این روش در محبوب‌ترین بازارهای NFT ارائه شده تا همه هنرمندان دیجیتال و سازندگان NFT بتوانند در معرض دید بیشتر قرار بگیرند.

اما این روش صرفاً فرآیند تولید NFT برای سازندگان را هموارتر می‌کند، اما در نهایت هزینه گس توسط خریدار پرداخت خواهد شد. با این حال برخی از پلتفرم‌ها مانند سولانا هستند که اصلاً چنین امکانی را هم ارائه نداده‌اند!!

نکاتی برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌های بالای گس NFT

وقتی وارد دنیای NFT‌ها می‌شوید، خیلی زود متوجه خواهید شد که پرداخت هزینه‌های گس ان اف تی اجتناب‌ناپذیر است. اما آیا می‌توان این هزینه‌ها را به حداقل رساند؟ هزینه گس چیزی نیست که کسی بتواند آن را کنترل کند، به همین خاطر شما نمی‌توانید دقیقاً این هزینه را به حداقل برسانید. اما می‌توانید با کمی احتیاط، از پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری نمایید. از جمله راه‌حل‌های موجود برای این موضوع می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • شناخت شبکه بلاکچین انتخابی

شبکه بلاکچینی که می‌خواهید NFTهای خود را با آن معامله کنید را به‌خوبی بشناسید و در مورد آن تحقیق کنید. ممکن است شبکه اتریوم محبوب‌ترین بلاکچین برای NFT باشد، اما این تنها راه‌حل برای تولید NFT نیست. بلاکچین‌های دیگری نیز وجود دارند که از NFTها پشتیبانی می‌کنند و هزینه بالایی هم ندارند.

 • استفاده از بلاکچین‌های غیراتریومی

برای جلوگیری از هزینه‌های بالای گس ان اف تی می‌توان از بلاک‌چین‌های کم‌هزینه‌ای مانند واکس «WAX» (Worldwide Asset Exchange) استفاده کنید.

 • بررسی تغییرات قیمت در زمان‌های مختلف

زمان‌هایی وجود دارد که در آن‌ها هزینه‌های گس به‌صورت غیرمنطقی بالا می‌رود. بهتر است در این زمان‌ها از مینت کردن NFTهای خود خودداری کنید تا هزینه‌ها به حالت متعادل برگردند.

 • انجام معاملات در زمان‌های خلوت

برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند که معاملات NFT خود را در صبح زود یا آخر شب انجام دهید. چراکه در این زمان‌ها شبکه‌های بلاکچین خلوت بوده و هزینه‌های گس نیز پایین‌تر هستند.

 • استفاده از ابزارهای پیگیری نرخ گس

با استفاده از سامانه «Rarible Analytics» می‌توان هزینه‌های گس در بازار NFT راریبل «Rarible» را پیگیری کرد. راریبل یکی از بهترین پلتفرم‌های NFT‌ است که می‌توانید در زمان کاهش قیمت گس، از آن استفاده نمایید.

موارد فوق جزء فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید برای کاهش هزینه گس ان اف تی از آن‌ها استفاده کنید. اما در بین راه‌حل‌های گفته شده، شناخت شبکه و بازار انتخابی‌تان، بهترین کمک را به شما خواهد کرد.

گفتار پایانی!

اخیراً NFTها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند؛ هنرمندان و توسعه‌دهندگان از هر نقطه از جهان می‌توانند با تولید NFTهای منحصربه‌فرد به درآمدهای بالایی برسند. با این حال، تولید و فروش توکن‌های ان‌اف‌تی با هزینه‌هایی همراه است. اگر هنرمندان هزینه‌های مینت و فروش ان‌اف‌تی را درک نکنند، ممکن است دچار زیان‌های بزرگی شوند. البته باید توجه داشته باشید که بازارهای مختلف سیاست‌های متفاوتی در مورد هزینه‌های گس ان اف تی اعمال می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید به تولید این توکن‌ها بپردازید یا آن‌ها را معامله کنید، باید با شبکه‌های بلاکچینی تولید NFT، بازارهای مبادلاتی این توکن‌ها و همچنین بازه‌ی هزینه گس در این پلتفرم‌ها آشنایی کامل داشته باشید.

اگر قبلاً سابقه مینت NFT دارید، تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 • چگونه می‌توانم هزینه گس NFT را به حداقل برسانم؟

با کمی احتیاط، می‌توان از پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری کرد. راه‌حل‌های موجود را به‌صورت کامل در این نوشتار توضیح داده‌ایم.

 • آیا می‌توانیم یک NFT را به صورت رایگان ایجاد کنیم؟

اوپن‌سی «OpenSea» یکی از پلتفرم‌هایی است که امکان ایجاد NFT رایگان را فراهم کرده است. اما این پلتفرم همچنان 2.5 درصد از ارزش فروش نهایی NFT شما را دریافت خواهد کرد.

4.5/5 - (22 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پارسا

سلام
من یک nft رو داخل اینستا گذاشتم و یک نفر خواست تا اونو بخره گفت بازارش توی اوپن سی حالا برای پرداخت گس فی به مشکل خوردیم میگه باید گس فی رو پرداخت کنید در صورتی که بلاکچین ما روی پالیگان‌ هست و کار مزد رو آخر میگیره میشه یک راهنمایی بکنید

جلیلی

با سلام. فکر کنم روشی هست گه گس فی رو به عهده خریدار گذاشت. درسته؟ لطفا راهنمایی میفرمایید

2
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x