NFT هنری چیست و چه مزایایی برای هنرمندان دارد؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
1 مرداد 1401
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
NFT هنری چیست؟

این روزها همه جا از تیک تاک و اینستاگرام گرفته تا شبکه‌ها و سایت‌های خبری پر شده‌اند از اخبار آثار هُنری NFT یا NFT ART ، اما واقعا NFT هنری چیست؟ اگر شما هم مایل هستید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید پس تا پایان ما را همراهی کنید.

NFT هنری چیست؟

NFT یک دارایی دیجیتال است که به طور کامل در دنیای دیجیتال وجود دارد. شما نمی‌توانیدآن را لمس کنید، اما می‌توانید مالک آن باشید. یکNFT می‌تواند  هر نوع فایل دیجیتالی را که شمال یک اثر هُنری، یک مقاله، موسیقی یا… باشد را در برگیرد.

NFT مخفف Non Fungible Token (توکن‌­های غیرقابل تعویض) است، اما از این واژه چه چیزی را می­‌توانیم بفهمیم؟ خوب، این تعریف کمک می‌کند که ابتدا بفهمیم Fungible Token چیست. اگر آن را پول فرض کنیم، پس بهتر است این مثال را بزنیم که یک اسکناس 100 دلاری را می­‌توان با پنج اسکناس 20 دلاری تعویض کرد و همچنان همان ارزش را حفظ خواهد کرد؛ بنابراین یک اسکناس 100 دلاری یک پول قابل تعویض است.

اگر این اسکناس 100 دلاری توسط یک شخص مشهور و معروف امضا شود، تبدیل به یک محصول کاملا منحصر به فرد می‌شود. پس تعیین ارزش آن بسیار دشوارتر است؛ زیرا دیگر به سادگی ارزش پنج اسکناس 20 دلاری را ندارد. این بدان معناست که یک توکن غیر قابل تعویض را نمی­‌توان با هیچ مقدار معادلی تعویض کرد. همچنین می‌­توانیم بفهمیم که هر نوعی از سرمایه گذاری، در آینده می‌تواند  با توجه به شرایطی ارزشش اضافه یا کم شود.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  هنر  NFTیک دارایی دیجیتالی با قابلیت جمع‌آوری است که منحصر به فرد و غیر قابل انتقال خواهد بود. هر NFT در طراحی خلاقانه‌ای که دارد منحصر به‌ فرد است و نمی‌توان آن‌ها را کپی کرد که این موضوع باعث محدود شدن و نادر بودن آن‌ها خواهد شد. در سال 2021 بیش از 23 میلیارد دلار در معاملات NFT هزینه شده است. حجم این معاملات نسبت به سال گذشته 38000 درصد رشد داشت که این موضوع نشان از کیفیت و ارزش بسیار زیاد این هنر دارد.

  NFT هنری برای طراحان، هنرمندان و افراد چه مزایایی خواهد داشت؟

  • مالکیت هنر دیجیتال

  قبل از وجود کریپتوکارنسی، ما هرگز نمی‌توانستیم مالکیت چیزی را  که کاملا دیجیتالی باشد، داشته باشیم. ممکن است ویدیوها و موشن گرافیک‌های مختلف را دیده باشید که به طور مکرر توسط افراد مختلف کپی و دستکاری و باز نشر شده باشند. در گذشته امکانی برای در نظر گرفتن مالکیت کامل و ملموس بر یک فایل دیجیتال یا اثر هُنری وجود نداشت.

  ظهور NFT این را تغییر ایجاد کرد و به سازندگان اجازه داد آثار هُنری دیجیتال خود را داشته باشند و بتوانند مالکیت خود را اثبات کنند. از این طریق  می­توانند فروش یا اجاره را انجام دهند و به درآمدی برسند.

  • روشی جدید برای درآمدزایی

  هنرNFT  روشی کاملاً جدید برای دسته ‌بندی آثار هُنری دیجیتال است که به طراحان این امکان را می‌دهد که از آثار خود درآمد کسب کنند. قرار است این فرآیند سریع‌تر و راهی در دسترس‌تر برای طراحان باشد تا کاری را تولید نمایند و پاداش خلاقیت خود را دریافت کنند.

  برخی از NFT ART ها با حق امتیاز برای هنرمند به­ فروش می‌رسند. اگر بخواهیم این موضوع را تشریح کنیم باید بگوییم که هر بار که اثر هُنری به فروش می‌رسد، هنرمند می‌تواند  8 تا 10 درصد از کل فروش‌های آینده را دریافت کند. البته این بستگی به آن دارد که هنرمند از کدام پلتفرم استفاده خواهد کرد.

  باید توجه داشت که ارزش NFTART ها وابسته به ارزهای دیجیتال است. مثلا یک اثر هُنری ممکن است 2 اتر به فروش برسد که برای ما به معنی 2255 است؛ اما اگر ارزش اتریوم کاهش پیدا کند، در نتیجه ارزش اثر هُنری NFT ما نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

  • دسترسی جهانی

  پیش از این، دنیای انحصاری و درخشان جمع‌آوری  و فروش آثار هُنری چیزی بوده است که عموماً در فضاهای فیزیکی و در رابطه با آثار هُنری فیزیکی اتفاق می‌افتاد و طراحان و هنرمندان از رویدادهای IRL مانند نمایشگاه‌­ها و بازارها درآمد کسب می‌­کردند.

  ظهور تجارت NFT به این معنی است که مجموعه‌های هُنری توانسته‌­اند به صورت آنلاین درآیند. به این ترتیب فرصتی برای بسیاری از هنرمندان در مقیاس جهانی ایجاد شده و می‌توانند هنر خود را به نمایش بگذارند. این در حالی است که قبلاً فرصت فروش آثار خود را به خریداران در سطح گسترده نداشتند.

  به طور مشابه، برای بسیاری از طراحان گرافیک، حفظ یک درآمد ثابت بدون انجام کارهای عجیب و غریب یا کارهای نامرتبط می‌تواند  واقعاً دشوار باشد. پایداری روندی آهسته است و می‌­توان آن را در مشتریان وفادار یا از طریق گردش مداوم و به موقع پروژه‌­ها یافت.

  اگر در حال حاضر به خوبی تثبیت نشده‌­اید، پیدا کردن جای پای خود در این صنعت رقابتی می‌تواند  دشوار باشد. بنابراین،NFT می‌تواند  از نظر تئوری موجی از فرصت‌ها را برای تعداد زیادی از خلاقان، به‌ ویژه آن‌هایی که از امتیازات کمتری برخوردار هستند، باز کند.

  • ردپای زیست محیطی سنگین

  یکی از بحث‌هایی که پیرامون دنیای آثار هُنریNFT وجود دارد، تأثیر آن بر محیط است. Joanie Lemercier هنرمند فرانسوی اخیراً پس از اینکه NFT خود را در 10 ثانیه فروخت و هزاران دلار درآمد داشت، خبرساز شد. چیزی که او همچنین نمی‌توانست پیش‌بینی کند این است که این تراکنش دقیقاً چقدر انرژی مصرف می‌کند، این تراکنش معادل میزان مصرف استودیوی او در یک دوره کامل 2 ساله، که 8.7 مگاوات ساعت انرژی است، مصرف داشت.

  آیا صنعت هنرNFT عمر طولانی خواهد داشت؟

  NFT هنری چیست؟خب، پاسخ این سوال را باید این گونه بدهیم که ما خیلی مطمئن نیستیم. در ماه آوریل شاهد کاهش قیمتNFT  تا 70 درصد بودیم؛ اما با وجود پتانسیل بسیار زیاد، بعید به نظر می­رسد که هنرNFT به این زودی­ها دچار مشکل و افت شدید شود.

  چگونه NFT هنری را خرید و فروش کنیم؟

  برای خرید یا فروش NFTARTها، خریدار یا فروشنده باید ابتدا بلاک چینی را که برای تراکنش استفاده می­شود، شناسایی کنند. سپس باید یک کیف پول دیجیتال ایمن انتخاب شود که بتواند بلاک چین را ذخیره کند.

  تراست ولت (Trust Wallet)، متا مسک (MetaMask) و کوین بیس ولت (Coinbase Wallet) همگی می‌­توانند از ارزهای دیجیتال مورد استفاده برای خرید NFT پشتیبانی کنند.

  گفتار پایانی!

  فروش NFT هنری پتانسیل تغییر کل صنعت خلاق هُنری را دارد. ظهور آن تنها آغاز چیزی است که برای نسل‌های آینده پیش پا افتاده است. با این حال، دنیای اولیه NFT ART نمی‌تواند  به عنوان یک محیط قابل اعتماد و فراگیر برای فروش هنر دیجیتال برپا شود. چشمان ما قادر به دیدن آنچه بعداً اتفاق می‌افتد نخواهند بود و البته امیدواریم که جریان به نفع طراحان باشد.

  به هر حال هر چیزی امکان پذیر است، اما مسئله مهم این است که این بازار جدید بوده و الان در اوج است. پس عدم استفاده از آن شاید برای شما به حسرت تبدیل شود.

  اگر می‌خواهید با چشم باز و اطلاعات کافی وارد این بازار شوید، پیشنهاد می­کنم مقالات آموزشی ما را دنبال کنید و در کنار این مقالات نیز می‌توانید پیگیر قیمت‌ ارزهای دیجیتال از بیت کوین و اتر گرفته تا … باشید.

  سوالات متداول

  • آیا کسی می‌تواند  هنر NFT ما را بدزدد؟

  اگر بتوان آن را دانلود کرد، کلاهبرداران سعی می‌­کنند آن را بدزدند و هنرمندان کنترل کمتری نسبت به قبل، روی آثار دانلود شده خود خواهند داشت.

  • آیا ارزش NFT هنری افزایش می‌­یابد؟

  در سال 2021، با تبلیغاتNFT، ارزش این آثار هُنری بیش از 8 میلیون دلار شد که نسبت به دو سال قبل رشد بالایی محسوب می­‌شود. ارزش یک هنر  NFT یا کریپتو با همان اصولی تعیین خواهد شد که همه دارایی‌­های دیگر تعیین می­‌شود. این اصول، همان قانون قدیمی عرضه و تقاضا است.

  • آیا سرمایه گذاری در NFT خوب است؟

  مالکیت دارایی که به یک NFT تبدیل می‌شود، می‌تواند  آسان‌تر و کارآمدتر بین مردم در هر نقطه از جهان منتقل شود. مالکیت NFT توسط یک بلاک چین تضمین می‌­شود و استفاده از فناوری بلاک چین برای نشان دادن دیجیتالی مالکیت، می‌تواند  مالکیت سرمایه گذار را  بر دارایی خود ایمن‌­تر کند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر