!-- Google Tag Manager -->

لذت از دست­ دادن یا جومو (JOMO) چیست؟

آرامش ذهن در عصر شبکه های اجتماعی و لذت جاماندن و از دست دادن؛

0 3,367

اکثر ما در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، توییتر، تلگرام و… عضو هستیم. هر چند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به برقراری ارتباط با سایرین، رونق کسب­‌و­کارها و یادگیری کمک کند، اما در عین حال، این شبکه‌ها می‌توانند آسیب‌­رسان باشند. کاربران اینستاگرامی، به­‌خصوص نوجوانان، با دیدن تصاویر و فیلم‌های دیگر کاربران ممکن است دچار سرخوردگی شوند. زمانی که یک کاربر، تصویری از امکانات یا تفریحاتی را به اشتراک می‌گذارد که دیگر افراد از آن‌ها بهره‌مند نیستند، ممکن است نوعی حس سرخوردگی و ناراحتی را به دیگران القا کند. این حس می‌تواند به شکل احساس داشتن یک زندگی کسالت­‌بار و از دست­ دادن چیزی بروز پیدا کند. این مثال می‌تواند مصداقی از پدیدۀ فومو باشد. پدیدۀ فومو همان پدیده‌ای است که آشنایی با آن می‌تواند در درک بهتر موضوع این مقاله کمک­‌کننده باشد. اما اگر می‌خواهید بدانید جومو چیست، توصیه می‌کنیم تا پایان این نوشتار ما را همراهی کنید.

پدیدۀ فومو یا ترس از دست­ دادن چیست؟

فومو یا FOMO، کوتاه‌شدۀ عبارت Fear of Missing out است که به بررسی افرادی می‌پردازد که به­‌طور دائم در زندگی خود احساس می‌کنند چیزی را از دست داده‌اند یا در حال از دست­‌دادن چیزی هستند. گرفتاری در چرخۀ فومو، احساسات منفی مختلفی را به افراد القا می‌کند. اگر بخواهیم فومو را به زبانی ساده برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که فومو احساسی را بیان می‌کند که مطابق با آن، شما تصور می‌کنید که دیگران، زندگی و شرایط بهتری را نسبت به شما تجربه می‌کنند. فومو می‌تواند ضربات شدیدی را به افراد وارد کند؛ برای مثال، ممکن است عزت­‌نفس افراد را از آن‌ها بگیرد و احساس شدید حسادت را به آن‌ها القا کند.

مفهوم جومو، مفهومی است که درست در مقابل فومو قرار می‌گیرد؛

اما جومو چیست و چه چیزی را بیان می‌کند؟

لذت از دست­ دادن یا جومو چیست؟

جومو چیست؟ جومو یا JOMO همان Joy of Missing out یا لذت از دست‌­دادن است که انتخاب‌های خوشحال­‌کنندۀ بدون ترس از دست­‌دادن را بیان می‌کند. در واقع، مطابق با جومو، افراد باید کارهایی را انتخاب کنند که از آن‌ها لذت می‌برند و کارهایی را انجام دهند که برایشان خوشحالی به همراه داشته باشد. افرادی که به فومو مبتلا هستند، دائماً با مقایسه­‌کردن زندگی خود با اتفاقاتی که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد، به‌­دنبال این هستند که چه چیزهایی را از دست می‌دهند؛ در حالی که افرادی که مطابق با جومو زندگی می‌کنند، تنها به‌دنبال یافتن خوشحالی در زندگی بوده و به این مسائل اهمیت نمی‌دهند.

قیمت بیت کوین

جومو چگونه به وجود آمد؟

یکی از کارآفرین‌هایی که در حوزۀ فناوری فعالیت می‌کرد، برای نخستین بار به بررسی مفهوم و پدیدۀ جومو پرداخت. البته هنوز در رابطه با منشأ و تولد پدیدۀ جومو تردیدهایی وجود دارد و بسیاری از افراد آن را به یکی از مقالاتی که در سال ۲۰۱۸ نوشته شده است، نسبت می‌دهند. همان­‌طور که گفتیم، استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کنار مزایای متعدد می‌تواند با معایبی همراه باشد که از جملۀ آن‌ها می‌توان به حس فرسودگی و نارضایتی شغلی، تنهایی، خستگی و… به­‌دنبال اعتیاد شدید به استفاده از اینترنت اشاره کرد. همین موارد موجب می‌شوند که به فکر تجدید­نظر در انتخاب‌های خود بیفتیم و در جست­‌و­جوی راهی برای لذت‌­بردن از زندگی و زیستن در لحظه باشیم.

لذت از دست­ دادن یا جومو چیست؟
لذت از دست­ دادن یا جومو چیست؟

آیا جومو ما را به غار­نشینی و دوری از اجتماع دعوت می‌کند؟

خیر. جومو یا لذت از دست‌دادن، هیچ منافاتی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی ندارد و موجب کناره‌­گیری کامل ما از شبکه‌های اجتماعی نخواهند شد. جومو در حین آگاهی نسبت به ضرر و زیان‌های بسیار شبکه‌های اجتماعی، مزایای آن‌ها را انکار نمی‌کند و قبول دارد که شبکه‌های اجتماعی هم جنبۀ مثبت و هم جنبۀ منفی دارند. در واقع، جومو به بیان اولویت‌­بندی‌ها می‌پردازد و ما را به برقراری تعادل در زندگی دعوت می‌کند. جومو ما را تشویق می‌کند که به جای فشارهایی که از سوی شبکه‌های مجازی به ما وارد می‌شود، لذت زندگی را تجربه کنیم.

مزایای جومو چیست؟

جومو شما را به لذت‌­بردن از لحظات تشویق می‌کند. برای مثال، تصور کنید که دوستان شما در یک مهمانی شرکت کرده‌اند و از آن لذت می‌برند؛ در حالی که شما به آن مهمانی دعوت نشده‌اید. در چنین موقعیتی، شما می‌توانید دو وضعیت مختلف را تجربه کنید: شما می‌توانید خودخوری کنید و از لذت‌­بردن دوستان‌تان در مهمانی حسرت بخورید یا می‌توانید از زمان خود طور دیگری استفاده کنید و از خواندن یک کتاب یا انجام یک کار خاص لذت ببرید. افرادی که به نظریۀ جومو اعتقاد دارند، زندگی را زیبا می‌دانند و باور دارند که چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها لذت برد. همچنین، در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و… هر روزه با فرصت‌ها و موارد جذاب جدیدی مواجه می‌شویم که می‌توانند یک حواس‌­پرتی بسیار قدرتمند باشند و ما را از مسیر زندگی منحرف کنند.

جومو می‌تواند مانع از آن شود که شما به‌­راحتی به‌­وسیلۀ این موارد از مقاصد اصلی خود منحرف شوید و زمان با­ارزش خود را صرف کارهای اضافی کنید که هیچ سودی برایتان ندارند. همچنین، جومو می‌تواند به شما تفهمیم کند که کیفیت فراتر از کمیّت است و به هیچ­‌وجه نباید کیفیت را فدای کمیّت کنید و می‌توانید مسیر زندگی خود را آن­‌طور که دوست دارید، انتخاب کنید.

چگونه می‌توان از فومو فاصله گرفت و جومو را تجربه کرد؟

همان­‌طور که گفتیم، جومو پدیده‌ای است که شما را به لذت­‌بردن از زندگی دعوت می‌کند؛ در نتیجه، برای بهره­‌مندی از آن، تنها باید از لحظات خود لذت ببرید و در لحظه زندگی کنید. از جمله کارهایی که به‌­واسطۀ انجام­‌دادن آن‌ها می‌توانید جومو را بیشتر در زندگی خود تجربه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در لحظه زندگی کنید

اگر شما زندگی­‌کردن در زمان حال را قبول داشته باشید و تمامی توجه خود را به آن معطوف کنید، می‌توانید جومو را تجربه کنید. البته، زندگی­‌کردن در لحظه کار راحتی نیست و برای تحقق آن باید کارهای کوچکی انجام دهید که شما را به مقصودتان نزدیک‌تر می‌کنند؛ برای مثال، می‌توانید از تمرین‌های موجود برای کاهش استرس، مانند مدیتیشن استفاده کنید.

  • فعالیت خود را در فضای مجازی کم کنید

جومو با فعالیت در فضای مجازی هیچ منافاتی ندارد؛ اما چنانچه شما به فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده باشید، بهتر است مدتی فعالیت خود را در شبکه‌های مجازی کم کنید و به دنیای واقعی برگردید.

  • به­ راحتی نه بگویید

اهمیت به اولویت‌‌های خود و احترام به آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا به‌­راحتی به درخواست‌های نامعقول نه بگویید. توانایی نه­‌ گفتن به تمرین و کسب مهارت نیاز دارد؛ اما به محض دستیابی به آن، می‌توانید جومو را به زندگی خود وارد کنید.

تفاوت فومو Fomo با جومو Jomo
تفاوت فومو Fomo با جومو Jomo

 

آیا جومو روی کسب‌­و­کار در فضای ارزهای دیجیتالی تأثیر­گذار است؟

فومو و جومو تنها احساساتی مختص به فضای مجازی نیستند و ممکن است تریدرها در فضای کسب‌­و­کار خود با ارزهای دیجیتالی چنین احساساتی را تجربه کنند.

همان­‌طور که می‌دانید، کنترل احساسات یکی از مهم‌ترین مواردی است که در زمان معاملات باید به آن توجه شود.

چنانچه فومو به تحلیل‌گر غلبه کرده باشد، او با هر خرید تریدرها گمان می‌کند که در صورت عدم خرید، چیزی را از دست خواهد داد و با عجله برای خرید اقدام می‌کند، حتی اگر به ضرر او تمام شود. در صورتی که تحلیل‌گران جومو بدون نگرانی برای از دست‌­دادن فرصت‌ها، تصمیمات درستی خواهند گرفت.

قیمت ارز دیجیتال

گفتار پایانی!

در این نوشتار در رابطه با جومو و فومو، مفهوم هر یک و تأثیری که در زندگی و معاملات ما دارند، برای شما نوشتیم تا اطلاعات کافی را در این موارد بدست بیاورید. در صورت جایگزینی فومو با جومو، نه تنها چیزی را از دست خواهید داد، بلکه می‌توانید موفقیت‌های بیشتری را تجربه کنید.

پرسش‌های متداول!

  • جومو چیست؟

جومو در واقع فردایند است که در آن افراد مختلف بدون از دست دادن چیزی در زندگی، دست به انتخاب‌های مختلف می‌زنند.

  • مزیت جومو چیست؟

جامع‌ترین پاسخی که می‌توان به سوال مزایای جومو چیست؟ داد، این است که می‌توان از زندگی لذت برد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که انسان‌ها به دلیل از دست دادن چیزی در زندگی از انتخاب‌های خود دست کشیده‌اند. جومو به شما کمک می‌کند که در هر لحظه بدون ترس از چیزی بهترین انتخاب را داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x