ارز دیجیتال One چیست؟ | معرفی کامل پروژه ارز دیجیتال هارمونی

توسط کارن آهنگری
|
24 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال One چیست؟ | معرفی کامل پروژه ارز دیجیتال هارمونی

استفان تسه (Stephen Tse) که مهندسی کارکشته در حیطه پروتکل‌های رمز ارزها است، ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) را در سال 2017 تأسیس کرد. در این مقاله قرار است راجع‌به مجموعه عوامل موثر مربوط به بررسی ارز دیجیتال هارمونی Harmony و همچنین تاریخچه جزئی و نماد این ارز که در اصل نوعی بلاک چین متمرکز بر مقیاس پذیری است، اشاره کنیم. اگر دنبال این هستید که همه چیز را درباره هارمونی بدانید، از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خرید و فروش هارمونی

نماد اختصاری هارمونی

نماد ارز دیجیتال هارمونینماد این ارز دیجیتال یک علامت بینهایت یا infinity را در برمی‌گیرد که حکایت از این دارد با کمک این رمز ارز می‌توانید کلیه رمزارزها را مبادله کنید.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  تاریخچه ارز دیجیتال هارمونی (Harmony)

  استفان تسه Stephen Tse که مهندسی کهنه کار و مطرح در زمینه اجرا و توسعه پروتکل‌های ارزهای دیجیتالی در حال حاضر است، ارز دیجیتال هارمونی Harmony را در سال 2017 تأسیس کرد. هدف از اجرای این پروژه اینطور تعریف شد که یک بستر بلاک چین غیرمتمرکز و باز برای دسترسی راحت و آسان کلیه کاربران جهانی دیفای ارائه کند. در کنار مهندس تسه‌ Tse، گروهی متخصص از 20 عضو حرفه‌ای دیگر هم برای تحقق ‌این امر حضور داشتند که جهت تکامل پروژه و آماده‌سازی آن تلاش می‌کردند. این تیم تشکیل یافته از جمع بنیان‌گذاران، متخصصان دارای تجربه فراوان در حیطه واقعیت مجازی، توسعه نرم‌افزار، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی‌ (Machine Learning) و فناوری بلاک چین بود.

  بلاکچین شبکه هارمونی

  با تلاش مداوم و مستمر جهت جلب همکاری و گسترش بستر توسعه و پیشرفت، تیمِ پروژه رمزارز هارمونی‌ Harmony شروع به برگزاری جلسات مستمر و گوناگون در ایالت سان فرانسیسکو ایالت متحده کرد. این پروژه ماه‌ها بعد از راه‌اندازی، مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران قرار گرفت و بعد از جمع‌آوری کمک‌های بسیار مالی، در سال 2019 چیزی بالغ بر 18 میلیون دلار از این منابع جمع‌آوری شد. هارمونی توانسته است یک جامعه مترقی آنلاین و آفلاین را تشکیل دهد. این پروژه از زمان استارت راه‌اندازی و شروع به کار، تعداد بسیار زیادی از کاربران تازه را به این جامعه آماری جذب کرده است.

  تاریخچه قیمت هارمونی

  هارمونی با علامت اختصاری ONE شکلی از دارایی دیجیتال است که هم اکنون در بازار با ارزشی بالغ بر حدود 1.76 میلیارد دلار، در جایگاه 62 قرار گرفته است و سهم 0.08 درصدی از کل بازار رمز ارزها را در اختیار خود دارد. هر واحد از این رمز ارز اغلب با قیمت 0.166453 دلار (با احتساب نرخ تتر 28.336 تومان برابر با 4.716 تومان) خرید و فروش می‌شود. همچنین باید بگوییم که حجم مبادلات روزانه آن 281.11 میلیون دلار است. همچنین قیمت در 24 ساعت اخیر 8.68 درصد افزایش پیدا کرده است.

  بالاترین نرخ این ارز دیجیتال در تاریخ 04 شهریور 1399 (25 August 2020) اتفاق افتاد که هارمونی معادل 0.77 دلار ارزش پیدا کرده بود که بعدها به 78.42 درصد پایین‌تر از این صدرنشینی بی‌سابقه خود نزول کرد. تعداد واحدهای در گردش هارمونی برابر با 10.57 میلیارد و تعداد تمامی واحدهای این ارز دیجیتال معادل 12.6 میلیارد است. شاید بتوان گفت که فعال‌ترین صرافی که در آن این ارز دیجیتال معامله می‌شود، صرافی بایننس با سهمی معادل 38.84 درصد از حجم کلی معاملات روزانه در بازار است. (تمامی اطلاعات این بخش، بر اساس داده‌های مربوط به زمان نگارش این نوشتار است)

  روند قیمت ارز دیجیتال هارمونی در تایم فریم یک‌ساله (منبع: بیت پین)

  هارمونی چیست و چه کاربردی دارد؟

  با زحمات فراوانی که برای پروژه‌های بلاک چین جهت ارائه بهترین و مناسب‌ترین خدمات به کلیه کاربران دیفای صورت گرفته است، می‌توان گفت که ارز دیجیتال هارمونی Harmony یکی از پروژه‌های برجسته و بسیار مهم مبتنی بر شبکه معروف بلاک چین است. ارز دیجیتال هارمونی یک پروژه بلاک چین است که به کاربران این توانایی را می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را تاسیس کنند و این در حالی است که از مناسب‌ترین خدمات قابل همکاری و مقیاس‌پذیر کمک می‌گیرد.

  این سرویس توانایی این را دارد تا تحت عنوان یک نوع اکوسیستم غیرمتمرکز که از قضا از رضایت بخشی بالایی برخوردار است، به کاربران خدمت رسانی نماید. این پلتفرم به طور حرفه‌ای با ایجاد راهی جهت به اشتراک گذاشتن داده‌ها با حفظ حریم خصوصی کاربران، توانایی ایجاد دارایی‌های غیرقابل تعویض و بازارهای توکن را دارد.

  این پلتفرم در جست‌وجوی برقراری یک سیستم زیرساختی شاردینگ (Sharding) جهت تسریع و تضمین امنیت تراکنش‌های کلیه کاربرانی است که در این شبکه مشغول فعالیت هستند. هارمونی در واقع یکی از جوامع بسیار مهمی است که در شبکه اتریوم، میزبان می‌شود. از این رو، ارائه راه کارهایی برای وقایع پیش رو و چالش‌های مهم که باعث می‌شود تا محدود کننده اتریوم باشند، بسیار جدی و ضروری است.

  زیرساخت‌های شاردینگ هارمونی، برای رفع ایراد و چالش‌های مربوط به مقیاس‌پذیری که در شبکه اتریوم هم وجود دارد، معرفی شد. تعدادی از پروژه‌های مهم و کاربردی بلاک چین نیز در جست و جوی مقابله با این موانع هستند. با این وجود اغلب، تاثیرشان بسیار اندک است یا اینکه هیچ تاثیری بر شبکه ندارند. به همین دلیل، ارز دیجیتال هارمونی Harmony این موضوع را به اثبات رسانده است که در مقایسه با سایر رقبای بازار رمز ارزها منحصر به فرد و برجسته است و گزینه‌ای جهت انجام تراکنش‌های فوق سریع و مقیاس پذیر محسوب می‌شود.

  اهداف رمز ارز هارمونی Harmony

  هدف اصلی و ویژه پروژه رمز ارز هارمونی، رسیدن به سطح مورد انتظار و قابل قبولی از مقیاس‌پذیری و تمرکز زدایی است. این پروژه می‌خواهد تا محدودیت‌های ساختاری موجود برای تبدیل رمز ارزها به ارزهای دیجیتال با توانایی مبادله در بستر بلاک چین را از بین ببرد؛ این مبحث در اصل مربوط به مقیاس‌پذیری می‌شود، تا کارمزد تراکنش‌ها هم افزایش پیدا نکند.

  در پروژه هارمونی، فناوری شاردینگ استفاده شده است که منجر می‌شود اعتبار، ارتباط و امنیت شبکه بلاکچین تحت پوشش همه جانبه آن قرار گیرد. این فناوری راه‌حلی جهت رها شدن از اجماع، در شرایط مقیاس‌پذیری است که با استفاده از لایه‌هایی که دارد، از عملکرد مناسبی برخوردار است و به تمرکز زدایی در شبکه هیچگوه خدشه‌ای وارد نمی‌کند.

  یکی دیگر از مقاصدی که رمز ارز هارمونی دارد، افزایش تعداد تراکنش در شبکه‌هاست. راه حل‌های رقابتی رمز ارز هارمونی منجر به پشتیبانی از بازی‌ها یا حتی در قالبی دیگر برنامه‌های صرافی‌ غیرمتمرکز شده است. مسئله مورد توجه این است که پیشتر پروژه‌هایی نظیر ایاس (EOS) یا آیوتا (IOTA) تلاش می‌کردند تا در حل این مشکل نقش مهمی داشته باشند. در شبکه رمزارز هارمونی، گروهی از شاردها یا تاییدکننده‌ها، تراکنشات را به طور هم‌زمان پردازش می‌کنند و از این رو سرعت پردازش بسیار بالا می‌رود.

  هدف دیگری که شبکه هارمونی در سر دارد، این است که تسریع انتقال و مصرف انرژی را بهبود بخشد که با روش اجماع این ارز حاصل می‌شود. پروتکل FBFT در این شبکه جهت پردازش چند لایه تراکنش‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که منجر به ارتقای سرعت انتقال می‌شود. در این پروتکل، محدوده وسیع‌تری از دستگاه‌ها توانایی شرکت در اجماع را دارند و این فرایند تا حد بسیار زیادی به تمرکز گرایی کمک می‌کند. همچنین فناوری شاردینگ، قابل ردیابی، ایمن و مقیاس‌پذیر است.

  عملکرد هارمونی چگونه است؟

  چگونگی عملکرد رمز ارز هارمونی‌ Harmony

  در ارز دیجیتال هارمونی نظیر بعضی دیگر از پروژه‌های ارز دیجیتال مثل زیلیکا، از پروتکل شاردینگ کمک گرفته می‌شود. در ارز رمز زیلیکا هر شارد فقط قسمتی از تراکنش‌های انجام شده را پردازش می‌کند. دو چالش مهم و جدی بر سر راه شبکه هارمونی قرار گرفته است: افزایش خطر حملات و تخصیص منابع در هر شارد. برای رفع این ایراد از دیپ شاردینگ (Deep Sharding) کمک گرفته می‌شود. در این بخش موارد زیر در نظر گرفته می‌شوند:

  با روش پردازش عمیق که در این رمز ارز وجود دارد، شاردینگ هم در تراکنش‌ها و هم در لایه اجماع صورت می‌گیرد و نودها به گونه‌ای، توانایی شناسایی نودهای دیگری در تراکنشات را دارا هستند و به عنوان قسمتی از سازندگان اجماع به حساب می‌آیند. با پردازش موازی نیازی به ذخیره‌سازی کامل بلاکچین در نودها نیست و عملکرد سیستم بهبود می‌یابد و همین امر منجر به فعالیت نودهای به نسبت کوچک‌تر در شبکه می‌شود.

  نقش توکن ارز دیجتال هارمونی

  توکن شبکه هارمونی در حقیقت یک مزیت در این شبکه محسوب می‌شود و در اصل نوعی روش پرداخت برای کاربردهای گوناگون و متنوع است. این کاربردها در برگیرنده توانایی مشارکت در رأی‌گیری‌ها، افزایش امنیت در شبکه، استیکینگ و پرداخت کارمزدهای شبکه می‌شود.

  مزایای هارمونی کدام است؟

  ارز ONE در حقیقت، توکن و یکی از شبکه‌های اصلی، مهم و کاربردی هارمونی است که با هدف ارائه مقیاس‌پذیری به 10 میلیارد کاربر فعال در بازار این ارز دیجیتال پا به عرصه مبادلات کلیه رمزارزهای کنونی در بازار گذاشت. از موارد کاربری و مزایای بسیار مهم توکن ONE می‌شود به برخی از مواردی که در زیر نام برده‌ شده است، اشاره کرد:

  • استفاده از توکن ONE به عنوان گس و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها
  • استفاده از توکن ONE برای سپرده گذاری و سرمایه گذاری کلیه دارایی‌ها در بلاکچین هارمونی
  • استفاده از ارز دیجیتال هارمونی برای رای گیری در بین نودها

  عرضه کلی ارز دیجیتال ONE و معایب آن

  براساس داده‌های وبسایت CoinGecko، در حال حاضر از 12.9 میلیارد رمز ارز ONE، 10 میلیارد از این ارز دیجیتال، در گردش بازار قرار‌ گرفته است. با این وجود ارقام یاد شده همگی به شکل تخمینی حساب می‌شوند؛ به این دلیل که در بلاک اکسپلور شبکه هارمونی، میزان ارز در گردش توکن ONE بیان نشده است.
  دلیل مهم، ویژه و اصلی این امر به این خاطر است که ارز دیجیتال ONE هم به عنوان توکن BEP2 در بایننس چین و هم به عنوان یک توکن ERC20 در بلاکچین اتریوم مورد معامله قرار می‌گیرد و خرید و فروش می‎شود. در ژانویه سال 2020 هارمونی این توانایی را ایجاد کرد تا کاربران این امکان را داشته باشند هر وقت که می‌خواهند توکن‎های ONE را در قالب‌های ERC20و BEP2به HRC20 تبدیل کنند.

  چگونه ارز دیجیتال هارمونی ONE را سپرده گذاری (استیک) کنیم؟

  گفته شد ارز دیجیتال ONE از روش سپرده‌گذاری، به نوعی وارد گردش بازار مربوط به رمز ارزها می‎‌شود. به این معنی که کاربران با قفل کردن مقداری ارز‌ ONE و سپرده‌گذاری، به گره اعتبارسنج بدل شده و از شبکه ارز ONE پاداش می‌گیرند.

  برای اینکه یک کاربر در شبکه هارمونی این توانایی را داشته باشد تا به یک اعتبارسنج بدل شود، بایستی حداقل 10000 عدد ارز ONE را در شبکه مخصوص هارمونی سپرده گذاری کند. از این رو می‎‌توان گفت که اعتبارسنج‌ها، کاربرانی هستند که با راه‌اندازی سپرده‌گذاری و فول نود دارایی خود، قادر هستند تا درخواست‌های تراکنش سایر کاربران را بررسی و اعتبارسنجی کنند و اگر تایید شود، اطلاعات معاملاتی که انجام داده‌اند را در بلوک‌های بلاکچین به درستی وارد نمایند.

  در کنار اعتبارسنجان، گروه دیگری از کاربران قرار دارند که قصد فعالیت در شبکه را داشته اما فول نود ندارند. به این دسته از کاربران نماینده شبکه یا Delegators اطلاق می‌شود. نمایندگان این توانایی را دارند تا توکن‌های ONE خودشان را به اعتبارسنجان ویژه‌ای واگذار کنند و قسمتی از پاداش بلوک را نیز دریافت نمایند.

  محدودیت سپرده گذاری نمایندگان در این شرایط، چیزی حدود 1000 عدد توکن ONE است.

  پیشتر گفتیم که در بلاکچین هارمونی 4 شارد موجود است و هر شارد در برگیرنده گروهی از بلوک‌هاست. حالا گروه‌های اعتبار سنج در بازه‌های زمانی مخصوص به خود، به شکل رندوم به یکی از شاردها انتقال داده می‌شوند. بازه‌های زمانی بیان شده 18 ساعته هستند. در بلاکچین هارمونی هر دوره زمانی برابر با تشکیل 32768 بلوک در شارد شماره صفر (Beacon chain) است.

  کیف پول مخصوص هارمونی

  کدام والت‌ها از ارز هارمونی پشتیبانی می‌کنند؟

  متامسک

  متامسک یا MetaMask یک کیف پول معتبر و امن برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال به خصوص هارمونی است.

  کیف پول Coinomi

  Coinomi یا کوینومی یک کیف پول مخصوص تمام ارزهای دیجیتال موجود در بازار است که برای پلتفرم‌های مختلف و گوناگون عرضه شده است و نسخه اندروید، آی او اس، ویندوز و لینوکس دارد و از Hedera Hashgraph به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

  کیف پول اتمیک والت (Atomic Wallet)

  Atomic Wallet یا اتمیک والت یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های محبوب کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال محسوب می‌شود که دارای نسخه دسکتاپ و موبایل است.

  کیف پول‌های سخت افزاری

  ترزور (Trezor) یا لجر (Ledger)

  یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین کیف پول‌های مطرح و معروف ارز دیجیتال Harmony (ONE)، کیف پول‌های سخت افزاری مانند ترزور یا‌ لجر هستند.

   

  گفتار پایانی!

  بررسی آینده یک پروژه، آن هم یک پروژه سنگین و به خصوص یک پروژه مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین، کاری بسیار سخت به نظر می‌‏رسد. هارمونی یکی از ده‌ها یا شاید صدها پروژه‌ای است که تا کنون با هدف بهبود ایرادات مقیاس‌پذیری پا به عرصه بازار کریپتوکارنسی گذاشته و فقط در حالتی می‌توان آینده این ارز را به نوعی پیش‌بینی نمود که حداقل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم، به طور کاملاً مستقیم از سوی بلاکچین هارمونی برطرف شود.

  خرید و فروش هارمونی

  سوالات متداول

  هارمونی چیست؟

  این سیستم در جست و جوی برقراری یک سیستم زیرساختی شاردینگ Sharding جهت تسریع و تضمین امنیت تراکنش‌های کلیه کاربرانی است که در این شبکه مشغول فعالیت هستند.

  بهترین کیف پول‌های هارمونی چیست؟

  یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین کیف پول‌های مطرح و معروف ارز دیجیتال Harmony (ONE) ، کیف پول‌های سخت افزاری مانند ترزور یا‌ لجر هستند.

  خرید و فروش هارمونی چگونه است؟

  برای اینکه یک کاربر در شبکه هارمونی این توانایی را داشته باشد تا به یک اعتبارسنج بدل شود، بایستی حداقل 10000 عدد ارز ONE را در شبکه مخصوص هارمونی سپرده گذاری نماید.

  مزایای هارمونی چیست؟

  استفاده از توکن ONE به عنوان گس و پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، استفاده از توکن ONE برای سپرده گذاری و سرمایه گذاری کلیه دارایی‌ها در بلاکچین هارمونی، استفاده از ارز دیجیتال هارمونی برای رای گیری در بین نودها و…

  معایب هارمونی چیست؟

  شاید بتوان گفت تا حدودی نو ظهور بودن این ارز دیجیتال به نوعی از معایب آن تلقی می‌شود.

  مخترع هارمونی چه کسی است؟

  استفان تسه Stephen Tse که مهندسی کهنه کار و مطرح در زمینه اجرا و توسعه پروتکل‌های ارزهای دیجیتالی است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. نوید
   نوید | 14 آذر 1400

   سلام خسته نباشید
   ممنون بابت مقاله خوبتون
   راستی. تراست والت هم از هارمونی پشتیبانی میکنه درسته؟

   • علی رهبری
    علی رهبری | 9 بهمن 1402

    بعله تحت پوشش دارد