اصطلاح فاد (FUD) مخفف چیست و چه معنایی دارد؟

تاریخ انتشار: 12 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
اصطلاح فاد (FUD) مخفف چیست و چه معنایی دارد؟

بازار جهانی رمزارزها، همچون سایر بازارها، تحت تأثیر عوامل مختلفی چون قانون‌گذاری‌ها، میزان عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی، فناوری‌های جدید و… قرار دارد. در میان اصطلاحات فنی بی‌شمار و کلمات اختصاری که جامعه ارزهای دیجیتال مطرح می‌کند، دو عامل و مفهوم مهم و کلیدی به نام FUD و FOMO وجود دارند که تأثیر بسیار زیادی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌گذارند. FUD به معنای ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید است و FOMO به معنای ترس از دست دادن فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری است. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی بیشتر با این دو مفهوم کلیدی، به تأثیر آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم.

آشنایی با مفهوم فاد (FUD)

فاد (FUD) کوتاه شده عبارت Fear, Uncertainty and Doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید است.

زمانی که بازار ارزهای دیجیتال را با سایر بازارهای سنتی مورد مقایسه قرار می‌دهیم، متوجه تأثیر بسیار زیاد فاد می‌شویم. البته این امر طبیعی است که افراد سودجو از ناآگاهی مردم استفاده کرده و بازار را مطابق میل خود پیش ببرند. اما معامله‌گران و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هرگز احساسات خود را وارد بازار کار نکرده و بر پایه احساسات تصمیم‌گیری نمی‌کنند. زیرا همواره آن دسته از افرادی که از روی ترس در مورد سرمایه‌ها و دارایی‌های خود تصمیم گرفته‌اند، بعدها پشیمان شده‌اند. به آن دسته از افرادی هم که با دریافت سودهای کم، بسرعت از بازار خارج می‌شوند، به اصطلاح دست‌های کاغذی (Paper Hands) می‌گویند.

اصطلاح فاد، بیشتر زمانی استفاده می‌شود که یک فرد، گروه یا شرکتی به انتشار اخبار و اطلاعات منفی در مورد یک دارایی دیجیتال بپردازد و آن را در رسانه‌های اجتماعی، سایت‌ها و گروه‌های مختلف قرار دهد. این اخبار منفی، خواسته یا ناخواسته در میان معامله‌گران موجب ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید می‌شود. به همین دلیل FUD در مورد اطلاعاتی بکار برده می‌شود که صحت آن‌ها هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است، اما برخی افراد ناآگاه، اطلاعات موثق را نیز به‌عنوان FUD در نظر می‌گیرند.

گاهی نیز پیش آمده که سرمایه‌گذارن آن پروژه یا افراد دیگری به ‌طور متعصبانه یک پروژه را مورد حمایت قرار داده‌اند. در این میان عوامل دیگری نیز وجود دارند که موجب انتشار فاد (FUD)می‌شوند و آن اظهارنظر منفی شخصیتی مشهور است. همین امر موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران علی‌رغم وجود هیچ دلیل بنیادی یا تکنیکالی، بدلیل ترس از اخبار منفی، اقدام به فروش دارایی‎‌های خود کنند. در این زمان اگر میزان حجم فروش بالا باشد و از تقاضا پیشی بگیرد، قیمت آن ارز یا دارایی با افت مواجه خواهد شد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  دلایل ایجاد فاد در ارزهای دیجیتال

  دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد فاد (FUD)شوند. اما در اغلب موارد سه عاملی اصلی در ایجاد چنین احساسی تأثیرگذار است که عبارتند از :

  • قانون‌گذاری دولت‌ها در مورد ارزهای دیجیتال یا ایجاد شایعه قانون‌گذاری

  از همان ابتدا که ارزهای دیجیتال شروع به کار کردند، به طور کامل مشخص بود که دولت‌ها نه تنها با آن کنار نخواهند آمد، بلکه همواره تلاش خواهند کرد تا این فناوری را از میان برداشته و نابود کنند. البته از گذشته تاکنون، دولت‌ها دولت‌ها واکنش زیادی نسبت به این قضیه از خود نشان نداده‌اند اما با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در میان کاربران، برخی از کشورها به فکر قانون‌گذاری درباره آن افتاده‌اند.

  کشور السالوادور اولین کشوری است که ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته و درصدد قانون‌گذاری آن برآمده است.

  علت اصلی واکنش دولت‌ها و موضع‌گیری آن‌ها نسبت به ارزهای دیجیتال، قوانین محدود درباره شیوه نگهداری، خرید و فروش، صرافی و … است.

  اگرچه در بازار ارزهای دیجیتال، معاملات تریلیون دلاری وجود دارد اما هنوز در مقایسه با بازارهای سنتی، در مراحل اولیه قرار دارد.

  برخی کشورها همچون ژاپن از ارزهای دیجیتال حمایت کرده و با آن همچون ارز رایج برخورد می‌کنند اما در این میان کشورهای دیگری نظیر چین وجود دارند که به طور کلی آن را ممنوع اعلام کرده‌اند. ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین یا سایر رمزارزها توسط برخی کشورها، به هیچ عنوان برای بازار رمزارزها مناسب نیست؛ زیرا موجب محدود شدن تعداد خریداران و کاهش حجم بازار خواهد شد. از این رو، هرگاه خبری در مورد ممنوعیت رمزارزها یا اعمال قانون‌های سخت‌گیرانه درباره آن‌ها منتشر می‌شود، فاد (FUD) به وجود می‌آید.

  به عنوان نمونه در تاریخ 22 می 2021 میلادی (1 خرداد 1400) خبری مبنی‌بر ممنوعیت استخراج در کشور چین منتشر شد که موجب کاهش قیمت بیت‌کوین از 42.000 دلار به 36.000 دلار شد.

  • اخبار یا صحبت‌های منفی منتشر شده از سوی افراد مهم و مشهور درباره ارزهای دیجیتال

  در تمام زمینه‌ها، افرادی وجود دارند که هرگونه رفتار یا سخنشان بر نحوه عملکرد بازار تأثیرگذار باشد. برخی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از این ویژگی استفاده کرده و بر این اساس تصمیمات آتی خود را با دقت بیشتری می‌گیرند اما برخی دیگر از افراد درگیر جو به وجود آمده می‌شوند و این احساسات را وارد بازار سرمایه می‌کنند.

  بدین ترتیب صحبت منفی افراد مهم و مشهور درباره ارزهای دیجیتال موجب ایجاد فاد می‌شود. هر چقدر که این فرد در بازار رمزارزها شناخته شده‌تر باشد، سخنان او تأثیر بیشتری خواهد داشت.

  برای نمونه می‌توان به افرادی چون وارن بافت (Warren Buffett) یکی از بزرگ‌ترین اقتصاددان‌ها و مدیرعامل شرکت برکشیر هاتاوی (Berkshire Hathaway)، برایان موینیهان (Brian Moynihan) مدیرعامل یک بانک معروف در آمریکا و یکی دیگر از اقتصاددان‌هان مشهور آمریکا به نام بن برنانکه (Ben Bernanke) اشاره کرد.

  همچنین اظهارنظرهای جیمی دایمن (Jamie Dimon) مدیرعامل مؤسسه JP Morgan Chase، فاد (FUD) بسیار زیادی را در بازار رمزارزها به وجود آورد و باعث کاهش 6 درصدی قیمت بیت‌کوین شد.

  همچنین زمانی که ایلان ماسک به منظور خرید ماشین‌های تسلا، توقف پذیرش بیت‌کوین را اعلام کرد، بیت‌کوین 10 هزار دلار ریزش کرد. عکس این رویداد در دوج کوین نیز افتاد و در یک کندل 4 ساعته، بیش از 400 درصد رشد کرد.

  • افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال در مدت زمانی کوتاه

  همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، یکی از پیامدهای افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال، فاد است. اما در برخی مواقع کاهش شدید و ناگهانی قیمت‌ها، خود می‌تواند باعث به وجود آمدن فاد باشد. این‌طور که به نظر می‌رسد، بازار رمزارزها در برابر ریزش‌های شدید و ناگهانی، آسیب‌پذیری زیادی دارند. زیرا وقتی قیمت‌ها با نوسانات بالایی رو به‌ رو هستند، تنش بسیار زیادی در بازار ایجاد می‌شود.

  حال افرادی که به این نوسانات عادت نداشته باشند، دچار ترس شده و شروع به فروش دارایی‌هایشان می‌کنند که این امر خود موجب کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌شود. در نتیجه مدت زمان بازیابی بازار رمزارزها هفته‌ها یا ماه‌ها طول خواهد کشید.

  آنچه که تا کنون ثابت شده، این است که افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال موقتی بوده و این بازار همواره در پی رسیدن به یک رکورد قیمتی جدید و ثبت آن است. در این میان برخی افراد که دچار ترس از افت بیشتر قیمت‌ها هستند، اقدام به فروش تمام دارایی‌های خود می‌کنند.

  به همین دلیل است که می‌گوییم:

  ارزهای دیجیتال نسبت به فاد (FUD) آسیب‌پذیرند و فروش دارایی‌ها توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تأثیر بسیار زیادی بر روی آن‌ها خواهد گذاشت.

  فاد و ایجاد فرصت‌های مناسب برای خرید

  از آنجایی که فاد در بیشتر موارد موجب کاهش ناگهانی قیمت‌ها می‌شود، افراد زیادی دچار ضرر می‌شوند. اما در این میان فرصت‌هایی نیز برای خرید به وجود می‌آیند که افراد باهوش و صبور از آن‌ها استفاده می‌کنند.

  در نتیجه این امر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مقدار بیشتری ارز دیجیتال را در قیمت پایین خریداری کرده و سود بیشتری به دست می‌آورند. در واقع انتظار برای فاد (FUD) می‌تواند سودآوری چشمگیری را به همراه داشته باشد، البته به شرطی که به درستی و با استفاده از استراتژی‌های حرفه‌ای معاملاتی از فرصت به دست آمده استفاده شود. چیزی که در این میان بسیار دشوار است و کار را سخت می‌کند، تعیین دقیق زمان فاد است، چراکه مشخص نیست کف قیمتی چه زمانی تثبیت خواهد شد.

  اصطلاح فاد (FUD) مخفف چه کلماتی است؟

  اصطلاح فاد (FUD) مخفف چه کلماتی است؟

  نحوه عملکرد به هنگام رویداد فاد (FUD)

  زمانی که فاد (FUD) در رسانه‌های بزرگ‌تر و معتبری انتشار پیدا می‌کند، به طور قطع، تأثیر بیشتری خواهد داشت. حال ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که به هنگام رویداد فاد، چه عکس‌العملی را می‌بایست داشته باشیم؟ پیشنهاد می‌کنیم برای این که دچار فاد  نشوید، دو نکته مهم و اساسی را رعایت کنید که عبارت است از:

  پیش از شروع، تحقیقات خود را انجام دهید

  همواره می‌بایست به عنوان یک تریدر یا معامله‌گر، در مورد پروژه مربوط به ارزهای دیجیتالی خود تحقیق و بررسی به عمل آورید. شرایط را مورد سنجش قرار داده و ببینید که آیا سرمایه‌گذاری شما با ارزش خواهد بود یا خیر؟ این بررسی مربوط به هر دو تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است. اگر اینچنین به نظر می‌رسد که پروژه مورد نظر از لحاظ بنیادی مناسب است، بدان معنا خواهد بود که شما به هنگام اصلاح بازار یا به عبارتی شروع بازار خرسی دچار فاد (FUD) نمی‌شوید، زیرا به این قضیه آگاهی کامل دارید که پروژه‌ای که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید، پتانسیل رشد داشته و روزی صعود خواهد کرد.

  همواره سرمایه‌ای را وارد بازار کنید که تحمل از بین رفتن آن را دارید

  در دنیای ارزهای دیجیتال، وقوع هر رویدادی دور از انتظار نیست. بنابراین هرگز نباید به احساسات خود اجازه دهید که به جای شما تصمیم‌گیری کنند، بلکه همواره می‌بایست عواطف خود را کنترل کنید.

  پس از انجام تحقیقات کافی درباره پروژه مورد نظر، از سرمایه‌ای برای خرید آن استفاده کنید که به آن احتیاج ندارید. زیرا اگر فاد (FUD) در بازار رمزارزها اتفاق بیفتد، ممکن است پول شما در یک چشم به هم زدن کاهش شدیدی را تجربه کند. در نتیجه هرگز بیش از آنچه که در توان دارید، سرمایه‌گذاری نکنید تا به ضررهای غیر قابل جبران دچار نشوید.

  گفتار پایانی!

  در این نوشتار با مفهوم فاد (FUD) آشنا شده و دانستیم که هر دوی آن‌ها نوعی ترس در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

  فاد در بازارهای نزولی اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود که معامله‌گران به فروش احساسی دارایی‌های خود بپردازند؛ از این رو بازار با ریزش سنگین‌تری روبه‌رو خواهد شد. فومو نیز در بازارهای صعودی اتفاق می‌افتد و موجب ایجاد حباب قیمتی می‌شود که نتیجه آن هم چیزی جز ریزش سنگین بازار نخواهد بود. در ادامه نیز به بررسی تأثیر آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال پرداختیم.

  برای اینکه بتوانید با این احساسات مقابله کرده و آن‌ها را در معاملات خود اعمال نکنید، می‌بایست علاوه‌بر تحقیقات و افزایش خود در این زمینه، همواره سرمایه‌ای را وارد بازار کنید که تحمل از بین رفتن آن را دارید.

  سوالات متداول

  فاد چیست؟

  فاد (FUD) کوتاه شده عبارت Fear, Uncertainty and Doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید است که به عنوان عاملی تأثیرگذار در خرید و فروش و تغییرات قیمتی ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

  چه دلایلی موجب ایجاد فاد در ارزهای دیجیتال می‌شود؟

  دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث ایجاد فاد (FUD) شوند. اما در اغلب موارد سه عاملی اصلی در ایجاد چنین احساسی تأثیرگذار است که عبارتند از : (1) قانون‌گذاری دولت‌ها در مورد ارزهای دیجیتال یا ایجاد شایعه قانون‌گذاری (2) اخبار یا صحبت‌های منفی منتشر شده از سوی افراد مهم و مشهور درباره ارزهای دیجیتال و (3) افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال در مدت زمانی کوتاه.

  آیا فاد فقط مختص ارزهای دیجیتال است؟

  خیر – فاد  منحصربه ارزهای دیجیتال نبوده و بازارهای زیادی را درگیر خود کرده است، اما آنچه که ما را به نسبت خوشبین می‌کند، کم شدن فاد (FUD) به مرور زمان است.

  ممنوعیت استفاده از رمزارزها، چه تأثیری بر روی بازار خواهد گذاشت؟

  ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین یا سایر رمزارزها توسط برخی کشورها، به هیچ عنوان برای بازار رمزارزها مناسب نیست؛ زیرا موجب محدود شدن تعداد خریداران و کاهش حجم بازار خواهد شد.

  آیا فاد همواره تأثیری منفی بر روی بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

  خیر – زمانی که فاد  در بازار سرمایه بوجود می‌آید، فرصت‌هایی نیز برای خرید ایجاد می‌شود که افراد باهوش و صبور از آن‌ها استفاده می‌کنند. در نتیجه این امر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مقدار بیشتری ارز دیجیتال را در قیمت پایین خریداری کرده و سود بیشتری به دست می‌آورند.

  برای این که دچار فاد (FUD) نشویم، چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

  رعایت دو نکته مهم و اساسی در این میان ضروری است که عبارت است از : پیش از شروع، تحقیقات خود را انجام دهید و همواره سرمایه‌ای را وارد بازار کنید که تحمل از بین رفتن آن را دارید.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر