کریپتوپانک (CryptoPunks) چیست؟/ همه‌چیز در مورد قدیمی‌ترین NFTهای بازار

تاریخ: 3 آذر 1400
زمان مطالعه:  6 دقیقه
کریپتوپانک (CryptoPunks) چیست؟/ همه‌چیز در مورد قدیمی‌ترین NFTهای بازار

سه سال پیش، دو توسعه‌دهنده نرم‌افزار یک پروژه هنری عجیب و غریب به نام کریپتوپانک (CryptoPunks) ایجاد کردند که یک سوال جدی و هیجان‌انگیز را مطرح می­‌کرد: آیا چند خط کد می‌تواند به معنای مالکیت معنادار باشد؟ این یک ایده دیوانه کننده بود که به گفته آن‌ها «یک جهش مفهومی» نیاز داشت. سه سال بعد، این پروژه به درستی به عنوان آغاز جنبش کریپتوآرت (CryptoArt) امروز تلقی می­‌شود.

کریپتوپانک (CryptoPunks) چیست؟

اگر برای NFT اقدام کرده باشید، به احتمال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به این واژه برخورد خواهید کرد. کریپتوپانک‌ها (CryptoPunks) قطعات کلکسیونی از هنر رمزنگاری (CryptoArt) هستند که به‌صورت ان‌اف‌تی (NFT) در بلاک چین اتریوم ارائه می­‌­شوند. ۱۰ هزار پانک کوچک ۸ بیتی وجود دارد که همه دارای ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. آن‌ها به عنوان یکی از اولین پروژه‌های معروف ان‌اف‌تی (NFT)، الهام بخش بسیاری از هنرمندان رمزنگاری و حتی توسعه استاندارد توکن ERC-721 برای مجموعه‌های دیجیتال بودند. این پروژه در سال ۲۰۲۱ پس از این که برخی از کریپتوپانک ها(CryptoPunks) به قیمت میلیون‌ها دلار به فروش رسیدند محبوبیت بیشتری پیدا کرد و آن‌ها را به گرانترین ان‌اف‌تی (NFT) تبدیل کرد.

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  معرفی کریپتوپانک (CryptoPunks)

  در نگاه اول، این چهره‌های کوچک و پیکسلی در مربع‌های کوچک، چندان خاص به نظر نمی­‌­رسند. بعضی‌ها در حال پیپ کشیدن هستند، برخی دیگر کلاه به سر دارند، برخی حتی فضایی هستند. اما وقتی صحبت از ان‌اف‌تی‌ها (NFT) می­شود، ظاهر می­تواند فریبنده باشد.

  به طوری که، فقط با داشتن یکی از این پانک‌های بامزه می‌توانیم یک آپارتمان کوچک تا یک عمارت وسیع خریداری کنیم. این کریپتوپانک ها (CryptoPunks) به سبک ۸ بیتی محدود به ۱۰،۰۰۰ مجموعه ان‌اف‌تی (NFT) است که در حال حاضر تقاضای زیادی دارد. آن‌ها مبارزه نمی­‌کنند، مشارکت نمی­‌کنند یا کاری جز این که فقط پانک‌های کوچکی باشند نمی­کنند. کریپتوپانک (CryptoPunks)همچنین یکی از اولین پروژه‌های ان‌اف‌تی (NFT) است.

  . بعضی‌ از این کریپتوپانک‌ها در حال پیپ کشیدن هستند، برخی دیگر کلاه به سر دارند

  بعضی‌ از این کریپتوپانک‌ها در حال پیپ کشیدن هستند، برخی دیگر کلاه به سر دارند.

  Dev Punk چیست؟

  هنگامی که شرکت ۱۰۰۰۰ پانک را عرضه کرد، توسعه‌دهندگان بلاک‌چین شرکت اعلام کردند که ۱۰۰۰ پانک اول را درخواست داده‌اند. بنابراین، ۹۰۰۰ پانک دیگر توسط افراد تصادفی درخواست شده است. هر از گاهی، توسعه‌دهندگان می­‌توانند کریپتوپانک (CryptoPunks) خاصی را خریداری کنند یا بفروشند. بنابراین، هر پانک بین ۱-۱۰۰۰ یک دِو پانک (Dev Punk) است.

  در حال حاضر، این کریپتوپانک ان اف تی (CryptoPunks NFT) ممتاز(Premium) محسوب می­‌­شوند و می­‌­توانند قیمت بالایی داشته باشند. با این حال، اگر به حوزه خرید و فروش ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید، می­‌­توانید آن‌ها را بخرید.

  انواع مختلف CryptoPunks NFT

  در درجه اول ۵ نوع مختلف کریپتوپانک ان اف تی (CryptoPunks NFT) وجود دارد. این تصاویر عبارتند از – مرد، زن، میمون، زامبی و بیگانه. همه این انواع پانک‌ها ممکن است دارای ویژگی‌ها یا لوازم جانبی مختلفی باشند. با این حال، با وجود لوازم جانبی، این پانک ها می­‌توانند بر اساس نوع آن‌ها ارزش خود را حفظ کنند. به عنوان مثال، ۶۰۳۹ پانک مرد وجود دارد. بنابراین، این موارد در مقایسه با انواع دیگر پانک‌‌ها نادر نیستند.

  از سوی دیگر، تنها ۹ پانک بیگانه وجود دارد که آن‌ها را واقعا نادر می­‌کند. به علاوه، پانک شماره ۳۱۰۰ بیگانه است و با قیمت ۱۰٫۶۷ میلیون دلار فروخته شده است! دیگر پانک‌های بیگانه نیز دارای ارزش بسیار بالایی هستند.

  به هر حال، تنها ۲۴ پانک میمون و ۸۸ پانک زامبی وجود دارد. به علاوه، ۳۸۴۰ زن پانک وجود دارد. بنابراین، یک زن کریپتوپانک ان اف تی (CryptoPunks NFT) با لوازم جانبی کمیاب نیز می­‌­تواند ارزش آن را افزایش دهد.

  ویژگی های CryptoPunks

  ویژگی خاصی برای هر کریپتوپانک (CryptoPunk) وجود دارد. این ویژگی‌های کریپتوپانک (CryptoPunks) همچنین عامل نادر شدن کریپتوپانک (CryptoPunk) هستند و نسبت به آن ارزش را افزایش می­‌­دهند. به عنوان مثال، تنها ۴۴ پانک از ۱۰۰۰۰ پانک دارای یک کلاه (Beanie) هستند. بنابراین، به ظاهر یک پانک یک کلاه (Beanie) ارزش بیشتری در مقایسه با سایر ویژگی‌ها دارد.

  برخی از کمیاب‌ترین ویژگی‌ها می­‌توانند ارزش CryptoPunks NFT را تعیین کنند. به عنوان مثال، CryptoPunk 2964 یک پانک مرد است که جنسیت کمیابی نیست. با این حال، با توجه به اینکه فقط یک کلاه (Beanie) داشت، با قیمت ۶۶۰،۱۲۱ دلار فروخته شد.

  همه 10000 پانک ان اف تی (NFT) منحصر به فرد در بلاک‌چین اتریوم قرار دارند.

  همه ۱۰۰۰۰ پانک ان اف تی (NFT) منحصر به فرد در بلاک‌چین اتریوم قرار دارند.

  چه کسی کریپتوپانک (CryptoPunks)را ایجاد کرد؟

  کریپتوپانک ها (CryptoPunks) محصول ایده آزمایشگاه‌های لاروا (Larva) مستقر در نیویورک است که توسط مت هال و جان واتکینسون تأسیس شده است. این پروژه در سال ۲۰۱۷ به عنوان آزمایشی بر ارزش ان اف تی ها (NFT) و هنر آغاز شد و در نهایت به عمومیت بخشیدن به آنچه امروزه ما به عنوان هنر رمزنگاری می­‌شناسیم، کمک کرد.

  آن‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند، اما با بیت کوین یا بایننس به طور کامل متفاوت هستند. همه ۱۰۰۰۰ پانک ان اف تی (NFT) منحصر به فرد در بلاک‌چین اتریوم قرار دارند. تعداد آن‌ها به ۳۸۴۰ زن و ۶۰۳۹ مرد می­‌­رسد. همچنین چند میمون، بیگانه و زامبی در این ترکیب به چشم می­‌خورند.

  ترکیبی از ویژگی‌های مختلف که با هم مخلوط می­‌شوند، اطمینان می­‌دهد که هر یک از ۱۰۰۰۰ به طور کامل منحصر به فرد است.

  پانک‌ها در ابتدا در دسترس بودند و به صورت رایگان توزیع می­‌شدند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هزینه تراکنش مربوط به اتریوم را بپردازید.

  محبوبیت این آثار هنری از آن زمان به بعد به طور کلی با ان‌اف‌تی (NFT) افزایش یافته است. خانه حراج کریستی(Christie’s auction house) حتی مجموعه‌هایی را بررسی می­‌­کند که میلیون‌ها تخمین زده می­‌شود.

  این پانک خارجی بی­رنگ با سربند در حال حاضر رکورد پرفروش‌ترین کریپتوپانک ( CryptoPunk) را با ۴۲۰۰ اتریوم، به طور تقریبی ۷٫۵۸ میلیون دلار در زمان فروش در مارس ۲۰۲۱، در اختیار دارد. در وهله دوم، ما CryptoPunk #7804 را داریم، که به قیمت همان مقدار ETH (به طور تقریبی ۷٫۵۷ میلیون دلار در زمان فروش) است. این تفاوت به دلیل افزایش قیمت اتریم است.

  از نظر ان‌اف‌تی (NFT) به طور کلی، این دو دومین و سومین توکن گران‌قیمت غیرقابل تعویض هستند که تا به امروز فروخته شده‌اند. بیپل اور دیز (Beeple’s EVERYDAYS: The FIRST 5000 DAYS) در حال حاضر با فروش ۶۹،۳۴۶،۲۵۰ دلار رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

  کریپتوپانک (CryptoPunks) چگونه کار می­‌کند؟

  در زمان راه اندازی پروژه، حتی پروتکل توکن ERC-721 که اکنون برای ان اف تی ها (NFT) استفاده می­‌­شود وجود نداشت. آزمایشگاه‌های لارو مجبور بودند با آنچه که داشتند کار کنند: یعنی ERC-20.

  به شیوه­ پانک، تیم در نهایت کد ERC-20 را به اندازه کافی برای تولید اقلام غیرقابل تعویض اصلاح کرد، و اندکی بعد به عنوان الهام بخش توسعه ERC-721 عمل کرد.

  اگر به بلاک اکسپلورر (Etherscan) نگاه کنیم، می­‌توانیم تعداد کل عرضه شده آن که ۱۰۰۰۰ عدد است را مشاهده کنیم. اگرچه پانک‌ها پروتکل ERC-20 را نشان می­دهند، اما توکن‌های یکسان نیستند.

  ما می­‌توانیم با هش (Hash) تصویر مرجع و مقایسه آن با یک هش (Hash) تصویر خاص در قرارداد توکن، اعتبار هر کریپتوپانک (CryptoPunk) را تعیین کنید.

  از آنجا که تصاویر برای ذخیره در بلاک‌چین بسیار بزرگ هستند، لاروا لب (Larva Labs) تصویری ترکیبی شامل همه ۱۰۰۰۰ پانک را ایجاد کرده است.

  با این حال، چگونه می­دانید کدام یک را در اختیار دارید؟ خوب، هر نشانه پانک حاوی فراداده (Metadata) است که به موقعیت آن در تصویر ترکیبی (Composite image) اشاره می­‌کند. به عنوان مثال، CryptoPunk #7804 هفتمین پانک در تصویر بزرگ و مرکب است.

  هر نشانه پانک حاوی فراداده (Metadata) است.

  هر نشانه پانک حاوی فراداده (Metadata) است.

  از کجا می­‌­توان CryptoPunks خرید؟

  در کنار طراحی خود کریپتوپانک (CryptoPunks)، آزمایشگاه‌های لاروا همچنین بازار مخصوص خود را در وب سایت کریپتوپانک (CryptoPunks) ایجاد کرده‌اند. این جایی است که کاربران پیشنهاد، خرید و فروش کریپتوپانک (CryptoPunks) را انجام می‌دهند. با نصب و اتصال MetaMask خود می­‌­توانید با بازار تعامل داشته باشید.

  کریپتوپانک (CryptoPunks)همچنین به OpenSea، بازار پیشرو ان‌اف‌تی (NFT) در اتریوم راه یافته است. این پیکسل پانک‌ها کمی متفاوت هستند. آن‌ها در توکن‌های ERC-721 پیچیده شده‌اند تا در بازارهای ان‌اف‌تی (NFT) قابل معامله باشند.

  یک کریپتو پانک مبتنی بر ERC-721 را می­‌توان به راحتی به شکل اولیه ERC-20 تبدیل کرد. مراحل بسته‌بندی و باز شدن در Wrapped PUNKS انجام می­‌شود و می­‌­تواند با کیف پول MetaMask حاوی کریپتوپانک (CryptoPunks) انجام شود.

  گفتار پایانی

  در حالی که با ورود به حوزه ان‌اف‌تی (NFT) دیگر یکتا (Unique) نیستند، کریپتوپانک‌ها (CryptoPunks) زمانی پیشگامان ارزش هنری محض در بلاک‌چین بودند. برخلاف CryptoKitties، که دارای عناصر گیمیفیکیشن (Gamification) است، هر پانک به تنهایی چیزی بیش از یک تصویر ساده نیست. شما هنوز هم می­‌­توانید محبوبیت گسترده آن‌ها را با تعداد پروژه‌هایی که به طور مستقیم از کریپتوپانک (CryptoPunks) الهام گرفته‌اند مشاهده کنید.

   

  سوالات متداول

  چرا کریپتوپانک (CryptoPunks) گران است؟

  کریپتوپانک (CryptoPunks) به عنوان ان‌اف‌تی (NFT) معامله می‌شود، به این معنی که ارزش آن‌ها از طریق درک عمومی (Public Perception) رشد می­‌کند، درست مانند معاملات معمول هنری.

  قیمت یک کریپتوپانک (CryptoPunk) چقدر است؟

  کمترین قیمت کریپتوپانک (CryptoPunk) موجود در لاورا لب (Larva Labs) در حال حاضر ۳۹ اتر است که در حال حاضر با نرخ ارز فعلی حدود ۱۰۸،۰۰۰ دلار ارزش دارد.

  گران ترین کریپتوپانک (CryptoPunk) کدام است؟

  CryptoPunk 7523، تا به امروز، بیش از ۱۱٫۷ میلیون دلار فروخته شده است.

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  5 بازار بزرگ ان اف تی در بلاک چین سولانا

  سولانا یک زنجیره بزرگ و کاربردی برای هر کسب‌وکاری در حوزه رم ...

  معرفی NFT PFP‌؛ نگاهی به روابط بین NFT تصویر پروفایل و هویت فردی

  دنیای توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) باتوجه‌به جذابیت‌های بصری ...

  آموزش دریافت جایزه‌های اوپن لیگ (The Open League) تن کوین

  16 نوامبر، در خلال کنفرانس The Gateway در دبی، جک بوث، مدیر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر