ارز دیجیتال سلر نتورک (CELR) چیست و شبکه سلر چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار: 3 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 22 خرداد 1403
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال سلر نتورک CELR چیست و شبکه سلر چه کاربردی دارد ؟

یکی از پروژه های جذاب بازار کریپتوکارنسی پروژه ارز دیجیتال CELR هستش که توانسته تغییرات زیادی را در این حوزه ایجاد کند. سلر نتورک به اختصار CELR یک بستر مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که هدف آن امکان انجام معاملات سریع ، آسان و ایمن خارج از زنجیره بلاک‌چین برای پرداخت‌ها و قراردادهای هوشمند است. مأموریت این پروژه ارائه پذیرش گسترده برای بلاکچین با ارائه یک تجربه عالی و سریع است که از فناوری مقیاس پذیری لایه دو استفاده شده است. در این مقاله شما را با رمز ارز سلر بیشتر آشنا می‌کنیم.

خرید سلر

شبکه CEREL چیست و شبکه سلر چه کاربردی دارد؟

پروژه سوم بایننس لانچ پد یعنی “سلر (CELER)” یک پروژه هیجان انگیز و جدید است که در صدد کمک به بلاکچین بوده تا با استفاده از روش های برون زنجیره ای به مقیاس پذیری در سطح اینترنت دست یابد و میلیاردها تراکنش در ثانیه را در محیطی ایمن و مورد اعتماد پردازش کند.

هدف این شرکت آمریکایی، جذب سرمایه ۳۴ میلیون دلاری است که ۳۰ میلیون دلار طی جذب سرمایه اولیه و فروش خصوصی به دست آمده است. فروش توکن این پروژه برای تاریخ ۱۹ مارس و از طریق پلتفرم بایننس لانچ‌ پد برنامه‌ریزی شده است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  خرید ارز دیجیتال سلر نتورک

  در حال حاضر صرافی ارز دیجیتال بیت پین صرافی ایرانی است که رمرارز سلر را می توانید در آن بخرید. برای خرید سلر نتورک فقط کافی است در سایت ثبت‌نام کنید و وارد حساب کاربری خود شده و در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال سلر نتورک را انجام دهید.

  "سلر نتورک چیست

  دو قسمت اصلی شبکه سلر شامل موارد زیر است:

  • cStack: تکنولوژی استیک (stake) خارج از زنجیره Celer که قابلیت ساخت در سایر بلاک چین‌ها را دارد.
  • cEconomy: مکانیزم رمزارز شبکه Celer

  cStack:

  cStack از پائین به بالا شامل لایه های زیر است:

  • cChannel: کانال استیت تعمیم یافته و سری چین های فرعی
  • cRoute: مسیریابی بهینه
  • cOS: چارچوب توسعه و زمان اجرا برای اپلیکیشن های خارج زنجیره

  cChannel سلر چیست؟

  cChannel از پلتفرم‌های کانال استیت و چین های فرعی تشکیل شده است.

  در درجه اول، اجازه دهید با مفهوم کانال استیت آشنا شویم. این کانال یک کانال ارتباطی دوطرفه بین مشارکت کنندگان است که آنها را قادر می‌سازد تا معامله کنند. این معاملات، که معمولاً در بلاک چین اتفاق می افتند، در خارج چین اتفاق خواهند افتاد. بزارید کمی بیشتر توضیح دهیم تا مروری بر نیازمندیهای اجرای کانال استیت خارجی داشته باشیم:

  • بخشی از استیت بلاک چین از طریق چند-امضائی یا انواع قراردادهای هوشمند دیگر بلوکه می شود. این فرآیند قبلاً به توسط مشارکت کنندگان در شبکه تایید شده است.
  • مشارکت کنندگان از طریق امضای معاملات با یکدیگر تعامل می کنند بدون آنکه چیزی برای ماینرها بفرستند.
  • پس از متوقف شدن کانال، استیت نهائی به بلاک چین اضافه می شود.

  شبکه لایتنینگ فرم خاصی از کانال های استیت است که به آن “کانال های پرداخت” می گویند. این کانال ها وضعیت پرداخت ها را بین طرفین پیگیری می کنند. یک کانال استیت مثل Celer وضعیت برنامه های دلخواه را بین طرفین پیگیری می کند، که ممکن است شامل پرداخت ها نیز باشد.

  ضرورت وجود کانال استیت چیست؟

  برای فهم ضرورت کانال استیت، باید با کارکرد معاملات در اتریوم آشنا شویم. این اکوسیستم غیر متمرکز است، فرض این مدل این است که همواره در یک محیط غیرقابل اطمینان کار می کند. مثلاً در مورد اتریوم، کاربران به ماینرها اطمینان ندارند، ماینرها به کاربران اطمینان ندارند و حتی ماینرها به یکدیگر نیز اطمینان ندارند.

  بنابراین، چگونه یک معامله اتفاق می افتد؟

  • فرض کنید علی می خواهد ۳ اتریوم برای محمد ارسال کند. او این درخواست را برای ماینرها ارسال می کند.
  • او مجبور است اندکی بیشتر هزینه معاملاتی یا بنزین بفرستد تا ماینرها را مجاب کند.
  • معامله باید توسط بخش بزرگی از نودها در شبکه اتریوم تأیید شود
  • تنها پس از آنکه تأیید انجام شد، اکانت باب ۳ اتریوم دریافت می کند.

  در این فرآیند دو نقطه ضعف مشاهده می شود:

  • منتظر ماندن برای کسب تأیید قاطع از شبکه ای به بزرگی اتریوم عاقلانه به نظر نمی رسد.
  • با افزایش محبوبیت اتریوم، نودهای بیشتری وارد شبکه می شوند. این منجر به طولانی تر شدن زمان تأیید می شود.

  اینجا محلی است که کانال استیت می تواند بازی را تغییر دهد. با کمک قراردادهای هوشمند و نظریه بازی، کانال استیت به کاربران اجازه می دهد تا محیطی را ایجاد کنند که در آن این انگیزه را دارند تا با هم همکاری کنند و کاربرد کلی اپلیکیشن را توسعه دهند. نکته خوب این است که کل تعاملات در خارج از بلاک چین اتفاق می افتد. بنابراین، اگر آلیس مجبور شود در داخل استیت چنل یک اتریوم برای باب ارسال کند، او می تواند بدون نیاز به تأیید بخش عمده‌ای از شبکه داشته باشد. این فرآیند ساده، مستقیم و سریع است.

  با در نظر گرفتن این موضوع، نکته مهمی وجود دارد که باید در مورد کانال استیت در نظر داشته باشید. این فرایند نیاز به اجماع ناشناس مشارکت کنندگان برای آپدیت استیت دارد. در چنل، هر دو شرکت کننده باید قبل از اجرای یک عملیات به توافق برسند. از آنجایی‌که تعداد شرکت کنندگان خیلی کم است (دو مورد به جای بخش عمده ای از شبکه) فرآیند تأیید خیلی سریع اتفاق می افتد.

  خرید سلر

  کارکرد کانال استیت و اهمیت آن:

  فرض کنید آلیس و باب می خواهند از طریق کانال استیت با یکدیگر تعامل داشته باشند. اتفاقی که می افتد شامل:

  • آلیس و باب مقداری از سرمایه خود را در یک قرارداد هوشمند بلوکه می کنند. هر دو طرف باید برای انجام هر کاری با این سرمایه بلوکه شده موافق باشند.
  • آلیس و باب می توانند در اینترنت به یکدیگر پیام بدهند تا بر سر یک پرداخت به طورت دو طرفه موافقت خود را ابراز کنند. این فرآیند منجر به تبادل سرمایه بین دو طرف می شود.
  • در هر زمانی، آلیس یا باب می تواند از طریق تقویت جدیدترین استیت و وارد کردن آن به بلاک چین از قرارداد هوشمند خارج شود.

  نکات مهمی که باید در ذهن داشته باشید:

  • با استفاده از قرارداد هوشمند، آلیس و باب به واسطه ای احتیاج ندارند.
  • اگر به دلایلی استیت چنل از عملیات باز ایستد، مشارکت کنندگان قادر خواهند بود که مبلغ استیت را باز یابند.
  • کانال استیت همچنین دارای فیچرهای محرمانگی است. درحالیکه معاملات بلاک چین شفاف هستند و هر شخصی می تواند آن را ببیند، تعاملات کانال استیت فقط برای مشارکت کنندگان قابل دیدن است. برای مثال، آلیس می تواند برای باب یک پرداخت شرطی در یک کانال استیت ارسال کند که در آن هیچ شخصی به جزء آلیس و باب از شروط معامله آگاهی ندارد. پس از آنکه پرداخت شرطی انجام شد، به صورت یک پرداخت نرمال به نظر خواهد رسید و انتقال سرمایه از دنیای خارجی انتقال می یابد حتی اگر محمد از کانال استیت دیسکانکت شود.

  CRoute در سلر چیست؟

  برای اینکه یک شبکه استیت چنل به طور کارآمد مقیاس پذیر باشد، مسیریابی استیت باید به طور مناسبی طراحی شود. مسیریابی استیت سرعت و حجم جریان معاملات را در یک سیستم تعیین می کند. متأسفانه، شبکه های کانال استیت موجود، مثل شبکه لایتنینگ و رِیدن، دارای تله های خاصی هستند که از مسیریابی بهینه جلوگیری می کنند.

  • شبکه لایتنینگ: شبکه لایتنینگ از نوعی پروتکل Landmark Routing به نام Flare استفاده می کند. ایده مسیریابی Landmark یافتن کوتاهترین مسیر از ارسال کننده به دریافت کننده از طریق نود واسطه به نام Landmark است که یک نود شناخته شده با اتصال بالا است.
  • شبکه رِیدن: رِیدن از جستجوی درخت A* استفاده می کند که یک distributed implementation از کوتاهترین مسیر است.

  به طور خلاصه، این دو  مکانیزم قصد دارد مسیریابی با کوتاهترین مسیر بین دو نقطه را بیابد. پیروی از این روش ها با مدل داده‌ای سنتی توان عملیاتی خوبی فرآهم می کند. به این دلیل که شبکه پایدار و ظرفیت لینک بدون وضعیت است ( زیرا هر لینک تحت تأثیر معاملات قبلی قرار ندارد).

  متأسفانه، کانال های خارج چینی مدل های دارای استیت هستند زیرا معاملات سریع در آن اتفاق می افتند، که منجر به تغییر ظرفیت یا بالانس ها می شوند.

  کوتاهترین مسیر منجر به تغییرات مکرر در توپولوژی شبکه می شود و بالانس کانال را توضیح نمی دهد. شکل زیر را بررسی کنید، که نشان می دهد چگونه کوتاهترین مسیر منجر به تغییر توپولوژی در هر زمان می شود.

  cOS در سلر چیست؟

  cOS ترکیبی از فریم ورک توسعه اپلیکیشن (SDK) و سیستم زمان اجرا است. cOS می خواهد به توسعه دهندگان کمک کند تا سریعاً اپلیکیشن های نامتمرکز خارج چینی مقیاس پذیر را بسازند و با آن کار کنند.

  Directed Acyclic Graph (DAG):

  برای حمایت از کاربردهایی به جزء تراکنش‌های P2P، Celer از سیستمی از اپلیکیشن های خارج چینی به عنوان یک DAG استیت وابسته شرطی استفاده می کند. اجازه دهید ببینیم چطور یک کانال استیت تعمیم یافته می تواند منجر به ایجاد گراف های مستقل به منظور مدیریت معاملات چندگانه پیچیده شود.

  cEconomy در سلر چیست؟

  دومین رکن Celer مدل  cryptoeconomic است که به آن “cEconomy” می گویند. این مدل طوری طراحی شده که تأثیر شبکه، جریان پایدار و دسترسی بالا برای اکوسیستم فرآهم می کند. هر راهکار خارج چینی درحالیکه نقدینگی بدست می آورد نیاز دارد بالانسی بین نقدینگی و در دسترسی داشته باشد. مکانیزم مورد استفاده برای مدیریت این بالانس شامل:

  • Proof of LIquidity Commitment (PoLC)
  • Liquidity Backing Auction
  • State Guardian Network

  حال بیایید انواع مکانیزم را برای شما شرح دهیم:

  Proof of Liquidity Commitment (PoLC):

  PoLC یک فرآیند استخراج مجازی است که نیاز به نقدشوندگی بالا برای اکوسیستم خارج چینی دارد. در شبکه Celer، اعضایی به نام NLB (Network Liquidity Backers) وجود دارند. فرآیند استخراج شامل NLB هایی است که دارایی هایشان را بلوکه کرده اند-که می تواند شامل دارایی های دیجیتالی مثل اتر در شبکه Celer باشد. آنها دارایی هایشان را برای مدت مشخص در محلی به نام CCC (CollateralCommitment Contract) بلوکه می کنند. در عوض، NLBها پاداشی از جنس توکن محلی به نام توکن CELR دریافت می کنند. این فرآیند منجر به حفظ نقدشوندگی درشبکه می شود.

   Liquidity Backing Auction (LiBA):

  LiBA فرآهم کنندگان سرویس خارج چینی را قادر می سازند تا از طریق crowdlending نقدینگی بدست آورند. اولویت قرض دهنده از طریق نرخ بهره، نقدشوندگی موجود و توکن CELR بلوکه شده بدست می آید. فرآیند به صورت زیر کار می کند:

  • تأمین کننده سرویس یک LiBA را شروع می کند تا مقداری نقدینگی برای زمان مشخص قرض بگیرد.
  • یک بیکر اعلام آمادگی می کند. این آمادگی شامل نرخ بهره، میزان نقدینگی و مقدار CELER که آنها تمایل به بلوکه شدن دارند.
  • مقدار نقدینگی از طریق CCC سابمیت می شود.
  • از نقدینگی قرض گرفته شده برای پرداخت مخارج کانال استفاده می شود.

  State Guardian Network (SGN):

  SGN یک چین فرعی خاص برای محافظت در استیت های خارج چینی در زمان هایی که کاربران آفلاین هستند می باشد. صاحبان توکن CELR می توانند توکن خود را در SGN به عنوان استیت بگذارند و تبدیل به یک نگهبان استیت شوند. نقش این افراد محافظت از سپرده (استیت) کاربر برای زمان مشخص است. یک کاربر می تواند مبلغ استیت خود را به محافظ بدهد و در عوض مبلغی دریافت کند. تعداد نگهبان برای محافظت از یک استیت بستگی به موارد زیر دارد:

  • هش استیت
  • Responsibility Score، که جریان نقدی تولید شده بوسیله کاربر برای SGN است.

  CelerX چیست؟

  CelerX یک محصول consumer-facing برای Celer است و اولین و تنها پلتفرم لایه دوم در iOS و اندروید است. کاربران CelerX قادر خواهند بود:

  • از Celer Pay به منظور انجام نقل و انتقالات بدون هزینه استفاده کنند
   • بازی در گیم های براساس مهارت بدون هیچ تأخیری در اپیکیشن

  سخن پایانی درباره سلرنتورک

  همانطور که تصور می کنید، شبکه Celer یک پروژه بسیار بلندپروازانه است که توسط دکتر Mo Dong، Junda Liu، Xiaozhou Li و Qingkai Liang مدیریت می شود که دانش آموخته بهترین و شناخته شده ترین دانشگاههای معتبر دنیا هستند. شبکه Celer مشکل مقیاس پذیری رمز ارزها را با استفاده از تاکتیک هوشمند لایه دوم، که منجر به کاهش امنیت شبکه نمی‌شود حل کرده اند.

  در فرانت، Celer روی موارد زیر کار می کند:

  • یک یلو پیپر متن‌باز که پروتکل کانال استیت خارج چین و ساختار طراحی آن را شرح می دهد.
  • انتشار گزارش بازرسی برای قرارداد هوشمند cChannel و حذف ملاحظات امنیتی
  • یک گزارش کامل از آسیب پذیری امنیتی نود کامل شبکه Celer
  • ساخت اجزای cEconomy متفاوت PoLC، Liquidity Backing Auction و State Guardian Network
  • کامل کردن یک راهنمای ۵ درسی در مورد نحوه استفاده از CelerX eSport Gaming SDK
  • ایجاد یک Web3 سازگار با کلاینت محلی جاوااسکریپت و دامنه SDK Bug مین نت آلفا

  با داشتن تکنولوژی cStack و اجزای cEconomy که در کنار هم کار می کنند، Celer به سمت تصاحب فضای رمزارز پیش می رود. روند رشد آتی آن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

  خرید سلر

   

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد صادق
   محمد صادق | 14 آذر 1400

   سلام celr درستشه