استاندارد BEP20 چیست؟ آشنایی با توکن نویسی در شبکه بایننس اسمارت‌چین

تاریخ: 1 فروردین 1401
زمان مطالعه:  4 دقیقه
bep_20

بایننس اسمارت‌چین یکی از بهترین شبکه‌های بلاک‌چین برای نوشتن قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود که از EVM پشتیبانی می‌کند به همین دلیل توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از آن با زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب مانند سالیدیتی، به توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا dApps بپردازند. بایننس اسمارت‌چین در بسیاری از موارد شبیه شبکه اتریوم است و درواقع ایده اصلی آن را می‌توان به شبکه اتریوم مربوط دانست، اما بایننس در بلاک‌چین BSC تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده است تا با استفاده از آن کاربران و توسعه‌دهندگان بتوانند بدون روبه‌روشدن با چالش‌ها و مشکلاتی که در اتریوم وجود داشته است، به توسعه و استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک‌چین بپردازند.

بایننس در شبکه بایننس اسمارت‌چین مشکل مقیاس‌پذیری را تا حد زیادی رفع کرده و این امر سبب شده است تا کاربران بتوانند در dApp های توسعه‌یافته با استفاده از BSC با کمترین کارمزد فعالیت‌های مختلف خود را انجام دهند. با وجود اینکه بایننسموفق به حل بسیاری از چالش‌های شبکه اتریوم شده است، هنوز هم شباهت‌های فراوانی میان این دو بلاک‌ چین وجود دارد که یکی از آن‌ها توکن‌های تعریف‌شده در این شبکه‌هاست. توکن BEP20 که از ERC-20 مشتق شده، درواقع اصلی‌ترین توکنی است که در شبکه بایننس اسمارت‌چین باید با آن آشنا شوید؛ به همین دلیل در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که استاندارد BEP20 چیست و توکن‌نویسی در شبکه بایننس اسمارت‌چین چگونه است؟

استاندارد BEP20 چیست؟

توکن‌های Fungible یا قابل تعویض توکن‌هایی هستند که تقریباً در همه شبکه‌های بلاک‌چین وجود دارند. وجود این توکن‌ها سبب می‌شود توسعه‌دهندگان بتوانند به ایجاد ارزهای دیجیتال بپردازند. ارزهایی که توکن‌های قابل تعویض ایجاد می‌کنند، می‌توان برای انجام معامله در اپلیکیشن‌ها و بازی‌های غیرمتمرکز استفاده کرد و حتی در صرافی‌ها به خرید و فروش آن‌ها پرداخت. هریک از توکن‌ها در شبکه‌های بلاک‌چین از برخی استانداردها برخوردارند که توسعه‌دهندگان در زمان توسعه قراردادهای هوشمند باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند تا بتوانند به‌صورت صحیح به ایجاد توکن‌ها بپردازند.

توسعه‌دهندگان به‌جای اینکه دوباره چرخ را اختراع کنند و استاندارد جدیدی را به وجود بیاورند، از استانداردی استفاده می‌کنند که در شبکه‌های بلاک‌چین تعریف شده است.

در پاسخ به اینکه استاندارد BEP20 چیست، باید گفت BEP20 درواقع استانداردی برای ایجاد توکن‌های Fungible یا تعویض‌پذیر است که در شبکه بایننس اسمارت‌چین تعریف شده است. توسعه‌دهندگان در قراردادهای هوشمند باید برای ایجاد توکن‌های خود از استاندارد BEP20 استفاده کنند. اگرچه در قراردادهای هوشمند کاربران می‌توانند توکن‌های خود را با استفاده از مشخصه‌ها و متدهای مختلف تعریف کنند، استفاده از استاندارد BEP20 سبب می‌شود توکن‌های تعریف‌شده در سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مختلف پشتیبانی شوند. اگر می‌خواهید بدانید کاربرد استاندارد BEP20 چیست، باید گفت بسیاری از والت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و صرافی‌ها تنها از توکن‌هایی پشتیبانی می‌کنند که با استاندارد BEP20 توسعه داده شده باشند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  تفاوت BEP2 و BEP20

  به‌طورکلی استاندارد BEP2 برخلاف BEP20 ، استانداردی است که در شبکه بایننس‌چین استفاده می‌شود. درواقع توسعه‌دهندگان به‌جای استفاده از BEP20 باید از BEP2 در شبکه بایننس‌چین استفاده کنند؛ درحالی‌که در شبکه بایننس اسمارت‌چین باید حتماً از BEP20 استفاده کرد. درباره تفاوت شبکه‌های بایننس‌چین و بایننس اسمارت باید بدانید که شبکه بایننس اسمارت‌چین در بسیاری از زمینه‌ها مشابه شبکه بایننس‌چین است؛ با این تفاوت که در بایننس اسمارت‌چین امکان توسعه قراردادهای هوشمند وجود دارد، اما در شبکه بایننس‌چین این امکان وجود ندارد. در واقع، می‌توان گفت BEP20 نسخه جدیدتر از استاندارد BEP2 است که بایننس آن را به وجود آورده است تا کاربران بتوانند با استفاده از آن به ایجاد قراردادهای هوشمند بپردازند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را خلق کنند.

  مزایای توکن‌های BEP20

  دانستن اینکه مزایای توکن‌های BEP20 چیست، سبب می‌شود تا توسعه‌دهندگان و کاربران بتوانند دیدگاه بهتری به این استاندارد پیدا کنند. توکن‌های BEP20 از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند و می‌توان آن‌ها را در بسیاری از اپلیکیشن‌ها استفاده کرد. با توجه به اینکه توکن‌های BEP20  مانند توکن‌های ERC20 از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند، در بسیاری از پلتفرم‌ها پشتیبانی می‌شوند؛ به‌طوری‌که به‌کمک آن‌ها می‌توان به برقراری ارتباط با بسیاری از قراردادهای هوشمند توسعه داده شده توسط توسعه‌دهندگان دیگر پرداخت.

  توکن های BEP20 ، تعویض‌پذیر هستند و همین سبب می‌شود همه توکن‌هایی که ارائه می‌شوند، ارزش یکسانی داشته باشند؛ بنابراین، کاربران با داشتن هرکدام از توکن‌های BEP20 می‌توانند به معامله در اپلیکیشن‌ها بپردازند.

  با توجه به اینکه توکن‌های BEP20 در شبکه بایننس اسمارت‌چین توسعه ‌داده می‌شوند، باید ویژگی‌های این شبکه را هم به مواردی که به آن اشاره کردیم، اضافه کرد. انتقال توکن‌های BEP20 بسیار ارزان‌تر از توکن‌های ERC20 است؛ زیرا در شبکه BSC این امکان به وجود آمده است تا کاربران بتوانند با کمترین هزینه ممکن به انتقال توکن‌های خود بپردازند علاوه بر این سرعت انتقال توکن BEP20 در شبکه بایننس اسمارت‌چین بسیار بالاست و می‌توان تا ده‌ها برابر سریع‌تر از توکن ERC20 به انتقال آن پرداخت.

  معایب توکن‌های BEP20

  در رابطه با اینکه معایب استاندارد BEP20 چیست، باید بدانید این استاندارد به‌خودی‌خود معایب خاصی نخواهد داشت و تنها یک پروتکل است که توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از آن از برخی مزایا برخوردار شوند، اما به‌طورکلی توکن‌های BEP20 مانند توکن‌های ERC20 ممکن است توسط کلاه‌برداران عرضه شوند؛ بنابراین، تا زمانی که اعتبار آن‌ها تأیید نشود، باید از خرید این توکن‌ها خودداری کرد.

  سوالات متداول

  • آیا امکان تبدیل توکن BEP20 به BEP2 وجود دارد؟

  همه کاربران می‌توانند توکن‌های BEP20 را با استفاده از والت‌ها به BEP2 تبدیل کنند.

  • استاندارد BEP20 بهتر است یا BEP2؟

  BEP20 و BEP2 استانداردهایی هستند که در بلاک‌چین ‌های متفاوت بایننس استفاده می‌شوند؛ بنابراین قابل مقایسه نیستند.

  • تفاوت ERC-20 و BEP20 چیست؟

  ERC20 استاندارد تعریف‌شده در بلاک‌چین اتریوم و BEP20 استاندارد تعریف‌شده در بلاک‌چین بایننس اسمارت‌چین است.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر