ارز دیجیتال API3 چیست؟ معرفی و بررسی آینده پروژه API3

تاریخ انتشار: 27 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال API3 چیست؟ معرفی و بررسی آینده پروژه API۳

در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال بسیار جدید و متنوعی موفق به کسب محبوبیت در بین جامعه کریپتو شده‌اند. البته هیچ محبوبیتی بی دلیل نیست. به همین خاطر است که باید در مورد اهداف و شیوه عملکرد پروژه‌های موردنظر خود تحقیق کنیم تا ببینیم که چه چیز سبب موفقیت و شهرت آن‌ها شده است. یکی از پروژه‌هایی که به احتمال زیاد شما نیز نام آن را شنیده‌اید، پروژه ارز دیجیتال API3 است. در ادامه قصد داریم به بررسی این ارز دیجیتال و پلتفرم ارائه دهنده‌ی آن از جهات گوناگون بپردازیم و در نهایت ببینیم که آیا این پروژه برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا خیر؛ اگر این موضوع برای شما نیز کنجکاوی ایجاد کرده، می‌توانید با ما همراه شوید.

ارز دیجیتال API3 چیست؟

قبل از بررسی «API3» بهتر است مفهوم خود واژه «API» را درک کنیم. در واقع، «API» مخفف عبارت «Application Programing Interface» به‌معنای «رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار» است.

«API»ها انتقال داده بین محصولات نرم‌افزاری مانند اپلیکیشن‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند. ارتباط وبسایت‌ها و نرم‌افزارها از طریق این رابط صورت می‌گیرد که یکی از مفاهیم اصلی طراحی و توسعه برنامه‌های کاربردی است. اما با توجه به این که بیشتر «API»هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم، رابط بین برنامه‌های متمرکز هستند، نمی‌توانند در محیط غیرمتمرکز بلاکچین مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین در این شرایط می‌توان از «API» مخصوص بلاکچین یعنی «API3» استفاده کرد. در وصف بیشتر این پلتفرم می‌توان گفت:

 • هنگام ساختن برنامه‌ها، توسعه‌دهندگان اغلب به APIهای موجود برای انتقال مجموعه داده‌ها یا خدمات خاص به یک پروژه جدید متکی هستند. به عنوان مثال، یک برنامه آب و هوا در تلفن شما ممکن است داده‌های اخیر در مورد شرایط آب‌و‌هوای زمان واقعی را از طریق یک API جمع‌آوری کند. APIها بلوک‌های سازنده بسیاری از برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مدرن هستند که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
 • «API3» یک نوع API غیرمتمرکز است. به APIهای غیرمتمرکز نیز «DAPI» گفته می‌شود. بنابراین «API3» نوعی «DAPI» است!
 • «API3» پلتفرمی است که برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین یعنی دی‌اپ‌ها «dApps» را قادر می‌سازد تا از طریق رابط‌های برنامه نویسی‌برنامه «API» به داده‌ها و سرویس‌های خارجی و دنیای داخلی بلاکچین دسترسی داشته باشند.
 • «API»های غیرمتمرکز را می‌توان برای پشتیبانی از هر بلاکچین پل زده و به عنوان یک راه‌حل اوراکل چند لایه و چند پلتفرمی برای ارائه داده به هر اکوسیستم غیرمتمرکز که به آن نیاز دارد به کار گرفت.
 • منظور از اوراکل «Oracle» منابعی خارجی هستند که اطلاعات را از دنیای خارج به دنیای بلاکچین انتقال می‌دهند؛ اوراکل عاملی است که به‌عنوان یک واسطه بین قرارداد هوشمند و یک API عمل می‌کند. درواقع یک برنامه غیرمتمرکز می‌تواند از اوراکل برای فراخوانیAPI استفاده کند!
 • ماموریت «API3» این است که APIهای موجود را با استانداردهای غیرمتمرکز وب 3.0 «Web3» سازگار کرده و البته این کار را بدون فشار بیش از حد به ارائه دهندگان API یا توسعه دهندگان dApp انجام دهد!
 • توکن یا ارز دیجیتال پلتفرم «API3» با همین نام در بازار کریپتو عرضه شده است.
 • البته «API3» یک توکن با استاندارد «ERC-20» است، به این معنی که بر شبکه بلاکچین اتریوم ارائه شده است.
 • «API3» به‌عنوان یک رقیب برای پلتفرم چین لینک «Chainlink» شناخته می‌شود!

با توجه به آن‌چه که در این قسمت گفته شد، تا حدودی می‌دانیم که منظور از پروژه رمزارزی «API3» چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند. در ادامه به بررسی تاریخچه و تیم سازنده این پروژه می‌پردازیم.

تاریخچه و تیم سازنده ارز دیجیتال API3

تاریخچه و تیم سازنده ارز دیجیتال API3

پروژه «API3» در ماه دسامبر سال 2020 راه‌اندازی شد. بنابراین به نسبت سایر پروژه‌های کریپتو، یک پروژه‌ی جدیدتر محسوب می‌شود. «API3» توسط یک تیم سه نفره ایجاد شد که اسامی و سابقه آن‌ها به قرار زیر است:

 • هیکی وانتینن «Heikki Vanttinen»

وانتینن به‌عنوان رهبر اصلی تیم «API3» سابقه بنیان‌گذاری و مدیرعاملی تشکیلاتی تحت عنوان «CLC Group» که یک آزمایشگاه برای توسعه قراردادهای هوشمند است را در کارنامه خود دارد. وی همچنین مدیر ارشد بازاریابی «Zippie» بوده که یک سیستم‌عامل موبایلی برای توسعه بلاکچین است!

 • بوراک بینلیجری «Burak Benligiray»

بینلیجری دیگر بنیان‌گذار پروژه «API3» و محقق سابق شرکت گوگل است. وی همچنین مدیر ارشد تشکیلات «CLC Group» نیز بوده است و در زمینه هوش مصنوعی، اوراکل و … تبحر دارد!

 • ساشا میلیچ «Sasa Milic»

میلیچ سومین بنیان‌گذار «API3» است که در دانشگاه تورنتو علوم کامپیوتر تدریس می‌کند. وی همچنین محقق حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال است که سابقه کار در شرکت‌هایی چون فیسبوک را نیز در کارنامه خود دارد!

می‌بینید که تیم سازنده «API3» را افرادی حرفه‌ای تشکیل می‌دهند که قبلاً در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال فعالیت‌های مفیدی داشته‌اند و حالا در کنار هم روی پروژه‌ی «API3» به توافق رسیده‌اند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  عملکرد ارز دیجیتال «API3» به چه صورت است؟

  برای بررسی ساختار و عملکرد «API3» باید با عملکرد اوراکل‌ها نیز آشنایی داشته باشیم. بنابراین به‌صورت کلی می‌توان در بخش‌های زیر، علمکرد «API3» را توضیح داد:

  • اوراکل‌ها از دو بخش «نود اوراکل» و «قراردادهای هوشمند» تشکیل شده‌اند. نود اوراکل همچون یک اپلیکیشن است که به میزبان یا هاست نیاز دارد. اما قراردادهای هوشمند بدون واسطه اجرا می‌شوند و چگونگی ارسال و دریافت اطلاعات را تعیین می‌کنند.
  • گفتیم که نود اوراکل به میزبان نیاز دارد، حالا اگر یک ارائه‌دهنده «API» نود اوراکل را میزبانی کند، به آن «اوراکل شخص اول» می‌گویند. اما اگر میزبانی نود اوراکل توسط واسطه انجام شود به آن «اوراکل شخص ثالث» می‌گویند. اوراکل‌های شخص اول به دلیل نداشتن واسطه، به‌صرفه‌تر و ایمن‌تر از اوراکل‌های شخص ثالث عمل می‌کنند.
  • «API3» از نودهای اوراکل اول شخص استفاده می‌کند که به‌صورت مستقیم توسط ارا‌ئه‌دهندگان داده اداره می‌شوند. برای دستیابی به این منظور، «API3» از یک تکنولوژی به نام ایرنود «Airnode» بهره می‌گیرد. ایرنود یک نود اوراکل متن‌باز و بدون سرور است. عملکرد ایرنود را می‌توان مثل یک دروازه در نظر گرفت. ارا‌ئه‌دهندگان داده می‌توانند ایرنود را به‌صورت آسان و همچنین بدون نیاز به راه‌اندازی و تنظیم مداوم، مستقر کرده و از آن استفاده کنند!
  • ایرنود به برنامه‌نویس‌ها و توسعه دهندگان امکان نوشتن قراردادهای هوشمند قابل تعامل با APIهای ارائه‌دهندگان داده را می‌دهد
  • ایرنود از ارائه‌دهندگان API نمی‌خواهد که ارز دیجیتال را به‌عنوان نوعی پرداخت بپذیرند؛ بلکه از قیمت‌های درخواستی استفاده می‌کند، بنابراین ارائه‌دهندگان API اوراکل مجبور به پرداخت هزینه میزبانی در زمانی‌که API آن‌ها استفاده نمی‌شود، نیستند!

  اکوسیستم کامل و تعاملات در API3. تصویر از طریق وایت پیپر API3.

  به عبارت بهتر، در حالی‌که بیشتر پروژه‌های اوراکل دارای گره‌های اوراکل شخص ثالث هستند که توسط یک واسطه میزبانی می‌شوند، «API3» از گره‌های اوراکل شخص اول استفاده می‌کند که به‌صورت مستقیم توسط ارائه‌دهندگان داده اداره می‌شوند. برای رسیدن به این هدف، «API3» از فناوری ایرنود استفاده می‌کند که به ارائه‌دهندگان API اجازه می‌دهد APIهای خود را به dAPI تبدیل کنند. این موارد بخشی از عملکرد اصلی سیستم «API3» را نشان می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جزئيات عملکرد «API3» می‌توان به وبسایت رسمی «API3» مراجعه کرد.

  کاربردهای ارز دیجیتال API3

  همانطور که قبلاً هم اشاره شد، ارز دیجیتال اختصاصی پلتفرم «API3» با همین نام در بازار کریپتو عرضه شده است و هم‌اینک (فوریه 2023) در رتبه 237 این بازار جای دارد. تعداد کل توکن‌های «API3» برابر با صد میلیون «100.000.000» واحد است که از این تعداد تا زمان نگارش این مقاله حدود 72 میلیون «72.000.000» میلیون واحد آن در گردش قرار دارد. از جمله کاربردهای این توکن می‌توان چنین مواردی را نام برد:

  Airnode طوری طراحی شده است که یک‌بار توسط ارائه دهنده API اجرا شود، سپس نیازی به تعمیر و نگهداری بیشتر نداشته باشد. تصویر از وایت‌پیپر API3

  Airnode طوری طراحی شده است که یک‌بار توسط ارائه دهنده API اجرا شود، سپس نیازی به تعمیر و نگهداری بیشتر نداشته باشد. تصویر از وایت‌پیپر API3

  • پرداخت هزینه‌های استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز
  • فراهم کردن امکان دسترسی به ایرنودها
  • دارندگان توکن «API3» می‌توانند در فرآیندهای حاکمیتی این پلتفرم نقش داشته باشند
  • قابلیت سهام‌گذاری یا استیکینگ «Staking» و ارائه پاداش به استیک کنندگان

  دارندگان توکن «API3» قادر هستند تا با استیک کردن دارایی خود، بخشی از درآمد dAPIها را دریافت کنند؛ البته پروژه «API3» علاوه بر پرداخت پاداش‌های استیکینگ، به کاربرانی که توکن‌های خود را در قراردادهای بیمه استیک کنند هم پاداش‌های تورمی «Inflation Rewards» خواهد داد!

  خرید ارز دیجیتال API3 از صرافی‌ها

  خوشبختانه ارز دیجیتال API3 در مشهورترین صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی جهان لیست شده است. بنابراین برای خرید این ارز می‌توان به صرافی‌های برتر زیر مراجعه کرد:

  اگرچه معامله و خرید ارز دیجیتال در پلتفرم‌های جهانی برای افراد با امکانات و امتیازهای بیشتری همراه است. اما کاربران ایرانی برای فعالیت در صرافی‌های خارجی به دلیل موضوع تحریم‌ها با چالش روبه‌رو هستند. همین‌طور امکان واریز مستقیم ریالی در این پلتفرم‌ها وجود ندارد و باید ابتدا ارزهای دیجیتال پایه از صرافی‌های داخلی خریداری شده و سپس برای خرید ارز دیجیتال API3 به صرافی‌های نامبره انتقال داده شود!

  کیف‌پول‌های ارز دیجیتال API3

  با توجه به اعتبار ارز دیجیتال API3، این توکن را می‌توان در کیف‌پول‌های اصلی و مشهور از دیجیتال نگهداری کرد. از جمله این کیف‌پول‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کیف‌پول سخت‌افزاری لجر «Ledger»
  • کیف‌پول سخت‌افزاری ترزور «Trezor»
  • کیف‌پول تراست والت «Trust Wallet»
  • کیف‌‌پول متامسک «MetaMask»

  پس از خرید ارز دیجیتال API3 از صرافی می‌توان آن را به یکی از کیف‌پول‌های فوق منتقل کرد. البته اگر شما قصد فروش سریع این ارز را داشته باشید، نیازی به انتقال آن به کیف‌پول نیست.

  آینده ارز دیجیتال API3

  چین‌لینک «Chainlink» یکی از پروژه‌های مشهور کرپیتو محسوب می‌شود، با این حال «API3» به‌عنوان رقیب آن مطرح شده و برخی از فعالیت حوزه کریپتو معتقدند که «api3» می‌تواند در بسیاری جهان از چین‌لینک بهتر عمل کند. با این اوصاف می‌توان آینده روشنی را برای این پروژه متصور شد. بنابراین سرمایه‌گذاری روی آن مانند هر ارز دیجیتال آینده‌دار دیگر، معقول به نظر می‌رسد. اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، هرچقدر هم که با اطمینان صورت بگیر، اما همچنان با ریسک همراه است.

  بنابراین، باید ضمن بررسی قابلیت‌های ارز دیجیتال API3، به بررسی نمودار قیمت و تحلیل تکنیکال آن پرداخت، تا بهترین موقعیت برای خرید این ارز دیجیتال مشخص شود! برای بررسی بیشتر هم می‌توانید به وب‌سایت رسمی این پروژه مراجعه کنید.

  شرکای پروژه API3

  شرکای پروژه API3

  گفتار پایانی!

  برخی از پروژه‌های کریپتو برای سرگرمی ایجاد می‌شوند و هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند، اما برخی دیگر از پروژه‌ها هدف مشخص و مهمی را دنبال می‌کنند. پروژه «API3» در دسته دوم قرار می‌گیرد، یعنی هدف معین و کاربردی را دنبال می‌کند که هم در حال حاضر و در آینده می‌تواند برای بهبود فعالیت‌ها در شبکه‌های غیرمتمرکز همچون بلاکچین مؤثر واقع شود. بنابراین می‌توان بخش کوچکی از سرمایه خود را نیز به خرید این ارز دیجیتال اختصاص داده و آن را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کرد. نظر شما در مورد ارز دیجیتال API3 چیست؟ آیا شما روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید؟!

  نظرات خود را با سایر کاربران بیت پین به اشتراک بگذارد تا به نتایج بهتر و جامع‌تری نسبت به ارز دیجیتال API3 دست پیدا کنیم.

  سؤالات متداول

  • پلتفرم API3 چیست؟

  «API3» یک نوع «API» یا رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن است که مخصوص شبکه‌های غیرمتمرکز همچون بلاکچین طراحی شده است و می‌تواند به انتقال اطلاعات بین اپلیکیشن‌ها (Dapps)، قراردادهای هوشمند و شبکه‌های بلاکچین کمک کند.

  • ارز دیجیتال API3 چیست؟

  «API3» ارز دیجیتال اختصاصی سیستم «API3» است که تخت استاندارد «ERC-20» شبکه اتریوم عرضه شده و یک توکن اتریومی محسوب می‌شود.

  • چرا ارز دیجیتال API3 برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  با توجه به کاربردی بودن «API3» در شبکه‌های بلاکچینی و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، می‌توان به‌عنوان یک پروژه کارآمد روی آن سرمایه‌گذاری کرد. اما این سرمایه‌گذاری نیز مانند سایر سرمایه‌گذاری‌های رمزارزی دیگر با ریسک همراه است!

  • ارز دیجیتال API3 رقیب کدام پروژه رمزارزی دیگر است؟

  پروژه «API3» به‌عنوان رقیب پروژه چین‌لینک «Chainlink» که در زمینه اوراکل فعالیت دارد، مطرح است.

  • چطور می‌توان ارز دیجیتال API3 را به‌صورت آسان خریداری کرد؟

  برای خرید آسان ارز دیجیتال API3 با واریز مستقیم ریالی می‌توان از طریق صرافی بیت پین اقدام کرد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها 6 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. درسا
   درسا | 14 فروردین 1402

   😁عالی خیلی خوب

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 15 فروردین 1402

    سلام درسا عزیز
    ممنونیم از نظر شما

  2. محمد
   محمد | 1 اسفند 1401

   سلام ممنون میشم اگه روش ثبت‌نام رابرای من ارسال کنید

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 2 اسفند 1401

    سلام محمد عزیز
    بسیار خوشحالیم که قرار به جمع بیت پینی‌ها اضافه بشین.
    مراحل ثبت نام و احراز هویت در بیت پین در ویدیویی که لینکش رو براتون در ادامه قرار دادیم، توضیح داده شده:
    https://www.aparat.com/v/dCVwo
    پس از تماشای ویدیو آموزشی فوق، میتونین از طریق لینک زیر مراحل ثبت نام و احراز هویت خودتون رو انجام بدین.
    https://bitpin.ir/signin/

    به امید معاملات پرسود و تجربه‌های خوب شما در بیت پین.

  3. مسعود
   مسعود | 1 اسفند 1401

   سلام برای برداشت وجه مشکل دارم همش کد تایید نادرست خطا میدهد در حالیکه من کد را درست وارد کردم

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 3 اسفند 1401

    سلام مسعود عزیز
    برای مشکلات پلتفرم اصلی بیت پین لطفا با پشتیبانی آنلاین سایت در ارتباط باشید
    موفق باشید