آلت لیر (AltLayer)؛ راه‌حل مقیاس‌پذیر قدرتمند برای بلاک چین‌های حساس به تأخیر

تاریخ: 10 بهمن 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال آلت لیر

آلت لیر یک ارز دیجیتال پیشرفته است که ترکیبی منحصربه‌فرد از امنیت، مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز را ارائه می‌دهد.

مقیاس‌پذیری یکی از چالش‌های اساسی فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌ها به طور سنتی ظرفیت پردازش محدودی دارند که می‌تواند منجر به تأخیر در معاملات، افزایش هزینه‌ها و سایر مشکلات شود. اینجاست که Rollupها به عنوان یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دو برای بلاک چین‌ها وارد عمل می‌شوند.

Rollupها معاملات را خارج از زنجیره اصلی پردازش می‌کنند و سپس نتایج را به زنجیره اصلی ارسال می‌کنند. این امر می‌تواند مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بلاک چین‌ها را بدون از دست دادن امنیت یا شفافیت افزایش دهد. پروژه AltLayer نیز بر اساس همین رول‌آپ‌ها ساخته شده است.

با ما همراه باشید تا به شما توضیح دهیم که کوین آلت لیر چیست و چگونه کار می‌کند.

رمزارز آلت لیر چیست؟ معرفی توکن ALT

AltLayer پروتکل غیرمتمرکز نوآورانه‌ای است که در زمینه رول‌آپ‌ها تخصص داشته و مقیاس‌پذیری و امنیت بلاک چین را متحول می‌کند. این پروژه مجموعه‌های Restaked را معرفی می‌کند؛ مفهومی منحصربه‌فرد که فریم‌ورک‌های رول‌آپ موجود مانند OP Stack، Arbitrum Orbit و ZKStack را بهبود می‌بخشد. این مجموعه‌ها با مکانیسم بازسازی EigenLayer تقویت شده و امنیت، تمرکززدایی، قابلیت همکاری و نهایی‌سازی سریع ارز دیجیتال را افزایش می‌دهند.

نگاهی کوتاه اکوسیستم پروژه آلت لیر

محصول اصلی آلت لیر، Restaked Rollup، سرویسی است که یک لایه رول‌آپ را برای رول‌آپ‌های مختلف فراهم کرده و به افزایش قابلیت‌های پردازش تراکنش و تمرکززدایی در یک پروژه کمک می‌کند. لایه Restaked از خدمات معتبر تأیید شده فعال (AVS) استفاده می‌کند که اعتبارسنجی و احراز هویت لایه‌های خاصی مانند Sidechain و Data Availability Layer را انجام می‌دهند.

در حال حاضر، AVSهای رول‌آپ Restaked  شامل موارد زیر است:

اکوسیستم آلت لیر

VITAL

VITAL به عنوان یک AVS بین رول‌آپ و لایه ۱ قرار دارد و تراکنش‌ها و وضعیت را از رول‌آپ تأیید می‌کند تا از ایمنی شبکه اطمینان حاصل کند. سپس این اطلاعات را برای اجرای تراکنش به لایه ۱ منتقل کرده و از این طریق امنیت و تمرکززدایی Rollupها را افزایش می‌دهد. در صورت شناسایی تخلفات از رول‌آپ، VITAL می‌تواند اثبات تقلب را انجام دهد و آن را به لایه ۱ ارسال کند. اثبات تقلب به هر کسی اجازه می‌دهد تا در صورت بروز تقلب، شواهدی را برای اثبات فعالیت یا مدارک جعلی به لایه ۱ ارسال کند.

MACH

MACH یک AVS است که برای تسریع سرعت تراکنش برای رول‌آپ به سه روش طراحی شده است:

 • بدبینانه: هر تراکنش Rollup نامعتبر در نظر گرفته سده و باید دوباره تأیید شود. این کار امنیت شبکه را افزایش می‌دهد.
 • خوشبینانه: رول‌آپ خوشبینانه، وضعیت بلوک را از طریق چالش‌هایی به MACH ارائه می‌دهد تا کذب بودن وضعیت را ثابت کند.
 • اثبات اعتبار: اعتبار تراکنش‌های انجام شده توسط Rollup را تأیید و از تمرکززدایی شبکه MACH برای دقت و ایمنی سیستم استفاده می‌کند.

SQUAD

SQUAD از دیگر AVSهای رول‌آپ Restaked است که به غیرمتمرکز کردن ترتیب‌دهنده‌ها کمک می‌کند. ترتیب‌دهنده‌ها معمولاً در لایه ۲ یا رول‌آپ‌ها برای تأیید و سازماندهی تراکنش‌ها و جمع‌آوری هزینه‌های تراکنش برای تأیید استفاده می‌شوند. آلت لیر،  SQUAD را روی Rollupها اعمال می‌کند تا عدم تمرکز ترتیب‌دهنده را افزایش داده و مسائلی مانند حداکثر مقدار قابل‌استخراج (MEV) یا وابستگی عملکرد به یک ترتیب‌دهنده را به حداقل برساند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  چرا ارز دیجیتال آلت لیر؟

  توسعه‌دهندگان پروژه آلت لیر می‌گویند: «ما به دنیایی از هزاران rollup اعتقاد داریم». آن‌ها معتقدند برخی از رول‌آپ‌ها مانند Arbitrum One، Optimism Mainnet، ZKSync برای استفاده همه‌منظوره طراحی شده‌اند. در حالی که برخی دیگر برای کاربردهای application-specific با استفاده از فناوری‌های ناهمگن و ماژولار ساخته شده‌اند. به‌عنوان‌مثال، یک مجموعه می‌تواند با استفاده از Arbitrum Orbit ساخته شده و از Arbitrum One به عنوان DA و لایه تسویه استفاده کند. در حالی که دیگری می‌تواند از ZK Stack و Celestia به عنوان لایه DA و اتریوم به عنوان لایه تسویه ساخته شود.

  در این دنیای ناهمگن، نیاز به یک پروتکل جهانی و خنثی وجود دارد که این مجموعه‌ها بتوانند برای نیازهای ضروری مختلف از آن استفاده کنند. این نیازها بسیار گسترده هستند، اما مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

  • تأیید غیرمتمرکز برای برداشت‌های فوری و برقراری امنیت
  • نهایی‌شدن سریع‌تر و قابلیت همکاری متقابل
  • توالی‌سازی انعطاف‌پذیر و غیرمتمرکز

  در واقع، این نیازها در دنیای متمرکز به خوبی برطرف نمی‌شوند. از همین رو، ارز دیجیتال آلت لیر سعی در حل آن‌ها دارد. بیایید با هم این مشکلات را بررسی کرده و ببینیم که AltLayer چگونه به حل آن‌ها کمک می‌کند.

  تأیید غیرمتمرکز برای برداشت‌های فوری و برقراری امنیت

  اکثر رول‌آپ‌های خوش‌بینانه تحت این فرض ایمن هستند که حداقل یک طرف صادق وجود دارد که بررسی کند آیا وضعیت ثبت شده توسط اپراتورهای رول‌آپ در اتریوم واقعاً با تابع انتقال وضعیت بر روی مجموعه‌ای از تراکنش‌ها و وضعیت تأیید شده قبلی مطابقت دارد یا نه.

  با این حال، بسیاری از رول‌آپ‌های خاص برنامه ممکن است اکوسیستم بالغ و محبوبی به اندازه اکوسیستم‌های رول‌آپ‌های عمومی نداشته باشند. در نتیجه ممکن است تعداد شرکت‌کنندگان با انگیزه برای تأیید شبکه بسیار کم باشد.

  علاوه‌بر‌این، دسته جدید دیگری هم وجود دارد که از یک الگوی خوش‌بینانه در قراردادهای هوشمند اتریوم لایه ۱ استفاده می‌کند؛ جایی که شخص می‌تواند خروجی محاسبات را ثبت کرده و اثبات تقلب روی آن انجام شود. بنابراین، داشتن یک شبکه غیرمتمرکز از تأییدکننده‌ها که می‌تواند وضعیت یک مجموعه را شناسایی و به چالش بکشد، بسیار مهم می‌شود.

  راستی‌آزمایی نه‌تنها برای امنیت یک سیستم رول‌آپ حیاتی است، بلکه برای اطمینان از قابلیت همکاری هم مهم است. در واقع، زیربنای هر پیام بین دامنه‌ای به تأیید وضعیت یک سیستم نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که می‌توان اقدام بعدی را در سیستم مستقل دیگری انجام داد.

  از همین رو، رول‌آپ‌ها به یک مکانیزم تأیید غیرمتمرکز نیاز دارند که بتواند صحت تراکنش‌ها را به طور مستقل از لایه پایه (Layer 1) تأیید کند. این امر به جلوگیری از کلاهبرداری و اطمینان از امنیت شبکه Rollup کمک می‌کند.

  نهایی کردن سریع تراکنش و قابلیت همکاری متقابل

  اتریوم غیرمتمرکزترین شبکه بلاک چین با تقریباً ۱ میلیون اعتبارسنج است. از طرفی، این شبکه دارای بیشترین نقدینگی است؛ بنابراین جای تعجب نیست که اتریوم، لایه تسویه‌حساب منتخب برای اکثر رول‌آپ‌های امروزی است. بااین‌حال، اتریوم سریع‌ترین شبکه برای نهایی‌سازی و تسویه تراکنش‌ها نیست، زیرا نهایی‌شدن یک تراکنش حدود 12 دقیقه طول می‌کشد.

  نهایی سازی تراکنش توسط اتریوم

  با توجه به زمان لازم برای نهایی‌شدن یک تراکنش، رول‌آپ‌های خاص برنامه‌ای که برای ارائه برنامه‌های حساس به تأخیر مانند برنامه‌های بازی و گیمینگ و برنامه‌های اجتماعی طراحی شده‌اند، اغلب به قولی که ترتیب‌دهنده می‌دهد، تکیه می‌کنند که می‌گویند در آینده، معاملات را روی زنجیره قرار خواهند داد.

  این قول ترتیب‌دهنده‌ها، در سناریوهایی که ترتیب‌دهنده رول‌آپ توسط یک طرف مورد اعتماد اداره می‌شود، قابل قبول است، در غیر این صورت وعدهٔ ترتیب‌دهنده ارزش زیادی ندارد. علاوه‌برآن، از آنجایی که این ترتیب‌دهنده‌های متمرکز هیچ سهم اقتصادی ندارند، ضمانت نهایی ارائه شده توسط آن‌ها هیچ پشتوانه اقتصادی ندارد.

  از طرفی، زمانی که تضمین‌های نهایی ارائه شده توسط ترتیب‌دهنده ارزشی نداشته باشند، رسیدی که توسط ترتیب‌دهنده ایجاد می‌شود، برای قابلیت همکاری کافی نیست. به‌عنوان‌مثال، در پیام cross-rollup که حاوی سوزاندن توکن در مجموعه A و مینت آن در مجموعه B است، مجموعه B باید ضمانت‌های ارزشمندی مبنی بر اینکه ترتیب‌دهنده مجموعه A واقعاً تعداد معینی از توکن‌ها را در مجموعه A سوزانده است، ارائه دهد.

  بنابراین، رول‌آپ‌ها باید قادر باشند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و معاملات را بین خود انتقال دهند؛ کاری که پروژه آلت لیر سعی در انجام آن دارد. این امر به کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت معاملات کمک می‌کند.

  توالی‌سازی انعطاف‌پذیر و غیرمتمرکز

  امروزه اکثر رول‌آپ‌ها با ترتیب‌دهنده‌های متمرکزی که توسط نهادی که پروتکل را توسعه داده است، کار می‌کنند. هرچند داشتن یک ترتیب‌دهنده منفرد ایده‌آل نیست، داشتن ترتیب‌دهنده‌ای متمرکز تا حدودی برای یک رول‌آپ با هدف عمومی تثبیت‌شده قابل قبول است؛ زیرا اعتمادی به نهادی که ترتیب‌دهنده را اجرا می‌کند، وجود دارد. با‌این‌حال، این احساس اعتماد را نمی‌توان به رول‌آپ‌های برنامه‌های خاص که به طور بالقوه توسط توسعه‌دهندگان ناشناس و بدون سابقه درخشان اداره می‌شوند، داشت. اینجاست که ایده توالی‌سازی غیرمتمرکز مطرح می‌شود.

  یکی دیگر از مسائل مربوط به توالی‌سازی متمرکز، مربوط به ارائه‌دهندگان RaaS است. اگرچه ارائه‌دهندگان RaaS خدمات بسیار مفیدی را ارائه می‌دهند و می‌توانند به صرفه‌جویی در منابع مالی و نیروی انسانی قابل توجه برای تیم‌هایی که قصد راه‌اندازی یک رول‌آپ را دارند، کمک کنند. بااین‌حال، مدل کسب‌وکار آن‌ها به شدت بر وجود توالی و اجرا متمرکز است. اکثر ارائه‌دهندگان RaaS بخشی از درآمد توالی را دریافت کرده و به دنبال آن تشویق می‌شوند تا مشتریان خود را تا جای ممکن، قفل کنند. قفل کردن فروشنده پلتفرم را با خطراتی مواجه می‌کند؛ برای مثال، ممکن است یک ارائه‌دهنده محبوب RaaS به طور یک‌جانبه تصمیم بگیرد که مدل هزینه را دیکته کرده یا MEV دلخواه را برای به حداکثر رساندن سود خود استخراج کند.

  علاوه‌براین، مدل «ترتیب‌دهنده/مجری متمرکز» که اکثر ارائه‌دهندگان RaaS امروزی بر اساس آن فعالیت می‌کنند، ایده‌آل نیست؛ زیرا این مدل محیط بسته‌ای را ارائه می‌دهد که در اصل برخلاف اخلاق باز بودن، شفافیت و غیرمتمرکزی وب ۳ است.

  Rollupها باید قادر باشند ترتیب تراکنش‌ها را به طور خودکار و غیرمتمرکز تعیین کنند؛ کاری که AltLayer قصد انجام آن را دارد. این امر به جلوگیری از تقلب و اطمینان از کارایی شبکه رول‌آپ کمک می‌کند.

  Rollup-as-a-Service (RaaS) چیست؟

  Rollup-as-a-Service (به‌اختصار RaaS) محصولی برای راه‌اندازی رول‌آپ‌های جدید متناسب با برنامه است. این سرویس مشابه محصول software-as-a-service است و در آن کاربر به نگهداری یا میزبانی بخشی از خدمات نیازی ندارد. به همین خاطر، از پیچیدگی‌های مدیریت نرم‌افزار و سخت‌افزار رها می‌شود.

  در حالی که با محصول Rollup-as-a-Service، توسعه‌دهندگان SDKها یا داشبوردهایی را دریافت می‌کنند تا به کمک آن‌ها رول‌آپ‌های application-specific را راه‌اندازی کنند. توسعه‌دهندگان نباید نگران پیدا کردن گره‌ها برای عملیات رول‌آپ یا ساخت و نگهداری کد باشند. ازاین‌رو، محصول RaaS این نگرانی‌ها را حذف می‌کند.

  آشنایی با تیم توسعه‌دهنده و شرکای تجاری آلت لیر

  پروژه ارز دیجیتال آلت لیر توسط ۶ متخصص و تأثیرگذار در حوزه کریپتو ایجاد شده است که عبارت‌اند از بالاجی سرینیواسان (Balaji Srinivasan)، شان نویل (Sean Neville)، گاوین وود (Gavin Wood)، رایان سلکیس (Ryan Selkis)، کین وارویک (Kain Warwick) و جردن ممتازی (Jordan Momtazi).

  تیم توسعه AltLayer و شرکا

  همچنین AltLayer توسط شرکای تجاری خود از جمله  Polychain Capital، breyercapital، jump و dao5 پشتیبانی می‌شود.

  نقل‌قول چهره‌های سرشناس کریپتو در مورد پروژه آلت لیر

  جدای از این‌که پروژه آلت لیر توسط شرکا و تیم توسعه‌دهنده معروفی شروع به کار کرده است، افراد سرشناس و شناخته‌شده دیگری نیز پروژه آلت لیر را ارزشمند می‌دانند.

  سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal)، هم‌بنیانگذار پالیگان، در رابطه با ارز دیجیتال آلت لیر می‌گوید:

  این فوق‌العاده است که متخصصان زیرساختی و ماژولار مانند متخصصان AltLayer به برنامه ارائه‌دهنده اجرایی ما بپیوندند. با افزایش تقاضا برای اپلیکیشن‌های قابل‌تنظیم، ادغام آن‌ها با CDK معقول و لازم است. ما در کنار آلت لیر راحتی را برای سازندگانی که چشم‌اندازهای بلندپروازانه محصولشان را می‌توان به لطف حاکمیت، مقیاس‌پذیری، امنیت و انعطاف‌پذیری ارائه شده توسط محصولاتی مانند لایه فلش محقق کرد، به ارمغان می‌آوریم.

  آنوجا خاتری، سرپرست تیم رشد آربیتروم نیز در رابطه با آلت لیر این گونه می‌گوید:

  Arbitrum Orbit با همکاری آلت لیر، گام مهم دیگری برای خلاقیت بیشتر و در عین حال به‌حداقل‌رساندن فرآیندهای خسته‌کننده توسعه برنامه برداشته است.

  ارز ALT روی چه شبکه‌ای (هایی) فعال است؟

  ارز ALT روی شبکه اتریوم فعال است. این ارز یک توکن ERC-20 است و می‌تواند در کیف پول‌های سازگار با ERC-20 ذخیره شود.

  AltLayer همچنین در حال توسعه یک شبکه رول‌آپ مبتنی بر Cosmos است که EigenLayer نام دارد. این شبکه هنوز در حال توسعه است و هنوز مشخص نیست که ارز ALT روی این شبکه نیز فعال خواهد بود یا خیر؛ بنابراین، در حال حاضر، ارز ALT تنها روی شبکه اتریوم فعال است.

  مشخصات ارز آلت لیر
  نام آلت لیر (AltLayer)
  نماد ALT
  نوع توکن حاکمیتی
  بلاک چین اتریوم
  عرضه کل 10,000,000,000
  سایت پروژه https://altlayer.io/

  کیف پول مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال ALT

  بهترین کیف پول برای ذخیره ارز دیجیتال ALT، کیف پولی است که از توکن ERC-20 پشتیبانی کرده و امنیت بالایی داشته باشد. ۳ نوع کیف پول ارز دیجیتال ALT عبارت‌اند از:

  • کیف پول سخت‌افزاری: کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger Nano S و Trezor از بالاترین سطح امنیت برخوردار بوده و بهترین گزینه برای ذخیره مقادیر زیاد ارز دیجیتال هستند.
  • کیف پول نرم‌افزاری: کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند متامسک و تراست ولت از امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری برخوردار هستند، اما استفاده از آن‌ها بسیار ساده و آسان است.
  • کیف پول تحت وب: کیف پول‌های تحت وب مانند MyEtherWallet و Coinbase Wallet از انواع دیگر کیف پول‌های مناسب توکن آلت لیر هستند.
  • کیف پول حضانتی بیت پین: صرافی بیت پین بهترین صرافی برای خرید ALT است. در صورتی که از این صرافی خرید کنید، می‌توانید رمزارزهای خود را در کیف پول اختصاصی بیت پین نگه دارید. کار با این نوع کیف پول بسیار ساده و قابل‌فهم است.

  پیش‌بینی آینده و روند ارز آلت لیر

  پیش‌بینی قیمت ALT در حال حاضر به دلیل چندین عامل بسیار چالش‌برانگیز است:

  • داده‌های محدود: AltLayer هنوز به طور رسمی در هیچ صرافی راه‌اندازی نشده است، به این معنی که هیچ داده تاریخی قیمت برای تجزیه و تحلیل یا پیش‌بینی‌ها وجود ندارد.
  • مرحله توسعه اولیه: این پروژه هنوز در حال توسعه است و توکنومیک و فناوری آن ممکن است قبل از انتشار رسمی تغییراتی داشته باشد که بر تغییرات قیمت در آینده تأثیر بگذارد.
  • شرایط بازار پویا: بازار ارزهای دیجیتال کاملاً بی‌ثبات است و عوامل خارجی مانند تغییرات نظارتی یا روند کلی بازار می‌توانند به طور قابل توجهی بر قیمت هر توکن از جمله AltLayer تأثیر بگذارند.

  با این حال، با توجه به اطلاعات موجود در مورد پروژه، در اینجا برخی از عوامل بالقوه است که ممکن است بر قیمت آینده AltLayer در ایران و جهان تأثیر مثبتی بگذارد:

  • پذیرش فناوری: اگر فناوری Restaked Rollup آلت لیر در اکوسیستم بلاک چین موردتوجه و پذیرش قرار گیرد، تقاضا و ارزش آن می‌تواند افزایش یابد.
  • تیم و حامیان: حمایت قوی از سوی سرمایه‌گذاران معتبر مانند Polychain Capital و Binance Labs می‌تواند میزان اعتماد و اطمینان پروژه را افزایش داده و بر قیمت ALT تأثیر مثبتی بگذارد.

  با وجود این تأثیرات بالقوه، پیش‌بینی دقیق قیمت آلت لیر به تومان یا هر ارز دیگری ممکن نیست. بنابراین، در مورد آن بااحتیاط عمل کرده و به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال ذاتاً غیرقابل‌پیش‌بینی است.

  گفتار پایانی

  AltLayer پروژه امیدوارکننده‌ای است که می‌تواند مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان بلاک چین‌ها را بدون از دست دادن امنیت یا شفافیت افزایش دهد. ارز دیجیتال ALT نیز می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری جذاب برای سرمایه‌گذاران بلندمدت باشد؛ چرا که ارز ALT پتانسیل تبدیل شدن به یک پروتکل مقیاس‌پذیری پیشرو برای بلاک چین‌ها را دارد. این پروتکل از ویژگی‌های مختلفی برخوردار است که آن را به یک گزینه جذاب برای توسعه‌دهندگان و کاربران بلاک چین تبدیل می‌کند.

  نظر شما درباره ارز دیجیتال آلت لیر چیست؟ آیا پس از تکمیل توسعه می‌تواند به عنوان شبکه‌ای محبوب شناخته شود؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها 6 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد صحرائی
   محمد صحرائی | 13 بهمن 1402

   خیلی تکمیل با جزئیات ممنون و خسته نباشید از آکادمی بیت پین با آرزوی پیشرفت ❤️💙

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 14 بهمن 1402

    سلام محمد عزیز
    ممنون از همراهی شما.

  2. علی
   علی | 13 بهمن 1402

   سلام
   این پروژه در بستر اسمارت چین قرار ندارد

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 14 بهمن 1402

    سلام علی عزیز
    خیر. این توکن در بستر بایننس اسمارت چین مینت نشده.

  3. میثم
   میثم | 12 بهمن 1402

   درود بر شما
   ممنون بابت ارائه اطلاعات فنی و مخصوصا جدید و بروز
   اینکه پروژه های جدید رو بررسی میکنید و قرار میدید بسیار با ارزشه
   یه گزینه واسه لایک مقالات بزارید تا راحتتر تشکر کنیم 🙂
   موفق باشید

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 12 بهمن 1402

    سلام میثم عزیز
    ممنون از توجه و همراهی شما.
    وجود کاربرانی همچون شما، باعث افتخار ماست.