متاورس چه تاثیری بر دنیای آینده ما دارد؟

0 1,297

متاورس آن قدر بزرگ و شاید پیچیده است که بخش‌های زیادی برای کاوش دارد در این مقاله به چند پیش‌بینی در خصوص آینده متاورس و زندگی آینده اشاره می‌کنیم.

تغییر نام فیسبوک به متا برای مردم جهان امری شوکه کننده بود! . پس از سخنرانی که مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) پس از این تغییر نام انجام داد، جهان متوجه شد که فیسبوک به دنبال گسترش واقعیتی قابل لمس در یک دنیای مجازی است. اما این تغییر بزرگ‌تر از چیزی است که فیسبوک نشان می‌دهد. به هر حال متا متولد شد. پتانسیل متاورس این است که ما می‌توانیم جهانی بسازیم که به هر یک از ما اجازه می‌دهد بهترین نسخه خود را ایجاد و ارائه کنیم. زاکربرگ با استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به عنوان بخشی روزانه از تجربیات انسانی ما نشان داد که جهان می‌تواند چگونه باشد. متاورس آن قدر بزرگ و شاید پیچیده است که بخش‌های زیادی برای کاوش دارد اما در این جا به چند پیش‌بینی در خصوص آینده متاورس و زندگی آینده ما در آن بسنده می‌کنیم.

روش‌های جدید و هیجان‌انگیز در متاورس و آینده متاورس

زمانی که مردم یاد می‌گیرند چگونه با استفاده از ابزارهایی در دنیای مجازی فعالیت کنند، ما شاهد روش‌هایی جدید در حوزه‌های مختلف خواهیم بود. اگر برای ایجاد دنیای مجازی خود وقت ندارید می‌توانید دنیای دیگران را کاوش کنید و حتی به طور بالقوه از ساخته‌های آن‌ها به عنوان دنیای خود استفاده کنید. هر شخصی در متاورس شخصیتی خواهد داشت که خود را در آن نشان می‌دهد. به این شخصیت آواتار می‌گویند. ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و نسخه‌ای از خودمان را بسازیم که شاید قبلاً نتوانسته‌ایم آن را آزمایش کنیم.

توانایی امتحان کردن چیزهای مختلف و اینکه چگونه ممکن است این تغییرات به شما کمک کند تا اعتماد بیشتری به متاورس داشته باشید را تصور کنید. هدف از متاورس و آینده متاورس این است که به زندگی واقعی اما مجازی بپردازیم که در کنار هم قرار گرفتن دنیای فیزیکی و مجازی محدودیت‌ها را از بین ببریم. اگر با آواتار طراحی شده سفارشی خود به متاورس اعتماد بیشتری داشته باشید، داشتن اطمینان بیشتر در زندگی واقعی راحت‌تر به یک محصول جانبی تبدیل می‌شود. این دری را برای هر یک از ما باز می‌کند تا خودمان را عمیق‌تر در آن بیان کنیم.

تاثیرات متاورس بر زندگی آینده

marketing_in_metaverse

در این بخش به موارد مهمی اشاره می‌کنیم که آینده متاورس و همچنین زندگی آینده ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ما با متاورس تبدیل به یک فرهنگ کاری پذیرنده‌تر و قابل تحمل‌تر خواهیم شد

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پذیرش فرهنگی در جامعه‌ای بزرگ، تعصب ناخودآگاه است. هر فردی دارای نوعی تعصب ناخودآگاه است که از طریق اعمال وی در محل کار نشان داده می‌شود. ما به عنوان یک جامعه کارهای زیادی برای رسیدگی به این موضوع انجام داده‌ایم و کارهای بیشتری نیز باید انجام دهیم. با این حال در فراجهان انتظار داریم که این تعصبات ناخودآگاه از بین بروند. فرافکنی‌ها در فراجهان بسیار دشوارتر خواهد بود. توانایی تغییر آواتارها، حفظ این سوگیری‌ها را دشوار می‌کند زیرا ما شروع به درک این موضوع می‌کنیم که پوسته بیرونی یا همان ظاهر یک فرد وضعیت کامل وجودی او را منعکس نمی‌کند. ما نمی‌توانیم فراموش کنیم که هنوز یک انسان پشت آواتار وجود دارد. سازندگانی که مهارت‌های ایجاد برخی از محیط‌ها و آواتارهای قوی‌تر را دارند مطمئناً راه را در گسترش تعریف معنا و ظاهر انسان بودن در ماورای جهان رهبری خواهند کرد. اما در نهایت تصور می‌کنیم این هم‌گرایی فناوری و دنیای واقعی، توانایی ما را برای پذیرش یکدیگر به همان صورت که هستیم تسریع می‌بخشد.

در آینده متاورس کار شبیه بازی خواهد بود

متاورس، استعداد خلاقانه‌ای را به روزگار ما می‌بخشد.

روزی را در دفتر تصور کنید که در آن خود را برای ملاقات با یک مهندس عالی رتبه آماده می‌کنید. یا برای ملاقات با رئیس خود به یک شرکت فوق پیشرفته می‌روید. یا حتی برای ملاقات با یک شریک به سرزمین افسانه‌های خیالی منتقل می‌شوید. توانایی انتقال خودمان به دنیای واقعی و خیالی بسیار متفاوت از هم خواهد بود. متاورس، استعداد خلاقانه‌ای را به روزگار ما می‌بخشد. در حالی که کاملاً در محیط مجازی غوطه‌ور هستیم، مکان‌هایی را که قبلاً ندیده‌ایم را تجربه خواهیم کرد. ما فقط به مکان برگزاری جلسه نگاه نمی‌کنیم. اتفاقا طوری زندگی و تجربه خواهیم کرد که گویی واقعاً آن جا هستیم. نیروی خلاق خالصی که در دسترس خواهد بود به همه ما کمک می‌کند تا تخیل خود را گسترش دهیم.

ایجاد محیط کاری مشترک و خداحافظی با اتاق‌های کنفرانس خسته کننده فیزیکی در متاورس

محیط‌های کاری در متاورس معنای کاملاً جدیدی به خود می‌گیرند. هیچ محدودیتی برای محیط‌هایی که می‌توانیم ایجاد کنیم وجود نخواهد داشت. هیچ مانعی نیز بین محیط‌ها وجود نخواهد داشت زیرا می‌توانیم به سادگی بین آن‌ها جابه جا شویم. دنیایی را تصور کنید که در آن شرکت‌ها با هر اندازه‌ای می‌توانند تجربه کارمندی مطلوبی را در یک مکان مجازی ایجاد کنند که تأثیر عمیقی بر شرایط کاری و رضایت کارکنان خواهد داشت.

دعوت به تخیل یکی دیگر از تاثیرات آینده متاورس

مثلا دعوت از یک همکار به خانه، مفهومی دست یافتنی‌تر از قبل خواهد بود. با طراحی محیط می‌توان کاری کرد که فرد تجربه‌ای بیش از حد شخصی داشته باشد.

تجربه ناهماهنگی بین واقعیت و فراجهان

ما باید یاد بگیریم که چگونه در هر دو جهان به طور همزمان حرکت کنیم.

زندگی در دنیایی که در آن بتوانیم هر آنچه را که می‌خواهیم داشته باشیم، مانند یک رویا به نظر ما برسد خیلی زیباست اما با معایبی نیز همراه است. رفتن از یک متاورس که حول یک تجربه واقعی ساخته شده است و سپس بازگشت به واقعیت، جایی که همه چیز کندتر انجام می‌شود ممکن است کمی شوکه کننده باشد. به حدی که می‌تواند منجر به قطع ارتباط مردم از زندگی واقعی خود به نفع دنیایی شود که در متاورس ساخته اند. یا اینکه جهش به عقب و جلو بین این دو تجربه می‌تواند باعث سردرگمی افراد شود. ما باید یاد بگیریم که چگونه در هر دو جهان به طور همزمان حرکت کنیم.

آینده متاورس ممکن است سلامت روان ما را تحت تاثیر قرار دهد

متاورس می‌تواند تأثیر مثبت و منفی بر سلامت روان ما داشته باشد زیرا ما در دو جهان زندگی می‌کنیم. یکی که ما مطابق مشخصات دقیق خود ایجاد کرده‌ایم و دیگری که به خواسته‌های ما با روشی بسیار کندتر پاسخ می‌دهد. باید حواسمان باشد که مانند هر فناوری جدید ارتباط خود را با زندگی واقعی خود خیلی قطع نکنیم تا حرکت در آن‌ها دشوار نشود.

دنیای مجازی ما به واقعیت افزوده تبدیل خواهد شد

شما واقعیت افزوده را در فیلم‌ها دیده اید. در واقعیت افزوده تجربه انسانی یک پوشش دیجیتالی وجود دارد که هم اطلاعات و هم تجربیات زندگی واقعی یکپارچه را ارائه می‌دهد. برای ما مهم است که در تجربیات خود از آنچه زمین در دنیای واقعی ارائه می‌دهد تعادل ایجاد کنیم در حالی که از فناوری برای یادگیری بیشتر در مورد دنیایی که هنوز تجربه نکرده‌ایم استفاده می‌کنیم. ما باید به سؤالات جدیدی در مورد زندگی آینده در فضای مجازی بپردازیم. ما به سیاست‌هایی نیاز داریم که به ایجاد محیط‌های کاری مشترک و آواتارها بپردازند. به رتبه‌بندی تجربیات نیاز داریم تا بفهمیم آینده متاورس چگونه بر افراد تأثیر می‌گذارد. ما به اعتدال در جامعه نیاز داریم تا اطمینان حاصل کنیم که همه احساس امنیت می‌کنند. باید در مورد اینکه چه چیزی در محل کار قابل قبول است و چه چیزی غیرقابل قبول است توافق کنیم.

گفتار پایانی!

آینده زندگی مستلزم نوع جدیدی از تفکر است و به نوع جدیدی از رهبر نیاز دارد. ما به رهبرانی با ارزش‌های قوی نیاز خواهیم داشت که درک کنند جوامع را چگونه بسازند نه اینکه به فکر ساختن تیم‌ها باشند. ما به رهبرانی با اخلاقیات قوی نیاز خواهیم داشت که بتوانند به سؤالات سختی که قبلاً به آن‌ها فکر نکرده بودیم پاسخ دهند. به رهبرانی نیاز داریم که بدانند چگونه مخالفت کنند و به راه حل بهتری برسند. به رهبرانی نیاز داریم که به مردم به صورت عمیق اهمیت دهند و درک کنند که ما در حال ورود به نوع جدیدی از آینده برای زندگی، کار و بازی هستیم. ما در حال قدم گذاشتن به آینده‌ای هستیم که در آن قرار است فناوری بر زندگی ما سایه بیفکند. آینده متاورس در اصل آینده زندگی ما را دگرگون خواهد کرد.

سوالات متداول

  •  آینده متاورس چیست؟

انتظار می‌رود تا چند سال آینده متاورس از طریق واقعیت مجازی نشان داده شود. به طوری که دنیایی جایگزین دنیای فیزیکی برای تحقق اهدافی مشخص مورد استفاده قرار گیرد.

  • آینده متاورس چه تاثیری بر روی افراد می‌گذارد؟

متاورس یک فرار از واقعیت را ارائه می‌دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که در مجله آمریکایی تحقیقات آموزشی منتشر شد نشان داد که کاربرانی که بیشتر از اینترنت استفاده می‌کنند نسبت به افراد دیگر منزوی‌تر هستند. با توجه به پتانسیل متاورس می‌توان پیش بینی کرد که این اوضاع بدتر شود. بنابراین باید تعادل را در میان دو جهان برقرار کرد.

  •  آیا آینده متاورس جهان را متحول خواهد کرد؟

به گفته هاردینگ (Harding) سال ۲۰۲۲ شاهد تعداد زیادی از شرکت‌ها خواهیم بود که در مسیر متاورس قرار می‌گیرند. او فکر می‌کند افراد بیشتری شروع به پیوستن به متاورس می‌کنند و این امر بیشتر به واقعیت نزدیک خواهد شد. اما در حال حاضر هنوز برای بسیاری از مردم مبهم و در حد اطلاعات یک تئوری است.

3.7/5 - (3 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x