ارز دیجیتال وی چین (VeChain) چیست؟

توسط کارن آهنگری
|
16 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  9 دقیقه
وی چین در زبان انگلیسی، با عنوان «VeChain» شناخته می‌شود

یکی از تاثیرگذارترین مسائل در موضوع اقتصاد جهانی، زنجیره‌ی تامین است. زنجیره‌ی تامین در اقتصاد جهانی نقش پررنگی را ایفا می‌کند و هرگونه انسداد و مانع در سر راه آن، نه تنها اقتصاد کشور مبدا، بلکه احتمالا کل معادلات جهانی را بر هم خواهد ریخت. در پی این معضل و البته شکنندگی زنجیره تامین، بدون شک دولت‌ها و متخصصان، به دنبال یافتن راهکاری مناسب برای حل این مشکلات افتادند و در این میان، به طرز شگفت‌انگیزی توجه‌شان به ارزهای دیجیتال جلب شد؛ علی‌الخصوص ارز دیجیتال وی چین که با هدف بهبود زنجیره تامین، طراحی و به بازار عرضه شده بود. اما وی چین چیست؟ در این نوشتار، سرگذشت این رمزارز را در کنار هم مطالعه خواهیم کرد.

وی چین چیست؟

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، وی چین (VeChain) از جمله ارزهای دیجیتالی است که در حوزه اقتصاد فعالیت می‌کند و بیش از هر چیز دیگر، با هدف بهبود زنجیره تامین، به بازار عرضه شده است.

خرید و فروش وی چین

این ارز دیجیتال، یکی از ارزهایی است که مبتنی بر «اتریوم» به شمار می‌روند و البته بر بستر فناوری «بلاک چین» فعالیت دارند. تخصص وی چین، یعنی بزرگترین هدف از تولید و عرضه آن، مدیریت زنجیره تامین بوده است و از همین روی، فناوری بلاک چین را با سایر فناوری‌های همچون ردیاب RFID (سامانه بازشناسی با امواج رادیویی) ، کیو آر کد (QR Code) و ان اف سی (NFC) و یا اینترنت اشیا (IoT) ترکیب کرده است؛ تا به عبارتی، همان زنجیره تامین را مدیریت کرده و بهبود بخشد.

این ارز دیجیتال، از جمله ارزهای مدرن به شمار می‌رود و قدمت آن تنها به سال 2017 باز می‌گردد. اما در همین عمر کوتاهش، توانسته توجهات بسیاری را به خود جلب کند و در همان زمان عرضه اولیه‌اش، در حدود 20 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  نماد اختصاری وی چین

  وی چین در زبان انگلیسی، با عنوان «VeChain» شناخته می‌شود. گفتنی است که این رمزارز، در اصل دو شکل متفاوت، یکی به شکل کوین و دیگری به شکل توکن در بازار عرضه شده است:

  • اول، وی چین کوین که با نماد اختصاری «VET» شناخته می‌شود؛ و بیشتر برای فعالیت‌های مالی و فعالیت‌های تجاری به کار می‌رود.
  • و دوم، توکن وی تور که با نماد اختصاری «VTHO» از آن یاد می‌شود؛ و بیشتر برای تراکنش‌های اجرای قراردادهای هوشمند و برای سایر تراکنش‌های پرداختی به کار می‌رود.
  VET، نماد اختصاری ارز دیجیتال وی چین

  VET، نماد اختصاری ارز دیجیتال وی چین

  سازنده وی چین کیست؟

  این ارز دیجیتال، برای اولین بار، توسط فردی به اسم «Sunny Lu» معرفی شد و بعدا، عرضه اولیه آن در سال 2017 صورت گرفت. این فرد، قبل از ابداع وی چین، به عنوان مدیر ارشد اطلاعات، در شعبه چینی برند لویی ویتون فعالیت می‌کرده است.

  وی بعد از کار در لویی ویتون، تیم وی چین را تشکیل داد. گفتنی است که این تیم، به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت بزرگ BitSe به شمار می‌رود و حدودا 150 عضو دارد و تعداد کثیری از این اعضا، همگی مدیران نابغه و پُر دبدبه‌ای به حساب می‌آیند. جالب‌تر آنکه دولت چین، توجه ویژه‌ای به این ارز دیجیتال نشان داده و آن را به عنوان بستری برای برخی از معاملات اقتصادی و تامین مالی خود در نظر گرفته است.

  تصویر مراسم اعطای تأییدیه توف سارلند به وی‌ چین

  تصویر مراسم اعطای تأییدیه توف سارلند به وی‌ چین

  تاریخچه و سوابق وی چین

  همان‌طور که اشاره کردیم، وی چین در سال 2015 معرفی شد و دو سال بعد در سال 2017، عرضه اولیه آن آغاز شد. در همان عرضه اولیه، حدودا 20 میلیون دلار از کوین‌های فروش رفت و سود خوبی را برای شرکت سازنده، به همراه داشت. این ارز دیجیتال، در ابتدا مبتنی بر اتریوم بود و بر روی بستر بلاک‌چین فعالیت می‌کرد؛ از قضا ارادات خاصی هم به اتریوم داشت و این ارادت، در سال 2018، به شکلی کاملا آشکار، مشاهده شد.

  از سال 2018 به بعد، این ارز دیجیتال، بلاک‌چین مخصوص به خودش را راه‌اندازی کرد و آن را بلاک‌چین وی‌تور (VeChain Thor) نام نهاد. از آن زمان بعد، ماهیت آن به کل تغییر کرد و پیشرفت چشمگیری نیز در کار خود مشاهده کرد و به طبع، ارزش آن نیز روز به روز افزایش یافت.

  در همان سال، فعالیت وی چین نیز رسما گسترش یافت و برنامه‌های بسیاری را در دستور کار خود گنجاند. از جمله اینکه برای تحقق همان اهداف اولیه‌اش یعنی مدیریت زنجیره تامین، ابزاری به اسم «Toolchain» را ابداع نمود تا بتواند در زنجیره تامین مواد غذایی نیز فعالیت داشته باشد.

  تایم‌لاین فعالیت‌های تیم وی چین

  تایم‌لاین فعالیت‌های تیم وی چین

  هدف از ساخت وی چین

  چنان که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، هدف از ساخت و عرضه وی چین در بازار چنین عنوان شده است:

  «بهبود و مدیریت زنجیره تامین و فرایندهای تجاری»

  اگر بخواهیم به زبان ساده این موضوع را توضیح دهیم، بنابر ادعای سازندگان این ارز دیجیتال، یکی از اصلی‌ترین اهداف این رمزارز، کمک به تشخیص محصولات تقلبی و جلوگیری از کلاهبرداری‌های مرسوم، بوده است. به علاوه، ردیابی محصول و مدیریت و بهبود سایر جوانب تجاری مربوط به آن نیز، جزو اهداف طراحی و عرضه‌ی این رمزارز، به شمار می‌روند.

  نحوه کارکرد وی چین

  کارکرد ارز وی چین را می‌توان از سه دیدگاه بررسی نمود:

  • کارکرد آن در دنیای واقعی

  همان‌طور که گفتیم، یکی از اهداف این رمزارز، ردیابی محصولات است. این ارز، به هر کالای موجود، با کمک فناوری RFID یا QR Code و یا NFC هویت ویژه‌ای می‌بخشد. ‌این هویت، در طی زنجیره تامین، به وسیله‌ی سنسورهای مخصوصی که از طرف سازندگان در نظر گرفته شده است، ردیابی می‌گردد. مدیریت زنجیره تامین، چه حمل و نقل کالا، چه تشخیص اصل یا فرع بودن کالا و… همگی توسط این هویت و این سنسورها، کنترل می‌شوند و همه چیز، به لطف وی چین، انجام می‌گیرد.

  • کارکرد آن به عنوان ارز دیجیتال

  درست مثل تمامی ارزهای دیجیتال دیگر، وی چین نیز می‌تواند در بسترهای مختلف، خرید و فروش شود و به عنوان پول دیجیتال، به کار برود. این رمزارز در ابتدا با نماد VEN شناخته می‌شد و بر پایه‌ی اتریوم بود، اما بعدا به بلاک‌چین اختصاصی خود انتقال یافت و به توکن VET تغییر یافت. از VET می‌توان برای تولید توکن‌های ثانویه VTHO استفاده کرد.

  • کارکرد آن به عنوان بستری برای سایر ارزها

  آن‌طور که قبل‌تر ذکر کردیم، وی چین از بلاک‌چین اختصاصی خودش استفاده می‌کند. این بلا‌ک‌چین با نام بلاک‌چین وی تور شناخته می‌شود و خود می‌تواند به عنوان بستری برای سایر ارزهای تازه، به کار برود.

  مثال‌هایی از کارکرد وی چین در دنیای واقعی

  مثال‌هایی از کارکرد وی چین در دنیای واقعی

  کاربردهای وی چین

  علاوه بر کارکردهایی که در بخش قبلی برای وی چین ذکر کردیم، و البته با توجه به هدفی که این رمزارز دنبال می‌کند، می‌توانیم کاربردها و استفاده‌های فراوانی را برای آن در دنیای واقعی، مثال بزنیم، از جمله:

  • نظارت بر امنیت مواد غذایی

  این ارز دیجیتال، آن‌طور که کمی قبل به آن اشاره کردیم، از اینترنت اشیا بهره می‌برد و به نوعی، با آن تعامل دارد. حال با ترکیب سه عنصر اینترنت اشیا، مواد غذایی و البته وی چین، می‌توان بر روی امنیت و سلامت مواد غذایی، نظارت داشت و از حوادثی که ممکن است در صورت عدم نظارت پیش بیاید، جلوگیری کرد.

  • جلوگیری از جعل

  از دیگر کاربردهای ارز وی چین در دنیای واقعی، جلوگیری از جعل است. درست مثل مورد قبلی، از انجایی که این ارز با ریزتراشه‌ها نیز تعامل و هماهنگی دارد، می‌توان از آن، برای ردیابی هر کالا، به خصوی کالاهای لوکس، در فرایند تامین آن استفاده کرد و هرگونه جعل و تقلبی را به آسانی شناسایی نمود.

  • ثبت تاریخچه پزشکی

  از بلاک‌چین وی چین، می‌توان برای ثبت اطلاعات پزشکی بیمار استفاده کرد. اطلاعاتی که تنها خود فرد، و مراجع مربوطه امکان دسترسی و استفاده از آن را خواهند داشت. این کار باعث جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از پرونده پزشکی بیمار و افزایش دقت در ثبت این اطلاعات خواهد شد.

  اکوسیستم وی چین

  اکوسیستم وی چین

  خرید و فروش و استخراج وی چین

  برای خرید و فروش و به اصطلاح ترید این ارز دیجیتال، می‌توانید قبل از هر چیز، به صرافی بایننس مواجعه کنید و در ازای پرداخت بیت کوین یا سایر رمزارزهای معتبر، ارز دیجیتال وی چین را خریداری نمایید. به عبارت دیگر، شما در بایننس، می‌توانید با پرداخت آلت کوین، توکن VET دریافت نمایید.

  البته برای خرید مستقیم این رمزارز، می‌توانید به صرافی‌های دیگری از جمله GDAX یا Gemini نیز مراجعه کنید و با پرداخت ارزهای فیات، مثلا دلار آمریکا، وی چین تهیه نمایید. یا اینکه می‌‌توانید از همین دو صرافی نام‌برده، اتریوم یا بیت کوین تهیه کرده، آن‌ها را بایننس انتقال دهید و سپس ترید نمایید.

  خرید و فروش وی چین

  مزایا و معایب وی چین

  وی چین، بلاک‌چین مخصوص به خودش را دارد و استفاده از همین بستر، باعث شده که این رمزارز، مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. از جمله:

  • انعطاف‌پذیری و سازگاری بیشتر
  • طول عمر و اعتبار بیشتر
  • پایداری و ثبات بالاتر
  • عدم تاثیر کارمزدها در نوسان قیمت ارز
  • مشارکت آن با شرکت‌های بزرگ و معتبر جهانی و…

  از طرفی، علاوه بر مزایای عنوان شده، بد نیست که به چند مورد معدود از معایب این رمز ارز نیز اشاره کنیم:

  • کاملا غیرمتمرکز نیست و می‌توان آن‌ را تا حدودی نیمه متمرکز دانست.
  • آپدیت‌ها، ارتقاءها و پیشرفت آن، اندکی زمان‌بر است و طول می‌کشد.
  • در برابر رمزهای معتبر و قدیمی موجود در بازار، تاحدودی توان رقابتی کمتری دارد.

  کاربرد ارز دیجیتال وی چین

  بهترین کیف پول‌های وی چین

  بهترین کیف پول برای ذخیره و نگه‌داری از ارز دیجیتال وی چین، کیف پول وی چین تور است که توسط تیم سازنده همین رمزارز، طراحی و عرضه شده است. این کیف پول، به عنوان کیف پول رسمی و اصلی برای این ارز، به شدت پیشنهاد می‌شود. آشکار است که این کیف پول، در زمره‌ی کیف پول‌های مجازی قرار می‌گیرد و می‌توانید آن را دانلود کرده و روی تلفن همراه خود، داشته باشید. از جمله دیگر کیف پول‌های مناسب برای نگهداری و ذخیره این رمزارز، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کیف پول دسکتاپ وی چین تور، با نام VeChain Sync
  • کیف پول سخت‌افزاری Ledger
  • تراست والت (Trust Wallet)
  • اتمیک والت (Atomic Wallet)
  • گواردا والت (Guarda Wallet)
  • اکسودوس والت
  • و…

  وی چین در برابر بیت کوین

  در حال حاضر، ارزشمندترین ارز دیجیتال موجود در بازار، همان بیت کوین است و طبیعتا شما به عنوان خواننده این نوشتار، به خوبی از آن آگاه هستید. وی چین اما شاید در برابر بیت کوین، ارزش چندانی نداشته باشد؛ شاید در رتبه 26 ارزهای دیجیتال قرار داشته باشد، اما در عوض، رشد آن در طی این چند سال، نسبت به بین کوین، بسیار بالاتر بوده است و با این اوصاف، می‌توان امید داشت که روزی در زمره ارزهای ارزشمند قرار بگیرد. به عبارت دیگر، با تمام ویژگی‌هایی که داراست، هنوز هم ارزش خرید دارد.

  نمودار قیمت توکن VET طی یک سال اخیر؛ منبع: بیت پین

  نمودار قیمت توکن VET طی یک سال اخیر؛ منبع: بیت پین

  وی چین در آینده

  همانطور که گفتیم، شاید در حال حاضر ارزش وی چین نسبت به بیت کوین کمتر باشد، اما با مطالعه نمودار رشدی که در سالیان گذشته داشته است، می‌توان به راحتی این موضوع را اثبات نمود که سرمایه‌گذاری در این رمزارز، بسیار سودآور و هوشمندانه خواهد بود. با نگاهی به نقشه راه وی چین و مطالعه برنامه‌های حال حاضر و آینده‌ی این ارز دیجیتال، می‌توان بسیار به آن امیدوارد بود و اینده‌ی آن را روشن در نظر گرفت. در حال حاضر، این ارز کاربردهای بسیاری در زندگی ما دارد و علاوه بر خرید و فروش، در حوزه‌های زمینه‌های دیگر نیز بسیار به کار می‌رود. متخصصان اعتقاد دارند که این ارز در آینده‌ای نه چندان دور، به اصطلاح رشدی گاوی را تجربه خواهد کرد و ابراز می‌کنند که رشد این ارز در آینده، بدون شک مثبت است.

  نام پروژه VeChain
  نماد VET
  تاریخ عرضه اولیه 2017
  وبسایت رسمی www.vechain.org

  سوالات متداول

  1. وی چین چیست؟

  از جمله ارزهای دیجیتال متدوالی است که از سال 2017 عرضه شده و دارای دو توکن وی چین با نماد (VET) و وی تور چین (VTHO) است.

  1. سازنده وی چین کیست؟

  سانی لوو، مخترع و مبدع این رمز ارز است. تیم او اکنون در حدود 150 نفر عضو دارد و در سنگاپور فعالیت می‌کند.

  1. هدف از ساخت وی چین چیست؟

  اصلی‌ترین هدف از ساخت وی چین، بهبود و مدیریت زنجیره تامین و لجستیک، و بهبود فرایندهای تجاری و اقتصادی بوده است.

  1. بهترین کیف پول‌های وی چین کدامند؟

  کیف پول وی چین تور، بهترین کیف پول برای این رمزارز است. در کنار آن، می‌توان از کیف پول سخت‌افزاری لجر، یا کیف‌های نرم‌افزاری تراست، اتمیک، گواردا، اکسودوس و… استفاده کرد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر