یونی سواپ بین ربات‌های MEV و حملات ساندویچ گیر کرده است

تاریخ انتشار: 14 آبان 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 4 آذر 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
یونی سواپ: بین ربات‌های MEV و حملات ساندویچی گیر کرده است

یونی سواپ (UNI)، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز در بخش کریپتو، همیشه نشان داده است که بر این حوزه تسلط دارد. با این حال، ربات‌های MEV و حملات ساندویچ، یک درد دائمی برای این پروتکل بوده‌اند.

برای پیش‌زمینه باید بدانید که ربات‌های MEV یا Miner Extractable Value برنامه‌های خودکاری هستند که توسط ماینرها برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده می‌شوند. آنها به دنبال فرصت‌های سودآور در تراکنش‌های بلاک چین هستند.

حمله ساندویچ زمانی رخ می‌دهد که یک ربات MEV خود را بین تراکنش معامله‌گر و بلاک چین قرار می‌دهد. می‌تواند قیمت‌ها را دستکاری کند و باعث شود معامله‌گر با قیمت بالاتر خرید کند یا با قیمت پایین‌تر بفروشد.

هدف ربات‌های MEV این است که این تفاوت‌های قیمتی را شناسایی و شکار کنند و به ضرر معامله‌گران عادی سود کسب کنند. این عمل می‌تواند منجر به مزیت‌های ناعادلانه و ناکارآمدی بازار شود.

طبق اطلاعات Arkham Intelligence، یک کاربر تنها در 12 ثانیه 700,000 دلار به دلیل ربات‌های MEV از دست داده است. این فرد، هنگام ایجاد یک استخر جدید برای WBTC-CRV در یونی‌سواپ نسخه سوم (V3)، یک خطای بزرگ مرتکب شد.

آنها به طور تصادفی 1.5 میلیون دلار نقدینگی اضافه کردند که بسیار بالاتر از قیمت منصفانه بازار بود.

ربات‌های MEV به سرعت وارد شدند و هدفشان مبادله توکن‌های CRV با WBTC بود. اولین ربات توانست با معامله توکن‌های CRV به ارزش 730,000 دلار، توکن‌های WBTC به ارزش 1.36 میلیون دلار به دست آورد.

با این حال، سود ربات تنها حدود 260 دلار بود؛ زیرا باید 527,000 دلار را به صورت اتریوم به ولیدیتور، برای تراکنش پرداخت می‌کرد. این حادثه خطرات مرتبط با MEV و اهمیت تراکنش‌های دقیق را برجسته می‌کند.

این اتفاق می‌تواند نگرانی‌هایی را در میان تامین کنندگان نقدینگی در یونی‌سواپ ایجاد کند. آنها ممکن است نگران خطاهای تصادفی و تأثیر ربات‌های MEV باشند که هدفشان استفاده از چنین موقعیت‌هایی است.

بنابراین، تامین کنندگان نقدینگی می‌توانند در مورد افزودن نقدینگی به استخرها محتاط‌تر باشند تا از زیان احتمالی ناشی از اختلاف قیمت جلوگیری کنند. این می‌تواند به ارزیابی مجدد رویه‌های ایجاد و مدیریت استخرهای نقدینگی در مبادلات غیرمتمرکز منجر شود.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر