چگونه می‌توان برای پیگیری تراکنش‌های بیت کوین اقدام کرد؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
5 تیر 1401
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
پیگیری تراکنش بیت کوین

ارزهای دیجیتال روی بستر شبکه توزیع‌پذیر بلاکچین «Blockchain» اجرا می‌شوند. بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است که اطلاعات آن برای تمام کاربران شبکه قابل دسترسی است. از این رو، غیرمتمرکز بودن شبکه ارائه ارزهای دیجیتال، آن را از سیستم‌های اقتصاد سنتی متمایز کرده است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی چگونگی پیگیری تراکنش بیت کوین و همچنین نحوه پیگیری تراکنش بیت کوین بپردازیم. اگر این موضوع برای شما نیز اهمیت دارد و می‌خواهید بدانید که چطور پس از انتقال بیت‌کوین، تراکنش انجام شده‌ی خود را پیگیری نمایید، با ما همراه باشید.

آیا پیگیری تراکنش بیت کوین امکان‌پذیر است؟

گفتیم که ارزهای دیجیتال روی شبکه بلاکچین ارائه می‌شوند و شبکه بلاکچین یک شبکه توزیع‌پذیر و غیرمتمرکز است که همه کاربران شبکه بلاکچین می‌توانند اطلاعات آن را مشاهده نمایند. بیت‌کوین نیز به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان، از این ویژگی برخوردار است. به طوری‌که شما با انجام یک تراکنش بیت‌کوین، قادر خواهید بود تا مسیر انتقال آن را پیگیری نمایید. بنابراین به واسطه‌ی غیرمتمرکز بودن فناوری ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، می‌توان برای پیگیری تراکنش بیت کوین اقدام کرد. در ادامه به بررسی شیوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  چطور می‌توان برای پیگیری تراکنش‌های بیت کوین اقدام کرد؟

  نحوه پیگیری تراکنش بیت کوین کار آسانی است. فقط کافیست به سایت‌هایی تحت عنوان سایت‌های تراکنش‌یاب یا «Explorer» مراجعه کرد. اکسپلور در لغت به معنای «کاوش» است و سایت‌های اکسپلور بیت‌کوین به کاوش تراکنش‌های این ارز می‌پردازند. برای پیگیری تراکنش بیت کوین باید چند مرحله ساده زیر را طی نمایید:

  • وارد یکی از وبسایت‌های پیگیری تراکنش بیت کوین شوید.
  • هر تراکنش دارای یک آدرس یا شناسه هش مخصوص به خود است. بنابراین باید هش تراکنش مورد نظرتان را در سایت مربوطه وارد نمایید.
  (با انجام یک تراکنش و اضافه شدن آن به زنجیره بلاکچین، یک شناسه منحصربه‌فرد به آن تعلق می‌گیرد. با پیگیری این شناسه می‌توان به اطلاعات تراکنش انجام شده دست یافت!)
  • پس از وارد کردن آدرس هش «Hash ID» مربوط به تراکنش، اطلاعات مربوط به آن تراکنش مبنی بر زمان انجام آن، مقدار بیت‌کوین انتقال داده شده، وضعیت تأیید آن و دیگر اطلاعات مربوطه به شما نمایش داده خواهد شد.

  با توجه به توضیحات فوق، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که تنها چیزهایی که برای پیگیری تراکنش‌های بیت کوین لازم داریم، هش تراکنش و یک سایت تراکنش‌یاب است. در ادامه دو مورد از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع سایت پیگیری تراکنش بیت کوین را به شما معرفی خواهیم کرد.

  آشنایی با 2 سایت برای پیگیری تراکنش بیت کوین

  سایت‌های متعددی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها برای پیگیری تراکنش‌های بیت کوین استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که معمولاً نحوه پیگیری تراکنش بیت کوین در سایت‌های تراکنش‌یاب مختلف به یک صورت انجام می‌شود و اگر شما یاد بگیرید از یکی از انواع سایت پیگیری تراکنش بیت کوین استفاده کنید، نحوه پیگیری تراکنش بیت کوین در سایر سایت‌های تراکنش‌یاب را نیز یاد خواهید گرفت. سایت‌های شناخته‌ شده‌ی پیگیری تراکنش‌های بیت کوین به این قرار هستند:

  پیگیری تراکنش بیت کوین

  • سایت پیگیری تراکنش بیت کوین بلاکچین «Blockchain.com»

  سایت بلاکچین، یک وبسایت جامع است که به نوعی یک کیف‌پول رمزارزی هم به حساب می‌آید. یعنی در این سایت می‌توانید یک کیف‌پول آنلاین برای خود ایجاد کنید. از دیگر امکانات سایت بلاکچین می‌توان امکان پیگیری تراکنش بیت کوین را نام برد. با وارد کردن آدرس یا هش تراکنش موردنظرتان در سایت بلاکچین، می‌توانید ریز اطلاعات مربوط به آن تراکنش را بدست آورید. این اطلاعات از طریق گزینه سرچ یا جست‌وجوی سایت امکان‌پذیر هستند.

  • سایت پیگیری تراکنش بیت کوین بیت‌اینفو چارتز «Bitinfocharts.Com»

  از دیگر سایت‌های اکسپلور یا تراکنش‌یاب می‌توان وبسایت بیت‌اینفوچارتز را مثال زد. البته در زمان‌هایی که شما ندانید آدرس شما برای کدام ارز دیجیتال است، می‌توانید از این سایت استفاده کنید. در این وبسایت می‌توان تراکنش بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، ریپل، لایت‌کوین و … را نیز پیگیری کرد.

  حتما بخوانید: آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟

  دو مورد فوق، از جمله وبسایت‌های اکسپلوری هستند که می‌توانید برای پیگیری تراکنش بیت کوین و چندین مورد دیگر از ارزهای دیجیتال از آن‌ها استفاده کنید. طبیعتاً سایت‌های بیشتری برای این امر وجود دارد که حتی برخی از صرافی‌ها نیز خدمات پیگیری تراکنش بیت کوین را ارائه کرده‌اند. اما شما با مراجعه به دو سایت عنوان شده نیز می‌توانید به آسانی برای پیگیری تراکنش بیت کوین خود اقدام نمایید. از دیگر سایت‌های اکسپلور می‌توان «BTC.Com»، «etherscan.io» و «Blockcypher.Com» را نیز نام برد.

  چه اطلاعاتی در سایت پیگیری تراکنش بیت کوین قابل دسترسی است؟

  وقتی شما آدرس یا هش تراکنشی که در دست را دارید در سایتی مانند سایت بلاکچین وارد می‌کنید، اطلاعات بسیاری در مورد آن تراکنش برای شما نمایش داده می‌شود که از جمله این اطلاعات می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • آدرس کیف‌پول فروشنده بیت‌کوین
  • آدرس کیف‌پول خریدار بیت‌کوین
  • مقدار بیت‌کوین انتقال داده شده
  • تاریخ و ساعت انجام تراکنش
  • مقدار کارمزد پرداخت شده جهت انجام تراکنش
  • آدرس هش یا «Hash ID» تراکنش
  • پیگیری وضعیت تراکنش (اینکه تراکنش انجام شده یا در صف انتظار است!)
  • قیمت روز بیت‌کوین معامله شده (برحسب دلار)
  • «HashRate» هش ریت (معیار اندازه‌گیری قدرت دستگاه ماینر استخراج کننده بیت‌کوین)

  می‌بینید که کلیه اطلاعات لازم و ضروری یک تراکنش را می‌توان در سایت‌های اکسپلور پیگیری نمود. ممکن است تصور کنید که با این امکان، حریم خصوصی افراد به خطر می‌اُفتد و همه می‌توانند از محتوای تراکنش‌های انجام شده باخبر شوند. این موضوع کاملاً صحیح است؛ اگرچه حریم خصوصی به خطر می‌اُفتد، اما در عوض امکان پیگیری تراکنش‌های غیرقانونی، اختلاس‌ها و دیگر جابجایی‌های مالی غیرقانونی قابل پیگیری خواهند بود. البته افرادی که روی حفظ حریم خصوصی خود حساسیت دارند، می‌توانند از شبکه‌های خصوصی یا راه‌های دیگر برای نقل و انتقالات رمزارزی خود استفاده نمایند!

  گفتار پایانی!

  ارزهای دیجیتال تخت شبکه‌های غیرمتمرکزی همچون شبکه بلاکچین ارائه می‌شوند که شبکه‌هایی غیرمتمرکز هستند. غیرمتمرکز بودن به این معنی است که اطلاعات آن‌ها قابل دسترسی است و مانند سیستم‌های اقتصاد سنتی متمرکز نیستند که نتوان آن‌ها را پیگیری کرد. از این رو وقتی شما ارز دیجیتالی مانند بیت‌کوین را به یک حساب خاص انتقال می‌دهید یا به هر نوعی می‌خواهید از تراکنش‌های بیت‌کوینی خود آگاه شوید، می‌توانید از طریق سایت‌های تراکنش‌یاب برای این امر اقدام نمایید. آیا تابه‌حال سابقه استفاده از سایت‌های اکسپلور یا تراکنش‌یاب را داشته‌اید؟

  اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید با ما و همراهان بیت پین به اشتراک بگذارید.

  سؤالات متداول

  • آیا پیگیری تراکنش بیت کوین امکان‌پذیر است؟

  بله. با توجه به غیرمتمرکز بودن شبکه بلاکچین بیت‌کوین، می‌توان برای پیگیری تراکنش‌های بیت کوین اقدام کرد.

  • چطور برای پیگیری تراکنش های بیت کوین اقدام نماییم؟

  برای پیگیری تراکنش بیت کوین باید به سایت‌های اکسپلور یا تراکنش‌یاب مانند وبسایت «Blockchain.com» مراجعه کرد.

  • آیا پیگیری تراکنش بیت کوین، حریم خصوصی را زیر سؤال نمی‌برد؟

  برخی از افراد معتقدند که اگر کلاهبرداری در کار نباشد، چه نیازی به خصوصی بودن تراکنش‌ها وجود دارد؟! اما در هر صورت افراد دوست ندارند تا کس دیگری از مقدار دارایی آن‌ها باخبر شود. بنابراین قابل پیگیری بودن تراکنش، حریم خصوصی آن را تا حد زیادی از بین می‌برد!

  • آیا می‌توان تراکنش‌های بیت‌کوین را لغو کرد؟

  خیر، امکان لغو تراکنش بیت‌کوین انجام شده وجود ندارد؛ به همین خاطر باید تراکنش‌ها را با دقت بالایی انجام داد.

  • آیا تراکنش‌های همه ارزهای دیجیتال را می‌توان پیگیری کرد؟

  تراکنش‌های مربوط به اکثر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین، بیت‌کوین‌کش و …. را می‌توان پیگیری نمود. فقط تعداد کمی از ارزهای دیجیتال هستند که امکان پیگیری تراکنش‌های آن‌ها وجود ندارد.

  • کدام ارزهای دیجیتال قابل پیگیری نیستند؟

  ارزهای دیجیتالی چون مونرو «XMR»، زیکش «ZEC»، وِرج «XVG»، بیم «BEAM» و گرین «GRIN» جزو ارزهای دیجیتالی هستند که قابل پیگیری نیستند.

  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. رستم عیاشی
   رستم عیاشی | 28 بهمن 1401

   ارزبیت کوین داشتم ازصرافی خارجی اتمیک معامله انجامشد رمزارز صفرشد ولی به کیف نوبتیکس انتقال نشده چند روزمیگن بلوکه شده