آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟

ردیابی تراکنش‌‌های بیت کوین؛ هرآنچه باید بدانید!
تاریخ انتشار: 7 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟

با توجه به خوش اقبالی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال در دنیا و از جمله کشورمان، مخاطبان و خریداران ارزهای دیجیتال، همه روزه اخباری از این دست شامل، بیت کوین (Bitcoin) ، خرید بیت کوین، فروش ارزهای دیجیتال و… را به شیوه‌های مختلفی جستجو می‌کنند. از طرفی، مبالغی که کاربران برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین پرداخت می‌کنند، به صورت قابل توجهی بالا است. بنابراین، شفاف سازی و ایجاد آگاهی توسط دستگاه‌های ذی ربط و بخش‌هایی مانند صرافی آنلاین ارز دیجیتال، از جمله موارد مهم و ضروری محسوب می‌شوند.

به عنوان مثال، یکی از پرسش‌هایی که ذهن خریداران را در بحث خرید و فروش حرفه‌ای ارز دیجیتال به خود مشغول می‌کند این است که آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟ تراکنش‌ها و اطلاعات مربوط به خرید و فروش بیت کوین در کجا ثبت می‌شوند؟ آیا صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند تراکنش‌ها را ردیابی کنند؟

به دلیل اهمیت این نوع ارز دیجیتال و قیمت بالای آن، ما در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا به شما در خصوص قابلیت ردیابی بیت کوین، اطلاعات حرفه‌ای و مفیدی ارائه دهیم.

قابلیت ردیابی بیت کوین، آری یا خیر؟!

در سال‌های گذشته، تصور بر این بود که خرید و فروش ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، قابلیت ردیابی ندارد. به طوریکه یکی از نخستین سرمایه گذاران بیت کوین نیز به این موضوع اشاره کرده بود تا خریداران با خیال راحت به خرید بیت کوین بپردازند. اما در ادامه، چند اتفاق مهم در دنیای رمز ارزها و خرید و فروش بیت کوین باعث گردید تا خلاف این موضوع ثابت گردد. ما در اینجا به دو مثال اشاره خواهیم کرد تا شما به پشت پرده برخی از بیزینس‌های برخاسته از ارز دیجیتال پی ببرید. سال 2015 بود که بنیانگذار شرکت سیلک رود (Silk Road) به دلیل ایجاد شبکه خرید و فروش مواد مخدر در بازار بیت کوین، به حبس ابد محکوم گردید.

بنیانگذار شرکت سیلک رود (Silk Road) به دلیل ایجاد شبکه خرید و فروش مواد مخدر در بازار بیت کوین، به حبس ابد محکوم گردید.

بنیانگذار شرکت سیلک رود (Silk Road) به دلیل ایجاد شبکه خرید و فروش مواد مخدر به وسیله بیت کوین، به حبس ابد محکوم گردید.

در ادامه، شخصی 28 ساله از جمهوری چک، به انجام پولشویی به میزان 40 میلیون دلار که از بیت کوین دزدی حاصل شده بود، متهم گردید. ضمن اینکه، مواردی در خصوص کلاه برداری، اختلاس و ترفند «پانزی» گزارش شد که همه این‌ها در حوزه خرید و فروش بیت کوین اتفاق افتاده بود. بنابراین، استدلال ما این است که هرچند بیت کوین و کاربران آن، در اکثر موارد و مواقع، به صورت قانونی و رعایت تمامی قوانین مربوطه به انجام معاملات آن می‌پردازند، اما همین بیت کوین می‌تواند عامل محرک و قدرتمندی محسوب گردد که در اختیار مجرمان فرصت طلب قرار می‌گیرد.

هرچند که این افراد تصور می‌کنند که در خرید بیت کوین، ردپایی از آن‌ها برجای نمی‌ماند و همه پروسه‌ها به صورت پنهانی انجام می‌گیرد. اما برعکس، تمامی داده‌ها و شواهد نشان می‌دهند که بیت کوین و تمامی تراکنش‌های مربوط به آن، قابل ردیابی است.

بیت کوین و تمامی تراکنش‌های مربوط به آن، قابل ردیابی است.

بیت کوین و تمامی تراکنش‌های مربوط به آن، قابل ردیابی است.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  چرا خرید بیت کوین قابلیت ردیابی دارد؟

  اما پرسشی که در ذهن ما و شما شکل می‌گیرد، این است که چرا بیت کوین می‌تواند ردیابی شود؟ زیرا ردیابی آن بر خلاف قوانین پول رمزی (Cryptocurrency) است. در حال حاضر، اکثریت افرادی که در ساخت بیت کوین، نرم افزارها و رمزنگاری آن مشارکت داشته اند، حال با نیروهای پلیس در کشورهای مختلف، جهت پیدا کردن سر نخی از کلاهبرداران و مجرمین بیت کوین، مشارکت دارند.

  حتی سازمان پلیس فدرال آمریکا (FBI) نیز معتقد است که بازرس‌ها می‌توانند به راحتی خرید بیت کوین را ردیابی کنند. از آنجایی که بیت کوین، از ارزش معنوی برخوردار بوده، به امور بانکی و پشتوانه طلا نیازی نداشته و تماماً الکترونیکی ضرب می‌شود، تنها از ارقام و حروف تشکیل شده است. بنابراین، خرید بیت کوین تنها در دنیای دیجیتال صورت پذیرفته و باتوجه به اینکه از گذشته تا کنون، بین افراد پرشماری خرید و فروش شده است، عموم جامعه از اطلاعات این تجارت‌های مربوط به خرید بیت کوین، مطلع و آگاه هستند.

  ممکن است شما از ما بپرسید که چگونه مردم از این اطلاعات با خبر هستند؟ در پاسخ به این پرسش مهم باید عنوان کرد که مالکیت گذشته و زمان حال خرید بیت کوین، در پایگاه داده‌ای موسوم به بلاک چین (Blockchain) دائماً در حال ذخیره‌سازی و به‌روز رسانی است.

  خرید بیت کوین، در بلاک چین (Blockchain) دائماً در حال ذخیره سازی و به‌روز رسانی است.

  خرید بیت کوین، در بلاک چین (Blockchain) دائماً در حال ذخیره سازی و به‌روز رسانی است.

  معدن چی به چه افرادی اطلاق می‌شود؟

  شاید برای شما جالب باشد که بدانید، جهت کنترل خرید بیت کوین و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده و تقلب در این خصوص، افرادی به صورت داوطلبانه که به آن‌ها معدن چیان (Miner) گفته می‌شود، با استفاده از یک سری معادلات ریاضی که بسیار هم پیچیده هستند، امور مربوط به خرید و فروش بیت کوین را کنترل کرده تا صداقت و صحت آن‌ها را تائید کنند. بنابر محاسبات پیچیده، معدن چیان به کامپیوترهای بسیار قوی نیاز دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این کامپیوترها در حین انجام عملیات، به قدری داغ می‌شوند که گرمای حاصله از آن‌ها قادر است تا گرمای یک خانه را در فصل زمستان، کاملاً تامین کند!

  بلاک چین و خرید بیت کوین

  با توجه به توضیحات فوق، شما متوجه شده اید که تراکنش‌های مربوط به خرید بیت کوین، قابل ردیابی است. وب سایت موسوم به بلاک چین دات کام (Blockchain.com) به عنوان یکی از موثرترین و معروف‌ترین وب سایت‌های تراکنش بیت کوین محسوب می‌گردد. جالب است که بدانید بیت کوین و ارزهای دیجیتالی که بر پایه بلاک چین هستند، از میزان شفافیت بالایی در خصوص مشاهده، ردیابی و پیگیری امور مربوط به خرید بیت کوین، برخوردار هستند. لذا، بر خلاف برخی از تراکنش‌های بانکی که دسترسی به اطلاعات مربوط به آن‌ها دشوار است، ردیابی بیت کوین راحت‌تر انجام می‌گیرد. به بلاک چین، کیف پول بیت کوین هم گفته می‌شود.

  به عبارتی دیگر، هرچند که ناشناخته ماندن هویت افرادی که به خرید بیت کوین اقدام کرده اند، تا حدودی تامین خواهد شد و در ادامه، آزادی اقتصادی و امنیت هم افزایش می‌یابد، اما سوابق انجام معاملات در وب سایت بلاک چین ثبت شده و همه افراد می‌توانند آن را مشاهده و بررسی نمایند. می‌توان گفت که در حال حاضر، معاملات خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال، تماماً قابلیت پیگیری داشته و دولت‌ها در کشورهای مختلف توانسته اند به کمک همین سیستم کارآمد بلاک چین، بسیاری از مجرمین رمز ارزها و خرید بیت کوین را دستگیر نمایند.

  نتیجه گیری و جمع بندی

  به صورت کلی، وب سایت‌های موسوم به تراکنش یاب (Explorer) و خدماتی که توسط صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال ارائه می‌گردد، این امکان را برای کاربران فراهم آورده تا بتوانند تراکنش‌هایی را که در زمینه خرید بیت کوین انجام داده اند، رصد نموده و پیگیری کنند. با توجه به توضیحات ارائه شده، شما می‌توانید از بابت خرید بیت کوین، ردیابی آن و کسب اطلاعات مربوط به آن از صرافی‌های آنلاین، آسوده خاطر باشید.

  قیمت ارز دیجیتال

  پرسش‌های متداول

  1. چرا شفاف سازی در خصوص بیت کوین و ارزهای دیجیتال، اهمیت بالایی دارد؟

  ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، بسیار پرطرفدار بوده و علاقمندان پرشماری مایلند تا آن را خریداری کنند. به همین دلیل، می‌باید تا شفاف سازی‌هایی در این خصوص انجام شده تا افراد با خیال راحت، بیت کوین بخرند.

  1. جرقه این مورد که افراد متوجه شدند بیت کوین قابلیت ردیابی دارد، ابتدا از چه موردی زده شد؟

  تجارت‌های پشت پرده، پول شویی‌ها و اختلاس‌هایی که با استفاده از خرید بیت کوین انجام می‌شد، کارشناسان را به شک انداخت؛ بنابراین، به سراغ سرنخ‌ها رفته و مجرمان را شناسایی کردند.

  1. چرا بیت کوین می‌تواند ردیابی شود؟

  زیرا کارشناسان و افرادی که ابتدا در ساخت بیت کوین فعالیت داشتند، هم اکنون با پلیس‌های فدرال و بازرسین همکاری می‌کنند و اطلاعات مربوطه پشت پرده خریدها و فروش‌های بیت کوین را در اختیار می‌گذارند.

  1. بلاک چین چیست؟

  بلاک چین (Blockchain) ، به عنوان پایگاه داده‌ای است که در آن تمامی تراکنش‌های مربوط به بیت کوین ثبت می‌شوند؛ تمامی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، بر پایه بلاک چین هستند.

  1. ماینرها، چه کسانی هستند؟

  ماینر (Miner) فردی است که با استفاده از یک سری معادلات پیچیده ریاضی و کامپیوترهای قوی، معاملات مربوط به بیت کوین را بررسی و ردیابی کرده تا از صحت و درستی انجام این موارد، اطمینان حاصل شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها 8 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. امیر
   امیر | 14 بهمن 1401

   من 200 تتر برای یه نفر ارسال کردم الان به مشکل خوردم میخوام ببینم اون تتر ها رو به کدوم صرافی زده

  2. amir
   amir | 19 مرداد 1401

   خیلی ممنون بابت توضیحات یه سوال داشتم خدمتتون اونم اینکه مثلا بنده از تراست ولت خودم به کیف پول شما بیتکوین واریز کنم ایا میتونم اثبات کنم که واریز به شما بوده ؟ردی یا ایپی از شما میمونه که من از طریق شکایت ادعا کنم ؟

  3. عباس
   عباس | 12 بهمن 1400

   با سلام
   ردگیری بیت کویین درصورت که در صرافی ایرانی نقد بشه بخاطر احراز هویت قابل ردگیریه.. ولی آیا اگه در صرافی مثل بایننس (باتوجه به احراز هویتهای جعلی ما ایرانی‌ها)تبدیل به تتر بشه بعد تو صرافی ایرانی تتر نقد بشه آیا بازهم قابل ردگیری هست؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 12 بهمن 1400

    سلام عباس عزیز
    در هر صورت امکان ردگیری تراکنش های بیت کوین وجود داره. حتی با توجه به اینکه احراز هویت بسیاری از ایرانی ها بر اساس مدارک جعلی هند و… است.
    البته نیاز به همکاری صرافی های ایرانی داره که با بایننس همکاری کنند.

  4. علی
   علی | 17 دی 1400

   یعنی مثلا اگر به کسی بیت کوین بدیم میتونن هویت اون شخص رو پیدا کنن؟

  5. مهدی
   مهدی | 29 آذر 1400

   خود شبکه بیت کوین بصورت غیرمتمرکز هستش و قابل ردیابی نیست و اگر تو شبکه خودش جابجا بشه مشخص نیست که هویت پشت اون آدرس کیه؛ اگر اشتباه میگم منو قانع کنین؛ وگرنه اطلاعات غلط به ملت ندین

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 30 آذر 1400

    سلام مهدی عزیز
    کامنت شما کاملا درسته. دقیقا اگر این تراکنش در شبکه اختصاصی بیت کوین و خارج از صرافی انجام بشه، امکان پیگیری نیست. اما اگه از داخل صرافی تراکنش انجام بشه، با توجه به احراز هویت کاربران، کاملا تراکنش قابل پیگیری و رصد هست.

    • امیر
     امیر | 6 اردیبهشت 1402

     سلام میشه درباره شبکه اختصاصی بیت کوین هم توضیح بدید؟
     یعنی با امثال تراست والت و … فرق داره؟