علاقه توسعه‌دهندگان به بلاک چین اتریوم پایانی ندارد

تاریخ انتشار: 2 بهمن 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 17 بهمن 1402
زمان مطالعه:  2 دقیقه
علاقه توسعه‌دهندگان به بلاک چین اتریوم پایانی ندارد

بر اساس آخرین گزارش Electric Capital، اتریوم همچنان به عنوان بلاک چین شماره یک در میان توسعه‌دهندگان کریپتو است و بیش از 70 درصد از کدهای قرارداد جدید برای اولین بار در این شبکه مستقر شدند.

همچنین، توزیع توسعه‌دهندگان در سراسر جهان نیز گسترش یافته است، به‌طوری‌که توسعه‌دهندگان کریپتویی بیشتری در خارج از آمریکای شمالی زندگی می‌کنند، برخلاف رشد ثابت ثبت شده در مناطقی مانند آمریکای لاتین و غرب آفریقا.

گزارش 2023 Crypto Developer Electric Capital نشان داد که بیشتر کدهای قرارداد هوشمند راه‌اندازی شده در شبکه اتریوم منحصربه‌فرد هستند، در حالی که 71 درصد از قراردادها ابتدا روی اتریوم مستقر می‌شوند و آن را به برترین گزینه بلاک چین برای توسعه‌دهندگان تبدیل می‌کند.

در همین حال، تعداد توسعه‌دهندگان چند زنجیره‌ای در سال 2023 افزایش یافت. بر اساس این گزارش، توسعه‌دهندگان چند زنجیره‌ای از سه درصد در سال 2015 به 34 درصد در سال 2023 رسیدند که نشان دهنده رشد بیش از 10 برابری در هشت سال است.

همچنین دیدن پخش شدن متقابل توسعه‌دهندگان در سراسر بلاک چین اتریوم و ماشین مجازی اتریوم (EVM) تعجبی ندارد. چنین بلاک‌چین‌هایی شامل BNB Chain، پالیگان و آوالانچ و چندین شبکه لایه 2 است. همه این زنجیره‌ها از منطق قرارداد هوشمند مشابه اتریوم استفاده می‌کنند.

40 درصد از توسعه‌دهندگان در سال 2023 روی اتریوم و بیت کوین کار کردند

در مجموع، یک‌چهارم توسعه‌دهندگان بلاک چین بر روی اتریوم یا بیت کوین مستقر می‌شوند، که بیت کوین تعداد بیشتری از توسعه‌دهندگان فعال ماهانه را تا دسامبر 2023 با 7,846 نفر تشکیل می‌دهد؛ ولی با این حال، 25 درصد کاهش نسبت به بیش از 10,400 نفر در سال گذشته داشته است.

در همین حال، بیت کوین 1,071 توسعه‌دهنده فعال ماهانه را ثبت کرد که 19 درصد از 1,322 در دسامبر 2022 کاهش یافته است. بیشتر این کاهش مربوط به توسعه‌دهندگان پاره‌وقت و کسانی بود که روی چند زنجیره کار می‌کردند. از سال 2017 بیش از 1000 توسعه دهنده از بیت کوین پشتیبانی کرده‌اند. بیشترین تعداد توسعه‌دهندگان جدید در سال 2022 با بیش از 2,700 نفر به شبکه پیوستند.

اگرچه حجم تراکنش‌های بیت کوین در سال 2023 به دنبال رویدادهای مرتبط با اوردینالز افزایش یافت، تنها سه درصد از توسعه‌دهندگان بیت‌کوین روی این پروژه کار کردند، در حالی که 40 درصد به شبکه‌های لایه 2 بیت‌کوین و سایر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اختصاص یافتند.

به غیر از بیت کوین و اتریوم، بیش از 9,300 توسعه‌دهنده فعال ماهانه روی ۲۰۰ اکوسیستم کریپتویی برتر بر اساس ارزش بازار تا دسامبر ۲۰۲۳ کار می‌کردند. با این حال، این رقم نسبت به رکوردهای سال ۲۰۲۲، ۳۱ درصد کاهش دارد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کاهش 25 درصدی تعداد کل توسعه‌دهندگان بلاک چین در سال 2023

  همانطور که در گزارش Electric Capital اشاره شد، توسعه‌دهندگان فعال ماهانه با 24٪ کاهش به 22,411 در سال 2023، از 29,611 در سال قبل، رسیده است.

  اکثر این توسعه‌دهندگان با کمترین تجربه در طول بازار صعودی وارد این صنعت شدند و در طول بازار نزولی ترجیح دادند که بازار را ترک کنند. پس از اینکه ارزش بیت کوین به بیش از 69,000 دلار و ارزش کل بازار به نزدیک به 3 تریلیون دلار در نوامبر 2021 رسید، تعداد تازه‌واردان در سال 2022 به بیش از 90,000 نفر رسید.

  در مقابل، کسانی که حداقل بیش از یک سال در کریپتو بوده‌اند به رشد خود ادامه می‌دهند و به اکوسیستم کمک می‌کنند و 75 درصد کدها توسط چنین توسعه‌دهندگانی انجام می‌شود.

  توسعه‌دهندگان بلاک چین با بیش از یک سال تجربه در این صنعت در سال 2023 رشد 16 درصدی داشتند، در حالی که افراد با بیش از دو سال در حوزه کریپتو، در پنج سال گذشته 52 درصد رشد کردند و به بالاترین حد خود رسیدند.

  این گزارش همچنین به توزیع توسعه‌دهندگان در سطح جهانی اشاره می‌کند و بیان می‌کند که 74 درصد در خارج از آمریکای شمالی واقع شده‌اند، در حالی که ایالات متحده از سال 2018، 14 درصد از سهم توسعه‌دهندگان خود را از دست داده است.

  با این حال، توسعه‌دهندگان بلاک چین در آمریکای لاتین، آفریقای غربی، آسیای جنوبی، اروپای جنوبی و اروپای شرقی در حال رشد هستند و از سال 2018 تا به الان 20 درصد افزایش یافته‌اند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  کمبو کارت‌های همستر کامبت؛ ۳۱ تیر ماه

  بازی همستر کامبت توانسته در مدت نسبتاً کوتاهی به چنان محبوبی ...

  کد مورس امروز ۳۱ تیر ماه؛ ۱ میلون سکه رایگان!

  با استفاده از کد مورس ۱ میلیونی امروز ۳۱ تیر همستر، می‌توانی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر