هفته‌نامه تحلیل آنچین گلسنود – هفته ۲۸ سال ۲۰۲۴؛ گاوهای در مضیقه

تاریخ: 20 تیر 1403
زمان مطالعه:  7 دقیقه
هفته‌نامه تحلیل آنچین گلسنود – هفته ۲۸ سال ۲۰۲۴؛ گاوهای در مضیقه

بعد از چندین ماه پرایس اکشن افقی و خنثی، بیت کوین عمیق‌ترین اصلاح خود از اواخر ۲۰۲۲ را تجربه کرد و سرانجام به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه کشیده شد. حرکتی که بخش قابل توجهی از هولدرهای کوتاه مدت را وارد ضرر محقق‌نشده کرد. در این هفته از تحلیل گلسنود، قصد داریم به سراغ موضوعات زیر برویم:

 • بیت کوین، عمیق‌ترین درادان چرخه کنونی را ثبت کرد و از قله تاریخی ماه مارس خود، ۲۶٪ فاصله گرفت. با وجود این اتفاق، درادان کنونی هنوز نسبت به موارد مشابه چرخه‌های کنونی سطحی است.
 • این کاهش قیمت، باعث شده که حجم قابل توجهی از موجودی هولدرهای کوتاه مدت وارد ضرر محقق‌نشده شود؛ به طوری که بر اساس قیمت خرید این گروه، هم اکنون بیش از ۲.۸ میلیون واحد کوین متضرر شده است.
 • با اینکه فشار مالی روی هولدرهای کوتاه مدت شدت گرفته، اندازه تحقق ضرر توسط این گروه نسبت به اندازه کلی بازار نسبتاً متناسب است.

عملکرد قیمت بیت کوین

چرخه ۲۴-۲۰۲۳ بازار بیت کوین، تا حدی هم مشابه چرخه‌های قبلی بوده و هم متفاوت از آن‌ها. بعد از فروپاشی FTX، بازار حدود ۱۸ ماه رشد قیمت مداوم را تجربه کرد و بعد از تأیید ETF ها و ثبت قله تاریخی ۷۳ هزار دلار، مدت سه ماهه را به حرکت خنثی و تثبیت تحرکات قبلی گذراند. حالا از ماه می تا جولای امسال، بازار بیت کوین عمیق‌ترین اصلاح چرخه کنونی را تجربه کرد و درادانی بیشتر از ۲۶٪ را به ثبت رسانید.

با اینکه این عدد بسیار قابل توجهی است، روند نزولی میان مدت کنونی نسبت به چرخه‌های قبلی به مراتب کم‌رمق‌تر است. پدیده‌ای که قدرت نسبتاً بالای ساختار بازار در مقایسه با بیت کوین پر نوسان سال‌های قبل را نشان می‌دهد.

درادان‌های روندهای صعودی قبلی

درادان‌های روندهای صعودی قبلی

اگر عملکرد قیمت بیت کوین را نسبت به کف هر چرخه ارزیابی کنیم، خواهیم دید که بازار ۲۴-۲۰۲۳ به طرز معناداری مشابه با دو چرخه اخیر (۲۱-۲۰۱۸ و ۱۷-۲۰۱۵) عمل کرده است. اینکه چرا بیت کوین همواره مسیر مشابهی را می‌پیماید، جای بحث زیادی دارد؛ اما همین خصوصیت، چارچوبی ارزشمند برای تحلیلگران خلق کرده تا ساختار و طول زمانی هر چرخه را بهتر درک کنند.

عملکرد قیمت از کف هر چرخه

عملکرد قیمت از کف هر چرخه

بااین‌حال، اگر عملکرد قیمت را نسبت به زمان هاوینگ بیت کوین خواهیم دید که چرخه کنونی یکی از بدترین عملکردهای تاریخ بازار را داشته است. این درحالی است که بازار بیت کوین در اقدامی بی‌سابقه، قبل از رویداد هاوینگ قله تاریخی جدیدی را ثبت کرده است.

 • 🔴 دوره دوم: ۱۱۷٪ رشد
 • 🔵 دوره سوم: ۷٪ ریزش
 • 🟢 دوره چهارم: ۳۰٪ رشد
 • ⚫ دوره پنجم: ۱۳٪ ریزش
عملکرد قیمت از هاوینگ

عملکرد قیمت از هاوینگ

حالا در مبنای روزانه می‌توانیم تعداد درادان‌های روزانه روند صعودی که از آستانه ۱ انحراف معیار فراتر می‌روند را ارزیابی کنیم. این کار به ما کمک می‌کند تا تعداد ریزش‌های قابل توجهی که سرمایه‌گذاران در طول یک روند صعودی تجربه می‌کنند را بهتر درک و بررسی کنیم.

 • روند صعودی ۱۳-۲۰۱۱: ۱۹ مرتبه
 • روند صعودی ۱۸-۲۰۱۵: ۲۷ مرتبه
 • روند صعودی ۲۱-۲۰۱۸: ۲۶ مرتبه
 • روند صعودی کنونی ۲۴-۲۰۲۳: ۶ مرتبه (تا امروز)

در چرخه کنونی، ۶ مرتبه شاهد درادان روزانه بیش از ۱ انحراف معیار به زیر میانگین بلند مدت بوده‌ایم. این پدیده به ما می‌گوید که چرخه کنونی هم کوتاه‌تر و هم کم نوسان‌تر از چرخه‌های قبلی بوده و شاید سرمایه‌گذاران هنوز صبر و تحمل بیشتری دارند.

عملکرد روزانه قیمت

عملکرد روزانه قیمت

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  ضرر سرمایه‌گذاران جدید

  با ارزیابی حجم موجودی در اختیار هولدرهای کوتاه مدت، افزایشی قابل توجه از ژانویه ۲۰۲۴ را می‌بینیم. این اتفاق با افزایش انفجارگونه قیمت در واکنش به تأیید ETF های نقدی بیت کوین و ورود سرمایه جدید همراه شده است.

  اگرچه سیر صعودی این نشانگر تقاضای بازار، در طول ماه‌های اخیر متوقف شده و نشان می‌دهد که در طول سه ماهه دوم ۲۰۲۴، نیروهای عرضه و تقاضا به تعادل نسبی رسیده‌اند. از آن زمان تاکنون، این اتفاق باعث نوعی تعلیق بازار شده است، چرا که حالا هولدرهای بلند مدت کمتری سود خود را ثبت می‌کنند و خریداران کمتری هم رغبتی به خرید دارند.

  کل موجودی هولدرهای کوتاه مدت

  کل موجودی هولدرهای کوتاه مدت

  در طول روندهای صعودی پایدار، کف‌های موقتی معمولاً بعد از اینکه حجم موجودی متضرر STH ها به حوالی ۱ تا ۲ میلیون واحد رسید، ثبت می‌شوند. البته در موارد شدیدتر، این حجم متضرر موجودی می‌تواند بین ۲ تا ۳ میلیون واحد هم باشد.

  می‌توانیم نمونه‌ای از این پدیده را در طول ریزش اخیر قیمت تا سطح ۵۳ هزار دلار ببینیم؛ اتفاقی که موجودی کوین‌های متضرر را به ۲.۸ میلیون واحد رسانید. در ۱۲ ماه گذشته، این دومین باری است که چنین اتفاقی می‌افتد. دفعه قبل در آگوست ۲۰۲۳ بود که طی آن، بیش از ۲ میلیون BTC متعلق به سرمایه‌گذاران جدید وارد ضرر محقق‌نشده شد.

  موجودی متضرر STH ها

  موجودی متضرر STH ها

  در ادامه می‌توانیم با شمارش تعداد روزهایی که بیش از ۲ میلیون کوین STH ها، برای بازه ۹۰ روزه اخیر وارد ضرر شده‌اند، شدت این دوره‌های اصلاح را بهتر ارزیابی کنیم. بر اساس این اندیکاتور، تاکنون در بیش از ۲۰ روز از ۹۰ روز گذشته این اتفاق رخ داده است.

  حال اگر بخواهیم این وضعیت را با شرایط بازار در طول سه ماهه دوم و سوم ۲۰۲۱ مقایسه کنیم، می‌بینیم که حجم به مراتب بیشتری از STH ها، مدت زمان به مراتب طولانی‌تر ۷۰ روز پیاپی را زیر فشار مالی گذرانده‌اند. آن دوره زمانی به حدی قوی بود که جو روانی سرمایه‌گذاران را تغییر داد و زمینه را برای روند نزولی ترسناک ۲۰۲۲ مهیا کرد. با مقایسه این دو، می‌بینیم که چرخه کنونی فعلاً وضعیت نسبتاً مساعدی دارد.

  طول زمانی ضرر سنگین STH ها

  طول زمانی ضرر سنگین STH ها

  توقف سودآوری بازار بیت کوین

  با توجه به کاهشی که در بازار نقدی بیت کوین شاهدش بودیم، نسبت بین سود محقق‌شده و ضرر محقق‌نشده سرمایه‌گذاران هم کاهشی محسوس داشته است. این اندیکاتور هم اکنون به محدوده ۰٫۵۰ تا ۰٫۷۵ رسیده است، محدوده‌ای که در طول اصلاحات روندهای صعودی، سطحی خنثی محسوب می‌شود.

  در چرخه‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ هم می‌توانیم کاهش‌های شدید مشابهی را در این شاخص ببینیم، اتفاقی که می‌تواند نشان‌دهنده بی‌ثباتی و عدم قطعیت سرمایه‌گذاران باشد.

  نسبت سود/ضرر محقق‌شده (میانگین ۱۴ روزه)

  نسبت سود/ضرر محقق‌شده (میانگین ۱۴ روزه)

  با تمرکز بیشتر روی ضررهای هولدرهای کوتاه مدت، می‌بینیم که در هفته گذشته، این گروه به تنهایی ۵۹۵ میلیون دلار ضرر را محقق کرده است. این بزر‌گ‌ترین رویداد تحقق ضرر این گروه از زمان ثبت کف چرخه نزولی ۲۰۲۲ تا به امروز است.

  علاوه‌براین، تنها در ۵۲ روز از ۵۶۵۵ روز معاملاتی بیت کوین (کمتر از ۱٪) مقدار ضرر روزانه بیشتری ثبت شده است؛ پدیده‌ای که شدت اصلاح اخیر قیمت بیت کوین را در مبنای دلار نشان می‌دهد.

  تحلیل ضرر محقق‌شده STH ها

  تحلیل ضرر محقق‌شده STH ها

  حال اگر همین ضررهای STH ها را به عنوان درصدی از کل سرمایه بازار (تقسیم بر کپ محقق شده STH ها) در نظر بگیریم، می‌توانیم تصویری به کل متفاوت را ببینیم. در مبنای نسبی، ضررهای محقق‌شده توسط این گروه در مقایسه با اصلاحات روندهای صعودی قبلی کاملاً عادی و متناسب است.

  در نمودار زیر، دوره‌های آبی رنگی را مشخص کرده‌ایم که در آن‌ها هم درصد موجودی متضرر هولدرهای کوتاه مدت و هم اندازه ضررهای محقق‌شده توسط این گروه، بیش از ۱ انحراف معیار از مقدار میانگین بیشتر شده است.

  مقایسه موجودی متضرر STH ها و ضرر محقق‌شده آن‌ها

  مقایسه موجودی متضرر STH ها و ضرر محقق‌شده آن‌ها

  با نگاهی به ضررهای محقق‌شده توسط هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت، می‌بینیم که رویدادهای ثبت ضرر این هفته، کمتر از ۳۶٪ از کل جریان سرمایه شبکه بیت کوین را به خود اختصاص داده‌اند.

  رویدادهای تسلیم بزرگ مثل سپتامبر ۲۰۱۹، مارس ۲۰۲۰ و ریزش می ۲۰۲۱، باعث شده بودند که در طول چندین هفته، تحقق ضررها بیش از ۶۰٪ از جریان سرمایه شبکه را شامل می‌شدند؛ مقداری که بسیار معنادار و قابل توجه بود.

  ازاین‌رو می‌توان گفت که اصلاح قیمت کنونی بازار، بیشتر شبیه به دوره ثبت قله سه ماهه اول ۲۰۲۱ است تا رویدادهای تسلیم شدید و نگران‌کننده. بااین‌وجود، گوی و میدان در دست تقاضای جدیدی است که با ورود به بازار، مومنتوم منفی بازار را جذب کند؛ در غیر اینصورت، شاهد تداوم از دست رفتن سودآوری سرمایه‌گذاران خواهیم بود.

  خرید بیت کوین

  ضرر محقق‌شده نسبی هولدرهای کوتاه و بلند مدت (میانگین ۷ روزه)

  ضرر محقق‌شده نسبی هولدرهای کوتاه و بلند مدت (میانگین ۷ روزه)

  جمع بندی نهایی

  بعد از ۱۸ ماه صعود مداوم قیمت بیت کوین پسا FTX به همراه سه ماهه حرکت خنثی و ملال‌انگیز نمودار، سرانجام بازار عمیق‌ترین اصلاح چرخه کنونی را ثبت کرد. بااین‌وجود وقتی اصلاح کنونی را با چرخه‌های قبلی مقایسه می‌کنیم، به عمق کم آن، و ساختار قدرتمند بازار کنونی بیت کوین پی می‌بریم.

  بااین‌حال، ریزش اخیر قیمت بیت کوین، حجم قابل توجهی از هولدرهای کوتاه مدت بازار را وارد ضررهای سنگین کرده و فشار مالی سنگینی را به این گروه وارد آورده است؛ گرچه اندازه ضررهای محقق‌شده توسط این گروه هنوز در مقایسه با اندازه کلی بازار کوچک است. علاوه‌براین، مشارکت کم هولدرهای بلند مدت در تحقق ضرر، به ما می‌گوید که این سرمایه‌گذاران صبور هنوز سودده هستند و تمایلی هم به عرضه و خروج ندارند. امید به صعود بیشتر!

  میلاد آقایاری

  میلاد آقایاری

  Fiat Free, Since 93 :) درباره کریپتو می‌نویسم. چون به نظرم راه امیدوارکننده‌ایه واسه یه کوچولو بیشتر کردن عدالت در جهان

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  استراتژی ICT؛ سبک معاملاتی جدید در پرایس اکشن

  استراتژی معاملاتی ICT، از معدود سبک‌های معاملاتی رایج امروزی ...

  آشنایی کامل با الگوی کندلی هارامی (Harami)

  الگوی کندلی هارامی (Harami)، به‌عنوان الگویی بسیار مهم و نام ...

  اندیکاتور استوکاستیک چیست؟ آموزش معامله با Stochastic

  آیا شما هم به دنبال ابزاری کارآمد برای تحلیل بازارهای مالی ه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر