اتهامات وارده به بنیانگذاران کیف پول سامورایی سوالات جدی را برای فناوری حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کند

تاریخ: 7 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  4 دقیقه
اتهامات وارد به بنیانگذاران کیف پول سامورایی سوالات جدی را برای فناوری حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کند

کیف پول Samourai (که سرورهای آن مصادره شده است) یک کیف پول بیت کوین با وعده حفظ حریم خصوصی از طریق سرویسی به نام «Whirlpool» بود که تراکنش‌های شما را خصوصی نگه می‌دارد و هویت شما را پنهان می‌سازد.

مقامات قضایی ایالات متحده می‌گویند که این کیف پول بیش از 2 میلیارد دلار از تراکنش‌های غیرقانونی را پردازش کرده است، از جمله حداقل 100 میلیون دلار از طریق بازارهای غیرقانونی دارک وب مانند جاده ابریشم و بازار هیدرا. مدت‌ها قبل، استدلال‌های مشابهی در مورد تورنادوکش مطرح شد، زمانی که توسط خزانه داری ایالات متحده تحریم شد، که اساساً هر دلاری را که از طریق آن جریان می‌یافت به عنوان ماهیت جنایی به حساب می‌آورد.

دامیان ویلیامز، دادستان ایالات متحده، روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: «ما به همراه شرکای مجری قانون، به تعقیب و نابودی سازمان‌های جنایی که از ارزهای دیجیتال برای پنهان کردن رفتار غیرقانونی استفاده می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

عملیات دستگیری

در مورد بنیانگذاران کیف پول سامورایی، رودریگز ۳۵ ساله و هیل ۶۵ ساله چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. رودریگز در پنسیلوانیا دستگیر شد و این هفته احتمالاً محاکم خواهد شد، در حالی که ایالات متحده همچنان برای استرداد هیل از پرتغال کار می‌کند.

عملیات دستگیری بنیانگذاران سامورایی والت

برایان فرای، استاد حقوق دانشگاه کنتاکی در مصاحبه‌ای با CoinDesk گفت:

به نظر می‌رسد که وزارت دادگستری شواهد محکمی از آنها دارد که آگاهانه به مردم کمک می‌کردند تا تراکنش‌های غیرقانونی را در قبال پرداخت هزینه، پنهان کنند.

DOJ ادعا می‌کند که رودریگز و هیل به طور فعال مشتریان جنایتکار را از پست‌های بازاریابی و رسانه‌های اجتماعی خود جذب می‌کردند. به عنوان مثال، طبق گزارش‌ها، هیل در یک پیام داخلی رهگیری شده گفت: در سامورایی ما کاملاً بر مقاومت در برابر سانسور و اقتصاد دایره‌ای سیاه/خاکستری متمرکز شده‌ایم.

نیک کارتر، سرمایه‌دار خطرپذیر، در صحبت‌های خود گفت:

اگر آگاهانه تأمین مالی غیرقانونی را تسهیل می‌کردند و از آن سود می‌بردند، این‌طور که در شکایت ادعا شده، چشم‌انداز این اقدامات تاریک است. با این وجود، میزان تلاش دولت بایدن برای جرم‌انگاری حریم خصوصی نگران‌کننده است.

به نظر می‌رسد دولت بایدن تلاش‌ها را برای از بین بردن خدمات میکس کردن (Mixing) افزایش داده است. این شامل دستگیری رومن استرلینگوف، تبعه روسی – سوئدی و اپراتور بیت کوین فوگ در آوریل 2021 و مشارکت در دستگیری بنیانگذاران تورنادوکش در سال 2023 می‌شود. با این حال، میکسرهای کریپتویی مدت‌هاست که در دید دادستان‌های جنایی بوده است. در مورد استرلینگوف، بازرسان برای کسب شواهد مستدل در طول سال‌ها تلاش کردند.

در ماه می 2019، ایالات متحده شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه داری (FinCEN) در مورد «قاتل‌های ارزهای دیجیتال» نگران است و عقیده دارد «افرادی که ارزش را به گونه ای که ظاهراً برای محافظت از حریم خصوصی فرستنده طراحی شده است می‌پذیرند و منتقل می‌کنند، ارائه دهندگان خدمات انتقال پول امن هستند و واجد شرایط معافیت کامل نیستند.»

به عبارت دیگر، میکسرها فرستنده پول هستند، حتی اگر یک شخص به طور کلی فقط وجوه را بین دو آدرسی که کنترل می‌کند، برای ناشناس کردن وجوه خود انتقال می‌دهد. اگر به عنوان یک انتقال‌دهنده پول در نظر گرفته می‌شوید، FinCEN خاطرنشان کرد، از شما انتظار می‌رود که از قانون رازداری بانکی پیروی کنید.

تال بیری، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری کیف پول ZenGo، گفت:

نظر من این است که صنعت کریپتو باید مقررات را به عنوان «د فورس ماژور» در نظر بگیرد و با آن سازگار شود. [فورس ماژور یک بند قانونی رایج است که طرفین را از مسئولیت سلب می‌کند.] دولت ایالات متحده به صراحت اعلام کرد که با پیگرد قانونی اپراتورهای Tornado Cash، بهره‌برداری از میکسر غیرقابل‌قبول است و بنابراین می‌توان به دنبال دیگر میکسرها بود.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  شبکه حریم خصوصی؟

  برخی دیگر نگران این هستند که این رویه فقط خدمات میکس کردن را هدف قرار ندهد؛ بلکه تمام فناوری بلاک چین حفظ حریم خصوصی را مورد هدف قرار می‌دهد.

  الکس تورن، سرپرست تحقیقات Galaxy Digital به CoinDesk گفت.:

  از پرونده‌های علیه تورنادوکش گرفته و قانون کارگزار IRS تا دستگیری بنیانگذاران کیف پول سامورایی، واضح است که دولت ایالات متحده به شدت علیه ابزارهای حفظ حریم خصوصی در رمزارزها حرکت می‌کند.

  شایان ذکر است که در حالی که رودریگز و هیل از زمان راه‌اندازی در یک دهه پیش، در نظارت بر پروتکل فعال باقی ماندند، کیف پول سامورایی غیرحضانتی و منبع باز بود. برنامه‌های Samourai نیز از فروشگاه‌های اپلیکیشن گوگل و اپل حذف شده‌اند، اگرچه از نظر تئوری نرم‌افزار قابل‌ساخت است، و می‌تواند توسط هر کسی اجرا و میزبانی شود.

  برخی از کارشناسانی که توسط CoinDesk با آنها تماس گرفته شده است، از جمله Frye، معتقدند در حالی که میکسرهای کریپتویی ممکن است در تئوری قانونی باشند، اگر فقط برای محافظت از حریم خصوصی تراکنش‌های قانونی استفاده شوند، استفاده از آنها برای پنهان کردن تراکنش‌های غیرقانونی قطعاً غیرقانونی است.

  واضح است که اگر توسعه‌دهندگان هر گونه دخالتی در ابزارهای حفظ حریم خصوصی فراتر از کدنویسی داشته باشند – اعم از این که در قسمت‌های فرانت، تسهیل هر نوع جابه‌جایی پول یا دریافت هزینه‌ها باشد – آنها هدف قرار خواهند گرفت. تورن می‌گوید:

  برای موفقیت در حفظ حریم خصوصی روی زنجیره در آینده، ابزارها باید کاملاً غیرمتمرکز باشند.

  مبارزه برای حفظ حریم خصوصی

  علی‌رغم شرایط موجود، بسیاری در جامعه کریپتو هدف قرار دادن میکسرهای کریپتو را نقض حقوق اساسی انسان برای حفظ حریم خصوصی می‌دانند.

  مسدود کردن سرورهای سامورایی توسط دولت و دستگیری افرادی که آن را اداره می‌کنند، نگران‌کننده است. این بیشتر شبیه کاری است که یک رژیم استبدادی انجام می‌دهد تا یک کشور آزاد. من فکر می‌کنم که مردم در تراکنش‌های مالی خود، چه دیجیتالی یا فیزیکی، از حقوق اساسی برای حفظ حریم خصوصی برخوردارند.

  برخی دیگر خاطرنشان کردند که علی‌رغم افزایش فشار بر خدمات حفظ حریم خصوصی، همیشه تقاضا برای این پروتکل‌ها وجود خواهد داشت.

  اوگل گفت:

  با توجه به اینکه استفاده از میکسر آسان است، این رویه، شستن وجوه غیرقانونی را حل نمی‌کند. او خاطرنشان کرد که کوین‌های حفظ حریم خصوصی در حال حاضر برای کسانی که به دنبال حفظ کامل حریم خصوصی از طریق ارزهای دیجیتال هستند» در گردش هستند، اگرچه این کار آسان نیست.

  Zooko WIlcox، بنیانگذار کوین حریم خصوصی Zcash، به کوین‌دسک گفت:

  ایجاد فناوری حفظ حریم خصوصی در ایالات متحده قانونی است، و ما به انجام آن ادامه خواهیم داد، زیرا حریم خصوصی و آزادی بخش‌های اصلی تمدن آمریکا هستند.

  منبع: کوین‌دسک

  محسن صالح

  محسن صالح

  من محسن هستم که در شبکه‌های اجتماعی با نام «گریزلی» فعالیت می‌کنم. شیفته‌ی بیت‌کوین و آزادی مالی هستم که این شبکه به کاربران خودش میده.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر