مفهوم دیوار فروش چیست؟

تاریخ: 3 آبان 1400
زمان مطالعه:  6 دقیقه
دیوار فروش ارزهای دیجیتال

وقتی که یک سفارش فروش بزرگ بر روی دیوار فروش ثبت می‌شود، به احتمال زیاد باعث افت قابل توجه قیمت‌ها خواهد شد زیرا این فروش می‌تواند در هر سطح قیمتی انجام شود.

دیوارهای فروش می‌توانند به واسطه افراد خاص به خصوص نهنگ‌ها که دارایی‌های بزرگی را در اختیار دارند دستکاری شوند. این افراد قادرند قیمت دارایی‌ها را به نفع خود تغییر دهند، اگرچه دیگران نیز می‌توانند در این امر کمک کننده باشند. به همین دلیل است که صرافی‌ها برای نشان دادن دیوارهای خرید و فروش از نمودار عمق تعاملی استفاده می‌کنند. اگر شما هم در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید، در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا با مفهوم دیوار فروش بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با دیوار فروش

دیوار فروش این قابلیت را دارد که قیمت دارایی‌ها را سرکوب کرده و افراد را مجبور کند تا در محدوده خاصی معاملات را انجام دهند. به عبارتی آن‌ها با نمایش دادن به سایر معامله‌گران و تریدرها، به گونه‌ای وانمود می‌کنند که قیمت اگر از مقاومت قابل توجهی عبور نکند، توانایی رفتن به سطح بالاتر را نخواهد داشت.

این‌گونه سفارشات عمدی، توسط افراد خاص به خصوص نهنگ‌ها که دارایی‌های بزرگی را در اختیار دارند گذاشته می‌شود، اما به‌طور معمول هیچگونه قصد خریدی از معامله‌گران ندارند و هدف آن‌ها فقط فریب دادن آن‌هاست تا بدین طریق معامله‌گران، سفارشات مربوط به فروش خود را در دیوار فروش قرار دهند و قیمت‌ها به سمت پایین‌تر حرکت کنند.

به عبارتی وجود یک دیوار فروش نمایانگر آن است که پس از درست شدن قیمت‌ها و مشخص شدن قیمت‌های واقعی، به زودی میزان عرضه افزایش خواهد یافت و در نتیجه آن، میزان تقاضا و قیمت‌ها با کاهش مواجه خواهند شد.

به همین دلیل بازرگانان برای پیشگیری از این وضعیت تصمیم می‌گیرند که با قیمت‌های موجود خریدی انجام ندهند و به جای آن دارایی‌های خود را با قیمت پایین‌تری به فروش برسانند و این فرصت‌های کوتاه را برای نهنگ‌ها به وجود آورند. در واقع دیوارهای فروش می‌توانند به صورت مداوم دچار تغییر شوند که این تغییرات و دستکاری‌ در قیمت‌ها به‌طور معمول توسط نهنگ‌ها انجام می‌شود. به همین بیش‌تر صرافی‌ها برای نشان دادن دیوارهای خرید و فروش از نمودار عمق تعاملی استفاده می‌کنند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  نحوه عملکرد دیوار فروش

  برای اینکه بهتر با نحوه عملکرده دیوار فروش آشنا شوید، در اینجا با شرح یک مثال آن را توضیح خواهیم داد.

  به عنوان مثال فردی ثروتمند به نام «کارن» را در نظر بگیرید که به سایر دوستان ثروتمند خود، تصمیمش را مبنی بر کسب درآمد از یک سهام خاص اعلام می‌کند. این امر می‌تواند به چند دلیل صورت گیرد:

  • سهام مورد نظر فضای بسیار زیادی برای رشد کردن دارد.
  • سهام مورد نظر را می‌توان به راحتی مورد دستکاری قرار داد.
  • سهام مورد نظر پتانسیل بسیار بالایی دارد تا بتواند در آینده نزدیک، بزرگ شده و رشد کند.

  «کارن» به همراه دوستانش تصمیم می‌گیرند تا از فرصت به دست آمده به خوبی استفاده کنند. به همین دلیل تمامی افراد به یک میلیون ارز دیجیتال X نیاز خواهند داشت. متأسفانه این امکان وجود ندارد که «کارن» و دوستانش، تمامی سفارشات را به صورت یک‌جا انجام دهند. در صورتی هم که این کار انجام نشود، قیمت‌ها با افزایش چشمگیری روبه‌رو خواهد شد و دیگر خرید در قیمت فعلی امکان‌پذیر نخواهد بود. برای اینکه بتوانند به هدف خود که خرید یک میلیون ارز دیجیتال X برای هر شخص است، دست پیدا کنند، تصمیم به ساخت دیوار فروش می‌گیرند تا قیمت‌ها را دستکاری کرده و به سمت پایین هدایت کنند. برای ساخت دیوار فروش، این کار را به صورت مرحله‌ای انجام می‌دهند که مراحل آن عبارت است از:

  • آن‌ها در ابتدا تصمیم می‌گیرند که هر کدامشان 250.000 ارز دیجیتال x را خریداری کنند که در بازارهای خاص، انجام این کار تأثیر چندانی بر قیمت‌ها نخواهد گذاشت.
  • بدین ترتیب آن‌ها توانسته‌اند قیمت مشخصی را تعیین کنند که از دیدگاهشان مناسب و به اندازه کافی پایین به نظر می‌آید که بتوانند به هدف نهایی خود از خرید که همان یک میلیون ارز دیجیتال x بود، برسند. آن‌ها این رمز ارز خاص به دست آمده را تصمیم دارند با قیمتی حدود 2.40 دلار به فروش برسانند.
  • حال «کارن» و دوستانش بیش‌تر از یک میلیون دلار ارز دیجیتال x را با قیمت حدودی 2.40 دلار در بازار به فروش رسانده‌اند که به ظاهر یک قیمت کم ارزش به نظر می‌رسد اما وقتی در یک حجم بسیار بالا به فروش می‌رسد، فشار خرید بسیار زیادی را به بازار تحمیل می‌کند.

  آنچه که در ادامه این ماجرا اتفاق می‌افتد بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا پس از انجام این کار، هیچ کس دیگری قادر نیست که ارزهای دیجیتال x را بالاتر از این قیمت به فروش برساند.

  دیوار فروش بیت پین

  دیوار فروش بیت پین برای ارز دیجیتال بیت کوین

  این روند ادامه پیدا می‌کند تا دیوار فروش از بین برود. در نتیجه، این امر موجب می‌شود تا مردمی که می‌خواهند سهام خود را نقد کنند، مجبور به فروش ارزهای دیجیتال خود، پایین‌تر از این قیمت خواهند بود. این روند موجب می‌شود تا قیمت‌ها به سمت پایین سوق پیدا کند.

  حال «کارن» و دوستانش این اطمینان خاطر را خواهند داشت که به یک میلیون ارز دیجیتال x خود دست پیدا می‌کنند و قیمت‌ها نیز در آینده وقتی دیوارهای فروش از بین رفت، به طور گسترده‌ای افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که دیوارهای خرید و فروش، تنها به یک تریدر یا معامله‌گر ختم نخواهد شد و هنگامی که یک سفارش بزرگ از خرید و فروش ایجاد می‌شود، این احتمال وجود دارد که سایر سرمایه‌گذاران نیز سفارش‌های خرید و فروش خود را در همان قیمت انجام دهند.

  با توجه به اینکه صرافی‌ها هرگز اقدام به ایجاد دیوار فروش نمی‌کنند، در نتیجه دستکاری قیمت‌ها و ایجاد دیوارهای فروش توسط خود معامله‌گران انجام می‌شود.

  دیوارهای فروش واقعی و جعلی

  گاهی اوقات دیوارهای فروش ایجاد شده به طور قانونی ایجاد می‌شوند تا تعادل قیمتی برقرار بماند اما گاهی این دیوارها تلاشی برای دستکاری قیمت‌ها هستند. دیوارهای فروش جعلی تلاش می‌کنند تا قیمت‌ها را به نفع نهنگ‌ها پایین نگه‌دارند و این امکان را برای نهنگ‌ها ایجاد کنند تا ارزهای دیجیتال را در ارزان‌ترین قیمت ممکن خریداری کنند. گاه این دیوارها بسیار محکم بنا می‌شوند و گاهی بسیار لرزان و شکننده‌اند. به هر حال هر زمان که با یک دیوار خرید یا فروش برخورد کردید، بهتر است آن را زیر نظر بگیرید، زیرا این دیوارها در کسری از ثانیه از هم پاشیده شده و دوباره ایجاد می‌شوند.

  به طور معمول نهنگ‌ها برای دیوارهای خرید جعلی سفارشات زیادی را ثبت می‌کنند، بدین طریق که به شبیه‌سازی ارزش مثبتی بالاتر از ارزش ارز موجود می‌پردازند. اگر یک دیوار بزرگ ایجاد شود، قیمت‌ها به شدت افزایش می‌یابد و بالا می‌رود. این دیوارها موجب می‌شوند تا افراد تازه‌کار اعتماد به نفس پیدا کرده و سفارش خرید خود را در بالای دیوار تنظیم کنند و گمان کنند که ارزش فعلی ایجاد شده، کف قیمت یا همان مقاومت جدید ایجاد شده است.

  پس از اینکه همه چیز عادی به نظر رسید، نهنگ‌ها با یک چرخش 360 درجه‌ای اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند و آن دسته از افرادی که در بالای قیمت نهنگ‌ها سفارشات خود را خریداری کرده بودند، به یک باره تمام سرمایه خود را از دست می‌دهند. دیوارهای جعلی فروش نیز درست برعکس دیوارهای جعلی خرید عمل می‌کنند.

  پیشنهاد سردبیر برای مطالعه بیشتر: معنی اصطلاح نهنگ در بازار ارز دیجیتال چیست؟

  روش‌های متفاوتی وجود دارد که بتوان انگیزه ایجاد دیوار فروش را شناسایی و حدس زد. بهترین راه برای شناسایی این وضعیت، که چه مدت زمانی این دیوار فروش وجود داشته است. اگر مدت زمان وجود دیوار فروش بیش از یک هفته بوده باشد، می‌توان چنین گفت که این دیوار فروش واقعی است و فروشندگان بر این تصمیم‌اند تا موقعیت خود را پُر نمایند.

  البته گاهی نیز پیش آمده است که وقتی مقدار معینی از پیشنهادات به واسطه خریداران پُر شده، پیشنهاد خود را پس می‌گیرند و آن را در مقادیر بیشتری قرار می‌دهند. این بدان معنا خواهد بود که نهنگ‌ها سعی دارند تا افزایش قیمت را کنترل کنند و به طور همزمان فروش ارزهای دیجیتال خود را با افزایش قیمتی یکنواخت انجام دهند. در نتیجه هرگاه مشاهده کردید که یک دیوار فروش ظاهر شد و بطور فعال در حرکت بود، ممکن است با یک «پرت» مواجه شوید. در این حالت امکان اینکه فروشنده سعی در دستکاری قیمت‌ها داشته باشد، بسیار زیاد است تا بتواند بدین طریق مردم را به خرید یا فروشه سکه ترغیب کند.

  این اتفاق یه طور معمول زمانی روی می‌دهد که پیشنهادات گسترده‌ای در دفتر سفارشات وجود دارد. نهنگ نیز همچون فردی قدرتمند عمل کرده و بسته به میل خود، قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کند.

  خطری که در این میان وجود دارد آن است که یک نهنگ ثروتمند می‌تواند نظم کلی را بر هم بزند و تمام قدرت را به دست بگیرد. به همین دلیل هدف اصلی دیوار فروش، ایجاد ترس بین افراد ضعیف‌تر است تا آن‌ها گمان کنند که هیچ‌کس فروشنده نیست و شروع به فروش ارزهای خود نمایند. این امر موجب افزایش عصبانیت مردم شده، چراکه شاهد فروش حجم بسیار زیادی از ارزهای دیجیتال‌اند.

  سخن پایانی

  در این نوشتار با مفهوم دیوار فروش آشنا شده و به بررسی دیوارهای فروش جعلی و واقعی پرداختیم. دیوارهای فروش می‌توانند بواسطه افراد خاص، به خصوص نهنگ‌ها که بسیار ثروتمند هستند و دارایی‌های بزرگی را در اختیار دارند دستکاری شوند. این افراد قادرند قیمت دارایی‌ها را به نفع خود تغییر دهند. به همین دلیل است که صرافی‌ها برای نشان دادن دیوارهای خرید و فروش از نمودار عمق تعاملی استفاده می‌کنند.

  سوالات متداول

  دیوار فروش به چه معناست؟

  دیوار فروش موجب سرکوب قیمت دارایی‌ها شده و افراد را مجبور می‌کند تا معاملات خود را در محدوده خاصی انجام دهند.

  هدف اصلی از ایجاد دیوار فروش چیست؟

  هدف اصلی دیوار فروش، ایجاد ترس بین افراد ضعیف‌تر است تا آن‌ها گمان کنند که هیچ‌کس فروشنده نیست و شروع به فروش ارزهای خود نمایند.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر