چطور بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟

هدف اکثر افراد از سرمایه‌ گذاری، کسب سود است. هرچه یک سرمایه‌گذاری سود بیشتری داشته باشد، گزینه‌ی جذاب‌تری خواهد بود. اما چگونه می‌توان سود یک سرمایه‌گذاری را محاسبه کنیم؟ برای این کار باید از مفهوم نرخ بازگشت سرمایه (ROI) کمک بگیریم. فرمول ساده بازگشت سرمایه به شما اجازه می‌دهد تا وضعیت سودآوری سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید و از آن برای پیدا کردن بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

نرخ بازگشت سرمایه (RoI) چیست؟

نرخ بازگشت سرمایه (Return on Investment)، یک معیار عملکردی برای ارزیابی کارایی سرمایه‌گذاری یا مقایسه میزان سود دهی تعدادی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف است. براساس تعریف نرخ بازگشت سرمایه، این معیار بسیار مهم به شما امکان محاسبه مستقیم میزان بازدهی یک سرمایه‌گذاری خاص نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری را می‌دهد. در پاسخ به سؤال چطور بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟ باید گفت کار چندان سختی نخواهید داشت.

یکی از ویژگی‌های اصلی نرخ بازگشت سرمایه که باعث محبوبیت آن در بین سرمایه‌گذاران و تریدرها شده است، استفاده و درک آسان آن است.

برای محاسبه‌ی بازگشت سرمایه، کافی است تا سود یا بازده یک سرمایه‌گذاری را به هزینه سرمایه‌گذاری تقسیم و نتیجه را به صورت درصد بیان کنید. به‌طور معمول در صرافی دیجیتال، نرخ بازگشت سرمایه به صورت سالانه بیان می‌شود و نیاز به محاسبه ندارد؛ با این حال، آشنایی با نحوه محاسبه‎‌ی آر او آی (ROI) برای هر سرمایه‌گذاری الزامی است.

نرخ بازگشت سرمایه
نرخ بازگشت سرمایه

محاسبه ROI؛ چطور بازگشت سرمایه را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه‌ی نرخ بازگشت سرمایه باید با روش‌ها و فرمول‌های آن آشنا شویم. به طور کلی، فرمول آر او آی (ROI) بسیار ساده است و به‌راحتی می‌توانید از آن برای اندازه‌گیری بازدهی سرمایه استفاده کنید. روش‌های مختلفی برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه وجود دارد. در اینجا ما به دو روش اصلی محاسبه بازگشت سرمایه اشاره خواهیم کرد.

ساده‌ترین فرمول محاسبه نرخ بازگشت سرمایه:

نرخ بازگشت سرمایه

بنابراین زمانی که شما میزان سود یک سرمایه‌گذاری و هزینه اولیه آن را در طول مدت زمان مشخصی در اختیار داشته باشید می‌توانید به راحتی بازگشت سرمایه را محاسبه کنید. علاوه بر این فرمول می‌توان از روش دیگری نیز برای محاسبه ROI استفاده کرد:

فرمول نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری

زمانی که سود سرمایه گذاری مشخص نیست ولی ارزش نهایی و اولیه آن را در اختیار داشته باشیم می‌توانیم از فرمول بالا استفاده کنیم.

در ادامه از یک مثال در دنیای واقعی برای درک بهتر مفهوم بازگشت سرمایه استفاده می‌کنیم.

مثال محاسبه نرخ بازگشت سرمایه؛ چگونه از فرمول ROI استفاده کنیم؟

نرخ بازگشت سرمایه به دلیل سادگی، معیار بسیار محبوبی در بین سرمایه گذاران است. با استفاده از ROI به سادگی می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه در سهام، شرکت‌ها، معاملات ملک و املاک یا حتی بازار ارزهای دیجیتال و خرید بیت کوین را محاسبه کرد. این فرمول پیچیدگی خاصی ندارد و می‌توان از آن برای تفسیر طیف وسیعی از انواع سرمایه گذاری‌ها استفاده کرد. برای درک بهتر چگونگی محاسبه‌ی نرخ بازگشت سرمایه آن را با یک مثال توضیح می‌دهیم:

فرض کنید که شما ۱۰۰۰ دلار از سهام یک شرکت را خریداری کرده‌اید. بعد از ۱ ماه، ارزش سهامی که در دست دارید به ۱۲۰۰ دلار می‌رسد. برای محاسبه‌ی نرخ بازگشت سرمایه، شما باید ابتدا سود یا بازدهی سهام خود را از طریق کم کردن ارزش اولیه سهام از ارزش فعلی آن (۱۲۰۰-۱۰۰۰= ۲۰۰) به دست آورید. حالا کافی است تا این عدد را بر هزینه سرمایه گذاری (۱۰۰۰ دلار سرمایه اولیه + ۲۰ دلار کارمزد) تقسیم کنید و در نهایت نتیجه را به صورت درصد به دست آورید.

مثال محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این سرمایه‌گذاری دارای نرخ بازگشت سرمایه ۱۹٫۶ درصد است. حالا اگر شما سهام دیگری با قیمت ۱۲۰۰ دلاری خریده باشید که در مدت زمان مشابه به قیمت ۱۵۰۰ دلار رسیده باشد و ۲۰ دلار نیز کارمزد برای آن پرداخته باشید، نرخ بازکشت سرمایه شما در این سرمایه‌گذاری ۲۴٫۵ درصد خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید، سود خود از سرمایه‌گذاری‌های مختلف را بررسی کنید.

کاربردها و مزایای استفاده از نرخ بازگشت سرمایه

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از ROI، ساده بودن این معیار است. همه‌ی افراد می‌توانند به‌راحتی آن را محاسبه کنند و تفسیر نتایج آن نیز کار سختی نیست.

یک فرمول ساده در اکسل می‌تواند به شما کمک کند که به راحت‌ترین شکل ممکن ROI را محاسبه کنید. همچنین شما می‌توانید با ماشین حساب بیت کوین و تبدیل قیمت بیت کوین به ریال، میزان سود خود را از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به‌دست آورید و با قرار دادن آن در فرمول ROI، میزان بازگشت سرمایه را محاسبه کنید.

معایب و محدودیت‌های محاسبه بازگشت سرمایه

محاسبه بازگشت سرمایه معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد. برای مثال، اگر نرخ بازگشت سرمایه در یک سرمایه‌گذاری ۲۵ درصد و در سرمایه‌گذاری دیگری ۱۵ درصد باشد، لزوماً به معنای بهتر بودن سرمایه‌گذاری اول نیست. زیرا این نتایج چیزی در مورد زمان به ما نمی‌گوید. ممکن است سود ۲۵ درصد از یک سرمایه‌گذاری پنج ساله (یعنی پنج درصد در هر سال) به دست آمده باشد و سود ۱۵ درصدی مربوط به یک سرمایه‌گذاری سه ماهه باشد. بنابراین برای مقایسه دو نرخ بازگشت سرمایه باید حتماً آن‌ها را در مدت زمان مشابه محاسبه کنیم.

نکته بعدی، عدم اشاره به میزان ریسک سرمایه‌گذاری در این فرمول است. به طور کلی هرچه میزان نرخ بازگشت سرمایه یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ریسک بیشتری نیز خواهد داشت. اما میزان این ریسک در فرمول اعمال نمی‌شود. بنابراین قبل از انجام سرمایه‌گذاری، علاوه بر نرخ بازگشت سرمایه، میزان ریسک سرمایه خود را نیز محاسبه کنید.

سومین مشکلی که در محاسبه بازگشت سرمایه وجود دارد، عدم در نظر گرفتن تمامی هزینه‌ها است. به‌عنوان مثال، در خرید ارز دیجیتال علاوه بر هزینه‎‌ی اولیه باید هزینه‌ی کارمزد خرید یا فروش سهام را نیز محاسبه کنید. همچنین برای محاسبه بازگشت سرمایه در املاک و مستغلات، باید هزینه‌های نگه‌داری از املاک، مالیات و سایر هزینه‌های جانبی را نیز در نظر داشته باشید. در غیر این صورت، نتیجه محاسبه نرخ ROI می‌تواند شما را به اشتباه بیاندازد.

2/5 - (6 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.