12 مورد استفاده از بلاک چین و کریپتو در دنیای واقعی!

تاریخ: 16 اسفند 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
12 مورد استفاده از بلاک چین و کریپتو در دنیای واقعی!

آیا از خود پرسیده‌اید که چگونه فناوری بلاک چین و کریپتو در دنیای واقعی تأثیر می‌گذارد؟ در این مقاله به معرفی کاربرد این فناوری در دنیای واقعی نگاهی می‌اندازیم.

امروزه تاثیر ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین در دنیای واقعی با مشاهده موارد استفاده متفاوتی که در آن فناوری غیرمتمرکز به‌عنوان راه‌حلی برای مشکلات روزمره منعکس می‌شود و صنایع جدید و شناخته‌شده را ارتقا می‌دهد، قابل‌لمس است.

۱۲ مورداستفاده از رمزارزها و فناوری بلاک چین در دنیای واقعی

فراتر از مزایای بالقوه یا تراکنش‌های مالی، فناوری توسعه بلاک چین تأثیری چشمگیر در دنیای واقعی دارد و به‌عنوان اساس فناوری برای یک‌سری از نوآوری‌ها از طریق بلاک چین‌های عمومی، مانند بیت کوین یا اتریوم، که راه‌حل‌هایی مانند تأمین مالی غیرمتمرکز را به نمایش می‌گذارد، عمل می‌کند. توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) و غیره. فناوری بلاک چین و راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهد، در دنیای واقعی چگونه استفاده می‌شود؟ ما در ابن مقاله از بیت پین ۱۲ مورداستفاده از فناوری بلاک چین در دنیای واقعی را معرفی کرده و توضیح می‌دهیم که بلاک چین چگونه تجربیات جدیدی در چندین بخش مختلف را برای کاربرانش به ارمغان می‌آورد.

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز

شبکه‌های اجتماعی با فناوری بلاک چین جایگزینی غیرمتمرکز به کاربران ارائه می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا محتوایی را به اشتراک بگذارند که ایمن و خصوصی است و از نظارت تهاجمی قدرتی متمرکز مانند شرکت یا نهادی خاص، در امان باشد. فناوری بلاک چین برای تضمین امنیت و حریم خصوصی داده‌ها، اجتناب از سانسور و محافظت از هویت کاربران به کار گرفته می‌شود. بلاک چین، برخلاف آنچه در حال حاضر در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، X یا TikTok اتفاق می‌افتد، برای قدرت‌بخشیدن به کاربران در کنترل حساب‌ها، محتوا و تاریخچه فعالیتشان در شبکه‌های اجتماعی، تأکید دارد، درحالی‌که در شبکه‌های اجتماعی متمرکز، شرکتی بزرگ مالک مطالب است و می‌تواند به‌راحتی تصمیم به حذف یا مسدودکردن یک‌طرفه بگیرد.

نکته‌ای که به طور فزاینده‌ای با شبکه‌های اجتماعی مرتبط است، کسب درآمدی است که برای سازندگان محتوا یا به‌طورکلی کاربران ارائه می‌شود. فناوری بلاک چین، از طریق رمزارزها، توکن‌های ERC-20 یا NFTها، راهی جدید شفاف، غیرمتمرکز و مستقیم برای کسب درآمد از محتوای ارزشمند از طریق شبکه‌های اجتماعی را امکان‌پذیر می‌کند. در میان شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز اصلی با بلاک چین در سال ۲۰۲۳، پروژه‌های Odyssey، Steemit، HIVE یا پروتکل لنز برجسته هستند.

انتقال دلار در اینترنت به کمک استیبل کوین‌ها

پیچیدگی‌ها و هزینه‌های بالای انتقال پول تحت سیستم مالی سنتی، به لطف استیبل‌ کوین‌ها با فناوری بلاک چین برطرف می‌شوند، چرا که این دارایی‌ها برای مرتبط شدن با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو ایجاد شده و توسط ذخایر فیات و مالی پشتیبانی می‌شوند. استیبل کوین‌ها به مردم این امکان را می‌دهند که انتقال پول را به شکلی سریع و ایمن از طریق اینترنت، بدون موانع و هزینه‌های مرتبط با سیستم‌های سنتی انتقال پول انجام دهند و دیگر نیازی به واسطه‌های متمرکز نداشته باشند. علاوه بر این، از استیبل کوین‌ها می‌توان برای پرداخت آنلاین کالاها و خدمات بهره برد و به فرصت‌های جدیدی برای تجارت الکترونیک دست پیدا کرد.

۱۲ مورداستفاده از رمزارزها و فناوری بلاک چین در دنیای واقعی

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که استیبل کوین‌های مرتبط با دلار در اقتصادهایی متزلزلِ کشورهای آمریکای لاتین مانند آرژانتین و ونزوئلا و کشورهای دیگری مانند ترکیه، کاربرد‌های ارزشمندی را به ارمغان می‌آورد. استیبل کوین‌هایی مانند تتر (USDT)، یو اس دی کوین (USDC)، بایننس یو اس دی (BUSD) یا دای (DAI) می‌توانند فرایند حفظ ارزش را برای مردم تسهیل کنند و با وجود تسهیل انتقال پول بین مردم با سرعت بالا و به‌صورت اقتصادی، به‌عنوان راهی برای محافظت از در برابر تورم یا از دست دادن قدرت خرید به کار آیند.

نقشه‌های دیجیتال غیرمتمرکز و بهینه شده در لحظه

ایجاد نقشه‌های آنلاین به‌روزرسانی شده و غیرمتمرکز، به لطف فناوری بلاک چین امکان‌پذیر شده است، نقشه‌های دیجیتال غیرمتمرکز نقشه‌هایی از جهان هستند که در پایگاه‌داده غیرمتمرکز ذخیره می‌شوند و به لطف همکاری کاربران در لحظه و به‌صورت آنی به‌روزرسانی می‌شوند. این امر به دلیل قابلیت به‌روزرسانی اطلاعات نقشه به صورت آنی، دقت و اطمینان بیشتری را در نمایش اطلاعات جغرافیایی امکان‌پذیر می‌کند، چیزی که در سیستم‌های سنتی مانند گوگل مپس (Google Maps)، اپل مپس (Apple Maps) یا بینگ مپس (Bing Maps) به فاصله زمانی و منابع فیزیکی و اقتصادی زیادی نیاز دارد. نکته دیگری که در آن فناوری بلاک چین برای توسعه نقشه‌های غیرمتمرکز برجسته می‌شود، حفظ حریم خصوصی و مدیریت داده‌های کاربران است، چرا که در سیستم‌های نقشه سنتی مکان‌ها اغلب ردیابی می‌شوند و داده‌های کاربر ذخیره می‌شوند.

پلتفرم Hivemapper ساخت شبکه‌های نقشه غیرمتمرکز را از طریق بلاک چین سولانا امکان‌پذیر می‌کند و با سیستمی کار می‌کند که در آن کاربران می‌توانند تصاویری با وضوح‌بالا از خیابان‌ها به اشتراک بگذارند و توکن HONEY را به‌عنوان پاداش دریافت کنند.

مدل‌های جدید پاداش‌دهی

یکی از برجسته‌ترین موارد استفاده از فناوری بلاک چین، ادغام آن در سیستم‌ها و برنامه‌های پاداش‌دهی به مشتری است. شرکت‌ها به کمک بلاک چین می‌توانند به لطف توکن‌ها یا NFT‌ها با مزایایی برای مشتریان مانند دسترسی به محصولات، خدمات، فعالیت‌ها یا مزایای ویژه برای وفاداری آنها به برند یا شرکت، برنامه‌های وفاداری کاربر و پاداش‌دهی کارآمدتر و شفاف‌تری ایجاد کنند. استفاده از قراردادهای هوشمند، جهان جدیدی از امکانات را پس از برنامه‌ریزی مدل‌های پاداش برای مشتریان ایجاد می‌کند و امکان تحویل خودکار جوایز و بهبود تجربه مشتری را فراهم می‌کند.

برندها می‌توانند از بلاک چین برای ایجاد راه‌های دیجیتالی جدید، مانند تشویق تعامل، خرید یا سایر انواع مشارکت با برندها، برای تعامل و ایجاد وفاداری بهره ببرند. چندین برند قبلاً پتانسیل این فناوری را برای کشف پاداش‌های جدید برای مشتریان خود نشان داده‌اند، برای مثال استارباکس برنامه پاداش‌دهی Web3 دارد و Odyssey هم از NFT‌های صادر شده در بلاک چین پالیگان استفاده می‌کند. شرکت‌های دیگری مانند خطوط هوایی اتحاد ایرویز نیز مزایای بهره‌مندی از NFT و فناوری بلاک چین را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

اتوماسیون خدمات مالی با دیفای

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای آمده تا لایه جدیدی از خدمات مالی را ارائه کند که توسط بلاک چین و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد به کدها و افراد قابل‌اعتماد، اعتماد کنند. پلتفرم‌های غیرمتمرکزی مانند یونی‌سواپ (Uniswap)، برای دسترسی به طیف جدیدی از خدمات مالی خودکار، بدون وابستگی به نهادی متمرکز، به روشی شفاف و اقتصادی‌تر عمل می‌کند. دیفای جایگزینی فراگیرتر برای امور مالی و خدمات سنتی است که در حال حاضر امکان مدیریت میلیاردها دلار را در خدمات مالی امکان‌پذیر می‌کند. بدون شک، امور مالی غیرمتمرکز یکی از مرتبط‌ترین و برجسته‌ترین موارد استفاده از فناوری بلاک چین است.

توزیع حق امتیاز موسیقی با NFT

همان‌طور که NFT‌ها که راه خود را به هنر و صنایع خلاق باز می‌کنند، دروازه‌ای هم برای هنرمندان، نوازندگان و تولیدکنندگان محتوا در فضای بلاک چین شناخته می‌شوند. NFTها توکن‌های منحصر‌به‌فردی هستند که برای نشان دادن دارایی‌های دیجیتال انحصاری، مانند آثار هنری، کلکسیون‌های دیجیتال یا موسیقی استفاده می‌شوند و طیف وسیعی از مزایا و کاربردها را برای طرف‌داران فراتر از جذابیت‌های تجاری یا حدس و گمان باز می‌کنند. در دنیای موسیقی، NFTها فرصت‌های جدیدی را برای توزیع حق امتیاز باز می‌کنند و برای هنرمندان این امکان را فراهم می‌کند تا غرامتی عادلانه برای کار خود دریافت کنند یا به هنرمندان امکان دسترسی به حق امتیاز آثار موسیقی خود را برای وفادارترین و متعهدترین طرف‌داران خود بدهند. این سازوکار امکان توزیع عادلانه‌تر و شفاف‌تر حق امتیاز موسیقی را فراهم می‌کند.

توزیع حق امتیاز موسیقی با NFT

موزیسین‌ها می‌توانند NFT‌هایی ایجاد کنند که نشان‌دهنده کل یا درصدی از حق چاپ آهنگ باشد و آثار خود را مستقیماً به طرف‌دارانشان بفروشند.

تراکنش‌های جهانی و پرداخت‌های خرد با بیت کوین

انجام انتقال پول و پرداخت‌های خرد در سطح جهانی می‌تواند از طریق سیستم‌های مالی سنتی و تراکنش‌های بانکی گران باشد، بنابراین داشتن جایگزینی مانند بیت کوین می‌تواند نه تنها هزینه‌ها را کاهش دهد، بلکه فوریت و شفافیت عملیات را نیز کاهش می‌دهد. بیت کوین این امکان را فراهم می‌کند تا تراکنش‌های جهانی بدون نیاز به واسطه‌های مالی سنتی و با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از انتقال بانکی بین‌المللی انجام شود و به جای چند ساعت یا روز، در چند دقیقه صورت گیرد. به‌ویژه برای شرکت‌ها و کارکنان بین‌المللی، گزینه بیت‌ کوین به‌عنوان راهی برای پرداخت هزینه‌ها یا پرداخت‌های خرد، برای پروژه‌های خاص بسیار راحت‌تر و امن‌تر است.

بدون شک، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال گزینه‌های واقعی و فعلی هزاران کارگر در جهان به‌عنوان جایگزینی برای ارسال حواله‌ها و پرداخت‌ها هستند که امکان پرداخت بدون متحمل شدن هزینه بالای بانک‌ها یا پلتفرم‌های پرداخت را فراهم می‌کنند.

تقویت صنعت مد و فشن دیجیتالی

برندهای متعددی در جهان که بسیاری از آنها از بزرگ‌ترین برندهای موجود هستند، از ظرفیت فناوری بلاک چین و NFT برای ارائه اقلامی با الهام از هنر دیجیتال، هویت یا محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند تا ایده مد و فشن دیجیتالی خود را به صورت آنلاین ترویج کنند. برندهای لوکسی مانند گوچی، لویی ویتون یا رولکس قبلاً استفاده از مجموعه‌های دیجیتال NFT را برای ارائه تجربیات مد دیجیتالی جدید به مشتریان خود در تلاش برای گسترش دامنه بازاریابی اقلامی مانند کفش، لباس و لوازم جانبی مورد بررسی قرار داده‌اند. غول پوشاک ورزشی، نایکی هم به‌عنوان بخشی از استراتژی وب ۳ خود، مجموعه‌های دیجیتالی خود را روی پلتفرم‌های مجازی و بازی‌های ویدئویی و بیلبوردهای غول‌پیکر قرار می‌دهد و از نظر فروش اقلام دیجیتال NFT به برندی پیشرو تبدیل شده است.

بااین‌حال، کاربرد یا استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت مد فراتر از کلکسیون‌های دیجیتالی است، چرا که بلاک چین‌ها ثابت کرده‌اند که فناوری معتبری برای مبارزه با جعل محصولات و ردیابی زنجیره تأمین و حفاظت از مالکیت معنوی طرح‌ها هم هستند.

حاکمیت غیرمتمرکز و مشارکتی با DAO

سازمان‌های خودمختار (خودگردان) ‌ غیرمتمرکز که با نام اختصاری DAO شناخته می‌شوند، امکان ظهور مدل حاکمیتی غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاک چین، با توکن‌ها و قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کنند. DAOها، نهادهای دیجیتالی هستند که از طریق قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند و به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهند تا به شیوه‌ای دموکراتیک و شفاف تصمیم‌گیری کنند؛ تعاونی دیجیتالی متحول‌کننده که می‌تواند برای مدیریت صندوق، تصمیم‌گیری پروژه و حل تعارض استفاده شود. بااین‌حال، محبوبیت DAO شامل موارد استفاده چندگانه دیگری، از مدیریت پروژه‌های رمزارزی و بلاک چین گرفته، تا تشکیل استخرهایی برای سرمایه‌گذاری، تأمین مالی پروژه، جمع آوران، رسانه‌ها و سایر اشکال اختراعی حاکمیت!

نام‌های دامنه غیرمتمرکز وب ۳

تکامل نام‌های دامنه توسط فناوری بلاک چین انجام می‌شود. علاوه بر تغییر نام‌های دامنه پیچیده، مانند وب‌سایت‌ها، دامنه‌های غیرمتمرکز با ایجاد دسترسی به نام‌های ساده‌ای مانند Criptotendencias.eth، ثبت‌شده در زنجیره‌ای از بلوک‌ها، مشکلات بصری پشت آدرس‌های رمزارزی را از بین می‌برند. این بدان معنی است که به جای تکیه بر ثبت‌کننده‌های متمرکز دامنه، فناوری بلاک چین امکان ایجاد نام‌هایی را برای دامنه‌ها فراهم می‌کند که به طور مستقیم تحت مالکیت و کنترل کاربران بوده و شکلی از هویت دیجیتالی سازگار با تکامل اینترنت به سمت Web3 محسوب می‌شوند.

نام‌های دامنه غیرمتمرکز وب ۳

علاوه بر این، نام‌های دامنه غیرمتمرکز در برابر سانسور ایمن‌تر و مقاوم‌تر هستند، چرا که به هیچ مرجع مرکزی وابسته نبوده و به بلاک چین‌های عمومی که شفافیت در عملیات را ارائه می‌دهند، وابسته هستند. پروژه‌هایی مانند توسعه اتریوم در سرویس نام اتریوم (ENS) یا دامنه‌های غیرقابل‌توقف به ثبت صدها هزار نام دامنه غیرمتمرکز کمک می‌کنند و می‌توانند با ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات برای مدت زمانی که کاربر تعیین می‌کند، خریداری شوند.

دارایی دیجیتال برای بازی‌های ویدئویی

با فناوری بلاک چین، بازیکنان ویدئو گیم‌ها می‌توانند مالکیت و کنترل واقعی اشیا و دارایی‌های دیجیتالی درون بازی‌های ویدئویی را خودشان در دست داشته باشند. این سازوکار برجسته‌ که فناوری بلاک چین برای بازی‌های وب ۳ به ارمغان آورده، می‌تواند در عناوین شناخته شده در صنعت نیز پیاده‌سازی شود. این بدان معناست که آیتم‌های مجازی که بازیکنان به دست می‌آورند، مانند شخصیت‌ها، سلاح‌ها یا کالاهای دیجیتال، به لطف استفاده از NFT می‌توانند منحصربه‌فرد، کمیاب و قابل‌انتقال باشند. علاوه بر این دارایی‌های دیجیتالی می‌توانند برای ایجاد اقتصادهای مجازی مبتنی بر توکن در بازی استفاده شوند و بازیکنان این امکان را داشته باشند تا اشیا دیجیتالی را خریداری کرده، به فروش برسانند و مبادله کنند.

امروزه، بازی‌های Web3 و متاورس‌های مبتنی بر بلاک چین، دو مورد واقعی استفاده از این فناوری هستند که به لطف توکن‌های NFT و قراردادهای هوشمند، می‌توانند مالکیت دیجیتالی دارایی‌های بازی‌های ویدئویی را بهینه‌سازی کنند.

ذخیره ارزش با بیت کوین

یکی از مقدمات اصلی بیت کوین، توانایی آن برای عمل به‌عنوان پناهگاهی برای ذخیره ارزش در زمان نبود اطمینان اقتصادی یا سیاسی است، چه در سطح بومی در داخل یک کشور و چه در سطح بین‌المللی به دلیل درگیری‌های ژئوپلیتیکی یا مشکلات اقتصاد کلان جهانی! بیت کوین در حال حاضر به‌عنوان دارایی کمیاب، به جایگاهی دست پیدا کرده که به دلیل تمرکززدایی، کمیابی و مقاومت در برابر سانسور، خود را به‌عنوان ذخیره ارزشی جایگزین طلا و حتی برتر از طلا معرفی می‌کند. با شناخت و پذیرش بیت کوین توسط افراد بیشتر در طول زمان، جامعه از آن به‌عنوان نوعی سرمایه‌گذاری و پس‌انداز استفاده می‌کند، تقاضا و ارزش آن افزایش می‌یابد و آن را به گزینه‌ای مناسب برای محافظت و افزایش ثروت در بلندمدت در نظر می‌گیرد.

شبنم توایی

شبنم توایی

علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

بررسی هاوینگ بیت کوین از نظر ریاضیات: نگاهی به معادلات و فرمول‌ها

یکی از اجزای اصلی طراحی بیت کوین، رویدادهای هاوینگ آن است که ...

یونی سواپ نسخه چهار (Uniswap V4) چیست؟ چه مزایایی ارائه می‌دهد؟

یونی‌سواپ نسخه چهار (Uniswap V4) جدیدترین نسخه از پروتکل DEX ...

روابط عمومی بلاک چین؛ داستانی که باید در ایران جدی گرفته شود

روابط عمومی بلاک چین، مفهوم نوظهوری است که به استفاده از فنا ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر