ان‌اف‌تی DNA چیست؟ آیا می‌توانیم DNA خود را در بفروشیم؟

تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 21 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه

راشل راسین هنرمندی است که به طور مداوم مرز بین دنیای مجازی و واقعی را در نظر گرفته و به تازگی کار جدیدی را ارائه کرده است که شامل ثبت DNA او در بلاک چین است. راشل از زمان جوانی به فناوری علاقه داشت. او از هشت سالگی برنامه‌نویسی را آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ زمانی که برای اولین بار در استخراج بیت کوین فعالیت کرد، فضای کریپتو را کشف کرد. اکوسیستم‌های دیجیتال همچنان بر هنر او تأثیر می‌گذارند به طوری که اغلب آثار وی، شکل آثار تصویر متحرک به خود گرفته است. او اخیرا نقاشی‌های رنگ روغن با هولوگرام‌ها را در گالری Magenta Plains در نیویورک به نمایش گذاشت.ان اف تی DNA خانم راشل بر روی پلتفرم OpenSea، حاوی یک رشته کد ارزشمند به نام «ژنوم توالی شده راشل راسین» قرار گرفته است. DNA او اکنون در یک دفتر دیجیتال دائمی با عنوان DNA راشل راسین (۲۰۲۱) ثبت شده است. حتما تا به این جا متوجه شده‌اید که قصد داریم در مورد ان اف تی DNAها و فروش DNA صحبت کنیم.

راشل راسین (Rachel Rossin)

خانم راشل راسین

اما برای اینکه درک ملموسی از موضوع فروش DNA داشته باشید ابتدا توضیحی در مورد NFT‌ها و سپس فروش ژنوم‌ها به صورت NFT ارائه خواهیم داد.

NFT چیست؟

NFT‌ها توکن‌های غیر قابل معاوضه هستند که به عنوان یک دارایی دیجیتالی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند. NFTها دارایی‌هایی غیر قابل معاوضه و به صورت منحصر به فرد هستند. NFTها را نمی‌توانیم مانند ارزهای دیجیتال مبادله و یا حتی تقسیم کنیم. NFT در اصل به دارنده خود مالکیت اطلاعاتی را می‌دهد که این اطلاعات می‌تواند یک اثر هنری دیجیتالی و یا یک توالی DNA باشد.

 حتما بخوانید: NFT چیست و چه کاربردی دارد؟ همه چیز درباره توکن غیر قابل تعویض.

ژنوم انسان چیست؟

ژنوم یک فرد، شخصی‌ترین و بنیادی‌ترین داده یک فرد است که به صورت منحصر به فرد بوده و غیرقابل معاوضه است. با توجه به اینکه NFTها هم دارایی‌های مجازی منحصر به فرد و غیر قابل معاوضه هستند پس می‌توان گفت که ژنوم نیز می‌تواند یک NFT باشد. زمانی که ژنوم فردی توکن شود به وی اجازه کنترل بیشتری می‌دهد تا آن را کنترل و مدیریت کرده و حتی سطح اشتراک گذاری، دسترسی و کسب درآمد از آن نیز بیشتر می‌شود. ان‌اف‌تی DNA بیشتر در حوزه صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا همیشه موضوع دسترسی به اطلاعات ژنتیکی انسان‌ها برای درمان بیماری‌ها موضوع بسیار حائز اهمیتی بوده است. پیرو استفاده از NFT داده‌های ژنومیک، می‌توانیم شاهد تحول بسیار بزرگی در حوزه سلامت و درمان جهانی باشیم. زیرا در این صورت افراد کنترل بیشتری بر روی داده‌های ژنومی خود خواهند داشت.

مالکیت ژنوم‌ها

همان طور که مالکیت هر چیزی حقوقی را به دنبال دارد، مالکیت ژنوم نیز از این امر مستثنی نیست. به نظر شما آیا فروش DNA قابل انجام است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است متن مصاحبه‌ای که ARTnews با راشل راسین انجام داده است را به دقت مطالعه کنید.

ان‌اف‌تی DNA خانم راشل راسین

نمایی از ان‌اف‌تی DNA خانم راشل راسین در سایت Opensea

ARTnews سوالات زیر را در رابطه با فروش DNA از راشل راسین پرسیده و او نیز این چنین پاسخ داده است:

  • آیا می‌خواهید DNA خود را بفروشید؟

«ساخت NFT‌ها لزوماً به معنای فروش آن‌ها نیست. من از ابتدا با دنیای رمزنگاری آشنا شده ام، جایی که تمرکز بر روی قراردادها و کدها بوده است. البته در حال حاضر هدف از ساخت NFT منحصرا، فروش آن نیست. اما اگر قرار باشد کسی مبلغ یک میلیون دلار یا رقمی بیش از این برای فروش DNA به من پیشنهاد دهد، حتما آن را قبول خواهم کرد اما از این که بر روی آن برچسب قیمت بگذارم احساس خوشایندی نخواهم داشت».

  • چگونه به ایده ساخت ان‌اف‌تی DNA خود رسیدید؟

«در پی فراگیری ویروس کووید ۱۹ و تمام تلاش‌هایی که برای کشف واکسن انجام شد، به محاسبات ارگانیک علاقه‌مند شدم. در سال ۱۹۹۹، جورجیا تک، ماشین حسابی از نورون‌هایی ساخت که دانشمندان آن را از یک زالو گرفتند. پس می‌توان با محاسبات ارگانیک ژنوم خود را توالی کرد که از همان جا، من شروع به انجام برخی تحقیقات کرده و ژنوم خود را توالی‌یابی کردم. با درک کد ژنتیکی و تأثیر آن بر سلامت روانم و یادگیری در مورد نرم افزارهای wetware، متوجه شدم که فناوری به کدام سو در حال حرکت است!»

  • بلاک چین در توالی ژنوم و فروش ان‌اف‌تی DNA چه نقشی دارد؟

«البته من فکر می‌کنم که با قرار دادن توالی DNA خود در زنجیره بلوکی، در خصوص نحوه تلاقی بدن و فناوری کاملاً آماده نیستیم. هم بدن ما و هم این فناوری شبیه به جعبه‌های سیاه ناخوانا هستند که کدها از آن عبور می‌کنند! زیرا فناوری دیجیتال را فقط می‌توان برای ۱۰۰ سال ذخیره کرد، در حالی که DNA را می‌توان برای هزاران سال در مکانی سرد، فریز و نگهداری کرد. ما می‌توانیم فقط ۲۱۵ گیگابایت را در یک رشته DNA ذخیره کنیم!»

گفتار پایانی!

همان طور که می‌دانید اخیرا توکن‌های غیرقابل معاوضه یا همان NFTها موضوع داغ صحبت‌های اکثر کاربران در حوزه رمزارزها و دنیای دیجیتال است. در یک اتفاق جدید، انجمنی از زیست‌شناسان از جمله راشل راسین، ژنوم خود را به عنوان NFT ساخته‌اند و همچنین قصد دارند اقدام به فروش DNA خود کنند. در این مطلب نیز خلاصه‌ای از مصاحبه ARTnews با راشل راسین، فعال حوزه کریپتو گنجانده شده است.

سوالات متداول

  •  EncryptoGen چه ارتباطی با فروش DNA دارد؟

EncryptoGen اولین پروژه ان‌اف‌تی DNA برای ورود داده‌های ژنتیکی است که در سال ۲۰۲۱ اعلام جمع آوری سرمایه کرد و شرکت زنجیره‌ای خود را «ژن چین» یا «زنجیره ژن» نامید.

  • برای فروش ان‌اف‌تی DNA از چه پلتفرمی می‌توان استفاده کرد؟

در آوریل ۲۰۲۱ اولین اثر هنری مبتنی بر DNA در پلتفرم OpenSea به فروش رسید. این پلتفرم، بزرگترین پلتفرم خرید و فروش NFTهاست. در این پلتفرم دارایی‌هایی نظیر آیتم‌های انواع بازی مجازی، تجهیزات و وسایل مجازی از طریق قراردادهای هوشمند به فروش می‌رسد.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

معرفی بازی بلاک چین کیوتیز؛‌ بازی کیوتی‌ها در بلاک چین‌های مختلف

بازی بلاکچین کیوتیز، بازی ماجراجویانه است که در آن بازیکنان ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر