گزارش و تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (On-Chain) (اختصاصی بیت‌پین)

توسط کارن آهنگری
|
15 دی 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
گزارش و تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (On-Chain) (اختصاصی بیت‌پین)

1نگاه کلی و جامع: هودلرها همچنان بیشتر ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند و عمده کوین‌های بازار را جمع‌آوری کرده و در کیف پول نگه‌داری می‌کنند. این حرکت برای سه ماهه ابتدای سال 2022، صعودی و امیدوار کننده است.

اما نگاه ما در کوتاه مدت: هر روند کوتاه مدت، به‌طور نسبی بی‌تاثیر است. نشانه‌های اولیه از بازگشت تریدرهای نوسانی، از سمت فروشنده به خریدار مشاهده می‌شود؛ در حالی که هولدرها هنوز هم بدون هیچ فروش محسوسی، حمایت خود را از دست نداده‌اند.

شاخص NVT Signal نیز در محدوده‌ی اشباع فروش کمتر دیده شده‌ای است.

تحلیل حرکت نهنگ‌های بیت کوین

در تحلیل حرکت نهنگ‌های محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان، مشاهده می‌شود که آدرس‌های با دارایی بیش‌از 10 بیت کوین، هنوز هیچ خرید قابل توجه و بزرگی را انجام نداده‌اند؛ اما در نمودار دوم، آدرس‌های با وجودی 10 هزار بیت کوین در حال خرید هستند. این روند، نشانه‌ی این است که نهنگ‌های اصلی بازار در حال جمع آوری صف‌های فروش هستند.

تحلیل روند و حرکت نهنگ‌های بیت کوین

نمودار آدرس‌ها با دارایی کمتر از 10 هزار بیت‌کوین

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

   نمودار آدرس‌ها با دارایی بالاتر از 10 هزار بیت‌کوین

  نمودار آدرس‌ها با دارایی بالاتر از 10 هزار بیت‌کوین

  در محدوده‌ی جمع‌آوری هستیم

  اطلاعاتی که از نمودار زیر می‌توان فهمید، این است که نهنگ‌ها در منقطه‌ی اوج در حال جمع‌آوری ارزهای دیجیتال هستند. هولدرها بیشتر ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کنند. آن‌ها در فروش دسامبر، سود خوبی را کسب کردند؛ اما در دو هفته‌ی گذشته، از فروش عقب‌نشینی کرده‌اند. ساختار بازار ارزهای دیجیتال، زمانی که دارندگان بلندمدت در مقدار حداقلی‌شان هستند؛ برای روند نزولی آماده خواهد شد که در حال حاضر این‌طور نیست؛ بنابراین، می‌توان گفت که در سه ماهه اول 2022، از لحاظ ساختاری در محدوده‌ی قدرتمندی به سر می‌بریم.

  هودلرها یا هولدرها، به سرمایه‌گذارهایی گفته می‌شود که سابقه ذخیره‌ی ارزهای آن‌ها در مقابل فروششان، با حداقل نسبت 3 به 1 است.

  نمودار زیر ارزهای دیجیتالی را که بیش از 5 ماه هولد شده‌اند را با ارزهایی که کمتر نگه‌داری شده‌اند، مقایسه می‌کند. احتمال فروش ارزهای دیجیتال پس از 5 ماه نگه‌داری در کیف پول‌ها، به مقدار محسوسی کاهش خواهد یافت. بنابراین، هنگامی که این ارزها در اوج قیمتی هستند، بازار از لحاظ ساختاری در یک بازه‌ی زمانی بلند، صعودی است.

  معیار دیگری که در این گزارش به آن می‌پردازیم، قدرت جمع‌آوری میگوها است. میگو، اصطلاحی است که برای سرمایه‌گذارانی با دارایی کمتر از یک بیت کوین استفاده می‌شود. این رخداد به دلیل این است که بازارهای صعودی، زمانی به پایان می‌رسند که میگوها در آخرین سطوح قیمتی، دست از خرید بردارند. در حال حاضر، تقاضای میگوها همچنان روند قدرتمندی دارد و آن‌ها از فرصت به‌وجود آمده برای خرید در کف قیمتی استفاده می‌کنند. خط آبی در نمودار زیر، نشان دهنده‌ی حرکت ارزهای دیجیتال به سمت میگوها است. (هماهنگ شده با میانگین متحرک 7 روزه)

  هولدرها در حال حفظ دارایی‌های خود هستند، در حالی که فروش تریدرهای نوسان‌گیر در ماه دسامبر، نشان‌دهنده‌ی بازگشت به تقاضای خرید است. این اتفاق، همان انتظار بازار از صندوق‌ها است که در انتهای سال مالی میلادی، برای ثبت سود کسب شده، اقدام به فروش می‌کنند و در ابتدای سال میلادی، دوباره به خرید و اضافه کردن داریی رو می‌آورند.

  در نمودار زیر با نگاهی به تاریخچه آن‌چین الگوهای خریدوفروش سرمایه‌گذاران، ارزهایی را که احتمال به فروش رسیدنشان کمتر است با ارزهایی که احتمال فروش بیشتری دارند، مقایسه شده است.

  داده‌های خریدوفروش هولدرها در هیت مپ (نقشه حرارتی) زیر، به‌طور نسبی بی‌تاثیر است و چند روز اخیر را با قدرت کمی نشان می‌دهد. بزرگ‌ترین نکته‌ی این نمودار، نبود دایره قرمز بزرگ است که نشان‌دهنده‌ی قدرت فروش باشد؛ مانند آن‌چه که در ماه می گذشته رخ داد و دیدیم که باعث روند نزولی بلند مدتی شد.

  این نقشه حرارتی، خریدوفروش هولدرها را با کمک جریان‌های صرافی‌ها و معیار تامین نقدینگی (Liquid Supply)، دنبال می‌کند.

  با نگاهی به جریان مبادلات ورودی و خروجی بیت‌کوین به صرافی‌ها، می‌توان فهمید که وضعیت فعلی، بسیار خنثی است. هنوز هیچ انگیزه‌ی بزرگی که نشان‌دهنده‌ی خرید باشد، وجود ندارد؛ به‌طور معمول، قبل از افزایش قیمت شاهد این حرکت هستیم. بنابراین، در حال حاضر به‌نظر می‌رسد این یک بازی انتظار تغییر در وضعیت بازار است.

  بر اساس شاخص NVT Signal که ارزش بازار را با حجم سرمایه‌گذار در حال حرکت از طریق بلاک‌چین مقایسه می‌کند، صعودی است. در حال حاضر، شاخص NVT Signal همچنان در یک منطقه‌ی خرید، بسیار کمتر دیده می‌شود. (اولین‌بار در پیش‌بینی قبلی مشاهده شد)

  این یک سیگنال بسیار قابل اعتماد است که به تاریخچه‌ی بازار بیت‌کوین برمی‌گردد.

  تقاضای آن‌چین اتریوم در هفته‌های اخیر، ضعیف شده و قیمت نیز به همین دلیل، روند کاهشی داشته است. بنابراین، در حال حاضر سیگنال چندانی در کوتاه مدت مشاهده نمی‌شود. اگر چه پیش‌بینی می‌شود که در بلند مدت، قیمت برای تطبیق با روند صعودی گسترده‌تر تقاضای درون شبکه‌ای، نیاز به صعود دارد. از نظر تحلیل تکنیکال کوتاه مدت ETH/BTC، روند نزولی اخیر نشانه‌هایی از یک شکست است. برای معامله‌گرانی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، باید اضافه کنیم که در حال مشاهده شکست خط روند RSI در نمودار روزانه هستیم. بنابراین، پیش‌بینی می‌کنیم احتمال اینکه در هفته‌های آتی، اتریوم از بیت‌کوین روند بهتری داشته باشد، بیشتر است.

  در شبکه، می‌توانیم ببینیم که عرضه غیرنقدی (آبی) به قیمت کاهش عرضه ترکیبی نقد و بسیار نقد (صورتی) شتاب بیشتری گرفته است. کوین‌های غیر نقدی اکنون 76 درصد از کل عرضه را تشکیل می‌دهند و می‌توان مشاهده کرد که همبستگی قابل توجهی با قیمت دارند. شرایط فعلی حاکی از واگرایی بین آنچه به نظر می‌رسد پویایی عرضه آن‌چین سازنده است.

  در نهایت در روندهای کلان بلندمدت، می‌توانیم تلاقی را در متریک Liveliness ببینیم. Liveliness نشان‌دهنده رشد نسبی ایجاد کوین است و روزهای کوین در عرضه کوین در گردش، نابود شده است. در جایی که روزهای کوین بیشتر ایجاد می‌شود، هولد کردن بیشتری وجود دارد و Liveliness روند کاهشی (آبی) خواهد داشت. برعکس، توزیع، به‌ویژه توسط کوین‌های مسنتر، بیشتر از آن‌چه که ایجاد می‌شود، از بین می‌رود و Liveliness روند بالاتری (صورتی) خواهد داشت.

  به نظر می‌رسد Liveliness در یک روند نزولی قوی قرار دارد، حتی اگر قیمت‌ها درست باشد. این برای بازارهای نزولی و دوره‌های انباشت معمول است.

  سلب مسئولیت
  گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی دپارتمان تحلیل بیت‌پین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است.
  اطلاعات و تحلیل‌های این نوشتار نباید به‌عنوان پیشنهادی برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند.
  فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. احمدرضا
   احمدرضا | 15 دی 1400

   سلام
   اطلاعات جالبی بود.
   فقط پیش بینی برای کل سال 2022 چی هست؟ چه اتفاقی تو بازار می افته؟