گسترش مداوم پروتکل نیر (NEAR): افزایش 1,250 درصدی آدرس‌های فعال روزانه

تاریخ: 10 بهمن 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
گسترش مداوم پروتکل نیر (NEAR)

پروتکل NEAR رشد قابل‌توجهی را در معیارهای کلیدی در سه‌ماهه چهارم سال 2023 تجربه کرده است. توکن اصلی پروتکل، NEAR، نیز رشد قابل توجه 16 درصدی را از ابتدای سال تا به امروز ثبت کرده و شاهد افزایش در نرخ پذیرش بوده است.

بر اساس گزارش مساری، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در سه‌ماهه چهارم 2023 افزایش یافته است که عمدتاً ناشی از پیش‌بینی تأیید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس بیت کوین (ETF) بود. NEAR به طور فعال در رالی کلی بازار شرکت کرد و به دلیل افزایش فعالیت شبکه و توسعه قابل‌توجه به دستاوردهای بیشتری دست یافت. در نتیجه، ارزش بازار NEAR برای پایان سال 2023 به 3٫7 میلیارد دلار رسید که نشان‌دهنده افزایش 245 درصدی در فصل‌به‌فصل (QoQ) و افزایش 246 درصدی سال‌به‌سال (سالانه) است.

گسترش مداوم پروتکل نیر (NEAR): افزایش 1,250 درصدی آدرس‌های فعال روزانه

علاوه بر این، ارزش بازار کاملاً رقیق شده (FDV) این پروژه به 4٫3 میلیارد دلار رسید. رتبه بندی ارزش بازار پروتکل نیز افزایش یافت و 10 پله صعود کرد و تا پایان سال 2023 تقریباً به رتبه 30 رسید. در سه‌ماهه چهارم 2023، درآمد NEAR به طور قابل توجهی رشد کرد که عمدتاً از کارمزد تراکنش‌های شبکه ایجاد شد و به 750,000 دلار رسید. افزایش درآمد به افزایش فعالیت‌های ایجاد شده توسط پروژه‌هایی مانند KAIKAINOW و NEAR Inscriptions نسبت داده می‌شود. در دوران شوق کتیبه‌ها (Inscriptions)، درآمد به دلیل افزایش تراکنش رشد داشت و کارمزد تراکنش‌ها را بالا برد. نکته قابل‌توجه این است که NEAR از مکانیزم سوزاندن کارمزد استفاده می‌کند، که در آن 70 درصد از تمام کارمزدها سوزانده می‌شود، درحالی‌که 30 درصد باقی مانده به قراردادی که تراکنش از آن نشئت‌گرفته است، هدایت می‌شود.

پایگاه کاربر NEAR به سرعت بالا می‌رود

یکی دیگر از معیارهای کلیدی که رشد پروتکل را در سه‌ماهه چهارم 2023 نشان می‌دهد، این است که NEAR رشد قابل‌توجهی را در پایگاه کاربر خود تجربه کرد. میانگین آدرس‌های فعال روزانه با 1٬250 درصد افزایش در سه‌ماهه چهارم 2023 به 870٬000 رسید.

پایگاه کاربر NEAR به سرعت بالا می‌رود

به گفته مساری، این گسترش پس از راه‌اندازی و پذیرش موفقیت‌آمیز پروژه‌هایی مانند KAIKAINOW و مشارکت‌های Sweat Economy، Aurora و Playember صورت می‌گیرد که بیشتر از این روند مثبت حمایت کردند. آدرس‌های فعال روزانه NEAR به طور قابل‌توجهی بالاتر از سایر شبکه‌های بلاک چین پیشرو بود. به‌عنوان‌مثال، آپتیمیزم (OP) به طور متوسط 72,000 آدرس فعال روزانه، آربیتروم 150,000، پالیگان اثبات سهام 375,000 و اپتوس 60,000 در سه‌ماهه چهارم سال 2023 داشته است. NEAR Inscriptions به طور قابل توجهی فعالیت شبکه را افزایش داد و در دسامبر به بالاترین میزان سالانه، 14 میلیون تراکنش رسید. علی‌رغم این افزایش قابل توجه، کارمزد تراکنش‌ها ثابت ماند و در سه‌ماهه زیر 0٫01 دلار بود.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  25 بلاک چین برتر بر اساس TVL در سه‌ماهه چهارم 2023

  ارزش کل قفل شده NEAR تا پایان سه‌ماهه چهارم سال 2023 به 128 میلیون دلار رسید که نسبت به سه‌ماهه قبل با رشد 147 درصدی، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد. در میان بلاک چین‌ها، NEAR در جایگاه بیست و پنجم از نظر TVL قرار گرفت.

  25 بلاک چین برتر بر اساس TVL در سه‌ماهه چهارم 2023

  علاوه بر این، NEAR همکاری با پروژه‌هایی مانند چین لینک (LINK) و صرافی غیرمتمرکز (DEX) SushiSwap را نیز اعلام کرد. به گفته مساری، ادغام با شبکه غیرمتمرکز اوراکل چین لینک به توسعه‌دهندگان NEAR دسترسی به داده‌های دنیای واقعی و رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه‌های کاربردی خارجی (API) را فراهم می‌کند و عملکرد و قابلیت استفاده برنامه‌های مبتنی بر NEAR را افزایش می‌دهد. لازم به ذکر است که ارز دیجیتال NEAR در سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بیت پین برای سال ۲۰۲۴ هم قرار دارد.

  از سوی دیگر، همکاری با SushiSwap به کاربران NEAR این امکان را می‌دهد تا به طیف گسترده‌ای از سواپ توکن‌ها، استخرهای نقدینگی و فرصت‌های فارمینگ دسترسی داشته باشند و امکان ‌پذیرش توسعه‌دهندگان و افزایش استفاده در اکوسیستم را فراهم کند. در نهایت، با نگاهی به سال 2024، مساری عقیده دارد که چشم انداز پروتکل در مسیر نقشه راه فناوری، جذب توسعه دهندگان بیشتر و جذب پروتکل‌های پیشرو بیشتر است.

  نگاهی به سال 2024

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر