اصلاح بازار ارز دیجیتال (Market Correction) چیست؟

اصلاح بازار پدیده‌ای تکرارشونده در کریپتو است. ارزهای دیجیتال با هر ارزشی که باشند، ممکن است با اصلاحات و تغییرات شدیدی تا ده‌ها درصد مواجه شوند؛ به این دلیل که صنعت کریپتو، بازار مالی نسبتاً جدید و کوچکی است که نوسانات در آن غالب هستند. بیت‌کوین و اتریوم در اواسط سال جاری با اصلاحات متعددی به بالاترین سطح خود رسیدند.

اصلاح بازار چیست؟

اصلاح بازار می‌تواند در هر بازار مالی رخ دهد؛ بنابراین نه‌تنها در کریپتو، بلکه برای مثال در بازارهای سهام و اوراق قرضه نیز وجود دارد. یک اصلاح با این اتفاق رخ می‌دهد که یک دارایی بخش زیادی از ارزش خود را در مدت‌زمان کوتاهی از دست می‌دهد. این اصلاح اغلب پاسخی به افت قیمت آن دارایی است که به‌طور غیرعادی رخ داده است. این اصلاح، قیمت دارایی را به روال بلندمدت خود بازمی‌گرداند. علاوه بر کاهش و افزایش غیرعادی، عوامل دیگری مانند تغییرات کلان اقتصادی نیز می‌تواند به اصلاح بازار منجر شود. ضروری نیست که اصلاحات در کل بازار اعمال شوند. آن‌ها می‌توانند برای ارزهای رمزنگاری‌شده منفرد مانند بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو و غیره رخ دهند. به‌طورکلی زمانی که قیمت در مقایسه با اوج اخیر خود 10 درصد کاهش یافته است، از اصلاح صحبت می‌شود.

طبیعی است در بازار کریپتو، شاهد کاهش با نسبت بیشتری باشیم. اصلاح بین 20 تا 60 درصد به‌طور منظم رخ می‌دهد. درمجموع بازار کریپتو تاکنون بسیار بی‌ثبات بوده است.

سرمایه‌گذاران به‌کمک شاخص‌های مختلف معاملاتی پیش‌بینی می‌کنند که چه زمانی ممکن است یک اصلاح اتفاق بیفتد.

با این حال، بازار ارزهای دیجیتال قابل پیش‌بینی نیست. پیش‌بینی دقیق اینکه چه زمانی اصلاح صورت می‌گیرد، امکانی است که افراد کمی از آن برخوردارند؛ بنابراین تقریباً غیرممکن است که پیش‌بینی کنیم یک اصلاح چه زمانی شروع می‌شود، چه مدت طول می‌کشد و چه زمانی به پایان می‌رسد. علاوه بر این، همیشه باید منتظر بود تا ببینیم یک ارز دیجیتال طی یک اصلاح چقدر ارزش خود را از دست می‌دهد.

اصلاح بازار چگونه کار می‌کند؟

زمانی که ارزهای دیجیتال برای مدت‌زمان طولانی‌تری افزایش قیمت پیدا می‌کنند، بیش‌ازحد ارزش‌گذاری می‌شوند که این امر به قیمتی برای کریپتو منجر می‌شود که با ارزش آن مطابقت ندارد. به‌دلیل قیمت بالا، سرمایه‌گذاران دلسرد می‌شوند، تقاضا برای ارزهای دیجیتال کاهش می‌یابد و عرضه افزایش می‌یابد که این نشان‌دهنده آغاز اصلاح است.

چندین معامله‌گر و سرمایه‌گذار بخشی از دارایی‌های رمزنگاری خود را برای جمع‌آوری سود می‌فروشند. در ترکیب با اخبار منفی یا سایر عوامل خارجی، اصلاح ممکن است تشدید شود. کریپتوکارنسی به‌طور ناگهانی به‌شدت کاهش می‌یابد و سایر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از بدترین وضعیت برای قیمت ارز دیجیتال مربوط می‌ترسند. آن‌ها اکنون ارزهای رمزنگاری‌شده خود را نیز می‌فروشند و هر ضرری را می‌پذیرند. این واکنش زنجیره‌ای ممکن است برای مدتی ادامه یابد؛ تا زمانی که قیمتی به دست بیابد که در آن تقاضا به‌حدی بالا برود که کاهش قیمت راکد شود.

نمونه‌هایی از اصلاحات بازار در گذشته

در طول دوره صعودی، بیشتر ارزهای دیجیتال با اصلاحات زیادی مواجه می‌شوند؛ برای مثال ارزش یک بیت‌کوین در ماه آوریل 64000 دلار بود که در آن زمان رکوردی جدید و بالا برای این ارز بود.

بیت‌کوین در مسیر رسیدن به بالاترین حد خود، با اصلاحات متعددی مواجه شد که برخی از آن‌ها حتی حدود 40 درصد بود. با وجود اصلاحات، قیمت در مدت‌زمان طولانی‌تری به افزایش خود ادامه داد. در بیشتر موارد، قیمت یک ارز دیجیتال هرگز در یک خط مستقیم بالا نمی‌رود. برای رسیدن به قله بعدی ارزش، قیمت از فراز و نشیب عبور می‌کند. در طول دوره صعودی، اصلاحات بازار معمولاً با بهبود قیمت همراه است. تنها زمانی که اصلاح بازار برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، اصلاحات صعودی ممکن است به اصلاحی نزولی تبدیل شوند. اصلاح بازار درنهایت به دوره طولانی‌تری از کاهش قیمت‌ها منجر شده و سپس کل بازار وارد بازار به‌اصطلاح نزولی می‌شود.

در صنعت کریپتو، طی یک بازار نزولی، کاهش قیمت می‌تواند به‌شدت نزولی باشد. کاهش در دوره‌ای نسبتاً کوتاه (چند ماه تا هفته یا حتی روز) می‌تواند بیش از 70 درصد باشد. در بازار نزولی 2018 و 2019، ارزش بیت‌کوین بیش از 80 درصد کاهش یافت. برای بیشتر غیر از بیت‌کوین، کاهش قیمت حتی شدیدتر بود. افت قیمت 90 تا 99 درصد در بازار نزولی به‌نوعی استثنا محسوب می‌شد.

چگونه از خود در برابر اصلاح بازار محافظت می‌کنید؟

چگونه از خود در برابر اصلاح بازار محافظت می‌کنید؟

اصلاح ده‌ها درصدی دلیلی برای بی‌قراری برخی سرمایه‌گذاران است. معامله‌گران کوتاه‌مدت یا روزانه که با اهرم معامله می‌کنند، می‌توانند شاهد کاهش سرمایه خود در مدت‌زمان کوتاهی باشند، اما برای سرمایه‌گذار و معامله‌گر میان‌مدت یا بلندمدت، اصلاح چیزی نیست که باید به‌سرعت از آن ترسید، بلکه اصلاحات بخشی از چرخه بازار هستند. اصلاحات بازار به‌طور منظم در کریپتوها اتفاق می‌افتد، اما در بیشتر موارد به یک بازار نزولی منجر نمی‌شود. در این میان، راهبرد رایجی که سرمایه‌گذاران در طول اصلاح بازار از آن استفاده می‌کنند، تنها «حفظ» ارزهای رمزنگاری‌شده آن‌هاست؛ به این معنا که شما به‌جای فروش سکه‌های خود، آن‌ها را نگه دارید و مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد.

یک جایگزین برای واکنش‌دادن سریع، تعیین حد ضرر است؛ یعنی شما تصمیم می‌گیرید ارز دیجیتال را با چه ارزشی بفروشید. اگر می‌خواهید بدانید چه زمانی یک ارز دیجیتال به ارزش خاصی رسیده است، اما نمی‌خواهید فوری آن را بفروشید، می‌توانید هشدارهایی را نیز تنظیم کنید که شما را از قیمت مطلع ‌کند. شما می‌توانید این کار را از طریق Tradingview که یک پلت‌فرم تحلیل آنلاین است، انجام دهید.

اگر این گزینه را هم دوست ندارید، می‌توانید همیشه در طول یک اصلاح، ارزهای دیجیتال خود را به استیبل‌کوین تغییر دهید. استیبل‌کوین‌ها از نظر ارزش ثابت بوده و بیشتر به دلار آمریکا مرتبط هستند. اگر ارزهای رمزنگاری‌شده را به یک استیبل‌کوین مانند تتر انتقال دهید، 1 Tether (USDT) همیشه برابر با 1 دلار است؛ یعنی وقتی بازار سقوط می‌کند ضرر نمی‌کنید و می‌توانید به‌راحتی دوباره در زمان مطلوب‌تری خرید کنید.

سرمایه‌گذاری در طول اصلاح بازار

سرمایه‌گذاری در طول اصلاح بازار

اصلاحات برای بسیاری از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران یک عقب‌گرد است؛ با این حال بسیاری از سرمایه‌گذاران نگاه متفاوتی به یک اصلاح دارند. یک اصلاح سبب کاهش قیمت‌ها (به‌شدت) می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران این کاهش را فرصتی ایده‌آل برای خرید سکه‌های اضافی می‌دانند. زمانی که این قیمت‌ها دوباره افزایش یافت، این افراد در مقایسه با سرمایه‌گذارانی که سکه را نگه داشته‌اند، سود بیشتری خواهند داشت، اما خطراتی در ارتباط با این راهبرد وجود دارد. طی یک بازار اصلاحی یا نزولی می‌توانید روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این ارز دیجیتال پس از اصلاح بازیابی شود. تبلیغات زیادی درباره برخی ارزهای دیجیتال وجود دارد که در مدت‌زمان کوتاهی به‌سرعت افزایش می‌یابند. اگر معلوم شود تبلیغات بیشتر از آن چیزی است که پروژه درنهایت می‌تواند برآورده کند، در بیشتر موارد چنین رمزارزی بازیابی نمی‌شود. با توجه به پروژه، عرضه و تقاضا، عوامل اقتصادی و غیره، ارز دیجیتال بهبود می‌یابد و به رشد خود ادامه می‌دهد.

بیت‌کوین در طول عمر خود با چندین دوره صعودی و بازارهای نزولی مواجه شده و تاکنون بعد از هر بازار نزولی بهبود یافته است. در حال حاضر، بیت‌کوین بالاترین رکورد جدید خود را بالای 68000 دلار دارد؛ یعنی تقریباً 3.5 برابر بیشتر از سال 2017. دارندگان یا سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین را قبل یا در طول بازار نزولی خریداری کرده‌اند، در حال حاضر در سود هستند. حتی اگر بیت‌کوین به‌تازگی حدود 20 درصد اصلاح شده باشد، هیچ دلیل فوری برای وحشت وجود ندارد. در طول یک بازار صعودی، اصلاحات در همه اشکال وجود دارد. با تجربه و دانش می‌توانید ارزش این اصلاحات را به‌مرور زمان بیشتر و بیشتر تحلیل کنید.


پرسش‌های متداول!

اصلاح بازار چیست؟

اصلاح بازار اغلب پاسخی به افت قیمت یک  دارایی است که به‌طور غیرعادی رخ داده است.

اصلاح بازار چگونه کار می‌کند؟

افت ناگهانی قیمت سبب افزایش فروش سهام سهامداران می‌شود. این وضعیت سبب ادامه یافتن کاهش قیمت می‌شود تا جایی که قیمت ارز مورد نظر به یک ثبات برسد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x