زمان آن رسیده است که بانک‌ها را از بین ببریم و از بیت کوین استفاده کنیم

توسط مبین حسینی
|
26 شهریور 1402
|
زمان مطالعه:  1 دقیقه
زمان آن رسیده است که بانک‌ها را از بین ببریم و از بیت کوین استفاده کنیم

دکتر جردن پترسون – نویسنده و روان‌شناس مشهور کانادایی، با بیش از 4.6 میلیون دنبال‌کننده در ایکس (توییتر) – در 14 سپتامبر بحثی را در مورد جنبش “unbanking” و بیت کوین ابزاری برای «نابودی بانک‌ها» به راه انداخت.

نکته قابل توجه اینجاست که این پست پترسون در پاسخ به اخبار شنیده شده از استرالیا در مورد حرکت شعب بانک Macquarie به سمت «حذف پول نقد، چک و خدمات پرداخت تلفنی» منتشر شد.

استرالیا تنها کشوری نیست که به دنبال پایان دادن (یا حذف) استفاده از پول نقد فیزیکی است. در اکثر کشورهای اروپایی، استفاده از پول نقد، در حال حاضر به تراکنش‌های کوچک‌تر محدود شده است و بانک‌های نیجریه نیز محدودیت‌هایی برای برداشت پول نقد در دستگاه‌های خودپرداز خود دارند.

در این زمینه، جردن پترسون پیشنهاد کرد که مردم استفاده از بانک‌ها را متوقف کنند و از آنها پرسید که آیا بیت کوین می‌تواند این مشکل را برطرف کند؟ زیرا می‌تواند ابزار جایگزینی برای کسانی باشد که هنوز به دنبال تجربه‌ای مانند پول نقد با پول خود هستند.

بیت کوین و ارز دیجیتال برای تجربه پرداخت نقدی

جالب اینجاست که این دکتر کانادایی، پیش از این اراده خود را برای استفاده از بیت کوین به عنوان تسهیل‌کننده تراکنش‌های پولی جهانی نشان داده بود و بعداً جو ناکاموتو، کیف پول‌های حضانتی شبکه لایتنینگ را به او معرفی کرد تا به جای استفاده از فیات برای GoFundMe، کمک‌های بدون مرز دریافت کند.

در پاسخ به سوال پترسون، بسیاری از حامیان مشهور بیت کوین در حمایت از این موضوع اظهار نظر کردند. مانند مجری پادکست «پول چیست؟» که توسط رابرت بریدلاو اجرا می‌شود.

«بانک‌ها خطر استفاده از پول را به طرف مقابل منتقل می‌کنند. با بیت کوین و حضانت شخصی، ریسک طرف مقابل پول را ندارد؛ بنابراین بله، بیت کوین این مشکل را برطرف می‌کند.»

علاوه بر این، علاقه‌مندان به دیگر ارزهای دیجیتال از جمله مونرو، لایت کوین، دوج کوین، ریپل و… نیز در این بحث حضور یافتند. با این حال، این بحث منتقدانی مانند آرون دی، نامزد ریاست‌جمهوری برای انتخابات 2024 ایالات متحده را نیز به همراه داشت:

«نه، نمی‌شود. سیستم بانکداری سنتی می‌تواند 50 تا 100 هزار تراکنش در ثانیه انجام دهد.CBDC در ایالات متحده می‌تواند 1.7 میلیون تراکنش در ثانیه پردازش کند. بیت کوین تنها می‌تواند 7 تراکنش رو نهایی کند. قبل از اینکه بیت کوین را معرفی کنید، باید کمی تحقیق کنید.»

4.8/5 - (12 امتیاز)
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر