هاوینگ تمام شد؛ اما این آغازی بر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین است

تاریخ: 16 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  2 دقیقه
هاوینگ تمام شد؛ اما این آغازی بر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین است

در حالی که بیت کوین مدت‌هاست به دلیل مضر بودن برای محیط زیست مورد انتقاد قرار گرفته است، گرایش به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر برای استخراج این رمزارز، در واقع خلاف آن را نشان می‌دهد. بله، سوخت‌های فسیلی هنوز جزء اصلی شبکه بیت کوین هستند، اما با هاوینگ و نصف‌شدن یارانه بلاک، ماینرها در تلاش هستند تا با هزینه‌های عملیاتی کمتر، مانند استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، به مسیر خود ادامه دهند.

هاوینگ کاتالیزوری برای جنبش استخراج بیت کوین سبزتر و تجدیدپذیرتر خواهد بود تا در نهایت، در میان سرسخت‌ترین منتقدان آن به عنوان یک دوستدار محیط زیست شناخته شود.

استفاده از سوخت‌های فسیلی برای استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین به دلیل مصرف بالای انرژی و استفاده از منابع انرژی تجدیدناپذیر، همواره مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالی که این روند تا حدی معکوس شده، هنوز هم بخش قابل توجهی از استخراج بیت کوین به سوخت‌های فسیلی متکی است.

اما چرا در وهله اول اتکا به سوخت‌های فسیلی وجود داشته است؟ صرفاً به این دلیل که سوخت‌های فسیلی چگالی انرژی فوق‌العاده بالایی دارند و با پایداری نسبتاً خوب، به عنوان یک حامل انرژی ایده‌آل هستند.

در حالی که کارخانه‌های سوخت فسیلی هزینه‌های اولیه نسبتاً پایینی برای ساخت دارند، نیاز به تهیه مداوم سوخت دارند؛ یعنی بهره‌برداری بالا. از سوی دیگر، این سوخت در معرض قیمت‌گذاری متغیر و به طور فزاینده‌ای مستعد شوک است. با توجه به اینکه تغییرات اقلیمی امسال در کانون توجهات قرار گرفته است و با نقشی که سوخت‌های فسیلی ایفا می‌کنند، خطرات نظارتی نیز افزایش یافته است. سوخت‌های فسیلی اساساً آینده را برای ایجاد رضایت فوری به گروگان می‌گیرند و این ما مردم هستیم که به ناچار هزینه عواقب آن را با بهره مرکب پرداخت می‌کنیم. این تعریفی از تفکر ترجیح زمانی بالا است – و با فلسفه بیت کوین مخالف است.

اما خبر خوب این است که یک گرایش به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و تفکر ترجیحی درازمدت و زمان کم در حال شکل‌گیری است.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  اقتصاد انرژی‌های تجدیدپذیر

  علاوه بر مزایای زیست‌محیطی، تغییر به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین نیز منطقی اقتصادی است. در حالی که انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه اولیه بالایی نیاز دارند، پس از نصب، انرژی تولید شده هزینه نهایی پایینی دارد – در واقع استفاده از تابش خورشید یا وزش باد یا زمین برای گرما هزینه‌ای ندارد. اگر برای هر کیلووات ساعت خریدار وجود نداشته باشد، هزینه واحد انرژی مذکور به 0 دلار خواهد رسید. این به طور فزاینده‌ای برای ظرفیت تولید تجدیدپذیر که هنوز به شبکه متصل نشده است، صادق است.

  علاوه بر این، منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی حرارتی اقیانوس‌ها، بادی و انرژی خورشیدی در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای رقیبی برتی سوخت‌های فسیلی شده‌اند. در نتیجه، استخراج‌کنندگانی که از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، می‌توانند از هزینه‌های عملیاتی کمتری برخوردار شوند و آنها را در موقعیت بهتری برای مقابله با کاهش یارانه بلاک، قرار می‌دهد.

  همچنین استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، حاکمیت انرژی و تمرکززدایی را ممکن می‌سازد. در حالی که تنها چند کشور ذخایر سوخت فسیلی دارند، هر کشوری به انرژی‌های تجدیدپذیر دسترسی دارد. این منجر به تمرکز گسترده در صنعت انرژی شده است که در آن تعداد انگشت شماری از شرکت‌های بزرگ دولتی کنترل مستقیمی را بر کل زنجیره تامین اعمال می‌کنند.

  مواجهه با اقتصاد بلندمدت

  علی‌رغم اینکه اقتصاد، انرژی‌های تجدیدپذیر را به جای سوخت‌های فسیلی برای صنعت استخراج بیت کوین ترجیح می‌دهد، هنوز چالش‌هایی برای غلبه بر در درازمدت وجود دارد. هزینه خارجی استفاده از سوخت‌های فسیلی هنوز در هزینه آنها لحاظ نشده است. این به منزله یارانه دولت و مالیات‌دهندگان است که امروزه به طور مصنوعی قیمت را کاهش می‌دهد و مصرف سوخت فسیلی را در کوتاه مدت جذاب‌تر می‌کند.

  به تدریج، سپس ناگهانی

  نصب پنل خورشیدی

  از آنجایی که استخراج بیت کوین در مسیر انرژی‌های تجدیدپذیر و کربن‌زدایی از بازارهای انرژی در این دوره ادامه می‌دهد، نمی‌توان انکار کرد که چقدر این اهرم‌ها قدرتمند هستند. ما شاهد افزایش عملیات استخراج با انرژی‌های تجدیدپذیر و خارج از شبکه خواهیم بود و حتی خواهیم دید که ماینرهای قدیمی سوخت فسیلی که از لحاظ تاریخی غالب هستند، انرژی‌های تجدیدپذیر را در ترکیب خود ادغام می‌کنند. احتمالاً برای برخی از منتقدان سرسخت، استخراج بیت کوین برای کاتالیز کردن یک منبع انرژی تجدیدپذیر جدید، مانند حرارت اقیانوس، لازم است تا به ماینینگ به‌عنوان یک جریان مثبت نگاه کنند. حال فقط و فقط بحث «زمان» است.

  بیت کوین را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

  خرید بیت کوین
  محسن صالح

  محسن صالح

  من محسن هستم که در شبکه‌های اجتماعی با نام «گریزلی» فعالیت می‌کنم. شیفته‌ی بیت‌کوین و آزادی مالی هستم که این شبکه به کاربران خودش میده.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر