چگونه کمیاب بودن NFT را بررسی کنیم؟ – معرفی 5 وب سایت برتر

تاریخ انتشار: 13 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 30 خرداد 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
چگونه کمیاب بودن NFT را بررسی کنیم؟ - معرفی 5 وب سایت برتر

NFTها توکن‌های منحصربه‌فردی در بلاک چین هستند که می‌توانند ویژگی‌های متفاوتی از جمله کمیاب یا نادر بودن (Rarity) داشته باشند. به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید توجه داشت که خصوصیت کمیابی برای یک NFT مهم است؛ زیرا ارزش آن را بیشتر می‌کند. کمیاب بودن NFT را می‌توان با ابزارهای مختلفی بررسی کرد که در این مقاله از آکادمی بیت پین قصد داریم آن‌ها را معرفی کنیم.

ان اف تی (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) دارایی‌های کریپتویی هستند که نشان‌دهنده مالکیت توکنایز شده‌ی چیزی منحصربه‌فرد در بلاک چین هستند. NFTها به شما امکان می‌دهند دارایی‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری، تصاویر دیجیتال یا آهنگ‌های موسیقی را به بلاک چین آورید که توسط یک توکن مالکیت آن مشخص می‌شود.

NFTها غیر قابل تعویض هستند؛ زیرا یک توکن را نمی‌توان با توکن معادل دیگری مبادله کرد. به یاد داشته باشید، توکن‌های قابل تعویض، مانند ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال، می‌توانند با یکدیگر مبادله یا تعویض شوند، زیرا ارزشی برابر دارند. به عنوان مثال، یک اتر همیشه از نظر ارزش با اتر دیگر برابر است.

به طور خلاصه، NFTها امکان نمایش دیجیتالی غیرمتمرکز و مالکیت را در فضای مجازی فراهم می‌کنند، جایی که می‌توان منحصربه‌فرد بودن، اصالت و کمیابی را به طور شفاف بررسی کرد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کمیاب بودن ان اف تی (NFT)

  آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا برخی از NFTها میلیون‌ها دلار ارزش دارند در حالی که برخی دیگر تقریباً بی‌ارزش هستند؟ از آنجایی که NFTها منحصربه‌فرد هستند، کمیاب بودن آن‌ها نیز قابل اثبات است. کمیاب بودن NFT یک جنبه مهم در شکل دادن به ارزش آن است.

  ان اف تی The Bored Ape Yacht Club (BAYC)

  در حالی که NFTها منحصربه‌فرد هستند، می‌توانند بخشی از یک مجموعه کلی باشند. از جمله محبوب‌ترین مجموعه‌های NFT می‌توان به CryptoPunks یا The Bored Ape Yacht Club (BAYC) اشاره کرد.

  نکته مهم: هر کدام از این مجموعه‌ها از 10,000 ان اف تی منحصربه‌فرد تشکیل شده است. همه این NFTها به دلیل شناسه رمز (Token ID) خاص خودشان، منحصربه‌فرد هستند. با این حال، شناسه توکن تنها چیزی نیست که این NFTها را متمایز می‌کند. به دلیل ویژگی‌های مختلف، برخی از آنها کمیاب‌تر از سایرین هستند، که نشان می‌دهد NFT ‌های موجود در یک مجموعه از لحاظ کمیابی امتیازهای متفاوتی دارند.

  در نتیجه، کمیاب بودن یک عامل موثر در تعیین ارزش یک NFT در یک مجموعه است. در این زمینه، کمیاب بودن به این معنی است که یک نسخه از یک NFT چقدر محدود تولید شده، که به نوبه خود نشان می‌دهد که چنین مجموعه‌ای چقدر ارزشمند است. هر چه امتیاز کمیابی یک NFT بالاتر باشد می‌تواند ارزشمندتر باشد.

  به عنوان مثال، Bored Ape Yacht Club لوازم جانبی، پوشاک، یا ویژگی‌های خاصی را برای افزایش امتیاز کمیابی برخی از میمون‌ها گنجانده است. اگر بررسی کنید متوجه خواهید شد که از 10,000 میمون، کمتر از 0.5٪ دارای «خز طلا» هستند که باعث می‌شود میمون‌هایی با این ویژگی مورد علاقه کلکسیونرها قرار بگیرند.

  کلکسیونرهای NFT آثار یک مجموعه را بر اساس کمیاب بودن آنها رتبه‌بندی می‌کنند و تمایل دارند که قبل از خرید کمیاب بودن NFT یا انحصاری بودن آن را بررسی کنند. هر چه یک کلکسیون کمیاب‌تر باشد، به طور بالقوه می‌توان آن را با قیمت بیشتری معامله کرد.

  چگونه می‌توان کمیاب بودن NFT را ارزیابی کرد؟

  برای بررسی کمیاب بودن NFT، مقایسه ویژگی‌های هر NFT با دیگری مهم است.

  کمیاب بودن NFT را می‌توان با شناسایی ویژگی‌هایی که باعث کمیابی می‌شود یا با استفاده از آمار برای انجام ارزیابی تعیین کرد. ویژگی‌هایی که معمولاً در نظر گرفته می‌شوند، ویژگی‌های «فیزیکی» مانند خز، کلاه، لباس، و لوازم جانبی مانند گردنبند و غیره هستند. به یاد داشته باشید، NFT ‌ها غیر قابل تعویض هستند؛ بنابراین همه NFTهای یک مجموعه، همه این ویژگی‌ها را ندارند.

  در ادامه چهار روش مختلف مورد استفاده برای ارزیابی فنی کمیاب بودن NFT را بررسی خواهیم کرد.

  کمیابی یک ویژگی

  این مدل با مقایسه کمیاب‌ترین ویژگی هر NFT کار می‌کند. این بدان معنی است که یک NFT با کمیاب‌ترین ویژگی در بالای لیست قرار می‌گیرد. با این حال، این مدل تعداد کل ویژگی‌ها یا سایر صفات NFT را بررسی نمی‌کند.

  میانگین کمیابی ویژگی‌ها

  این مدل میانگین تمام موارد کمیابی که یک NFT دارد را محاسبه می‌کند – تمام صفات را در نظر می‌گیرد و از روش میانگین‌گیری برای شناسایی یک ویژگی خاص NFT استفاده می‌کند. این بدان معناست که مجموع صفات در یک NFT جمع شده و بر تعداد کل صفات در یک NFT تقسیم می‌شود تا به یک امتیاز مشخص برسیم.

  کمیابی آماری

  این مدل کمیابی کلی را در بر می‌گیرد، به این معنی که کمیاب بودن کلی یک NFT را با ضرب همه صفات با هم محاسبه می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک NFT دارای دو صفت باشد، یک صفت در 25٪ و دیگری در 40٪، آنگاه طبق این مدل امتیاز 0.1 درصد می‌شود که حاصل‌ضرب 25% در 40% است.

  امتیاز کمیابی

  این مدل تا حد زیادی دقیق‌ترین روش است و طبق این فرمول محاسبه می‌شود:

  فرمول محسابه امتیاز کمیابی NFT

  بر طبق داده‌های Rarity Tools، مجموع امتیاز کمیابی هر NFT خاص، مجموع امتیاز کمیابی همه ویژگی‌ها در یک NFT خاص است.

  برترین ابزارها برای بررسی کمیاب بودن NFT

  اگرچه روش‌های ارزیابی کمیاب بودن ساده هستند، اما کمی فنی هستند. با این حال، نیازی نیست که شما تمام محاسبات را خودتان انجام دهید. یک کاوشگر کمیابی می‌تواند به فیلتر کردن و بررسی مجموعه‌های NFT کمک کند – که می‌تواند کشف NFT ‌های کمیاب را ممکن سازد. چندین ابزار برای بررسی کمیاب بودن NFT می‌توانند به شما در این مسیر کمک کنند. آنها عبارتند از:

  رَریتی تولز (Rarity Tools)

  وب‌سایت Rraity Tools برای بررسی کمیاب بودن NFT

  وب‌سایت Rraity Tools برای بررسی کمیاب بودن NFT

  Rarity.tools یکی از محبوب‌ترین ابزارهای ارزیابی NFT است. این ابزار کمیاب بودن هر ویژگی NFT را در لحظه رتبه‌بندی می‌کند. این پلتفرم دارای یک رابط کاربری جذاب است که برخی از NFTهای مشهور مانند CryptoPunks، Bored Ape Yacht Club و VeeFriends را رتبه‌بندی کرده است.

  اوپن سی (Open Sea)

  OpenSea را می‌توان بزرگ‌ترین بازار NFT در جهان نام برد که رتبه‌بندی کمیاب بودن NFT را بر اساس قیمت کف، حجم و سایر عوامل ارائه می‌دهد. می‌توانید ویژگی‌های NFT و همچنین کمیاب بودن هر ویژگی را مشاهده کنید، اما نمره کلی کمیابی NFT در OpenSea در دسترس نیست.

  رَریتی اسنایپر (Rarity Sniper)

  Rarity Sniper یک ابزار محبوب تجزیه و تحلیل NFT است که نزدیک به 1000 مجموعه NFT از شبکه‌های بزرگی مانند اتریوم و سولانا را در خود جای داده است. با استفاده از Rarity Sniper، می‌توانید تمام ویژگی‌های NFT، امتیازات کمیابی و رتبه‌بندی‌ها را مشاهده کنید.

  موبی (Moby.gg)

  Moby.gg یک ابزار ردیابی NFT در لحظه است. Moby.gg رتبه‌بندی‌ها برای بررسی اولیه کمیاب بودن NFT مانند ویژگی‌های NFT و بازارها را به شما ارائه می‌دهد. جستجو و کاوش در این پلت فرم آسان است و تمام رتبه‌بندی‌ها را در بالای صفحه اصلی فهرست می‌کند. Moby یک نسخه حرفه‌ای دارد که به شما امکان می‌دهد تا 6 ماه به اطلاعات لحظه‌ای، داده‌های تاریخی، نمودارهای آماری، سیگنال‌های NFT، هشدارهای کیف پول و غیره دسترسی داشته باشید.

  تریت اسنایپر (Trait Sniper)

  وب‌سایت Trait Sniper

  وب‌سایت Trait Sniper

  Trait Sniper ابزاری دیگر برای بررسی کمیاب بودن NFT است که داده‌های به روزی را در مورد پروژه‌های NFT آینده ارائه می‌دهد. TraitSniper به یک ربات برای محاسبه کمیاب بودن یک NFT به محض مینت شدن یک مجموعه NFT جدید متکی است. می‌توانید روی هر NFT لیست شده کلیک و امتیاز کمیابی آن را بررسی کنید.

  گفتار پایانی

  بازار NFT پر از فرصت‌های بی‌نظیر برای سرمایه‌گذاری است. نه تنها هنرمندان می‌توانند آثار هنری خود را در آن لیست کنند؛ بلکه معامله‌گران نیز قادر هستند با معامله NFTهای مورد نظر سود کسب کنند. مهم است که به یاد داشته باشید قبل از ورود به هر بازاری تحقیقات لازم را انجام دهید. بررسی کمیاب بودن NFT می‌تواند به شما کمک کند تا ارزش واقعی یک NFT را دقیق‌تر بررسی کنید.

  سوالات متداول:

  • چگونه می‌توانیم کمیاب بودن NFTها را بررسی کنیم؟

  برخی از ابزارهایی که برای بررسی کمیاب بودن NFTها وجود دارند: رَریتی تولز (Rarity Tools)، اوپن سی (Open Sea)، رَریتی اسنایپر (Rarity Sniper)، موبی (Moby.gg)، تریت اسنایپر (Trait Sniper).

  • چرا کمیاب بودن NFT روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد؟

  کمیاب بودن NFTها، باعث جلب توجه کلکسیونرهای NFT و تلاش آن‌ها برای بدست آوردن ان اف تی‌های خاص و یونیک می‌شود و هر چه NFTهای یک کلکسیون کمیاب‌تر باشد، به‌طور بالقوه با قیمت بالاتری معامله می‌شوند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

  بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

  لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

  شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. رهام اشرفی
   رهام اشرفی | 29 خرداد 1402

   سلام و درود
   آیا سایت zoraart معتبره؟