رشد 300 درصدی قیمت طلا بعد از تایید اولین ETF؛ آیا بیت کوین هم این الگو را تکرار می‌کند؟

تاریخ: 3 آبان 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
رشد 300 درصدی قیمت طلا بعد از تایید اولین ETF؛ آیا بیت کوین هم این الگو را تکرار می‌کند؟

قیمت بیت کوین در حالی افزایش می‌یابد که هیجانات و هایپ پیرامون راه‌اندازی اولین ETF اسپات افزایش یافته و باعث شده است که این دارایی به بالاترین سطح 18 ماهه خود برسد.

نکته قابل تامل اینجاست که قیمت طلا در سال‌های پس از اولین تایید ETF افزایش یافت، اما آیا بیت کوین نیز از همین روند پیروی خواهد کرد؟

تکرار تحرکات قیمت طلا؟

افزایش قیمت فعلی بیت کوین، به هیاهوها و انتظارات پیرامون تایید ETF اسپات نسبت داده شده است. برخلاف ETFهای آتی یا همان فیوچرز، یک محصول اسپات مستقیماً در دارایی پایه سرمایه‌گذاری می‌کند و فشار خرید را افزایش می‌دهد.

با این حال، برخی از تحلیلگران به نوامبر 2004 نگاه می‌کنند، زمانی که اولین ETF طلا (SPDR Gold Shares) در بورس نیویورک عرضه شد.

این صندوق به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا بدون نیاز به خرید مستقیم طلای فیزیکی، در این کالا سرمایه‌گذاری کنند. همین امر در مورد ETF اسپات بیت کوین نیز صدق می‌کند. این به موسسات اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ایجاد کیف پول یا حساب صرافی و خرید آن، روی این دارایی سرمایه‌گذاری کنند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که قیمت طلا در یک دوره صعودی هشت ساله پس از راه‌اندازی اولین ETF افزایش یافت.

طلا در یک دوره صعودی هشت ساله پس از راه‌اندازی اولین ETF

طلا در نوامبر 2004 حدود 430 دلار در هر اونس معامله می‌شد و تا پایان سال 2007 قیمت آن دو برابر شده بود. در پایان سال 2011، قیمت طلا بیش از 300 درصد افزایش یافت و به 1800 دلار در هر اونس رسید.

نوسانات طلا به مراتب کمتر از بیت کوین و حرکت قیمت آهسته و پیوسته است. با این حال، اگر بیت کوین این حرکت را تکرار کند و در چند سال آینده به میزان مشابهی افزایش یابد، می‌تواند به ۱۲۰ هزار دلار برسد.

قیمت طلا در حال حاضر نزدیک به اوج قیمت خود در 1977 دلار در هر اونس است که به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه رشد شده است. در مقایسه، بیت کوین هنوز 50 درصد از قیمت اوج خود – که تقریباً دو سال پیش ثبت شد – فاصله دارد.

این احتمال در حال حاضر وجود دارد که تایید یک ETF اسپات در ایالات متحده، باعث ورود سرمایه‌گذاران سازمانی به این بازار شده و با منابع مالی خود باعث افزایش قیمت‌ها شوند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  پیش‌بینی بلند مدت بیت کوین

  حرکت چشمگیر بازار در این هفته، تحلیلگران را به سمت «پیش‌بینی قیمت» سوق داده است. مگس (Mags)، تحلیلگر کریپتو، عقیده دارد که بیت کوین از فاز انباشت خارج شده و می‌تواند تا زمان هاوینگ در سال 2024، به نزدیکی سقف تاریخی خود برسد و پس از آن سقف جدیدی را در سال 2025 ثبت کند.

  پیش‌بینی بلند مدت بیت کوین

   

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دلیل رشد اخیر قیمت بیت کوین و بازار کریپتو چیست؟

  قیمت بیت کوین (BTC) پس از هفته‌ها روند نزولی به بالاترین حد ...

  آیا رسیدن به قیمت 110,000 دلار برای بیت کوین دست یافتنی است؟

  بنا به اظهارات برخی از معامله‌گران کریپتو، علی‌رغم نگرانی‌ها ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر