هفته‌نامه تحلیل آنچین گلسنود – هفته ۲۳ سال ۲۰۲۴؛ فضایی برای رشد

تاریخ: 16 خرداد 1403
زمان مطالعه:  7 دقیقه
تحلیل گلسنود هفته ۲۳

بعد از ماه‌ها کم‌رمقی و حرکات خنثی بازار، اولین بارقه‌هایی از فعالیت تریدرها شروع به ظهور کرده‌اند. البته بازار ارز دیجیتال بیت کوین در این هفته، با خبر جعلی توزیع موجودی Mt.Gox هم روبرو شد؛ خبری که دریچه‌ای را باز می‌کند تا ببینیم چگونه می‌توانیم با استفاده از داده‌های آنچین، اینگونه رویدادها را بررسی کنیم. در این هفته از هفته‌نامه تحلیل گلسنود، به سراغ مسائل زیر خواهیم رفت:

 • اکثریت سرمایه‌گذاران بیت‌کوین سودهای محقق نشده‌ای در اختیار دارند و بعد از دو ماه نوسانات بی‌نتیجه، اولین نشانه‌های بازگشت تمایل به ترید و سفته‌بازی به بازار، قابل مشاهده است.
 • گروه هولدرهای کوتاه مدت، بخش اعظم ضررهای بازار را متحمل شده‌اند؛ شرایطی که معمولاً در جریان اصلاحات بازار صعودی از قله‌های تاریخی جدید مشاهده می‌شود.
 • هر دو گروه هولدرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت، ریست شاخص نسبت ریسک فروشنده خود را تجربه کرده‌اند؛ چیزی که نشان می‌دهد تعادل جدیدی پیدا شده است. این موضوع حاکی از آن است که بازار آماده حرکت بوده و انتظار می‌رود نوسانات در آینده نزدیک افزایش یابد.

تحرکاتی از سمت Mt.Gox

در روز ۲۸ می ۲۰۲۴، بازار به جابجایی‌های داخلی کیف‌پول امین (Trustee) صرافی Mt.Gox، یعنی همان متصدی قانونی که ۱۴۱ هزار بیت کوین این صرافی تعطیل‌شده را در اختیار داشت، واکنش نشان داد. بعد از بیشتر از یک دهه، این اولین نشانه‌هایی از وقوع رویداد مورد انتظار توزیع دارایی‌های Mt.Gox است.

مارک کارپلز (Mark Karpeles)، مدیرعامل سابق Mt.Gox، تأیید کرد که دلیل جابجایی کوین‌ها، مدیریت کیف پول‌های داخلی در آمادگی برای توزیع مجدد میان طلبکاران بوده است. از‌این‌رو، نتظار می‌رود توزیع موجودی تا اکتبر امسال تکمیل شود.

«تا جایی‌که من می‌دانم، MtGox مشکلی ندارد. امین در حال انتقال کوین‌ها در ولت‌های مختلف است و روند توزیع احتمالاً در سال جاری اجرا خواهد شد. هنوز هیچگونه فروشی انجام نشده است.»

با ارزیابی موجودی نزد Mt.Gox، می‌توانیم این رویداد را با بکارگیری شاخص‌های نقطه در زمان (PiT) گلسنود به نمایش بگذاریم. شاخص‌های PiT غیر قابل دستکاری هستند و وضعیت هر شاخص را با استفاده از کلاستر‌های کیف پولی شناخته شده در زمان پایش، نشان می‌دهند. شاخص موجودی Mt.Gox استاندارد اما تغییر پذیر است و بهترین تخمین از همه نقاط را در آن واحد نشان می‌دهد. این شاخص رفتار یادگیری و کلاستر گیری شاخص‌های گلسنود را نشان می‌دهد، چرا که کیف پول اشخاص را می‌سنجد.

در اینجا به خوبی می‌توانیم مدیریت داخلی کیف پول را ببینیم، جایی که ۱۴۱ هزار واحد BTC در روز ۲۸ می به چند مقصد ارسال شد.

شاخص موجودی Mt.Gox

شاخص موجودی Mt.Gox

ترکیب‌بندی و جریان سرمایه

تأثیر مهمی که عرضه چنین خیل عظیمی از کوین‌های قدیمی روی بازار می‌گذارد، این است که شاخص‌های فیلتر نشده‌ای مثل کپ محقق شده، SOPR و روز کوین‌های تخریب شده، با عرضه کوین‌های Mt.Gox جهش عظیمی خواهند داشت. از نگاهی تئوری، این کوین‌ها با جابجایی در ولت‌ها، مبنای هزینه به مراتب بالاتری گرفته‌اند.

حالا می‌توانیم نسخه تعدیل شده با اشخاصی کپ محقق شده را برای فیلتر کردن این نقل و انتقالات غیر مالی، بکار بگیریم تا تصویری واضح‌تر از جریان سرمایه بیت کوین به دست آوریم. شاخص کپ محقق شده، هم اکنون به سطح تاریخی ۵۸۰ میلیارد دلار رسیده است. بااین‌حال، می‌توان دید که نرخ نقدینگی ورودی به بازار از ماه آپریل و شروع دوره تثبیت و اصلاح قیمت، کاهش یافته است.

شاخص کپ محقق شده تعدیل شده با اشخاص

شاخص کپ محقق شده تعدیل شده با اشخاص

سپس می‌توانیم شاخص امواج هودل کپ محقق شده را برای بررسی ترکیب‌بندی این ثروت به تفکیک سن بکار بگیریم. با جداسازی کوین‌های جوان‌تر از ۳ ماهه، می‌توانیم سهم نقدینگی نزد «تقاضای جدید» را ارزیابی کنیم.

این گروه در حال حاضر مقدار قابل توجه ۴۱٪ از ثروت شبکه را به خود اختصاص داده است؛ چیزی که مهر تأییدی بر توزیع ثروت به سمت تقاضای جدید بازار محسوب می‌شود. با توجه به مقادیر و آمارهای چرخه‌های قبلی، این انتقال ثروت معمولاً تا رسیدن سهم تقاضای جدید به بیش از ۷۰٪ ادامه می‌یابد؛ این یعنی حجم کمتری از موجودی توسط سرمایه‌گذاران بلند مدت عرضه و فروخته شده است.

امواج هودل کپ محقق شده (میانگین ۱۴ روزه)

امواج هودل کپ محقق شده (میانگین ۱۴ روزه)

با اینکه جریان ورودی نقدینگی و تمایل به سفته‌بازی در طول ۲ ماه گذشته کاهش یافته بود، بازگشت نمودار به بالای سطح ۶۸ هزار دلار باعث شد که بخش بزرگی از هولدرهای بلند مدت دوباره به وضعیت سود محقق نشده بازگردند.

این یعنی با وجود رفتار قیمت خنثی و کم‌رمق اخیر، بخش بزرگی از خریداران جدید حالا مبنای هزینه‌ای سودآور و پایین‌تر از قیمت نقدی کنونی دارند.

تفکیک قیمت محقق شده STH ها (۱ تا ۱۸۰ روزه)

تفکیک قیمت محقق شده STH ها (۱ تا ۱۸۰ روزه)

در ادامه می‌توانیم میانگین قیمت خرید باند سنی‌های مختلف را بررسی کرده و گروه مورد توجه دیگری را که هولدرهای تک چرخه‌ای هستند (کوین‌هایی با سن ۳ تا ۳۶ ماه) مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. در اینجا می‌بینیم که همه اجزای این گروه از زمان عبور سطح قیمت از سد ۴۰ هزار دلار، وارد سود محقق نشده عظیمی شده‌اند.

البته در جریان رالی نمودار تا قله تاریخی ۷۳ هزار دلار، بازار مقدار قابل توجهی از کوین‌های این گروه را جذب کرد. به همین خاطر انتظار می‌رود که با تداوم صعود قیمت و ثبت قله تاریخی جدید، عرضه این گروه با رشد سودهای محقق نشده، بیشتر شود.

قیمت محقق شده (۶ تا ۳۶ ماهه)

قیمت محقق شده (۶ تا ۳۶ ماهه)

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بازاری برای هولدرهای بلند مدت

  با توجه به اینکه نمودار قیمت در فاصله اندکی از قله تاریخی خود در حال تثبیت است، می‌توانیم با بکارگیری شاخص URPD، می‌توانیم موجودی بیت کوین را بر اساس قیمت خرید آن‌ها تفکیک کنیم.

  با این کار می‌بینیم که در نزدیکی قیمت نقدی کنونی، حجم قابل توجهی از کوین‌های هولدرهای کوتاه مدت قرار گرفته است. این یعنی سرمایه‌گذاری عظیمی در محدوده قیمت کنونی صورت گرفته است. گرچه لازم به ذکر است که این اتفاق، خطر حساسیت بازار به نوسانات قیمت به هر سمت را بیشتر می‌کند.

  تقریباً همه کوین‌هایی که در وضعیت ضرر محقق نشده قرار گرفته، متعلق به STH ها هستند؛ پدیده‌ای که به خاطر نزدیکی قیمت به قله تاریخی چرخه قبلی، کاملاً منطقی است.

  شاخص تعدیل شده با اشخاص URPD

  شاخص تعدیل شده با اشخاص URPD

  نمودار زیر، ابزاری برای نمایش سهم موجودی ضررده نزد هولدرهای کوتاه مدت است. زمانی که این گروه حساسیت بالایی نسبت به رفتار قیمت نشان می‌دهد، مخصوصاً وقتی حجم موجودی عظیمی در مدت زمانی کوتاه ضررده می‌شود، بررسی این شاخص اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

  همانطور که می‌دانیم، بازار اخیراً تا سطح ۵۸ هزار دلار که اصلاحی ۲۱ درصدی بود، ریزش کرد و بزرگترین عقب‌نشینی قیمت از زمان فروپاشی صرافی FTX را به ثبت رساند. در کف همین اصلاح، دیدیم که ۵۶٪ (۱.۹ میلیون بیت کوین) از موجودی STH ها وارد وضعیت ضرردهی شد.

  اگرچه با اینکه حجم بزرگی از موجودی بازار ضررده بود، اندازه ضرر محقق نشده با مقادیر معمول در دوره اصلاحات روندهای صعودی همخوانی داشت و همزمان با شروع دوره تثبیت، کاهش یافت.

  مقدار موجودی ضررده STH ها

  مقدار موجودی ضررده STH ها

  با مشاهده هولدرهای بلند مدت، می‌بینیم که کل حجم موجودی ضررده LTH ها، تنها ۴۹۰۰ واحد (۰.۰۳٪ موجودی LTH ها) بوده و بسیار ناچیز است. با توجه به اینکه قله تاریخی جدید قیمت در ماه مارس ثبت شده است، کمتر از ۱۵۵ روز قبل)، این گروه LTH های کوچک، خریداران در قله تاریخی قبلی بودند که مسیر سخت روند نزولی ۲۰۲۲ را پشت سر گذاشته و کوین‌های خود را رها نکردند.

  مقدار موجودی ضررده LTH ها

  مقدار موجودی ضررده LTH ها

  روش دیگر برای نمایش این وضعیت، از طریق سهم همه کوین‌های ضررده است که به گروه LTH ها می‌رسد. در کف روندهای نزولی، LTH ها بیشترین مقدار ضرر محقق نشده را در اختیار دارند، زیرا سفته‌بازان بی‌ایمان از بازار خارج شده و تسلیم نهایی منجر به انتقال عظیم مالکیت کوین‌ها به دست هودلرهای مؤمن شده است.

  برخلاف آن، در فاز سرخوشی روندهای صعودی، سهم LTH ها از ضرر محقق نشده بازار به سمت صفر حرکت می‌کند. درحالی که بار بخش اعظم ضررهای بازار بر دوش هولدرهای کوتاه مدت است، چرا که تقاضای جدید نزدیکی قله‌های موقتی یا کلی خرید کرده است.

  در حال حاضر، LTH ها تنها ۰.۳٪ از موجودی ضررده را در اختیار گرفته‌اند، در حالیکه ۸۵٪ از کوین‌های سودده کنونی بازار در اختیار این گروه است.

  درصد موجودی سودده/ضررده هولدرهای بلند مدت

  درصد موجودی سودده/ضررده هولدرهای بلند مدت

  فضایی برای رشد

  در نهایت می‌توانیم فعالیت هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت را با تحلیل رفتار عرضه آن‌ها زیر نظر بگیریم. برای این کار می‌توانیم نسبت ریسک فروشنده را که قدر مطلق سود به اضافه ضرر محقق شده توسط سرمایه‌گذاران را نسبت به اندازه دارایی (تعیین شده با کپ محقق شده) است، بکار بگیریم. طبق چارچوب زیر می‌توانیم این شاخص را تحت بررسی قرار دهیم:

  • مقادیر بالا: نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به نسبت مبنای هزینه خود، با سود و ضرر بزرگی کوین‌هایشان را عرضه می‌کنند. این وضعیت به ما می‌گوید که بازار نیاز به بازیابی وضعیت تعادل است و بعد از نوساناتی شدید نیاز به تثبیت دارد.
  • مقادیر پایین: نشان می‌دهد که بخش بزرگی از کوین‌ها در نزدیکی مبنای هزینه خود عرضه شده‌اند و این درجاتی از تعادل بازار را نشان می‌دهد. این وضعیت معمولاً خبر از خستگی سود و ضرر در آن محدوده قیمتی را می‌دهد و وضعیت کم نوسان بازار را نشان می‌دهد.

  در اینجا می‌بینیم که تحقق سود و ضرر در میان هولدرهای کوتاه مدت بازنشانی شده است و این یعنی در طور دوره اصلاح اخیر، بازار به حالت تعادل رسیده است.

  نسبت ریسک فروشنده هولدرهای کوتاه مدت

  نسبت ریسک فروشنده هولدرهای کوتاه مدت

  برای گروه هولدرهای بلند مدت، نسبت ریسک فروشنده همزمان با جهش‌های قیمت منتهی به قله تاریخی ۷۳ هزار دلار، رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

  اگرچه با توجه به رویدادهای گذشته، نسبت ریسک فروشنده این گروه در مقایسه به شکست‌های قله‌های تاریخی قبلی بسیار کمتر است. این یعنی مقدار نسبی ثبت سود LTH ها، به نسبت چرخه‌های قبلی کمتر است. این می‌تواند به ما بگوید که این گروه برای عرضه کوین‌های خود انتظار قیمت‌های به مراتب بالاتری را دارند.

  نسبت ریسک فروشنده هولدرهای بلند مدت

  نسبت ریسک فروشنده هولدرهای بلند مدت

  جمع بندی نهایی

  اولین نشانه‌های ظهور دوباره سفته‌بازان در بازار، بعد از ماه‌ها اصلاح و تثبیت قابل مشاهده است. هم خریداران جدید و هم سرمایه‌گذاران تک چرخه‌ای، وارد سود محقق نشده شده‌اند. این مشاهدات با این واقعیت که تنها ۰.۰۳٪ دارایی هولدرهای بلند مدت در ضرر قرار گرفته و در اوایل فاز سرخوشی بازارها هم مرسوم است، تأیید شد.

  در طول ۲ ماه گذشته، نسبت ریسک فروشنده هر دو گروه هولدرهای بلند و مدت کوتاه مدت، ریست شده و به حالت تعادل بازگشته است. این یعنی اغلب سود و ضرری که باید در این محدوده قیمت ثبت میشد، شده است و حالا ریسک نوسانات شدید قیمت در آینده نزدیک به شدت افزایش یافته است.

  بیت کوین را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

  خرید بیت کوین
  میلاد آقایاری

  میلاد آقایاری

  Fiat Free, Since 93 :) درباره کریپتو می‌نویسم. چون به نظرم راه امیدوارکننده‌ایه واسه یه کوچولو بیشتر کردن عدالت در جهان

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر