5 تفاوت عمده بین بازار ارزهای دیجیتال و بازار بورس و سهام

تاریخ انتشار: 5 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
تفاوت ارزهای دیجیتال و بازار بورس

تفاوت بورس و ارز دیجیتال: بسیاری از سرمایه‌گذاران که برای اولین بار می‌خواهند وارد بازار ارزهای دیجیتال شوند، حداقل یک بار در بازار بورس معامله کرده‌اند. بی شک این موضوع، یک تجربه عالی برای هر فرد آماتور به حساب می‌آید، اما بازار ارزهای دیجیتال مشخصات و ویژگی‌های متفاوتی در زمینه تجارت سرمایه‌گذاری اتخاذ کرده است. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت‌ها و شباهت‌های اصلی بازار کریپتو وبورس را بررسی کنیم.

تفاوت بورس و ارز دیجیتال: زمان معامله

در بازار بورس کاربران تنها در ساعات خاصی، معمولاً در طول روز می‌توانند تراکنش‌ها و معاملات خود را انجام دهند؛ به طوری که امکان انجام مبادلات در شب و آخر هفته‌ها وجود ندارد. بنابراین سرمایه‌گذاران زمان زیادی برای در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی سبد سرمایه‌گذاری خود در اختیار دارند.

ساعات کار بورس جهانی در کشورهای مختلف

Exchange trading time

از سمت دیگر، بازار ارزهای دیجیتال به صورت شبانه روزی، هفت روز هفته و در روزهای تعطیل، حتی در  روز جشن کریسمس هم در دسترس کاربران بوده و امکان انجام مبادلات را فراهم آورده‌اند. این را هم باید گفت که برای مبادله ارزهای دیجیتال، باید اعصابی فولادی داشته باشید. در غیر این صورت، خواب و آرامش خاطر خود را از دست خواهید داد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  تفاوت بورس و ارز دیجیتال: صورت‌های مالی

  سازمان‌های دولتی موظف به ارائه گزارشات فصلی و سالانه هستند. طبق این برآوردهای ماهانه و سالانه، مشخص می‌شود که چگونه سازمان یا مرکز مورد نظر، در یک دوره خاص توسعه یافته و چگونه در آینده توسعه خواهد یافت. این گزارشات معمولاً نقشی اساسی در سقوط یا افزایش دارایی ایفا می‌کنند.

  پروژه‌های ارزهای دیجیتال بر خلاف بازار بورس، ملزم به ارائه چنین اطلاعات مالی، انتشار پیش بینی‌ها یا اصلاح آن‌ها نیستند. البته باید بدانید که عدم وجود مقررات و الزام به ارائه صورت‌های مالی هنگام سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، خطر جدی را به همراه خواهد داشت. همچنین فرایند تجزیه و تحلیل دارایی، هنگام خرید و فروش را پیچیده می‌کند.

  بورس مقایسه اجمالی ارز دیجیتال
  کم ریسک سرمایه‌گذاری زیاد
  کم نقد پذیری زیاد
  ندارد دوطرفه بودن دارد
  ندارد اهرم یا لوریج دارد
  قانونی دامنه نوسان نامحدود
  محدودیت سن و مدرک محدودیت افتتاح حساب ندارد
  محدود ساعات بازگشایی 24 ساعته
  قانونی قانونی بودن مبهم!

  تفاوت بورس و ارز دیجیتال: سود سهام

  تفاوت دیگر بازار بورس و بازار کریپتو در این است که بورس، فرصتی برای دریافت سود سهام برای کاربران خود فراهم می‌سازد و شرکت‌های موفق سالانه درصدی از سود سهام شرکت را به سهام‌داران می‌پردازند. درواقع دریافتی آن‌ها چند درصد از ارزش سهام است. هیئت مدیره در مورد مجموع سود سهام در مجمع عمومی صاحبان سهام گفتوگو کرده و تصمیم نهایی را می‌گیرد.

  اما در بازار ارزهای دیجیتال، مفهومی تحت عنوان سود سهام وجود ندارد، مگر در مواردی مانند توکن ‌های پلتفرم KuCoin که ارزهای دیجیتال به دو یا چند نوع تقسیم می‌شوند. این فرایند را فورک می‌نامند و در برخی جنبه‌ها به سودی برای کاربران منتهی می‌شود.

  تفاوت بورس و ارز دیجیتال: هزینه‌های معاملاتی

  بازار بورس و ارزهای دیجیتال در زمینه هزینه‌های معاملاتی نیز تفاوت‌های جزئی دارند. در دنیای کریپتو، هزینه‌های اصلی با افزایش یا کاهش نقدینگی و برداشت وجوه از حساب همراه است. اما در بازار بورس، عمده هزینه‌های مربوط به نتایج سرمایه‌گذار از طریق کمیسیون های کارگزار تامین می‌شود.

  کاهش یا افزایش نقدینگی برای کارمزد/پاداش در بازارهای مالی معمول است. زمانی که سرمایه‌گذار بلافاصله سفارش خود را با دفترچه سفارش تطبیق می‌دهد، سود اضافی پرداخت می‌کند. بنابراین با این کار، نقدینگی بازار را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، فرد سرمایه‌گذار در صورت افزایش نقدینگی بازار پاداش دریافت می‌کند (در دفترچه سفارش درج شده و بلافاصله اجرا نمی‌شود).

  هیچگونه هزینه یا پاداشی برای کاهش و افزایش نقدینگی در بازار سهام وجود ندارد. با این حال، هر دو طرف معامله کمیسیون کارگزاری می‌پردازند که میزان آن به کارگزاری خاص و نوع حساب سرمایه‌گذاری بستگی دارد. در حال حاضر، مالیات معمولی برای کاهش نقدینگی 0.2-0.25 است. باید بدانید که هزینه کارگزاری در کشورهای مختلف نیز متفاوت است، اما به طور متوسط، هزینه بالایی نیست.

  الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: بازار خارج از بورس (OTC Market) چیست و چه معاملاتی در آن انجام می شود؟

  برخی از مبادلات ارزهای دیجیتال معاملات بدون کارمزد –کریپتو دات کام (Crypto.com)، کو کوین (Kucoin)، دیجی تکس (Digitex) و غیره)- را ارائه می‌دهند و برخی حتی به سرمایه‌گذاران پاداش می‌دهند (معمولاً هزینه‌ای برای افزایش نقدینگی). به عبارت دیگر، شما برای آن‌چه معامله می‌کنید دستمزد می‌گیرید اما چنین چیزی در دنیای بورس و سهام وجود ندارد.

  تفاوت دیگر بورس و ارزهای دیجیتال در این است که بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال هزینه تراکنش دریافت می‌کنند. اما در دنیای بورس این اتفاق نمی‌افتد. با این حال، کارگزاران هزینه مشابهی را از کاربران دریافت می‌کنند.

  تفاوت بورس و ارز دیجیتال: مشارکت در پروژه‌ها

  یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال در این است که ارزهای دیجیتال به کاربران اجازه مشارکت در یک پروژه استارتاپ را نمی‌دهند. اگر سرمایه‌گذار 1 درصد سهام را در اختیار داشته باشد، 1 درصد سهام شرکت را نیز در اختیار دارد و در صورت ورشکستگی پروژه، سرمایه‌گذار این امکان را دارد که 1٪ از دارایی‌های باقیمانده را پس از پرداخت بدهی‌ها دریافت کند. علاوه بر این او حق رای دادن در مجامع عمومی صاحبان سهام را نیز دارد.

  این درحالی است که یک سرمایه‌گذار در زمینه ارز دیجیتال، هیچگونه حقی نسبت به دارایی‌های شرکت صادر کننده آن ندارد و در رای گیری نیز شرکت نمی‌کند. برخی از کاربران بر این باورند که مالکیت و حق رأی مهم نیست، زیرا سرمایه‌گذاران در درجه اول به دنبال بازگشت سرمایه هستند و نه مشارکت در مدیریت شرکت یا سهمی در دارایی‌های آن.

  اگر فرد ریسک‌پذیری هستید، شانس خود را برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال امتحان کنید، شاید به سود برسید.

  گفتار پایانی!

  به طور کلی این دو بازار تفاوت‌های زیادی با هم دارند. بازار بورس و سهام، برای کسانی مناسب است که معاملات سنجیده‌تری را با ریسک کمتر و قابلیت پیش بینی بهتر ترجیح می‌دهند. از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال به دلیل نوسان زیاد و همچنین فعالیت بیشتر در بازار، با خطرات بالایی و ریسک بیشتری همراه است، البته می‌توان به جرئت گفت که کریپتو سود و درآمد بیشتری به کاربران خود می‌رساند.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه توجه بسیاری از فعالان حوزه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر