چگونه زمان پایان چرخه صعودی بازار ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم؟

تاریخ انتشار: 21 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
پایان بازار گاوی و شناسایی زمان پایان چرخه صعودی بازار

شناسایی زمان پایان چرخه صعودی: تجربه نشان داده که در مدت حضور دوازده ساله رمزارزها، وضعیت بازار همانند چرخه‌ای متناوب عمل می‌کند. آنچه که در این میان حائز اهمیت است، سرمایه‌گذاری آگاهانه در این نوع از بازارهاست. به طوری که بتوانیم روند صعودی یا نزولی بودن بازار را به موقع تشخیص دهیم تا یک ورود و خروج به موقع داشته باشیم.

حال باید دید که یک سرمایه‌گذار باتجربه، به چه طریقی می‌تواند این روند را تشخیص دهد تا با اقدامی به موقع، نه تنها از ضرر جلوگیری کرده، بلکه بتواند در این میان کسب سود کند؟!

در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با چرخه‌های بازار، با نحوه پیش‌بینی این بازار به کمک ابزارهای مختلف آشنا شوید.

مروری بر ارز دیجیتال بیت‌کوین

بیت‌کوین (Bitcoin) به عنوان اولین رمز ارز جهان روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و مسیری که این رمز ارز را به قرن بیست و یکم کشانده، در نوع خود بی‌نظیر است. در سال 2008 میلادی، بیت‌کوین یا همان ارز دیجیتال با نماد اختصاصی (BTC)، توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اختراع شد و از سال 2009 بر روی بستر بلاک‌چین، فعالیت خود را آغاز کرد.

همان طور که می‌دانید، بلاک‌چین یک شبکه اطلاعاتی است که همه افراد حاضر در آن به اطلاعات اشتراک‌گذاری شده در این شبکه دسترسی دارند. دقیقاً برخلاف چیزی که در بانکداری‌ها اتفاق می‌افتد و تنها بانک از نقل و انتقال دارایی‌ها و تمام جزئیات آن باخبر است. اگرچه استفاده از بیت‌کوین در برخی از کشورها ممنوع اعلام شده یا برخی هنوز آن را مورد استفاده قرار نداده‌اند، اما می‌توان از آن برای خرید خدمات و محصولات مورد نیاز استفاده کرد.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه دولت‌ها هنوز موفق به تدوین قوانین منسجم در مورد ارزهای دیجیتالی نشده‌اند، صحبتی از اخذ مالیات در مورد آن‌ها نمی‌شود.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  نظریه‌های مختلف برای پیش‌بینی روند بازار رمزارزها

  آنچه که در ذهن مخاطب نقش می‌بندد این است که آیا روشی وجود دارد که یک معامله‌گر معمولی در بازار هم بتواند بازار را پیش‌بینی کند، به گونه‌ای که در کف قیمت‌ها، خرید انجام دهد و در اوج قیمت‌ها به فروش دارایی‌های خود بپردازد!

  بسیاری از صاحب‌‌ نظران از جمله، ویلی وو (Willy Woo)، دیوید پوئل (David Puell) و فیلیپ سویفت (Philip Swift) اگرچه معتقد بودند که پیش‌بینی بازار رمزارزها بسیار دشوار است، اما دست از تلاش برنداشته و سرانجام در سال 2018 میلادی موفق شدند، اندیکاتورهایی را طبق الگوهای موجود در گذشته ارائه دهند که براساس آن معیارها بتوان به طور تقریبی فراز و فرود قیمت رمز‌ارزها را پیش‌بینی کرد.

  در مورد این که آیا امکان زمان‌بندی در این بازار وجود دارد یا خیر، نظریه‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی مطرح شده است. یکی از این نظریه‌ها مربوط به شخصی با نام بابی لی (Bobby Lee) است که به استفاده از چرخه‌های هاوینگ (Halving) اشاره می‌کند و نظریه دیگر مربوط به متی گرینسپن (Mati Greenspan) و اسکات ملکر (Scott Melker) است که معتقد به استفاده از قوانین منطقی برای سودآوری ایجاد یک پورتفولیو و پیروی از آن هستند؛ زیرا در این شرایط دیگر نیازی به پیش‌بینی بازار و رویدادهای آتی نخواهد بود.

  اگرچه این بازار بسیار غیرقابل پیش‌بینی است؛ اما در ماه‌های اخیر شاهد اخباری بوده‌ایم که تأثیری شگرف بر بازار داشته و موجب شدند تا بازار صعودی رمزارزها، به خاطره‌ای قدیمی تبدیل شوند. در نتیجه می‌بایست در روند صعودی بازار از کسب سود عقب نمانده و در حد امکان، بیشترین سود را کسب کنیم.

  بررسی چرخه چهار ساله بیت‌کوین

  بررسی چرخه چهار ساله بیت‌کوین

  بررسی چرخه چهار ساله بیت‌کوین

  با توجه به این که از زمان عرضه بیت‌کوین در بازارهای جهانی، مدت زیادی نگذشته است؛ بنابراین نمی‌توان از سوابق گذشته آن به یک نتیجه‌گیری قطعی و مطمئن رسید. اما، آنچه که بنظر می‌رسد آن است که قیمت بیت‌کوین نوساناتی در خصوص هاوینگ (Halving) دارد که قابل پیش‌بینی است.

  هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده که به نصف شدن پاداش بلاک بیت‌کوین اطلاق می‌گردد و هدف اصلی آن کنترل تورم ناشی از افزایش قیمت بیت کوین در بازار است. این رویداد که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد، میزان تولید بیت ‌کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد؛ زیرا بر اساس این نظریه‌، هر چقدر میزان بیت‌کوین موجود کمتر باشد، قیمت آن با افزایش روبه‌رو خواهد بود و آنچه که این روند نشان می‌دهد، آن است که با نزدیک شدن به هر هاوینگ، قیمت بیت‌کوین کاهش یافته، اما پس از آن رکورد بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است. در نتیجه وقوع هر هاوینگ، تأثیر به ‌سزایی بر قیمت بیت‌کوین دارد و در نقش یک کاتالیزور، موجب ثبت عددی جدید در قیمت بیت‌کوین می‌شود.

  اگرچه مدل‌های دیگری نیز برای پیش‌بینی روند این رمز ارز وجود دارد، اما بررسی چرخه چهار ساله بیت‌کوین نشان داده که باید این مدل پیش‌بینی قیمت را جایگزین مدل‌های دیگر کنیم. اما از یاد نبرید که این مدل به تنهایی نمی‌تواند خط بطلانی بر سایر نظریه‌ها از جمله مدل انباشت به عرضه بکشد و آن را به طور کامل رد کند، زیرا پایه این مدل نیز بر هاوینگ استوار است.

  فراز و نشیب‌های ارز دیجیتال بیت‌کوین

  فراز و نشیب غیرقابل پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین موجب شده این سوال مطرح شود که آیا ممکن است ارزهای دیجیتال نیز دچار حباب شوند؟ در جواب باید بگوییم که پدیده بیت‌کوین چیزی فراتر از یک حباب است، زیرا بیانگر وضعیت اقتصادی جهان در زمان حال و آینده است و این صعود و فرودها به طور متناوب تغییر می‌کند.

  به عنوان مثال، فرض کنید که در ابتدای هفته هر واحد بیت‌کوین 49000 دلار خرید و فروش می‌شود، اما در انتهای هفته به پایین‌ترین میزان خود یعنی 33000 دلار سقوط می‌کند. این تغییرات نتیجه نوسان‌گیری در قیمت بیت‌کوین است و مردم با این تفکر که در آینده قیمت بیت‌کوین بالا خواهد رفت، نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. به هر حال با استفاده از این اطلاعات انجام دو کار امکان‌پذیر است. یک راه آن است که پس از رسیدن قیمت بیت‌کوین به نقطه اوج خود، نسبت به فروش این رمز ارز اقدام کرد و راه دوم عدم فروش و دست نگه داشتن است، با این امید که در چهار سال بعدی قیمت بیت‌کوین افزایش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

  به واقع انتخاب روش دوم بسیار ساده‌تر است، زیرا اغلب معامله‌گران مجذوب سرمایه‌گذاری صورت گرفته و سود حاصل از آن می‌شوند و این روش برای شناسایی نقطه اوج بازار، کارآمدتر خواهد بود. به عبارتی، می‌توان گفت که افزایش سریع قیمت، بهترین نشانه عبور از اوج قیمت است. در نتیجه، اگر قیمت رمز ارز بیت‌کوین در مدت زمان 24 ساعت، دو برابری افزایش را تجربه کند، این سطح نمایانگر اوج قیمت آن خواهد بود.

  اندیکاتورهای مهم تحلیل تکنیکال و درون زنجیره‌ای

  اوج و فرودهای صورت گرفته در سال‌های متمادی، موجب شده تا تحلیلگران بسیاری نسبت به توسعه ابزارهای تشخیصی اقدام کنند تا بدین طریق بتوان به پیش‌بینی زمان این اوج و فرودها پرداخت. به عبارتی، تحلیلگران با استفاده از اطلاعات موجود در بازار و بلاک‌چین، طی دوازده سال اخیر، رابطه میان تعداد افراد حاضر در این عرصه، نوسانات بازار و سود حاصل برای هر شخص را بررسی می‌کنند؛ چراکه در بازار رمزارزها، به دلیل وجود فناوری بلاک‌چین، اطلاعات منحصر به ‌فرد بوده و از شفافیت بالایی برخوردار است.

  اگر بازار رمزارزها را با بازارهای جهانی همچون طلا مورد مقایسه قرار دهیم، این موضوع به طور کامل آشکار است که از لحاظ مقدار اطلاعات، در بهترین شرایط بوده و می‌توانیم به واسطه‌ ابزارهای مختلف، تا حدود زیادی زمان اوج بازار را مشخص کنیم.

  ابزارهای شناسایی پایان بازار گاوی

  میلیون‌ها ابزار مختلف وجود دارد که به واسطه آن می‌توان بازار رمزارزها را پیش‌بینی کرد. سه مورد از مهم‌ترین این ابزارها عبارتند از شاخص پوئل (Puell Multiple)، شاخص ام‌وی‌آر‌وی-زد (MVRV-Z) و استراتژی هولد (Hodl) که به بررسی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

  شاخص‌های تحلیل تکنیکال

  شاخص‌های تحلیل تکنیکال

  شاخص‌های تحلیل تکنیکال برای شناسایی پایان چرخه صعودی

  • شاخص Puell Multiple: این شاخص که به واسطه شخصی به نام دیوید پوئل ایجاد شده، میزان سودآوری ماینرها را مورد بررسی قرار می‌دهد. به عبارتی، نمایانگر سطحی است که بیشترین سود را برای استخراج‌کنندگان به دنبال داشته و جزو یکی از ابزارهای رایگان مورد استفاده است.
  • شاخص MVRV-Z: این شاخص به بررسی قیمت فعلی بیت‌کوین در مقایسه با قیمت خریداری شده می‌پردازد و نسبت به شاخص قبل کارایی بیشتری خواهد داشت، چراکه شما را از میزان سود سرمایه‌گذاران مطلع می‌کند. این ابزار نیز جزء ابزارهای رایگان به شمار می‌رود. آنچه که این شاخص بیان می‌کند آن است که اگر امتیاز MVRV-Z به محدوده بالایی برسد، نمایانگر سود فوق‌العاده دارندگان بیت‌کوین در مقایسه با زمان خرید است. در نتیجه افراد تمایل بیشتری دارند سود حاصل را دریافت کنند.
  • استراتژی هودل: استراتژی هودل به معنای نگه‌داری بیت‌کوین به جای فروش آن است و به عنوان یکی از ابزارهای زنجیره‌ای محسوب می‌شود که نسبت بیت‌کوین را در مدت زمان یک سال هودل شدن نشان می‌دهد. در این الگو یک چرخه واضح وجود دارد که می‌بایست در آن به مدت بیش از یک سال خط موج هودل، با گذشت زمان روندی معکوس با قیمت داشته باشد. دلیل این امر نیز هودلرها نمی‌خواهند بیت‌کوین را در بازارهای نزولی با قیمت ارزان بفروشند که در نتیجه آن، نرخ یک سال هودل افزایش پیدا می‌کند.

  همه ما به این نکته واقفیم که به احتمال زیاد، اکثر افراد فرصت کافی برای آشنایی با تمامی ابزارها را نخواهند داشت. این ابزارها شامل نمودارهای تحلیل تکنیکال (میانگین متحرک دو ساله MA، میانگین متحرک ۲۰۰ هفته، مدل انباشت سهام به جریان) و اندیکاتورها (شاخص پای، ضریب نسبت طلایی، منحنی‌های رشد لگاریتمی  و روزهای سودآور) هستند.

  اندیکاتورهای آنچین نیز شامل شاخص‌های درون زنجیره‌ای یا همان اندیکاتورهای آنچین نیز شامل سود و زیان تحقق نیافته، نوسان در شبکه، ریسک ذخیره یا معکوس، آدرس‌های فعال، نسبت سود خروجی مصرف شده، سیگنال ان‌وی‌تی (NVT) پیشرفته، امواج  آر هولد (RHODL) و نسبت آر هولد RHODL است.

  بررسی تمامی ابزارهای موجود روندی دشوار و زمان‌بر است. اما با یک دید کلی به این نتیجه می‌رسیم که تمامی ابزارهای موجود، در یک ابزار خلاصه می‌شوند که به واسطه آن یک امتیاز حاصل می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از امتیاز به دست آمده متوجه شرایط بازار و پیشرفت خود در روند کنونی شوید.

  چند نکته مهم برای استفاده از این ابزارها

  • تعداد بسیار زیادی از این ابزارها وجود دارند که بیت‌کوین را رمز ارز برتر بازار می‌دانند و این مسأله جزو مفروضات اولیه آن‌هاست. همچنین روند بازار را وابسته به کاهش یا افزایش قیمت این ارز دیجیتال می‌دانند. البته این موضوع تا زمانی صحت خواهد داشت که رمز ارز اتریوم، از بیت‌کوین پیشی نگیرد.
  • نکته دیگر آن است که این ابزارها و شاخص‌ها، دارایی شما را از شرایط قوی سیاه نجات نمی‌دهد.

  گفتار پایانی!

  در این مطلب به بررسی ارز دیجیتال بیت‌کوین پرداخته و با برخی از ابزارهای مطرح در بازار به منظور تشخیص پایان یک بازار صعودی آشنا شدیم. همچنین تأثیر هاوینگ بر چرخه بیت‌کوین را مورد مطالعه قرار داده و دانستیم بحران‌های مالی در جهان امروز، به احتمال زیاد بر روی قیمت بیت‌کوین تأثیرگذار خواهد بود؛ البته میزان تأثیرپذیری این بازار به طور کامل مشخص نیست.

  بنابراین آنچه که از تحلیل‌ها به نظر می‌رسد آن است که جهان، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد یک دوره طولانی از تورم، بیکاری و رشد کم اقتصادی خواهد بود. ارزهای دیجیتال نیز در چنین فضایی فعالیت می‌کنند که مانند یک اقیانوس کشف نشده است. اگرچه داده‌های موجود می‌تواند برای پیش‌بینی‌های آتی بسیار کمک کننده باشد اما نبود داده‌های کافی، موجب می‌شود تا پیش‌بینی عملکرد در آینده دشوار شده و به صورت صد درصد قطعی نباشد.

  از طرفی مشکلات موجود در پذیرش و توسعه این رمزارزها، همچنان به قوت خود باقی است و به هنگام تحلیل و پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین، می‌بایست این نکته را مدنظر داشت. اما از آنجایی که رمزارزهای دیجیتالی، در حال تبدیل شده به یکی از گزینه‌های اصلی برای سرمایه‌گذاری هستند، توصیه ما به شما خرید این ارز دیجیتالی و بهره‌مندی از منافع آن است، به شرط آن که روحیه‌ای ریسک‌پذیر داشته باشید.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه توجه بسیاری از فعالان حوزه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر