ارز دیجیتال کازماس (Cosmos) یا اتم (ATOM) چیست؟

تاریخ انتشار: 9 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 24 بهمن 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
کازماس اکوسیستمی از بلاک چین‌ها است که می‌توانند مقیاس‌بندی شوند و با یکدیگر همکاری کنند.

از اینترنت بلاک‌چین‌ها چه می‌دانید؟ به عنوان کسی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، بدون شک لازم است که از تمامی ارزهای موجود در بازار و به خصوص ارزهای مطرح، اطلاعات کافی داشته باشید. یکی از همین ارزها که امروزه نامش زیاد شنیده می‌شود، ارز کازموس است که البته با نام‌های دیگری از جمله کاسموس، کازماس و یا کاسماس نیز شناخته می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا ماهیت و چیستی این ارز را در کنار هم بررسی کنیم.

کازماس چیست؟

کازموس یکی از مطرح‌ترین ارزهای دیجیتال است. این ارز دیجیتال، درست مثل بسیاری از ارزهای دیگر که در بازار وجود دارند، از بلاک‌چین اختصاصی خودش استفاده می‌کند. اما بلاک‌چین این ارز با سایر ارزها، تفاوتی عمده دارد؛ آن تفاوت هم این است که بلاک‌چین کازموس، در اصل به عنوان بستری برای تمام بلاک‌چین‌ها شناخته می‌شود و تمام آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند.

خرید و فروش کازموس (اتم)

اگر بخواهیم این موضوع را به صورت تخصصی بیان کنیم، می‌توانیم این‌طور بگوییم که ارز دیجیتال کازموس، در واقع شبکه‌ای غیرمتمرکز از بلاک‌چین‌های موازی و مستقل است. هر یک از این بلاک‌چین‌ها خود از الگوریتم‌های اجماع مثل «BFT» و یا «Tendermint» استفاده می‌کنند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  نماد اختصاری کازماس

  ارز دیجیتال کازموس (Cosmos) با نماد اختصاری «ATOM» شناخته می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که این اتم را نباید با ارز دیجیال «Atomic Coin» اشتباه گرفت. سکه اتمی، در اصل یک پروژه متروکه و به نوعی کلاه‌برداری بود که در سال 2018 معرفی شد و در همان سال نیز به کل، معلق ماند و در نهایت لغو شد.

  سازنده ارز دیجیتال کازموس کیست؟

  ارز دیجیتال کازماس، در سال 2014 وارد بازار شد و همانطور که گفتیم، از پروتکل اجماعی به اسم «Tendermint» استفاده می‌کند. خالق این ارز دیجیتال، «Jae Kwon»، «Zarko Milosevic» و «Ethan Buchman» هستند. این سه نفر، به عبارتی بنیان‌گذاران شرکت Cosmos نیز به حساب می‌آیند.

  در سال 2021، Jae Kwon که اصلی‌ترین خالق این ارز به حساب می‌آمد، از ادامه همکاری در این پروژه خودداری کرد و از آن جدا شد. وی سپس به پروژه Tendermint پیوست ولی طبق شایعات، وی هنوز هم ادعا می‌کند که جزئی از پروژه ATOM است. گفتنی است که سایر اعضای هیئت مدیره این ارز دیجیتال نیز از مقام خود کناره‌گیری کرده‌اند و اکنون در بخش‌های دیگری مشغول به فعالیت هستند.

  نماد اختصاری ارز دیجیتال کازماس (اتم)

  نماد اختصاری ارز دیجیتال کازماس (اتم)

  تاریخچه و سوابق کازموس

  همانطور که گفتیم، قدمت ارز دیجیتال کازموس به سال 2014 باز می‌گردد و از همین روی، می‌توان آن را ارز نسبتا جدیدی در نظر گرفت. دو سال بعد، یعنی در سال 2016، وایت پیپر این ارز منتشر شد و درست یک سال بعد از آن، عرضه اولیه سکه آغاز شد و این رمزارز، به صورت رسمی در بازار عرضه گشت.

  در همان زمان عرضه اولیه، طبق آمار به دست آمده، حدودا 17 میلیون دلار تنها در 30 دقیقه اول فروش رفت. دو سال بعد از آن، در سال 2019، شبکه کازموس شروع به کار کرد. در سال 2020، تیم سازنده این ارز دیجیتال، تقسیم شد و به نوعی از هم فرو پاشید. در نهایت در سال 2021، این رمز ارز توانست به هدف خود دست پیدا کند و به عنوان بستری برای ارتباط بین بلاک‌چین‌ها، شناخته شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

  ارز دیجیتال کازماس با ارائه ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص توانسته توجه عده زیادی را به خود جلب کند.

  هدف از ساخت و عرضه ارز دیجیتال کازموس

  همانطور که احتمالا خودتان هم تا به اینجای کار متوجه شده‌اید، هدف از ساخت و عرضه کازموس، کاملا آشکار است. بلاک‌چین کازموس، قصد دارد به عنوان یک پلتفرم جهانی برای تمامی بلاک‌چین‌های موجود باشد و همانطور که از نامش بر می‌آید، نقش «اینترنت بلاک‌چین‌ها» را بازی کند.

  اهداف این رمزارز را می‌توان اینطور برشمرد:

  • فعال‌سازی هر زنجیره بلوکی برای برقراری ارتباط بین یکدیگر
  • به اشتراک‌گذاری داده‌ها بین بلاک‌چین‌های مختلف
  • معامله بین هر شخص، با شخص دیگر

  اگر اندکی درباره‌ی دنیای ارزهای دیجیتال اطلاع داشته باشید، به خوبی می‌دانید که بین بلاک‌چین‌های مختلف، برای اینکه بتوانند در صدر فهرست قدرتمندترین بلاک‌چین‌ها قرار بگیرند، چه رقابت سختی برقرار است. هدف کازموس، در حقیقت این است که کاری کند تمامی این بلاک‌چین‌ها، با ویژگی‌ها و صفات خاص خود، در کنار یکدیگر، همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند!

  هدف از ساخت ارز دیجیتال کازماس

  هدف از ساخت ارز دیجیتال کازماس

  نحوه کارکرد کازموس

  همانطور که گفتیم، اصلی‌ترین کارکرد کازموس، ایجاد یک بستر برای ارتباط بلاک‌چین‌ها با یکدیگر است. اما سوالی که پیش می‌آید این است که این رمزارز، چگونه این هدف به واقعیت بدل می‌کند؟

  باید بدانید که این رمزارز، برای تحقق هدفی که دنبال می‌کند، ابزارهای بسیاری را به کار می‌گیرد. به علاوه، در این میان از پروتکل‌های خاصی نیز پیروی می‌کند. این پروتکل، خود یکی از ابزار اصلی این بستر به شمار می‌رود و هر بلا‌چین را به صورت جداگانه و مستقل، بررسی می‌کند. هر این از این بلاک‌چین‌ها، با نام شبکه یا Zone شناخته می‌شوند.

  عملکرد هر یک از این Zone‌ها کاملا مستقل از دیگری است و هر اتفاقی و رخدادی که در داخل آن بروز پیدا می‌کند، از دیگر شبکه‌های جداست. اموری از جمله عرضه توکن‌های جدید و انجام هرگونه تراکنش مورد نیاز، به راحتی در هر یک از شبکه‌ها، جدا از بستر کازموس، ممکن خواهد بود. تمامی این شبکه‌ها، بر روی بستری به « Cosmos Hub» گرد هم می‌آیند و می‌توانند بر روی بستر این شبکه، در کنار هم، با یکدیگر همکاری نمایند.

  کاربردهای ارز دیجیتال کازموس

  کاربردهای کازموس بسیار است و از تمام چیزی که در طول مقاله یادآور شدیم، خارج نیست. مهم‌ترین و بیشترین کاربرد کازماس را می‌توان به این صورت بیان نمود:

  • قبل از هر چیز، توکنی که بر روی این شبکه وجود دارد را می‌توان مثل تمامی ارزهای دیجیتال موجود در بازار، خرید و فروش کرد و به اصطلاح ترید نمود و از ان درآمد کسب کرد.
  • اما بستر کازموس یا همان بلاک‌چینش، به کاربران این امکان را می‌دهد که به راحتی بلاک‌چین‌های جدید ایجاد کنند و مسائل مالی که ممکن است پیروی آن به وجود بیاید را به راحتی به کمک این شبکه، برطرف سازند.
  • استفاده از این شبکه، به هر بلاک‌چین این امکان را می‌دهد تا اصل حاکمیت خود را حفظ کرده و تراکنش‌ها را به شکلی موثر، پشت سر بگذارد.
  • با استفاده از توکن‌های کازماس، یعنی همان اتم، می‌توان سهمی از پاداش بلوک شبکه و بخشی از هزینه‌های معامله را به دست آورد؛ به این صورت که از طریق استکینگ یا با اجرای گره اعتبارسنجی، یا با تفویض توکن‌های اتم، این کار عملی خواهد شد.

  خرید و فروش کازماس (اتم)

  همانطور که تا الان متوجه شده‌اید، کازموس در اصل بلاک‌چین است و به شبکه‌ای گفته می‌شود که تا به اینجای کلام، شرحش گذشت. حال به ارز دیجیتال این بلاک‌چین، به توکن بومی آن، رمزارز اتم (ATOM) گفته می‌شود.

  خرید و فروش ارز دیجیتال اتم، درست مثل تمامی ارزهای دیجیتال موجود در بازار، از طریق صرافی‌های بزرگ و معتبری همچون بیت پین، Binance، یا Kraken، و یا Poloniex قابل انجام خواهد بود. طبیعتا برای خرید و فروش این ارز، ابتدا لازم است که در صرافی‌های نام‌برده ثبت نام نمایید، مقداری از ارزهای متداول را خریداری نموده یا استخراج کنید و سپس ارزهای موجود را در ازای این ارز، ترید نمایید.

  از دیگر صرافی‌های خرید و فروش کازموس، می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • Huobi
  • BitForex
  • Bibox
  • OKEx
  • Dcoin
  • Global و…

  مزایا و معایب کازموس

  درست مثل تمامی ارزهای دیجیال موجود در بازار، رمزارز اتم، یا همان ارز توکن رایج در بلاک‌چین کازموس، مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. از جمله مزایا و معایب این رمزارز، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • مزایا
  • توانایی مدیریت 1000 تراکنش در ثانیه
  • استفاده از الگوریتم اثبات سهام (POS) به جای اثبات کار (POW)
  • سرعت بالای تراکنش و بهینه بودن آن‌ها
  • رشد مناسب آن در طول سالیان
  • امکان جایگزین شدن آن، به جای اتریوم 2 تا پایان سال 2021
  • حجم بالای معاملات به صورت روزانه که نشان از اعتبار این رمزارز دارد.
  • معایب
  • مشکلات مربوط به استکینگ که ممکن است باعث سوختن و از بین رفتن توکن‌ها شود.
  • مدت زمان انتظار طولانی برای دریافت پاداش استکینگ از بستر کازموس
  • ریسک بالای از دست رفتن سکه، به دلیل استفاده از ارزهای واسطه به هنگام استکینگ.
  بهترین کیف پول‌های کازموس

  بهترین کیف پول‌های کازموس

  بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال کازموس (اتم)

  کیف پول‌های بسیاری در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها، برای ذخیره‌سازی اتم و توکن کازموس استفاده کنید. از جمله معروف‌ترین این کیف پول‌ها، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  آینده ارز دیجیتال کازماس (اتم)

  همان‌طور که می‌دانید، ماهیت کازموس به صورت بلاک‌چین است و هدفش نیز به وجود آوردن یک بستر، برای تعامل شبکه‌ها یا بلاک‌چین‌های دیگر است. این بدین معناست که ارزش و اعتبار این رمزارز، بیشتر از هر چیز دیگری، به شبکه‌های فعال در بستر آن، بستگی دارد. هر اندازه که تعداد شبکه‌های فعال بر روی این بستر بیشتر باشد، بدون شک، ارزش توکن آن، یعنی اتم نیز بیشتر خواهد بود.

  خرید و فروش کازموس (اتم)

  با این اوصاف، لازم است که دیدگاهی منطقی و واقع‌بینانه به این امر داشته باشیم و باید بر روی این ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاری بلند مدت انجام دهیم. طبیعی است که با معیارهای دخیل در ارزش کازموس، نمی‌توان انتظار داشت که این ارز، در یک یا دو سال آینده، کل بازار را از آن خود کند. اما به طور کلی، خبر خوب این است که آینده‌ی این ارز روشن بوده و به طور کلی، ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

  نمودار قیمت و تغییرات کازموس در طول زمان یکساله

  نمودار قیمت و تغییرات کازموس در طول زمان یکساله

  نام پروژه کازماس
  نماد سهام ATOM
  نوع دارایی کوین
  نوع شبکه بلاک‌چین
  پروتکل توافق شبکه PoS + BFT
  تاریخ افتتاح مارس 2019
  وبسایت رسمی cosmos.network

  کازماس SDK چیست؟

  SDK مخفف Software Development Kit به معنی کیت توسعه نرم‌افزار است. کازماس SDK یک کیت توسعه نرم‌افزار متن باز است که به کاربران اجازه می‌دهد، بلاک‌چین‌های سفارشی ایجاد کنند. پروتکل پیش فرضی که در کازماس SDK وجود دارد تندرمینت کور است؛ اما ماژول‌های مختلف از پیش ساخته‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
  استفاده از کازماس SDK این پروسه را به طور فابل چشمگیری آسان می‌کند و تمام استانداردهایی را که زمان ساخت یک بلاکچینن نیاز داری به شما ارائه می‌دهد
  این این افزونه‌ها در حد بسیار بالایی سفارشی سازی شده هستند؛ بنابراین کاربران می‌توانند ویژگی‌های جدیدی برای خود طراحی کنند.
  هر دو بلاک‌چین های اثبات سهام (Proof of Stake) و اثبات اعتبار ( Proof of Authority) را می‌توان با کازماس SDK ایجاد کرد.
  بایننس چین (Binance Chain) یکی از نمونه بلاکچین های ساخته شده به وسیله کازماس SDK است.

  گفتار پایانی!

  در این گفتار، سعی داشتیم تا از بلاک‌چین کازموس و توکن رایج در این بستر، یعنی «اتم» برای شما صحبت کنیم. گفتیم که این ارز دیجیتال، به عنوان اینترنت بلاک‌چین‌های شناخته می‌شود و هدف آن، ایجاد بستری است که تمام‌ بلاک‌چین‌ها، به عنوان یک شبکه بر روی این بستر و در تعامل با یکدیگر، فعالیت کنند.

  کازموس تا به اینجای کار، برای تحقق این هدف بسیار موفق عمل کرده است و همین شبکه‌های موجود، تا حد زیادی به افزایش و حفظ ارزش آن، کمک کرده‌اند. حتی در آینده، اگر تعداد شبکه‌های موجود روی این بستر افزایش یابد، بدون شک ارزش کازموس نیز دوچندان خواهد شد. در آخر، به عنوان نکته نهایی، به یاد داشته باشید که این مقاله، صرفا برای تکمیل و ارتقای اطلاعات شما تهیه و تنظیم شده است و به هیچ وجه نمی‌توان از آن به عنوان سیگنال استفاده کرد؛ تریدر هوشمند، کسی است که با دانش و اطلاعات کافی، دست به عمل بزند.

  سوالات متداول

  1. ارز دیجیتال کازموس چیست؟

  کازموس که با نماد اختصاری اتم شناخته می‌شود، نوعی ارز دیجیتال است که بیشتر به عنوان اینترنت بلاک‌چین‌ها شناخته می‌شود.

  1. هدف از طراحی و خلق کازموس چه بوده است؟

  کازموس در اصل خود یک بلاک‌چین است و هدف اصلی آن، تبدیل شدن به بستری برای فعالیت و همکاری سایر بلاک‌چین‌ها، بوده است.

  1. خرید و فروش کازموس چگونه است؟

  برای خرید و فروش این ارز دیجیتال، می‌تواند به صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال بیت پین مراجعه نمایید.

  1. بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره و نگهداری از کازموس کدامند؟

  کیف پول بایننس، لجر، بیت فارکسف بی باکس، کراکن، اوککس، دی کوین، گلوبال و… از جمله بهترین کیف پول‌های نگهداری از این رمزارز، به شمار می‌روند.

  1. آیا کازموس ارزش خرید دارد؟

  بدون شک بله! این رمز ارز همواره در حال رشد بوده است و با توجه به تاریخچه و البته شبکه‌هایی که روی بلاک‌چین آن فعالیت می‌کنند، می‌توان آینده‌ی روشنی را برای آن متصور شد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر