مقایسه‌ی مصرف انرژی سالانه‌ی سیستم بانکی، طلا و بیت‌کوین

سیستم بانکداری سنتی دو برابر بیت‌ کوین برق مصرف می‌کند
توسط آکادمی بیت‌پین
|
26 اردیبهشت 1400
|
زمان مطالعه:  2 دقیقه
مقایسه‌ی مصرف انرژی سالانه‌ی سیستم بانکی، طلا و بیت‌کوین

با نزدیک شدن به فصل تابستان، این روزها بحث‌های زیادی درباره مصرف انرژی بیت‌کوین می‌شود که از الگوریتم اثبات کار (ماینینگ) استفاده می‌کند.

با صحبت‌های ایلان ماسک درباره مصرف بی‌رویه انرژی برای استخراج بیت‌کوین، افراد تمایل زیادی به ارز‌هایی که از اثبات سهام استفاده می‌کنند، پیدا کرده‌اند.

البته در داده‌نما کاملا واضح است که بیت‌کوین خیلی مصرف کمتری از سیستم بانکی دارد.

مقایسه‌ی مصرف انرژی سالانه‌ی سیستم بانکی، طلا و بیت‌کوین

مقایسه‌ی مصرف انرژی سالانه‌ی سیستم بانکی، طلا و بیت‌کوین

بانک‌ها سالانه مصرف زیادی انرژی صرف مواردی نظیر (چاپ پول، شعب بانک‌ها، دستگاه‌های خودپرداز) می‌کنند که در مقابل بیت‌کوین بسیار ناچیز است.

سیستم بانکداری سنتی دو برابر بیت‌ کوین برق مصرف می‌کند

به گزارش کوین‌تلگراف، تحقیق جدید شرکت ارز دیجیتال Galaxy Digital (تاسیس شده توسط مدیر سابق صندوق سرمایه گذاری پوششی مایکل نووگراتز) نشان داده که هم سیستم بانکی سنتی و هم صنعت طلا، انرژی بسیار بیشتری نسبت به شبکه بیت کوین مصرف می‌کنند. بر اساس این گزارش، که توسط بخش استخراج Galaxy تنظیم شده، مصرف برق سالانه بیت کوین ۱۱۳.۸۹ تراوات ساعت است. این شامل انرژی تقاضای ماینر، مصرف برق ماینر، مصرف انرژی پاور و مصرف برق نود است. این مقدار حداقل دو برابر کمتر از کل انرژی مصرف شده توسط سیستم بانکی است که تخمین زده می شود به ۲۶۳.۷۲ تراوات ساعت در سال در سطح جهانی برسد.

نمودار مقایسه مصرف برق سیستم بانکی، صنعت طلا و بیت‌کوین (تراوات‌ساعت/سال)

نمودار مقایسه مصرف برق سیستم بانکی، صنعت طلا و بیت‌کوین (تراوات‌ساعت/سال)

گلکسی دیجیتال ماینینگ اعلام کرد که مصرف انرژی بیت کوین با استفاده از ابزارهایی مانند شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج، شفاف و قابل ردیابی در زمان است، در حالی که ارزیابی میزان مصرف انرژی سیستم مالی سنتی و صنعت طلا چندان ساده نیست. این شرکت با تهیه آمار از مراکز داده بانکی، شعب بانک‌ها، خودپردازها و مراکز داده شبکه‌های کارتی، میزان مصرف بخش بانکی را تخمین زده و گفت: صنعت بانکداری به طور مستقیم داده‌های مصرف برق را گزارش نمی‌کند و افزود که سیستم بانکداری خُرد و تجاری به چندین مرحله تسویه حساب نیاز دارد، در حالی که بیت کوین تسویه حساب نهایی را ارائه می‌دهد.

تحلیل دیجیتال گلکسی در مورد مصرف برق بیت‌ کوین در پی شوکی که توییت ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، به ارزش بیت‌کوین وارد کرد،‌ صورت گرفته است. ماسک در این توییت به توقف پذیرش بیت‌ کوین برای خرید خودرو به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت:‌

«رمزارز از بسیاری جهات ایده‌ی بسیار خوبی است و آینده‌ی نویدبخشی دارد؛ اما نمی‌توان بهای گزاف تخریب محیط زیست را بابت آن داد.»

این شرکت با استفاده از برآوردهای انتشار گازهای گلخانه‌ای کل صنعت طلا در گزارش شورای جهانی طلا، مصرف انرژی این صنعت را محاسبه کرده است. طبق این تحقیق، صنعت طلا سالانه تقریباً ۲۴۰.۶۱ تراوات ساعت برق استفاده می‌کند. ممکن است این برآوردها منابع اصلی مصرف انرژی و آلایندگی را که اثرات درجه دوم صنعت طلا هستند مانند انرژی و شدت کربن لاستیک‌های مورد استفاده در معادن طلا، حذف کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر